ελληνική μουσική
    415 online   ·  210.859 μέλη
    mano-tsao
    11.07.2008, 02:46

    Η κουβεντα μπορει να ειναι πολυ μεγαλη αλλα μπορει να ειναι και πολυ μικρη

    εγω τι να πω

    ζητω τα Protools?

    ακουω τις σκεψεις σας...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mano-tsao στις 11-07-2008 02:48 ]


    noizreduction
    11.07.2008, 10:22

    Δεν τεθηκε και κανα ερωτημα ομως...{#emotions_dlg.whistling}


    mano-tsao
    11.07.2008, 13:02

    αγαπητε μου και μονο η γνωμη σου μετραει

    φανταζομαι σαν ηχοληπτης το κατεχεις το θεμα

    αντε μπας και ανοιξουμε λιγο παραπανω τα...αυτια μας

     

    ας αρχισουμε με μικρα βηματα.....οι νεοι αλγοριθμοι σου λενε τιποτα?εμενα περασε κανα μηνας και μετα αρχισα να παρατηρω τις διαφορες απο το SX3

    ειδικα αν δουλευεις media τα transpose/pitsh/warp/quantizing νομιζω αν και με λιγες διαφορες ειναι σε καλυτερη μοιρα απο τον προκατοχο του

    ισως βεβαια τις διαφορες τις αντιλαμβανομαι διαφορετικα λογω....επαγγελματος (κιθαριστας:δυναμωσε με κιαλλο)

     
    -----------------
    3>IIII-0

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 12-07-2008 14:04 ]


    noizreduction
    12.07.2008, 13:16

    Ειναι ελαχιστα τα σημεια που το Cubase 4 κανει τη διαφορα ( αν και αυτη η διαφορα ειναι παρα πολυ σημαντικη για παραγωγες ).

     

    1) Η νεα μηχανη VST2.0 ειναι οντως παρα πολυ καλη και δυνατη ( αν και απαιτει μεγαλες ποσοτητες RAM και επεξεργαστικης ισχυς για να λειτουργησει ). Ομορφη συνεργασια και με τα παλια VSTi.

    2) Ο πυρηνας και αλγοριθμος επεξεργασιας εχω την εντυπωση πως δεν αλλαξε, Εξαλλου η δοκιμασμενη λυση της σειρας SX δεν υπαρχει λογος να αλλαξει, μιας και αποτελει μια απο τις καλυτερες μηχανες επεξεργασιας audio.

    3) Το περιβαλλον εχει γινει παρα πολυ φουρουριστικο. Οι συνδεσεις και γενικα η εμφανιση του DEVICE MANAGER ευτυχως εχουν παραμεινει ιδια, οποτε και ενας παλαιος χρηστης μπορει να συνεχισει με ανεση να δουλευει πανω στο 4. Και ενας νεος χρηστης δεν θα δυσκολευτει να κατανοησει τη λειτουργεια του.

    4) Το manual ειναι εξισου καλο, οποτε και ενας newbie μπορει να δουλεψει με αυτο σα βαση, για να κανει τη δουλεια του σωστα και γρηγορα

     

    Γενικα ειναι εξελιξη του SX, ομως για καποιον που δουλευει με ενα μετριο σε επιδοσεις μηχανημα, καλο θα ηταν να μην αναβαθμιστει σε Cubase 4. Επισης, για καποιον newbie θα προτεινα να δουλεψει πρωτα πανω σε Cubase SX3, ωστε να συνηθισει τη νοοτροπια και τον τροπο εργασιας της σειρας Cubase και στη συνεχεια να προχωρησει στην επομενη εκδοση.

    Οπως και να εχει, η Steinberg προσπαθει να χτυπησει την αγορα με πρωτοπορα software και νομιζω πως τα παει μια χαρα.


