ελληνική μουσική
    365 online   ·  210.870 μέλη
    Astron
    24.05.2006, 12:56
    Υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες για την συναυλία του τον Ιούλιο;


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 24-05-2006 15:55 ]
    Orfeus
    24.05.2006, 13:11
    Όχι ακόμα. Δεν έχω κάτι Παύλο...


    revekka
    29.05.2006, 10:16
    Με το καλημέρα έφτασε σπίτι μου η παραγγελία του no direction home, οπότε έχω δίλημμα: να δώ τώρα το ντοκυμανταίρ, ή ... τώρα?!!!!
    Astron
    29.05.2006, 10:34
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 29-05-2006 στις 10:16 έγραψε:

    Με το καλημέρα έφτασε σπίτι μου η παραγγελία του no direction home, οπότε έχω δίλημμα: να δώ τώρα το ντοκυμανταίρ, ή ... τώρα?!!!!





    Άστο καλύτερα για ...τώρα!

    Orfeus
    29.05.2006, 12:11
    E ναι Ρεβέκκα, άστο για τώρα γιατί που να το βλέπεις ......τώρα!!!

    Είναι καταπληκτικό!!!!


    revekka
    29.05.2006, 13:10
    Τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Είδα το μισό, μέχρι το φεστιβάλ στο Newport, και δεν προλαβαίνω να δώ το υπόλοιπο. Πρέπει να ετοιμαστώ για τη δουλειά. Άπονη ζωή...
    revekka
    31.05.2006, 15:54
    Ακόμα να δω το ντοκυμανταίρ γιατί υποσχέθηκα στον αγαπημένο μου ότι το επόμενο dvd που θα αγόραζα θα το δούμε μαζί. Ε το επόμενο είναι το no direction home και δε θα το δώ μέχρι τις....25 του Ιούνη παρακαλώ. τι τραβάω κι εγώ....



    Σαν πουλί πως ζητάει η ψυχή / να πετάξει ως εκεί που ο ορίζοντας σβήνει / και καμιά φυλακή δε μπορεί να την κλείσει / δε χωράει η ψυχή σε καμιά φυλακή


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : revekka στις 31-05-2006 22:53 ]
    Orfeus
    31.05.2006, 16:22
    Ε καλά...

    Δες το εσύ και πες του ότι ..........δεν το είδες!!!!


    revekka
    31.05.2006, 22:48
    Άσε ορφέα μου, θα το καταλάβει. Μη σου πώ μπορεί να μπεί και καμιά μέρα στο site. Χε χε! Δεν ερωτευόμουνα κι εγώ κανέναν λίγο πιο ‘βλάκα’?
    revekka
    31.05.2006, 22:49

    Έσβησα το τελευταίο μήνυμα γιατί τα κανα μαντάρα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : revekka στις 31-05-2006 22:52 ]
    Orfeus
    13.06.2006, 14:45
    Μετά από μια πενταετία αναμονής, το νέο άλμπουμ του Bob Dylan θα βγει στα δισκοπωλεία στις 28 Αυγούστου.

    'Modern Times'
    είναι ο τίτλος της νέας δουλειάς του
    και μερικοί επιλεγμένοι δημοσιογράφοι ήδη έχουν ακούσει το άλμπουμ
    σε μια προακρόαση που έγινε στη Νέα Υόρκη την περασμένη εβδομάδα.

    Αν και υπέγραψαν συμβόλαιο που ανέφερε
    οτι δεν θα πρέπει να πουν οτιδήποτε γι' αυτό που άκουσαν,
    αλλά ήδη έχει βγει προς τα έξω ότι το άλμπουμ είναι αρκετά κοντά στυλιστικά στο
    'Love & Theft'.

    Αυτά κι αν είναι καλά νέα!!!!!


    Πηγή:avopolis.gr//Tάσος Βογιατζης

    (Από post του Ageras σε άλλο topic)

    Μάνο...





    Βρε Δάσκαλε…
    Ξεκουράσου λίγο χρυσέ μου…
    Με ανησυχείς…






    Orfeus
    15.06.2006, 14:59

    Το νέο άλμπουμ:
    Την Παρασκευή η Sony/Columbia επιβεβαίωσε ότι το νέο άλμπουμ θα παρουσιαστεί στις 29 Αυγούστου
    και θα έχει τον τίτλο "Μodern Times”
    …Όμως το κρίσιμο ερώτημα είναι…το άλμπουμ τελικά θα λέγεται
    Modern Times ή “Modern Times”;
    Εσείς ποια νομίζετε πως είναι η διαφορά μεταξύ των δύο;;;

    Aντίστροφη μέτρηση:
    Έμειναν μόνο 10 μέρες για να ξεκινήσει η μεγάλη περιοδεία του Dylan!

