ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.900 μέλη
    BAGRATION
    10.09.2008, 13:16

    Δεν νομίζω ότι έπεσε και πολύ κριτική εδώ........

    Απλά οι περισσότεροι είπαν ότι δεν τους άρεσε, αυτά είναι ζητήματα γούστου.....

     

    Εγώ νομίζω οτι ο james βρίσκεται σε καλούτσικη φόρμα

    Εχει υπάρξει και σε πολύ χειρότερη......θυμάστε μια εποχή που άλλαζε τελείως τα φωνητικά στις συναυλίες......έκοβε όλο το "γρέζι" και χόντραινε την φωνή του......μέχρι που ο κόσμος ζήταγε την "παλιά" φωνή του......

     

     


    seras
    10.09.2008, 14:29
    Με μια πρώτη ακρόαση η άποψη μου είναι ότι δεν λέει και πολλά...βγάλανε άλμπουμ απλά για να υπάρχει ένα νέο αλμπουμ Metallica..
    p3tr0s
    10.09.2008, 18:03

    έχω ακούσει μόνο τα 6 τραγούδια που έχουν ανεβάσει στο site τους και έχω να πω οτι τα σπάνε.και δεν τα άκουσα μια φόρα..όποιος δεν τους γουστάρει ας μην τ'ακούσει καθόλου.όχι μια φόρα και κράζουμε..και μιλάμε για τους Metallica.δεν βγάλανε δίσκο απλά για να λένε οτι βγάλανε.Αυτά είναι κόλπα για συγροτήματα τύπου HIM.2 πιασάρικα τραγουδάκια και τα υπόλοιπα για να γεμίζουν τον δίσκο.Αλλά όπως φαίνεται οι Metallica δεν κωλόνουν να γράψουν 8λεπτα κομμάτια με τα οποία θα γίνεται χαμός όταν θα τα παίζουν live..όπως στη Μαλακάσα.δεν είδα κανέναν να μην τραγουδάει στο memory remains..τέλοσπάντων..υπομονή μέχρι την Παρασκευή!!


    seras
    10.09.2008, 20:52

    8 λεπτα κομμάτι δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και καλό....όλα τα κομμάτια είναι περίπου 7 λεπτα αλλά μερικά είναι εντελώς μονότονα...anyway...τα είδαμε τα στουντιακα φωνητικά, να δουμε σε λάιβ πως τα λέει..

    (Στην μαλακάσα γιατί δεν παίξανε τίποτα απο το st.anger?μήπως ήταν λίγο άθλιο το άλμπουμ?)


    p3tr0s
    10.09.2008, 21:51

    υπάρχει συνέντευξη του hetfield και εξηγεί τους λόγους.και όχι επειδή είναι άθλιο το album...αν ενδιαφέρεσε ψάξε..


    SteamRoller
    11.09.2008, 00:21

    Μα αυτο ειναι το θεμα βρε παιδια.. ο νεος δισκος δεν εχει πιασαρικα τραγουδακια που θα μπορει να τα ακουσει ο καθε trendy ή η καθε σκυλου χαζογκομενα και να λενε "ακουω Metallica"! Γι'αυτους υπαρχουν οι Him, οι Evanescense κ.α. (Χωρις να θελω να θιξω τους προαναφερθεντες, γι'αυτο που κανουν καλοι ειναι)

    Το Death Magnetic ειτε αρεσει σε πολλους ειτε οχι, ειναι ενας καθαροαιμος metal δισκος με ογκωδη riffs και μελωδια οπου χρειαζεται, χωρις υπερβολες. Αρα οποιος δεν ακουει metal, η περιμενει ν'ακουσει "ευκολοχωνευτα" κομματια οπως του Black Album η των Load/Reload ας μην κανει τον κοπο.

    Θα ηθελα να πω και δυο λογια για τα κομματια που "μπαλαντιζουν" στο δισκο:

    1)The Day That Never Comes: Ομορφες μελωδιες και στιχοι για τα 3+ πρωτα λεπτα..και υστερα αρχιζουν τα solos και το "χωσιμο"! Πιστευω πως αυτο στο συγκεκριμενο κομματι ειναι λιγο κουραστικο μετα τα 5 λεπτα και ισως θα ηταν καλυτερα να παρεμενε ενα χαλαρο μπαλαντοειδες κομματι με τα "ξεσπασματα" του στο refrain. Οποιοι το εχουν ακουσει θα καταλαβαινουν τι εννοω.

