ελληνική μουσική
    460 online   ·  210.882 μέλη

    Εξέταστρα Ειδικού Αρμονίας

    jpg221
    29.07.2008, 16:44

    Γεια σας,

    Πρόσφατα έδωσα και πήρα το ειδικό αρμονίας. Έπαθα όμως πλάκα με τα εξέταστρα! Μου ζήτησαν 800 Ευρώ χωρίς καμιά απόδειξη επειδή "στα εξέταστρα δεν κόβουμε απόδειξη". Ρωτούσα επί μήνες για το ύψος των εξετάστρων και μου λέγαν ότι δεν ξέρουν ακόμα ακριβώς και διάφορα τέτοια. Έφτασα έτσι στην ημέρα των εξετάσεων να ψάχνω για τράπεζα... Και δεν νομίζω να είναι εύκολη υπόθεση να πεις "όχι ευχαριστώ" όταν έχεις ξοδέψει ήδη χρήμα και κόπο για να φτάσεις ως εκεί.

    Θα ήθελα κάποιος να μου πει αν όντως είναι τόσα τα εξέταστρα και τι παίζει γενικότερα με τα ωδεία.

    Είχα και στο παρελθόν πληρώσει χοντρά εξέταστρα σε διάφορα άλλα που έκανα στη μουσική αλλά ΄τώρα μιλάμε για περισσότερα από τον βασικό μισθό στην Ελλάδα.

    Ευχαριστώ


    incomplete_angel
    29.07.2008, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος jpg221 στις 29-07-2008 στις 16:44 έγραψε...

    Γεια σας,

    Πρόσφατα έδωσα και πήρα το ειδικό αρμονίας. Έπαθα όμως πλάκα με τα εξέταστρα! Μου ζήτησαν 800 Ευρώ χωρίς καμιά απόδειξη επειδή "στα εξέταστρα δεν κόβουμε απόδειξη". Ρωτούσα επί μήνες για το ύψος των εξετάστρων και μου λέγαν ότι δεν ξέρουν ακόμα ακριβώς και διάφορα τέτοια. Έφτασα έτσι στην ημέρα των εξετάσεων να ψάχνω για τράπεζα... Και δεν νομίζω να είναι εύκολη υπόθεση να πεις "όχι ευχαριστώ" όταν έχεις ξοδέψει ήδη χρήμα και κόπο για να φτάσεις ως εκεί.

    Θα ήθελα κάποιος να μου πει αν όντως είναι τόσα τα εξέταστρα και τι παίζει γενικότερα με τα ωδεία.

    Είχα και στο παρελθόν πληρώσει χοντρά εξέταστρα σε διάφορα άλλα που έκανα στη μουσική αλλά ΄τώρα μιλάμε για περισσότερα από τον βασικό μισθό στην Ελλάδα.

    Ευχαριστώ



    Εγώ πριν από 2 χρόνια είχα δώσει 500 ευρώ και με απόδειξη και η μητέρα μου την ίδια χρονιά 400 σε άλλο ωδείο.


    koyunbaba
    29.07.2008, 20:19

    Καλό θα είναι να προτιμάτε τα Δημοτικά Ωδεία. Συγκεκριμένα στο Δημοτικό ωδείο Ελληνικού δεν παίρνουν δραχμή ως εξέταστρα.


    incomplete_angel
    29.07.2008, 20:44

    Παράθεση:

    Το μέλος koyunbaba στις 29-07-2008 στις 20:19 έγραψε...

    Καλό θα είναι να προτιμάτε τα Δημοτικά Ωδεία. Συγκεκριμένα στο Δημοτικό ωδείο Ελληνικού δεν παίρνουν δραχμή ως εξέταστρα.



    Τα 400 που είχε δώσει η μητέρα μου τότε ήταν στο Δημοτικό Αγ Βαρβάρας. Οπότε μάλλον δεν ισχύει για όλα τα δημοτικά. Εκτός και αν έχει αλλάξει από τότε.


    melin
    29.07.2008, 23:53

    Πλέον τα περισσότερα ωδεία, δημοτικά ή μη, χρεώνουν τα εξέταστρα. Πέρσυ, η τιμή ήταν 500. Τα 800 μου φαίνονται υπερβολικά πολλά, αλλά....