    Aκόμα δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση από το management
    αλλά για κάποιες από τις συναυλίες δεν υπάρχουν πλέον διαθέσιμα εισιτήρια:
    Palafurgell, Ισπανία και Cork, Ιρλανδία είναι ήδη sold out.
    Πάντως, από τις 21 εμφανίσεις που έχουν προγραμματιστεί, έχουν επιβεβαιωθεί σχεδόν όλες,
    εκτός από αυτές στην Cosenza και στην Maccerata της Ιταλίας,
    και φυσικά εκτός και από την πολυαναμενόμενη συναυλία στην Αθήνα.
    Το εισιτήριο για αυτές τις συναυλίες κυμαίνεται από 30 έως 216 ευρώ.


    "Like a Rolling Stone"
    Σαν σήμερα ηχογραφήθηκε το "Like A Rolling Stone"
    Και η νέα έκδοση του περιοδικού Rolling Stone είναι ήδη διαθέσιμη,
    αυτή τη φορά με ένα ειδικό αφιέρωμα στα 65α γενέθλια του Nτύλαν:
    100 τραγούδια, 100 από τις πιο όμορφες στιγμές της δουλειά του Bob,
    επιλεγμένα και σχολιασμένα από τους συντάκτες του περιοδικού,
    μαζί με άλλα πολλά Ντυλανικά "καλούδια".

    (Από το www.bobdylan.gr)
    P.S. Thnx Ursula...



    Everybody must give something back, for something they get.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 15-06-2006 15:02 ]


    nefos
    24.06.2006, 18:19
    Τραγουδώντας τούς «Μοντέρνους καιρούς»

    Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ

    Δέκα νέα τραγούδια αναμένονται από τον Μπομπ Ντίλαν στο τέλος του Αυγούστου. Τότε περίπου θα κυκλοφορήσει το τεσσαρακοστό τέταρτο άλμπουμ του Αμερικανού τροβαδούρου με τίτλο «Modern Times», ύστερα από πέντε χρόνια σιωπής.

    Και όπως είπε ο ίδιος, θα συμπληρώνει μια τριλογία που αποτελούν το «Time Out Of My Mind» του '97 και το «Love And Theft» του 2001. «Δεν παρασύρομαι από τη νοσταλγία και δεν είμαι νάρκισσος» είχε πει ο ίδιος όταν ρωτήθηκε για τη μουσική του νέου άλμπουμ. «Οσοι επιθυμούν να συνεχίσουν μια δημιουργική πορεία δεν παγιδεύονται στο ίδιο τους το παρελθόν. Αυτό το κάνουν μόνο όσοι είναι αποτυχημένοι».



    Ο υπεύθυνος της δισκογραφικής του εταιρείας μιλάει για ένα άλμπουμ - έκπληξη, αφού «ο Ντίλαν με την μουσική του στέκεται μακριά από τους μοδάτους ποπ ήχους αλλά ηχεί πάντα σύγχρονος». Αλλωστε το είχε προσυπογράψει και ο Ντίλαν. «Η ποπ κουλτούρα» είχε πει «δεν σημαίνει τίποτα τώρα πια, έχει εξαιρετικά σύντομη διάρκεια. Μοιάζει να γεννιέται για να πεθάνει σχεδόν αμέσως. Ενώ εγώ ήθελα πάντα τα τραγούδια μου να είναι κλασικά, να μπορούν να σταθούν δίπλα στους πίνακες του Ρέμπραντ».

    Ετσι μερικούς μήνες πριν, κατά την διάρκεια της αμερικανικής περιοδείας του, είχε μοιράσει μια γραπτή δηλωση, όπου μεταξύ άλλων απέρριπτε με περιφρόνηση όλες τις σύγχρονες ροκ μπάντες, χωρίς καμιά εξαίρεση. «Θέλουν να αποκαλούνται οι σωτήρες του ροκ εν ρολ» σημείωνε «αλλά είναι απλώς ερασιτέχνες. Δεν έχουν ιδέα από την ιστορία της μουσικής που παίζουν». Και προχωρούσε ακόμα περισσότερο εξηγώντας ότι «αν γεννιόμουν σε αυτήν την εποχή δεν θα επέλεγα ποτέ να γίνω μουσικός. Θα προτιμούσα να ασχοληθώ με τα μαθηματικά ή την αρχιτεκτονική».