    2)The Unforgiven III: Το πρωτο ειναι γενικα απο τ'αγαπημενα μου τραγουδια των Metallica, το δευτερο μου αρεσει πολυ αλλα δεν το θεωρω καλυτερο, ουτε ισαξιο..και τουτο εδω ενω ξεκιναει ομορφα, τελικα δεν μου βγαζει αυτο το συναισθημα που μου αφηναν τα αλλα δυο. Μαλλον μια μετρια στιγμη του δισκου θα ελεγα. Οσον αφορα τη φωνη του Hetfield, σαφως στα δυο προηγουμενα ακουγεται καλυτερη, ειδικα στο πρωτο ειχε μια πολυ παθιασμενη μεταλλικη χροια! Τι να κανουμε ομως.. δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα!

    Αυτα. Γνωμη μου ειναι πως αυτοι που εχουν ακουσει το album μονο μια φορα η δεν εχουν ακουσει ολα τα κομματια, πρεπει να του δωσουν αλλη μια ευκαιρια οταν κυκλοφορησει. Αξιζει μια πιο προσεχτικη ακροαση, παρεα με τους στιχους του booklet.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SteamRoller στις 11-09-2008 00:36 ]


    sea_like_eyes
    11.09.2008, 00:50

    >

    χχααχαχα . . . λενε και για thrash διαφοροι  . . . ααχαχαχαχα . . . δειτε ρε με παρομοια riffs 20 Χρονια πριν . . . τι θα πει thrash ! ! !

    Νecronomicon ρε . . .

     

    Υ.Γ δεν το παιζω metallo-πατερας . . . απλα το song των Necronomicon ειναι αιωνες ποιο . . . εεεε . . . οι pure-ιστες ισως με καταλαβουν . . . οι αλλοι . . . νανι το μωρο μας κανει . . .

    Υ.Γ θεωρω το song των Dollarica ωραιο . . . δυστυχως τα drumms . . . χμμμ . . . τα riffs θελουν . . .  ο Lars απλα , ΔΕΝ γουσταρει !


    sea_like_eyes
    11.09.2008, 01:02

     

    Y.Γ James , στα γεραματα Slayer CLopy-paste . . . αααααααα . . .  {#emotions_dlg.lol}

    Υ.Γ μαγκες μολις ακουσα το παρακατω song . . . ειπα . . . slayerrrrrrrrrrrrr . . .


    SteamRoller
    11.09.2008, 02:04

    Α μαλιστα, ετσι εξηγειται αυτη η επιθεση στον Lars απο ολους.. "δουλεψε" το youtube! Λοιπον, αν νομιζεις φιλε μου και ολοι οι υπολοιποι οτι αυτος ο ηχος που ακουτε απο το youtube ειναι ετσι και στο cd γελιεστε οικτρα! Κι εγω ετσι οπως το ακουσα εδω το All Nightmare Long μου φανηκε μαλακια. Ακουστε το και σε cd quality ομως.. δεν ειναι και τοσο "κουβαδες" τα drums εκει! Καλως η κακως τα riffs ειναι πανομοιοτυπα στο thrashαρισμα πολλων συγκροτηματων και δε νομιζω οτι πλεον υστερα απο τοσα χρονια "σηκωνει" αλλη εξελιξη το ειδος. Μονο οι παραγωγες μπορουν ν'αλλαξουν. Και δεν θεωρω οτι οι Metallica μπηκαν στην ευκολη διαδικασια της αντιγραφης απο καποιο αλλο συγκροτημα.. γιατι να το κανουν αλλωστε; Θα μπορουσαν καλλιστα να εχουν βγαλει αλλο ενα "Preload" και τοτε παλι καποιοι θα τους ελεγαν ξεπουλημενους! Τοσα χρονια καποιοι τους κραζατε που ειναι εμπορικοι, κανουν αρπαχτες (με τα Load, Reload, S&M κλπ.) και τωρα εβγαλαν το Death Magnetic που ειναι δυνατο, thrashαριστο κι ωραιο και παλι μερικοι τους προσαπτετε ενα σωρο κατηγοριες για ελλειψη εμπνευσης, αντιγραφη, ασχετοσυνη κλπ. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι θελετε πια να κανουν! Ειναι φανερο λοιπον πως οταν καποιος δεν χωνευει ενα συγκροτημα, ο,τι και να βγαλει το εν λογω συγκροτημα, αυτος ο καποιος παντα θα το θαβει.

    Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια και το θεωρω ασκοπο να πω αλλα επι του θεματος. Εξαλλου οι πραγματικοι fans ξερουν τι πρεπει να κανουν στις 12 του μηνος..και θα το κανουν!

    {#emotions_dlg.rockon}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SteamRoller στις 11-09-2008 11:29 ]


    hitman20
    11.09.2008, 14:28

    Εχω ακουσει το death magnetic λιγες φορες και δεν μπωρο να κρινω τον δισκο ακομα χρειαζεται να τον ακουσεις αρκετες φορες για να καταληξεις καπυ, το σιγουρο ειναι πως δεν ειναι οι Metallica tvn 80's!! Πιστευω πωσ προσπαθουν να προσαρμοστουν στη σημερινη metal και εχουν κανει ενα μεγαλο βημα πιο περα (αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και καλο). Ο james βρισκεται σε καλη φορμα η φωνη του στον δισκο ειναι σχετικα καλη, ο kirk παιζει κατι σολο αλλα δεν ακουγονται οπως παλια τα καλυβουν τα drums και γενικα δεν ευχαριστιεσαι σολο ρε παιδι μου εκτος απο κανα δυο εξεραισεις, ο κοντος εχει πεσει πολυ η αποδοση του αλλα δεν ειναι και τοσο αχρηστος..... Ο δισκος θελει ψαξιμο βαθια και προσεκτικα. Το θεμα ειναι πωσ οι Metallica δεν ειναι αυτοι που ηταν εχουν κανει μεγαλη αλλαγη και πρεπει να το παραδεχτουμε!!


    deathminor88
    11.09.2008, 16:04

    Μια-δυο παρατηρήσεις.

    Το να προσπαθούν να προσαρμοστούν σε πιο σύγχρονους ήχους, στο "καινούριο μέταλ" μόνο καλό το θεωρώ γιατί δείχνουν ότι τους αρέσει να προχωράνε σε αντίθεση με άλλους που από το 70 παίζουν ακριβώς τα ίδια και τα ίδια.

    Και άλλο ένα πράγμα που ήθελα να πώ είναι ότι κατά τη γνώμη μου καλύυτερα που ο hammet δεν σολάρει. Να εξηγήσω γιατί? Γιατί αν πιστεύω ότι αν δεν παίζεις είτε τα υπερτεχνικά σόλο των COB είτε τα oriental-progressive style Opeth το να παίζεις σε τέτοιες ταχύτητες πεντατονικά είναι μονότονο και ξεπερασμένο. Από τα 90ς ήδη...

    __Τέλος__

    Μου αρέσει ο όγκος που έχουν στον ήχο τους αλλά δεν έχουν το ζητούμενο κατά τον περισσότερο κόσμο, στην μουσική, την μελωδία (πείτε το τη riffara) που σου μένει. Δεν έχει σχέση με το αν κάτι είναι πιασάρικο ή όχι. Πρέπει αυτό που ακούς να σου μένει όσο κι αν πιστεύω ότι πρέπει να εξερευνάς το κομμάτι. Στο καινούριο άλμπουμ δεν μένει κάτι στο αυτί μου!


    ALXthrasher
    11.09.2008, 22:57

    Χμμμ...

    Βασικά ο καινούριος δισκος πάνω-κάτω είναι αυτό που περίμενα. Πολύ καλός σε σχέση με τα προηγούμενα 3, αλλά σε σχέση με τα πρώτα 4... απλά τα θυμίζει κάπως.