    Καλό θα είναι αυτά να τα κανονίζουμε απο την αρχή, όχι τίποτα αλλο, είπαμε τέχνη και πολιτισμός αλλά με αυτές τις τιμές δεν μας βλέπω και για πολύ σε αυτόν τον δρόμο....χαχαχαχα

    {#emotions_dlg.smartass}


    ma-gi
    30.07.2008, 09:35

    Είχα δώσει για το Ειδικό το 2004, τα εξέταστρα ήταν αρκετά δεν θυμάμαι πόσα νομίζω γύρω στα 400, "ευτυχώς" ήξερα το ποσό αρκετά νωρίς ώστε να μπορώ να τα πληρώσω (που καταντήσαμε....). Η δικαιολογία για το ότι δεν κόβουν απόδειξη είναι ότι τα λεφτά από τα εξέταστρα δεν τα παίρνει το Ωδείο αλλά η εξεταστική επιτροπή, που εγώ δεν το πιστεύω 100% είμαι σίγουρη ότι κάποιο ποσό θα κρατάει και το Ωδείο.

    Πάντως γενικά αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι ουσιαστικά πληρώνεις το πτυχίο και όχι τις εξετάσεις. Άμα δώσεις εξετάσεις για κάποιο πτυχίο σε ωδείο αυτό σημαίνει ότι πήρες και πτυχίο, γιατί δεν νομίζω κανένας δάσκαλος να παρουσιάσει τον μαθητή του σε εξετάσεις αν δεν είναι έτοιμος να περάσει γιατι μετά πολύ απλά κανένας δεν θα τον προτιμήσει ξανά.


    noizreduction
    30.07.2008, 11:16

    Επειδη καποτε ειχα "εγειρει" θεμα σε αλλο μουσικο forum, υπαρχουν μερικα πραγματα που πρεπει να ξερετε ( και "τσουζουν" αυτους που τα κανουν...οσο τσουζουν και τη τσεπη μας )

    1) Τα δηθεν "εξεταστρα" που δινετε, πανε κατευθειαν στους καθηγητες που σας εξεταζουν. Στην περιπτωση οπου το ωδειο ειναι δημοτικο, να ξερετε πως δεν παει στις τσεπες του ωδειου, μιας και λογω νομοθεσιας, ειναι αδυνατον να δικαιολογησει εσοδα του. Οποτε, μπορειτε να αντιληφθειτε που ακριβως πανε τα χρηματα. Στην περιπτωση ιδιωτικων ωδειων, υπαρχει μια μεγαλυτερη πιθανοτητα να πηγαινουν στα ταμεια του ως "μαυρα", ομως και παλι να ξερετε πως ενα ποσοστο πηγαινει στις τσεπες των καθηγητων που εξεταζουν.

    2) Εχω ακουσει "ταριφες" μεχρι και 1800Ε για πτυχιο Φουγκας. Οσο πιο "ανωτερο" ειναι το πτυχιο που πατε να δωσετε, τοσο πιο ακριβο "ρουσφετακι" ζητανε οι κυριοι καθηγητες των εξετασεων. Δεν ξερω εαν πηγαινει αναλογα με την υπομονη και το χρονο τους, ομως ξερω πως πιο συντομα τελειωνει κανεις μια εξεταση, παρα παει στο Αεροδρομιο Σπατων..και εκει ο ταξιτζης αντε να ζητησει μεχρι 50Ε.

    3) Να ξερετε πως οσα περισσοτερα παιδια δινουν το πτυχιο, τοσο λιγοτερη ειναι η "μοιρασια" που γινεται αναμεσα τους ( γιατι οι καθηγητες εχουν μια στανταρ τιμη που δεν παει ανα κεφαλι συνηθως, αλλα γενικα ), οποτε και λιγοτερα τα χρηματα που θα πληρωσετε. Εχει τυχει εξετασεις Ιανουαριου για Αρμονια να ειναι πιο ακριβες απ'ο,τι εξετασεις Ιουνιου, και αυτο γιατι υπηρχαν λιγοτερα παιδια.

    4) Το μονο επισημο πραγμα που πληρωνετε ειναι το ποσο εξετασης που αναγραφεται στο βιβλιαριο αποδειξεων του ωδειου και το πτυχιο που παραλαμβανετε μετα. Και τα 2 ειναι ακρως λογικα, γιατι το ωδειο "κλεινει" καποιο χωρο για τις εξετασεις, ενω το πτυχιο κοστιζει στην εκτυπωση του. Βεβαια, οταν ακουω κατι "120Ε" εκτυπωση με πιανει ενα γελιο, γιατι μεχρι 70Ε το πολυ παει η εκτυπωση σε ομορφο σκληρο χαρτι Α3 με καλους γραφικους χαρακτηρες.