    Στα καινούργια του τραγούδια ο εξηνταπεντάχρονος Ντίλαν τραγουδάει φυσικά αλλά παίζει και κιθάρα, φυσαρμόνικα και κίμπορντς. Και οι τίτλοι τους όπως «Spirit on The Water», «Thunder On the Mountain», «When The Deal Goes Down» ή «Workingman's Blues» θυμίζουν το παρελθόν του, όταν εμπνεόταν από την παράδοση των μπλουζ και της φολκ διαμαρτυρίας, λέγοντας ότι «αυτά τα παλιά τραγούδια είναι το λεξικό μου και η Βίβλος μου». Οι δικοί του «Μοντέρνοι καιροί» είναι μια χούφτα τραγούδια που περιγράφουν την εποχή μας.

    «Κάθε άλμπουμ» λέει ο Ντίλαν «συλλαμβάνει την ατμόσφαιρα της στιγμής. Μετά τα τραγούδια αποκτούν τη δική τους υπόσταση και μπορεί ο καθένας να τα ερμηνεύσει όπως επιθυμεί». Οσο για τα φημισμένα τραγούδια του, μοιάζει ιδιαίτερα μετριόφρων. «Δεν επινόησα καμιά καινούργια μουσική» εξηγεί. «Το "Blowin' in The Wind" βασίζεται σε ένα παλιό σπιρίτσουαλ των μαύρων. Η μουσική του "The Times They are-A- Changin" προέρχεται από μια παλιά παραδοσιακή μελωδία της Σκωτίας».

    Μετά την κυκλοφορία της πολυαναμενόμενης νέας του δουλειάς θα βρεθεί ξανά στη σκηνή για μια περιοδεία στην Ευρώπη, όπως έχει ήδη ανακοινώσει. «Είμαι επαγγελματίας μουσικός» λέει πάντα ο Ντίλαν, «αυτή είναι η τέχνη που έμαθα, έτσι όταν ανεβαίνω στη σκηνή νιώθω στον φυσικό μου χώρο. Και έχω πια μείνει ο μόνος που παίζω τέτοιου είδους μουσική. Γιατί για μένα η μουσική ήταν πάντα κάτι πολύ παραπάνω από απλή διασκέδαση».

    ενετ - 24/06/2006



    CHE
    25.06.2006, 21:01

    Ο μύθος του Μπομπ Ντίλαν επανέρχεται στο προσκήνιο

    Και ο Μπομπ Ντίλαν συνεχίζει απτόητος. Ενα μήνα μετά τα 65α γενέθλιά του, που τα γιόρτασε στις 24 Μαΐου, και ενώ έκανε ήδη το ντεμπούτο του ως ραδιοφωνικός παραγωγός στο ΧΜ Satelite Radio, ανακοίνωσε ότι σύντομα θα κυκλοφορήσει το καινούργιο του άλμπουμ.
    Είναι το 44ο στη σειρά και το πρώτο μετά πέντε χρόνια. Ο τίτλος του είναι Modern Times – «Μοντέρνοι καιροί», όπως η ταινία του Τσάπλιν του 1936.
    Προβλέπεται να κυκλοφορήσει στις 29 Αυγούστου και περιέχει 10 νέα τραγούδια, ανάμεσά τους τα «When the Deal Goes Down», «Thunder on the Mountain», «Spirit on the Water», «Workingman’s Blues».


    «Οπου και να γυρίσεις βλέπεις τ’ όνομά του», έγραψε ένας κριτικός. «Φαίνεται σαν να έχουμε γυρίσει πίσω 40 χρόνια, όταν ο νεαρός τροβαδούρος από τη Μινεσότα έγινε αναπάντεχα ο προφήτης μιας ολόκληρης γενιάς».
    Εκείνη η γενιά, που σήμερα κατέχει ηγετικές θέσεις παντού, από το Χόλιγουντ ώς το Μπρόντγουεϊ και από τις εκδόσεις ώς τον διαφημιστικό χώρο, αποφάσισε, όπως φαίνεται, να ξαναφέρει στο προσκήνιο τον μύθο της, που αποτελεί πλέον μια κλασική, σχεδόν παραδοσιακή αξία του αμερικανικού «μέινστριμ».