    Όσο για το κράξιμο, ναι, η φωνή του James έχει αλλάξει (μάλλον προς το χειρότερο), και ο Lars έχει πέσει κάπως. Τέλοσπάντων δεν πιστεύω να περίμενε πραγματικά κανείς να βγάλουν το νέο Puppets ή Justice... είναι και 45 χρονών οι άνθρωποι...

    Σε τελική φάση όμως, 1000 φορές Magnetic παρά Load{#emotions_dlg.yawn}/ReLoad{#emotions_dlg.sleep1}/St. Anger{#emotions_dlg.eek}... Για αυτό και το αγορασα...{#emotions_dlg.walkman}


    SouLRocK
    12.09.2008, 00:52

    Παράθεση:

    Το μέλος SteamRoller στις 10-09-2008 στις 01:51 έγραψε...

    Γεια σας κι απο μενα. Ως λατρης της rock/metal σκηνης γενικα, και οχι κολλημενος με ενα ειδος θα ηθελα να πω τα εξης:

    Οι Metallica ξεκινησαν απο το μηδεν και καταφεραν πολλα μεχρι σημερα. Ειχαν τις κακες στιγμες τους και την απωλεια του Cliff, αλλα ολοι τους ηταν/ειναι ικανοτατα μελη που δεν τους λειπει η εμπειρια και το αποδυκνειουν στις συναυλιες τους. Εκει φαινεται η αξια ενος συγκροτηματος, και οι Metallica τα καταφερνουν οσο λιγοι να κανουν τις συναυλιες τους αξεχαστη εμπειρια. Υπαρχει ομως και ο κολλημενος κοσμος που πιθανον εχει την απαιτηση του αλανθαστου απο καποια συγκροτηματα, η να κυκλοφορουν παντα πανομοιοτυπους δισκους. Ηταν το Master Of Puppets ο τελευταιος δισκος του Cliff κι εκει τελειωσαν ολα. Επρεπε ο Cliff ν'αναστηθει και οι Metallica να συνεχισουν να βγαζουν δισκους-κλωνους του Master.. για να ειναι καποιοι ικανοποιημενοι! Δεν παει ετσι παιδες. Ο καλλιτεχνης πειραματιζεται, εξελισσεται και δημιουργει μεσα απο αυτα που νιωθει. Και αν υπαρχουν "στραβοπατηματα" στην πορεια, ενας πραγματικος οπαδος μαθαινει να συγχωρει και συνεχιζει να στηριζει τον καλλιτεχνη.

    Ας χαλαρωσουμε λιγο και ας δουμε το νεο Metallica Album οχι με το ματι του αμειλικτου κριτη, αλλα με το ματι ενος πραγματικου metal οπαδου. Νομιζω οτι εχει πολλα να μας πει. Και για να μη νομιζετε οτι μ'εβαλαν οι Metallica "δικηγορο" τους, σας λεω οτι κι εγω που ακουσα ολο το Death Magnetic βρηκα στιγμες που δεν μου αρεσαν.. κομματια τραβηγμενα απο τα μαλλια! Ομως τι κι αν ο Hetfield ακουγεται κουρασμενος, προσπαθει και δεν ειναι λιγο αυτο που προσφερει για τα 40βαλε του, οπως και οι υπολοιποι. Ας παιξουν αυτα τα νεα 7λεπτα κομματια live να δουμε ποιος θα χαλαστει..! Γιατι και οσον αφορα το Reload θυμαμαι που ακουγα το μακρυ και το κοντο του καθενος και ειδα περισυ στη Μαλακασα ολους να τραγουδουν τα Fuel και Memory Remains..και καποιους που δεν κουναγαν καν τα χειλια τους στο Disposable Heroes!!

    {#emotions_dlg.beer}



    χαχαχα αντε πέστα ντε...! τεσπα... μετά απο αρκετά ακουσματα του Death Magnetic να παραθέσω και γω την αποψη μου... είναι προφανές πως οι Metallica "πάτησαν" πάνω (ή προσπάθησαν!) στη συνταγή του Black album γι'αυτόν το δίσκο... ευτυχώς που έκαναν έστω μια στροφή και δε μας έδωσαν πάλι ένα St.Anger ({#emotions_dlg.happycrazy}ξου-ξου παναγία μου!!!!)...