    5) Νομιμα μπορειτε να ζητησετε αποδειξη! Εαν δεν σας δωσουν, επισης νομιμα, μπορειτε να αρνηθειτε να πληρωσετε το ποσο. Εφοσον δεν ειναι "ασπρα" χρηματα, δεν εχετε καμια υποχρεωση να πληρωσετε! Παρολο που κι εγω σαν "ψαρι" δεν το ηξερα, ετυχα σε τσακωμο γονεα με τη γραμματεια δημοτικου ωδειου και εμαθα πολλα. Ο ανθρωπος ειχε βγει εξω απο τα ρουχα του και κατεληξε στο τελος να αξιοποιησει το επαγγελμα του..το οποιο για κακη τυχη της γραμματειας και των υπευθυνων καθηγητων, ηταν εισαγγελεας εδρας...Και βεβαια τους απειλησε με μηνυση για εξαπατηση κοινου και εξαπατηση του κρατους.

    6) Ειναι γελοιο και ηλιθιο ( και συγνωμη για τις εκφρασεις ) να δεχομαι δικαιολογιες απο τους εξεταστες του τυπου:

    "Χαλαμε το χρονο μας"

    "Μπορουσαμε να ειμαστε αλλου"

    "Τι προβλημα εχεις..οταν θα παρεις κι εσυ το πτυχιο σου, ετσι θα κανεις"

    κλπ

    Ειναι ρεζιλι για τους ανθρωπους που θελουν να θεωρουνται φορεις της τεχνης και δασκαλοι της μουσικης, να εμπορευματοποιουν τοσο πολυ την τεχνη αυτη!

    Εαν οντως "χαλανε το χρονο τους" μαζι μου, καλυτερα να κατσουν σπιτι τους, να δουν μια αθλητικη εκπομπη και να αφησουν αλλους και πιο ευσυνειδητους καθηγητες να επιτελεσουν το σκοπο του εξεταστη!

    Ελεος πια με αυτες τις "αρπαχτες" και μετα το κλαμα "δεν βγαζουμε πολλα".

    Ξερω πως θα προκαλεσω αντιδρασεις απο τους "απανταχου καλοθελητες καθηγητες" και τους "φουκαραδες ωδειαρχες" που ανεχονται αυτη την κατασταση. Δυστυχως, δημοτικα και ιδιωτικα ωδεια παιζουν στην πλατη των μαθητων τους!

    Και επειδη καλο ειναι να λεμε και τα θετικα:

    Υπαρχουν καθηγητες που δεν δεχονται αυτη την "τζιφρα" για να κανουν την εξεταση. Μαλλον υπαρχουν ακομα ανθρωποι που καταννοουν τον ανωτερο σκοπο της μουσικης και το ρολο που επιτελουν στην εκμαθηση της. Συγχαρητηρια σε αυτους τους ανθρωπους, που μεσα στη "βρωμα" και στη "δυσωδια" του κλαδου τους, στεκονται με ψηλα το κεφαλι.

     

    Αυτα ( τωρα περιμενω αντιδρασεις )


    incomplete_angel
    30.07.2008, 11:35

    Αχ noiz πόσο δίκιο έχεις!!

    Αισθάνομαι απίστευτα τυχερή που έπεσα στην τελευταία κατηγορία ανθρώπων-μουσικών!


    mariosnadege
    30.07.2008, 11:47

    Πολύ ενδιαφέρον το θέμα και όσα επισημαίνετε είναι ενδεικτικά της ασυδοσίας που κυριαρχεί στα ωδεία σε πολλούς τομείς.

    Το γεγονός ότι αυτή η κατάσταση διαιωνίζεται, πιστεύω πως οφείλεται στην παθητική στάση της συντριπτικής πλειοψηφίας των μαθητών ωδείων και των γονιών τους. Αν τα ωδεία είχαν αντιμετωπίσει συστηματικά μυνήσεις ή καταγγελίες στην εφορία, δε θα συνέχιζαν την προκλητική στάση τους. Έχουμε όλοι χρέος να καταγγείλουμε τέτοια φαινόμενα και όχι να τα αποδεχόμαστε παθητικά.