    Γι’ αυτό και κανένας δεν εκπλήσσεται που το είδωλο της αντικουλτούρας των σίξτις έχει γίνει σήμερα θέμα εγκυκλοπαιδικών βιβλίων, όπως τα «Bob Dylan: The Essential Interviews» και «The Bob Dylan Encyclopedia», πολυτελείς εκδόσεις που η τιμή τους και μόνο δείχνει ότι απευθύνονται σε ένα εύπορο, αστικό κοινό.
    Και ούτε φαίνεται παράξενο που, μετά το ντοκιμαντέρ του Μάρτιν Σκορσέζε «No Direction Home», το Χόλιγουντ έδωσε το «πράσινο φως» σ’ ένα σκηνοθέτη όπως ο Τοντ Χάινς (Velvet Goldmine, «Ο παράδεισος είναι μακριά») να γυρίσει μια ταινία για τη ζωή του Μπομπ Ντίλαν, τον οποίο θα ερμηνεύσουν όχι ένας ούτε δύο, αλλά επτά ηθοποιοί. Ανάμεσά τους, ο Ρίτσαρντ Γκιρ, ο Χιθ Λέτζερ, αλλά και η Κέιτ Μπλάνσετ!


    Η συμμετοχή του σε διαφημιστικά σποτ για τη φίρμα γυναικείων εσωρούχων Victoria’s Secret και η συμφωνία του να «πουλήσει» μουσική του στη γιγαντιαία αλυσίδα καφέ Starbucks, ξεσήκωσε πανδαιμόνιο επικρίσεων από εκείνους που μένουν προσκολλημένοι στην παλιά, ανατρεπτική εικόνα του.
    Ο Ντίλαν, πάντως, δεν λαμβάνει υπόψη τις κριτικές και εξακολουθεί να κάνει τα δικά του.
    Σνομπάρισε την αφιερωμένη σ’ αυτόν έκθεση που περιοδεύει σε διάφορες πόλεις της Αμερικής, διοργανωμένη από το Rock and Roll Hall of Fame, και προτίμησε να εγκαινιάσει μια νέα καριέρα ραδιοφωνικού ντιτζέι, παρουσιάζοντας μια εβδομαδιαία εκπομπή με τραγούδια της επιλογής του.


    Χωρίς να διακόψει την παγκόσμια τουρνέ του (η εκπομπή είναι μαγνητοφωνημένη), επιλέγει κάθε εβδομάδα ένα σύνολο τραγουδιών που ταιριάζουν με ένα θέμα που έχει διαλέξει, όπως η Ημέρα της Μητέρας, το ουίσκι, τα αυτοκίνητα, ο χορός ή το κλίμα.
    Σε αυτή την τελευταία, ακούστηκαν τραγούδια όπως το «The Wind Cries Mary» από τον Τζίμι Χέντριξ, «Come Rain or Come Shine» (Τζούντι Γκάρλαντ), «Summer Wind» (Φρανκ Σινάτρα), «Α Place in the Sun» (Στίβι Γουόντερ), «Stormy Weather» (Spaniels).
    Ανάμεσα στα τραγούδια ακούγεται, αναγνωρίσιμη, η φωνή του σε μερικά σύντομα σχόλια.
    «Φαίνεται σαν να το έκανε αυτό από χρόνια», είπε ο Γκρέιλ Μάρκους, κριτικός της ροκ και ειδικός στον Ντίλαν. «Ισως αυτό να γινόταν πράγματι, μέσα στο μυαλό του».


    Το αμερικανικό θέατρο δεν έχει μείνει έξω από το κλίμα της «ντιλαν–μανίας». Το φθινόπωρο, το έργο «The Times They Are–A– Changing» θα κάνει την πρεμιέρα του στο Μπρόντγουεϊ, αφού παρουσιάστηκε με επιτυχία στο Old Globe Theatre του Σαν Ντιέγκο τον περασμένο Φεβρουάριο.
    Γραμμένο και σκηνοθετημένο από τη μεγάλη κυρία του αμερικανικού θεάτρου, την Τουίλα Θαρπ, είναι ένα μιούζικαλ 90 λεπτών, όπου παίρνουν μέρος τρεις ηθοποιοί–τραγουδιστές και επτά χορευτές–ακροβάτες.
    Διατρέχει ολόκληρη τη μουσική καριέρα του Ντίλαν με άξονα 30 από τα πιο θρυλικά τραγούδια του, που παρουσιάζονται στην ορίτζιναλ εκδοχή τους, προτού δηλαδή ο Ντίλαν κάνει την αμφιλεγόμενη «ηλεκτρική» στροφή του.