    Το πρώτο τραγούδι "That was just your life" μετά την ήρεμη εισαγωγή μου θυμίζει το στυλάκι του enter sandman λιγάκι...ο δίσκος συνεχίζει δυνατά (αν και λίγο μονότονα) μέχρι το τεταρτο τραγούδι στο δίσκο "The day tha never comes" που είναι η μπαλάντα (μαζί με το Unforgiven 3) του δίσκου.Αρκετά συμπαθητικό κομμάτι,καλή μπαλάντα για τους τωρινούς Metallica... Το πέμπτο τραγούδι "All nightmare long" είναι αρκετά δυνατό και γρήγορο και το μονάδικό από το δίσκο που θυμίζει τους παλιούς (προ black album) thrash-Metallica!... Μου κάνει εντύπωση που δε το ανέφεραν αυτοί που τους αναπολούν!!! ψιλό-πιασαρικο μου φάνηκε το cyanide και δε μου άρεσε και περιέργως μου το "unforgiven 3" το βρήκα συμπαθητικό (αντιθέτως με πολλούς!)-βέβαια αυθεντικό unforgiven δεν ξαναβγαίνει- τα επόμενο τραγούδι με κούρασε και μου φάνηκε μονότονο ("the judas kiss"),αρκετά καλό το "suicide & redemption"... δυνατό αλλά οχι τίποτα το ιδιαίτερο το τελευταίο κομμάτι "my apocalypse"... αυτά εν ολίγοις... τώρα για τεχνικά μέρη δε μπορώ να σας πώ, μόνο ότι η φωνή και η κιθάρα μου ακουγόταν ΟΚ και επιτέλους ξανάκουσα σε Metallica μελωδία και σόλο! {#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00 και κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 12-09-2008 00:55 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 29-09-2008 23:21 ]


    sea_like_eyes
    12.09.2008, 13:45

    ''Το πέμπτο τραγούδι "All nightmare long" είναι αρκετά δυνατό και γρήγορο και το μονάδικό από το δίσκο που θυμίζει τους παλιούς (προ black album) thrash-Metallica!... Μου κάνει εντύπωση που δε το ανέφεραν αυτοί που τους αναπολούν!!!''

    το Video ειναι παραπανω . . . και το song ειναι Clopy paste Slayer . . . ιδιαιτερα το Intro !Προσωπικα δεν περιμενω τπτ απο αυτους . . . δεν ακουω πλεον αυτο το ειδος της μουσικης . . . μονο extreme πραγματα . . .


    SouLRocK
    12.09.2008, 14:02

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-09-2008 στις 13:45 έγραψε...

    ''Το πέμπτο τραγούδι "All nightmare long" είναι αρκετά δυνατό και γρήγορο και το μονάδικό από το δίσκο που θυμίζει τους παλιούς (προ black album) thrash-Metallica!... Μου κάνει εντύπωση που δε το ανέφεραν αυτοί που τους αναπολούν!!!''

    το Video ειναι παραπανω . . . και το song ειναι Clopy paste Slayer . . . ιδιαιτερα το Intro !Προσωπικα δεν περιμενω τπτ απο αυτους . . . δεν ακουω πλεον αυτο το ειδος της μουσικης . . . μονο extreme πραγματα . . .



    χα οκ... μοιάζει...! αλλά δε μπορώ να καταλάβω αφου μοιάζει με τραγούδι 20 χρόνων πριν, αυτό δεν είναι καλό? όλοι φωνάζουν οτι οι Metallica πρέπει να γυρίσουν στην παλιά εποχή τους...εεε δε τρωγεστε με τίποτα! για τους τωρινους Metallica καλό είναι το song! τεσπα...