    Παλιότερα είχα ανοίξει ένα άλλο θέμα που αφορούσε τα ανύπαρκτα εργασιακά δικαιώματα των διδασκόντων σε ωδεία. Αντιμετωπίζοντας ένα τέτοιο πρόβλημα, χρειάστηκε να κάνω καταγγελία όχι μόνο στην επιθεώρηση εργασίας, αλλά κυρίως στο ΙΚΑ. Αυτή η τελευταία καταγγελία τρομοκράτησε κυριολεκτικά τον ωδειάρχη, που τότε μόνο δέχτηκε να μου πληρώσει τη νόμιμη αποζημίωσή μου. Πριν απευθυνθώ στο ΙΚΑ, με αντιμετώπιζε με αλαζονεία και περιφρόνηση.

    Είμαστε λοιπόν όλοι υπεύθυνοι για τη διαιώνιση τέτοιων καταστάσεων και είναι καιρός να ξυπνήσουμε...


    jpg221
    30.07.2008, 13:39

    Γεια,

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δεν περίμενα τόσες πολλές.

    Noiz, όταν μεταξύ σοβαρού και αστείου την είπα στον διευθυντή του ωδείου (παράρτημα του Εθνικού) για τα 800 που μου ζήτησε μου είπε αυτό που έγραψες:

    "Τι προβλημα εχεις..οταν θα παρεις κι εσυ το πτυχιο σου, ετσι θα κανεις"

    Δεν θυμάμαι καλά αλλά παίζει να χρησιμοποίησε αυτές τις λέξεις επακριβώς. Έχουν μάθει όλοι το ποιηματάκι τους μου φαίνεται... Κρίμα που εκείνη τη στιγμή μίλησα "μεταξύ σοβαρού κι αστείου". Άλλα εκείνη η στιγμή ήταν περίεργη και από ότι καταλαβαίνω κι από τις απαντήσεις σας αυτό εκμεταλεύονται τα παλικάρια...

    Σόρυ που δεν ονομάζω το ωδείο μου. Αλλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος για μπλεξίματα ούτε ότι το θέμα είναι εκεί.

     


    sakisarabatzis
    30.07.2008, 15:34

    Ειναι =ΤΥΦΛΗ= ιστορία.Οτι θελουν κάνουν.. Στην επιτροπη ειναι 6 .Ο δ/ντης του ωδειου,ως προεδρος επιτροπης.Ο ειδ.καθηγητης και 3 αλλοι καθηγητες του μαθηματος απο αλλα ωδεια και ο εκπρόσωπος του ΥΠΠΟ Λογικά παιρνουν συνηθως 8Ο-1ΟΟ Ε το ατομο.Εξαρταται ποσοι μαθητες δίνουν δια 6 και αντε 25 Ε για την εκτυωση του Πτυχιου. καθε ωδειο εχει τη δικη του γραμμη. Σε αλλα εχει γίνει συμφωνία στις εξετασεις να μην παιρνει εξέταστρα ο Δ/της και ειδ. καθηγητης.Τι να σου πω,,,,Κανεις δεν ξέρει...


    -----------------
    www.sakisarabatzis.gr ==={dvd-fotos]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisarabatzis στις 30-07-2008 15:36 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sakisarabatzis στις 30-07-2008 15:38 ]


    caterina08
    01.08.2008, 15:36

    Εγω ειμαι εντελως διαφιρετικη περιπτωση. Τον περασμενο σεπτεμβριο εδωσα απο Α υπχρ για Β ειδικο και μου ζητησαν εξεταστρα μονο 60Ε.......... Και ειναι αληθεια. Δεν ξερω για τα αλλα ωδεια αλλα στο δημοσιο που παω μονο τοσα δινουμε περιπου εκτος αν παιζει ρολο που ειναι δημοσιο.


    emmanuella
    01.08.2008, 17:29

    Παιδιά 450 εγώ...έδωσα...!!

    Εγώ το περίμενα ! Εδώ στα υποχρεωτικά της αρμονίας έδινα 60 ευρώ το δίμηνο...!!!  Όλα πια απαιτούν θησείες..!!


    noizreduction
    01.08.2008, 19:44

    Δυστυχως, τους αφησαμε να θεωρουν πως ολα ειναι μια θυσια.