    Εχοντας τιμηθεί με βραβείο Τόνι για το έργο «Movin’ Out», εμπνευσμένο από τη μουσική καριέρα του Μπίλι Τζόελ, η Τουίλα Θαρπ έχει τοποθετήσει την ιστορία του νέου μιούζικαλ σε ένα παρηκμασμένο τσίρκο, που έχει στηθεί δίπλα σε μια λεωφόρο – μεταφορά για τη διαδρομή της ζωής.
    Το διευθύνει ο Κάπτεν Αραμπ (πρόσωπο από το «115th Dream» του Ντίλαν), ένας σαδιστής μέθυσος με ξύλινο πόδι, όπως ο καπετάνιος Αχαμπ του «Μόμπι Ντικ». Μέσα σ’ ένα σκηνικό από πολύχρωμα τεντωμένα σχοινιά, ακροβατικές αιώρες, τραμπολίνα και φωσφορίζουσες στήλες νέον, εκτυλίσσεται μια δραματική σύγκρουση γενεών, ανάμεσα στον τυραννικό Αραμπ, που τον ερμηνεύει ο Τομ Σέσμα, και τον καταπιεσμένο γιο του, Κογιότ (Μάικλ Αρντεν).
    Ο Κογιότ θα ήθελε να φύγει και να εγκαταλείψει το τσίρκο, αλλά μένει γιατί είναι ερωτευμένος με τη θηριοδαμάστρια Κλίο (Τζεν Κολέλα).
    Τα πράγματα περιπλέκονται ακόμα περισσότερο, καθώς ο Κάπτεν Αραμπ θέλει την Κλίο για τον εαυτό του.

    Στο μιούζικαλ, που εξασφάλισε την επίσημη έγκριση του Ντίλαν, η Τουίλα Θαρπ διασκευάζει το κλασικό κομμάτι «Masters of War», αναδεικνύοντάς το σε αυτό που ένας κριτικός χαρακτήρισε «η πιο σπαραχτική έκκληση ενάντια στον πόλεμο».
    Η μόνη αρνητική φωνή –μέσα στη χορωδία των επαίνων– ήρθε από τους «Λος Αντζελες Τάιμς».
    Η εφημερίδα χαρακτήρισε την παράσταση «ένα σούπερ εμπορικό σόου, στημένο για να αναγκάσει τους babyboomers (τη γενιά των σημερινών πενηντάρηδων και εξηντάρηδων) να ξοδέψουν ένα σωρό λεφτά για να έχουν την ψευδαίσθηση ότι ξαναζούν τις ένδοξες μέρες της νιότης τους, που πέρασαν ανεπιστρεπτί».



    Πηγή: Καθημερινή 25/06/2006
    Orfeus
    11.07.2006, 23:19

    XeniaRodo
    06.09.2006, 15:40
    Kάντε το εξής:

    κάντε copy την παρακάτω πρόταση:

    Bob Dylan is a big man


    κάντε την paste στον μεταφραστή εδώ: http://trans.otenet.gr/systran/box

    να δείτε πως τον μεταφράζει.... τυχαία το ανακάλυψα θέλοντας να μεταφράσω ένα μουσικό κείμενο...
    Astron
    23.03.2007, 03:03
    Ένα βίντεο-ντοκουμέντο απ' το 1963. Ο Bob Dylan παίζει για πρώτη φορά δημοσίως.




    Το ίδιο τραγούδι σε μια ιστορική συνάντηση το 1986:
    Bob Dylan, Stevie Wonder, Peter Paul and Mary


    Like a Rolling Stone



    Και αφιερωμένο στον Ορφέα το παρακάτω, απευθείας απ' τo valley below

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-03-2007 03:22 ]


    mmmsss
    25.03.2007, 16:20
    Απο τους αγαπημενους μου, ο Bob Dylan, thanx for all the info!


    Astron
    18.04.2007, 23:57
    Μιας και σχετίζεται άμεσα με το topic, αξίζει όποιος ενδιαφέρεται για τον Dylan να διαβάσει το εξαιρετικό άρθρο του Ορφέα. Πατήστε εδώ!
    Steppenwolf
    21.05.2007, 03:40
    Καλησπέρα! Προσθέστε κι εμένα στου φίλους του Dylan..

    Τις τελευταίες ώρες τις πέρασα διαβάζοντας αυτό το topic και πραγματικά θέλω να πω ένα ευχαριστώ για τις αναλύσεις σας!!!

    Έμαθα πράγματα που δεν ήξερα και είδα ερμηνείες που δεν τις είχα σκεφτεί. Βέβαια τελικά ίσως να μην ήταν καλή η ιδέα να το διαβάσω μονορούφι, γιατί τώρα έχω ένα αρκετά γερό πονοκέφαλο και πονάνε τα μάτια μου..

    Γι αυτό από αύριο θα πάρω να ακούσω προσεχτικά ένα-ένα τα τραγούδια και όσα δεν έχω θα ψάξω να τα βρω...