    Sokratis121974
    13.07.2008, 13:58

    Να πω και εγω (ως χρηστης του Cubase 4) οτι η καινουρια μηχανη VST ειναι η VST 3 και οχι 2, και θα ελεγα οτι εχει γινει παρα πολυ δουλεια,  ωστε να γλιτωνει πορους, αφου καποιο Plug ins που ειναι ανοικτο, ομως δεν περναει σημα τοτε αυτοματα (παγωνεται) ωστε να εξοικονομει πορους, (αν και εχω την αποψη οτι μπορει να την γλιτωνει η CPU (επεξεργαστης) ομως η RAM οχι και τοσο!!!!

    Επισης, απο οσο ξερω εχει γινει πολυ καλη δουλεια, (και εχω δει την διαφορα στην τελευταια Version 4.1.3.853 κυριως σε θεματα σταθεροτητας, αφου ενα μερος του επεξεργαστη δουλευει αποκλειστικα στο να κραταει το προγραμμα (ανοικτο) και ενα αλλο για ολες τις υπολοιπες εργασιες..

    Επισης τα Instruments tracks ειναι πολυ χρησιμα για το γρηγορο και ευελικτο τροπο διαχειρησης, των VST isntruments αφου ολα ειναι σε ενα καναλι, δηλαδη και το audio σημα, και το midi ειναι σε ενα καναλι και οχι σε δυο οπως στις προϊγουμενες εκδοσεις...Παρα πολυ καλο το γεγονος οτι μπορεις να σωσεις ολες τις ρυθμισεις ενως καναλιου και να τις αποθηκευσεις, (οπως επισης υπαρχουν παρα πολλα presets) ωστε παρα πολυ γρηγορα να γινονται αρκετες εργασιες με πολυ λιγοτερο, (εως καθολου) κοπο!!!

    Επισης το βασικοτερο που εγινε στην version που αναφερω παραπανω ειναι οτι πλεον εχουμε την δυνατοτητα sidechain που ελειπε ετσι τωρα εχουμε πλεον την δυνατοτητα να εφαρμοσουμε πανευκολα sidechain σε οποιοδοιποτε καναλι, οπως επισης μπορουμε να διαχειρηστουμε με παρα πολους τροπους τις δρομολογησεις των καναλιων, Group κτλ...

    Πρωσοπικα ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενως (τουλαχιστον τωρα γιατι πριν ενα χρονο που εκανα Update ηταν παρα πολυ ασταθες και μου ειχε σπασει λιγο τα νευρα)....

    Παντως εχωντας δουλεψει και Protools HD το Cubase 4 προσωπικα κανω πολυ ποιο γρηγορα την δουλεια μου με το δευτερο, αφου τα Protools σε θεματα Midi ειναι ακομα ερκετα πισω....



    noizreduction
    13.07.2008, 18:09

    Ευχαριστω για την επισημανση Sokratis. Ειναι οντως VST 3.0.

    Ξεχασα επισης να αναφερω πως το Cubase 4 ειναι συμβατο με τη χρηση των Dual Core πυρηνων, αφου επιτρεπει το διαμοιρασμο των διεργασιων, οπως το περιεγραψε ο Sokratis.


    Mikko
    31.07.2008, 02:12

    με 1giga ram μπορω να το δουλεψω και με pentium 4 sta 3.2  ?


    noizreduction
    31.07.2008, 02:41

    Οχι..

    Τελικα ελυσες το ζητημα της καρτας σου στο Cubase SX που ειχες και θελεις να μεταβεις στο Cubase 4? Εμαθες να χειριζεσαι ικανοποιητικα το προγραμμα που εχεις, ωστε η ανοδος σου σε μια νεα σουιτα να ειναι ευκολη;

     

    Επειδη κι εγω περασα καποτε τη φαση που μπλεκομουν με 800 προγραμματα και updates τους ( και στο τελος τα εκανα ολα σκατα :D ), προτεινω να μην ψαχνεσαι στο ιντερνετ απ'ο,τι ψαχνεσαι μεασ στο ιδιο το προγραμμα.