    Υ.Γ για κάποιον που δεν ακούει αυτό το είδος μουσικής ... πολύ ποστάρεις και ασχολείσαι... οπότε μαλλον δεν πρέπει να πεισεις εμας ότι δεν ακούς πια το είδος αλλά καποιον αλλο...{#emotions_dlg.whistling}


    sea_like_eyes
    12.09.2008, 14:25

    ''....Υ.Γ για κάποιον που δεν ακούει αυτό το είδος μουσικής ... πολύ ποστάρεις και ασχολείσαι... οπότε μαλλον δεν πρέπει να πεισεις εμας ότι δεν ακούς πια το είδος αλλά καποιον αλλο....''

    δεν ακουω ΠΛΕΟΝ . . . heavy Metal . . . ειπαμε , μονο extreme (βλεπε Black , Ισως καμια φορα και Death)χρονια ακουγα -ποτε-ομως-φανατικα-Metal , εχω αποψη και οπου θελω απλα . . . Post-αρω !

    και τον thrash δισκο της χρονιας να εβγαζαν . . . δεν τα εμπαινα στον κοπο να τον αγορασω,κατεβασω ή οτιδηποτε . . . γιατι απλα . . . μουσικα ΠΛΕΟΝ . . . ειμαι αλλου . . .

     

    Υ.Γ θεωρω το song των Dollarica ωραιο . . . δυστυχως τα drumms . . . χμμμ . . . τα riffs θελουν . . .  ο Lars απλα , ΔΕΝ γουσταρει ! ( oπως καταλαβες , καταλαβα κι εγω . . . το song ειναι thrasy enough . . . αλλα δεν θα κλαψουμε κιολας . . . )


    SouLRocK
    12.09.2008, 14:54

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 12-09-2008 στις 14:25 έγραψε...

     

    και τον thrash δισκο της χρονιας να εβγαζαν . . . δεν τα εμπαινα στον κοπο να τον αγορασω,κατεβασω ή οτιδηποτε . . . γιατι απλα . . . μουσικα ΠΛΕΟΝ . . . ειμαι αλλου . . .

     

    ok σεβαστή η γνώμη σου... πάντως και μόνο που θα έμπαινες στο κόπο να το ακούσεις!(και να ασχοληθείς δηλαδή)... εμένα μου φτάνει...{#emotions_dlg.tt2}


    senag2
    12.09.2008, 16:59

    Τους ακούω 16 χρόνια, τους έχω δεί στην Αθήνα το 1999, στη μαλακάσα το 2007 και στη Σόφια φέτος. Το Load, Re-Load και το St. Anger είναι δίσκοι ντροπή.

     

    Αλλά ο σημερινός μου τίναξε τα μυαλά σήμερα. Απλά τα ΣΠΑΕΙ. Όποιος γούσταρε τα 5 πρώτα θα του αρέσει και αυτός. Μου ακούγετε σαν μίξη Justice με Black album με λίγο Mercyful Fate και punk ροκ στοιχεία.

     

    Το 8- The Judas' Kiss ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!!


    p3tr0s
    12.09.2008, 17:37

    Παράθεση:

    Το μέλος senag2 στις 12-09-2008 στις 16:59 έγραψε...

    Το 8- The Judas' Kiss ΑΠΛΑ ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!!



     

    και οχι μόνο αυτό..ΟΛΟΣ Ο ΔΙΣΚΟΣ!!!ΟΙ Metallica είναι εδώ..επέστρεψαν και μας τίναξαν τα μυαλα όπως λέει ο senag2...όσοι τον ακούσατε μια μόνο φορά απλά για να κράξετε,ξανακούστε τον και βγάλτε τις παρωπίδες..τέτοιος δίσκος δεν βγαίνει απλά για πουν οτι βγάλαν..Metallica RULES!!!

     


    Agaph4you
    14.09.2008, 15:26

    Εγώ το άκουσα ... από studio ακούγονται μια χαρά πιστεύω ...

    Τα τραγούδια τους όμως μου είναι παντελώς αδιάφορα ...

    Τι να πούμε ... ας περιμένουμε να ακούσουμε κάποιο live ...

    Πού είναι όμως οι παλιοί Metallica ??? Πού είναι Master of puppets ??? Πού είναι bleeding me ??? Πού είναι Nothing else matters ??