    Η μουσικη τεχνη και η εκμαθηση της δεν ηταν ποτε εμπορευσιμο ειδος. Ακομα και στη διαρκεια του Μεσαιωνα, οι χωρικοι ειχαν προσβαση σε μουσικη παιδεια ( εστω και της λαϊκης μουσικης ), ενω στην Αναγεννηση πολλοι ασημοι μουσικοι ειχαν μαθητευσει με σπουδαιους συνθετες.

    Φτασαμε στον 20ο αιωνα για να αντιληφθουν καποιοι εξυπνακηδες ποσο ευκολο και ανοιχτο εμποριο μπορουν να κανουν με τη μουσικη τεχνη. Και εμεις τους ανεχτηκαμε γιατι δεν ξερουμε ποια ειναι τα δικαιωματα μας! Απο τοτε που το πιανο και τα γαλλικα εγιναν το must των ελληνικων σπιτιων, χασαμε το μπουσουλα πραγματικα...

     

    Κι εγω εδωσα 60 για το πτυχιο Αρμονιας και 80 για το πτυχιο Αντιστιξης. Παρολο που το συζητησα με παραπονο με τον καθηγητη μου το τελευταιο, μου ειπε πως ειναι η κατασταση, πως ο ιδιος δεν τους υποστηριζει και πως σε ιδιωτικα ωδεια μπορει να φτασει μεχρι και 1000Ε. Σε συζητησεις μεταξυ συναδελφων ( μουσικων ηχοληπτων ), ακουσα και 1800Ε για το πτυχιο Φουγκας και "εφριξα".


    jpg221
    02.08.2008, 13:29

    Γεια και πάλι,

    Να το πάω και λίγο παραπέρα;

    Υπάρχει περίπτωση να πληρώσει κάποιος τα υπέρογκα εξέταστρα και να κοπεί τελικά στις εξετάσεις;;; 

     


    CROSS
    02.08.2008, 13:57

    Για τα εξέταστρα προβλέπω πολύ σύντομα να βγάλουν οι τράπεζες πτυχιο-δάνεια {#emotions_dlg.happycrazy}

    Γι'αυτό όσοι δεν είστε ακόμα black-list και σπουδάζετε μουσική,φροντίστε να παραμείνετε ''λευκοί''{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}

    Για την ερώτησή σου jpg.. η απάντηση είναι ''ναί''Δεν έχει σημασία αυτό που πληρώνεις.Άλλοι ηλίθιοι παράγοντες το κανονίζουν.Τουλάχιστον αφού  πληρώνεις ένα τεράστιο ποσό ως εξέταστρα,φροντίζεις το πτυχίο(ως γνώσεις)να σε καλύπτει στο έπακρο.Υπάρχουν διαφορές μέρας-νύχτας ανάμεσα σε πτυχία ίδιας σχολής,όσον αφορά το επίπεδο.Υπάρχουν πολλά ωδεία που το ειδικό αρμονίας τους αντιστοιχεί στο υποχρεωτικό άλλων!!Γι'αυτό τα μάτια σου 14{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}

    {#emotions_dlg.yes}


    panachr
    04.08.2008, 13:41

    επειδη και εγω ψαχνομαι τωρα τελευταια,βρηκα οτι στο Κρατικο Θεσσαλονικης πληρωνεις 60Ε,αλλα πρεπει να ξες και καλό πιάνο.συν τοις αλλοις δεν ξέρω πόσοι περνάνε τελικά.θα ψάξω και σε αλλα ωδεία και τελη του μηνός θα σας ενημερώσω.


    CATWOMAN26
    13.08.2008, 14:15

    Παντως εγω πριν χρονια πληρωνα σε δημοτικο ωδειο 85Ε ΤΟ μηνα για μαθηματα αρμονιας και 350Ε μου στοιχισε το πτυχιο.Τα 800Ε ειναι εξωφρενικο ποσο!


    jpg221
    13.08.2008, 14:26

    Παιδιά,

    Άλλο αρμονία, άλλο ειδικό αρμονίας. Οκ?


    CATWOMAN26
    14.08.2008, 14:59

    Συμφωνω jpg221 σαφως και υπαρχει διαφορα μεταξυ αυτων των δυο,οπως και να χει ομως τα εξεταστρα δε παυουν να ναι υψηλα.Αυτο βεβαια ποικιλει απο σχολη σε σχολη και απο ωδειο σε ωδειο.