     

    Το Cubase, οπως ολα τα αντιστοιχα suites, εχει τοσα πολλα πραγματα, που καλυτερα να ξεκινησεις να δουλευεις σε μια μικροτερη εκδοση, παρα να πεσεις με τα "μουτρα" στη μεγαλη και να μπερδευτεις Smile


    Mikko
    31.07.2008, 14:19

    το ξερω αυτο εχω αρχισει και κανω..αλλα ενημερωτικα ρωταω θελω μεγαλυτερο επεξεργαστή η ραμ..?


    noizreduction
    31.07.2008, 14:42

    Ενημερωτικα και μονο, θες τουλαχιστον 4GB RAM και ενα συστημα που θα ειναι αποκλειστικα μουσικο. Επειδη οι περισσοτεροι εχουμε 1 υπολογιστη, μπορεις να εχεις εναν σκληρο με δικα του Windows, στον οποιο θα εχεις μονο μουσικα προγραμματα ( και καθολου ιντερνετ ).


    Mikko
    31.07.2008, 15:31

    μιας και το ανεφερες...θελω να αγορασω εναν εξωτερικο μηπως παιζει καμια προταση..


    noizreduction
    31.07.2008, 20:46

    Δεν νομιζω πως το θεμα αυτο προσφερεται για μια τετοια ερωτηση Mikko...Υπαρχουν sites με καλα τεχνολογικα forums. Εκει μπορεις να αναζητησεις οσες λεπτομερειες θες. Αυτο που μπορω να απαντησω σχετικα με το topic, ειναι πως καλυτερα να μην εχεις σε εξωτερικο δισκο το λειτουργικο προγραμμα με τα μουσικα προγραμματα. Ειναι πιο αργη η μεταφορα, ενω πολλες φορες θα κολλανε τα προγραμματα χωρις λογο.


    kostasreisis
    01.08.2008, 10:19

    παιδια γεια σας κι απο μενα. Εχω το cubase 4 studio. θα μπορουσατε να μου πειτε, οχι το πως ,αλλα το λογο που σας καθοδηγει για το πως θα μοιραζατε τα καναλια σε group για ενα τελικο remix


    noizreduction
    01.08.2008, 12:02

    Ειναι καθαρα προσωπικος τροπος εργασιας για το πως θα κανεις τη μιξη σε groups και μετα σε main mix.Δεν υπαρχει καποιος κανονας, μιας και ο τροπος παραγωγης του καθε ηχοληπτη ειναι διαφορετικος ( και αυτο δινει και τη διαφορετικη χροια σε καθε μουσικο κομματι ).


    Sokratis121974
    01.08.2008, 13:21

    Και εγω νομιζω οτι ειναι πολυ καλη η χρηση των Groups ωστε να εχουμε σε ενα συνολικο καλυτερο ελεγχο και φινηρισμα, π.χ Drums, Percusions, Guitars, ωστε εκτος τον (ατομικο) ελεγχο και επεξεργασια ξεχωριστα των καναλιων, βαζοντας τα σε Groups μπορουμε στο συνολο τους να εφαρμοσουμε πχ Compressors, Eq, Reverb, Delay, και οτι μπορει να δημιουργησει η φαντασια μας....Αλλοστε η τεχνολογια μας το επιτρεπει να αφηνουμε την φαντασια μας να δημιουργησει πραγματα που καποτε φανταζαν......αδυνατα!!!!!!!.......


    220493
    25.04.2009, 22:26

    Παιδιά ξέρω πως θα σας κουράσω αλλά θα ήθελα μια ουσιώδες βοήθεια....!!!

     

    Ασχολούμαι με τη μουσική παραγωγή πολλά χρόνια και έχω περάσει περίπου στις 30 ώρες δίπλα σε πολύ καλό ενορχηστρωτή φτιάχνοντασ μουσική στο Cubase..!!Ηρθε η ώρα ομως να ασχοληθώ και εγώ πιο επαγγελματικά μόνος μου δλδ να βγάλω καλό αποτέλεσμα...!!!

     

     

    Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το cubase 4!!!τα έχω βρει όλα αλλά το θέμα είναι πως πατάω Play και δεν ακούω τίποτα...έχω βάλει ρυθμούς και γράφω πάνω στα πεντάγραμμα αλλα δεν ακούω τίποτα!!!!

     

     

    Ισως τι???

    Να μην υπαρχούν ήχοι???

    Αλλά η loopa που έβαλα...???

     

    Παιδιά κάθε βοήθεια σας είναι σημαντική πολύ γιατί θέλω να ετοιμάσω κάτι καλό...!!!

    Περιμένω .....


    noizreduction
    25.04.2009, 23:38

    Μια απορια εχω ( και μετα απαντω ): Γιατι δεν ρωτας τον ενορχηστρωτη/παραγωγο που καθισες μαζι του για να μαθεις το Cubase να σε βοηθησει; Το προβλημα αυτο ειναι καθαρα θεμα setup της καρτας με το Cubase και με μια απλη επιδειξη θα καταλαβαινες πως να το λυσεις...

    Απο εκει και περα, ειναι σημαντικο να μας αναφερεις και τι καρτα ηχου εχεις. Φανταζομαι πως εφοσον θελεις να κανεις κατι καλο θα εχεις εξωτερικη καρτα ηχου. Επισης κοιτα το ενδεχομενο μηπως τα midi καναλια που εχεις γραψει να μην αντιστοιχουν σε VSTi's ( οποτε λογικο ειναι να μην αναπαραγουν ηχο ).

     

    Ηθικο διδαγμα: Οι 30-40 ωρες ενασχολησης/παρακολουθησης δεν αρκουν. Οταν λες πως ασχολεισαι χρονια με την παραγωγη, τι εννοεις ακριβως; Με αναλογικα μεσα εγγραφης ή με τον υπολογιστη; Κι αν ειναι με τον υπολογιστη, με ποιο προγραμμα;


    220493
    26.04.2009, 12:59

    Λοιπόν

    Καρτα ήχου: On Board

    Κάρτα Γραφικών: ASUS 8600 GT 512MB

    Μια ερώτηση που έχω να κάνω είναι πως το VST είναι ενσωματωμένο???

     

     

    Ασχολούμαι χρόνια έχω φτιάξει περίπου στα 15 τραγούδια δικά μου σε επαγγελματικά στούντιο

    Και ασχολούμαι μόνος με τα:Cool edit Pro 2.0,Reason 3.0,Adobe audition 3.0,Fruit Loops

    Και θέλω πλέον το cubase .....

     


    noizreduction
    26.04.2009, 19:09

    Θα γινω λιγο καυστικος, ομως μερικες φορες με πιανει η μανια να δειχνω τον κακο εαυτο μου:

     

    1) Η καρτα ηχου που εχεις δεν μπορει να σε καλυψει για μια "μετρια" δουλεια..ποσο μαλλον για μια "καλη" που θελεις εσυ. Προτεινω να κατεβασεις τους ASIO4ALL και να αντικαταστησεις τους drivers της καρτας σου.

    2) Η καρτα γραφικων προφανως δεν χρειαζοταν για να σου δωσει καποιος μια απαντηση για....μουσικα προγραμματα!{#emotions_dlg.beer}

    3) Οσον αφορα την ερωτηση σου για το VST, ειλικρινα δεν μπορω να την καταλαβω. Ιδιαιτερα εφοσον σπαταλησες 30 ωρες μαθησης με ειδικευμενο πανω στο Cubase. Το VST ειναι μεσα στο "Α και Ω" της λειτουργιας του Cubase! Προκειται για "μιμηση" effect ( VST ) ή πραγματικων οργανων ( VSTi ) μεσα στο προγραμμα. Για να προσθεσεις ενα VSTi, πατησε το κουμπι F11 και θα σου ανοιξει η κονσολα VSTi. Θεωρητικα θα πρεπει να ξερεις απο εκει και περα πως να ανοιξεις ενα VSTi και πως να το στειλεις σε ενα καναλι midi.

    4) Τα προγραμματα που ανεφερες ειναι στην ουσια το ιδιο πραγμα ανα ομαδες. Πχ το adobe audition με το Cool edit Pro ειναι και τα 2 audio editing/recording προγραμματα, ενω τα reason και fruity loops ειναι προγραμματα midi based sequencing. Αντιθετως το Cubase ειναι μια πληρης πλατφορμα audio και midi sequencing/recording με πρροδιαγραφες για μιξη και παραγωγη τελικου προϊοντος. Αντιλαμβανεσαι προφανως πως οσο κι αν κοιταζες πως γινεται μια δουλεια ή μαθητευσες καποιες ωρες διπλα σε καποιον, δεν αποκτας αμεσως τη δυνατοτητα χρησης ενος αρκετα ευκολου, αλλα περιπλοκου συγχρονως προγραμματος ( για τους αρχαριους ).

    5) Το Cubase θελεις να το μαθεις γιατι τα υπολοιπα προγραμματα δε σε καλυπτουν ή επειδη πιστευεις πως καλο ειναι να ξερεις λιγο απ'ολα και τιποτα το ιδιαιτερο συνολικα; Εχει μεγαλη σημασια να επενδυσεις σε χρονο και χρημα πανω σε ενα προγραμμα μεχρι να καταφερεις να το αξιοποιησεις 100% κι οχι απλως ενα 30-40%, οπως οι περισσοτεροι ερασιτεχνες χρηστες.

     

    Και το πιο σημαντικο, το οποιο αναφερεται και σε ξενα forums.

    RTFM: δηλαδη Read the f****g manual ( εκεινοι το λενε, μη βριζετε εμενα ).

    Εξαλλου ο δημιουργος του προγραμματος το εβαλε σε pdf για να σωσει μερικα δεντρα...Αξιοποιησε την οθονη σου!

    Δεν εχω κατι μαζι σου ομως ανα καιρους εχω ακουσει αυτο το κλασσικο "Εχω δει πως δουλευουν το ταδε προγραμμα 20-30-100 ωρες και θελω να το δουλεψω αλλα εχω πολλα προβληματα.." και τελικα αποδεικνυεται πως η παρατηρηση απο μονη της ειναι μια τρυπα στο νερο!
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 26-04-2009 19:11 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 26-04-2009 20:15 ]


    220493
    26.04.2009, 20:20

    Φίλτατε γίνε όσο καυστικός θέλεις.....

    1)Κατέβασα αυτό που μου είπες

    2)Την κάρτα γραφικών την ανέφερα γιατί ίσως χρειαστεί να βάλω και δεύτερη οθόνη

    3)Οι 30 ώρες δεν ήταν ώρες μάθησης αλλά συζήτησης για πάνω στα κομμάτια....ξέρεις κοίταγα την οθόνη και προσπαθούσα να αφομιώσω τεχνικές

    4)Ναι το ξέρω τι είναι αυτά τα προγράμματα αλλά ρε παιδί μου έχω το cubase στο pc και θέλω να βγάλω κάτι τελικό(Demo) κάτα 70%-80%

    5)Το Cubase θέλω να το χρησιμοποιήσω γιατί δεν με καλύτπουν τα άλλα προγράμματα...Θέλω να συνδέω

    • midi
    • usb ( κατευθείαν όλα τα όργανα μαζί κιθάρες,πλήκτρα,τύμπανα,μπουζούκι,)
    • μικρόφωνο
    • ρυθμους
    • φωνητικη επεξεργασία
    • και πολλά άλλα....

    το cubase είναι πιο οργανωμένο......