ελληνική μουσική
    514 online   ·  210.905 μέλη

    Γιώργος Θεοφάνους

    anna48
    07.01.2009, 22:04

    Παράθεση:

    Το μέλος karelia στις 07-01-2009 στις 11:32 έγραψε...

    Δοξάζεις το Θεό,επειδή έχεις ανθρώπους που ξέρουν τον Θεοφάνους πολύ καλά?{#emotions_dlg.blink}



    σιγα μην δοξαζα το θεο γι'αυτο.....εννουοσα οτι χαιρομαι που ξερω καποια πραγματα γι'αυτον τον αθρωπο και δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που υπονονται εδω μεσα...


    anna48
    07.01.2009, 22:25

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 07-01-2009 στις 14:52 έγραψε...

    Είναι μεγάααλη κουβέντα να πούμε κάποιον σαν τον Θεοφάνους "μεγάλο συνθέτη" και "καλύτερος της δεκαετίας..."  {#emotions_dlg.ohmy}

    Ο κ.Θεοφάνους έχει γράψει αρκετά καλά ερωτικά κομμάτια. Μπορεί μέσα από τις λέξεις ενο στίχου να βγάλει καθαρά τα συναισθήματά του. Μπράβο του.

    Όμως, με έχει ενοχλήσει αρκετά ο ρόλος που έχει πάρει στο X-factor. Το παίζει κακός. πληγώνει κάποια παιδιά και όλα αυτά ... Γιατί ???{#emotions_dlg.confused1}

    Για να το παίξει ανώτερος ? Για να δείξει την ( ίσως δήθεν ) ανωτερότητά του ? Για να δείξει τα ποοοσα ξέρει ( και μπράβο του ) περί μουσικής ???{#emotions_dlg.thumbdown}

    Αυτός όταν ήταν άγνωστος και ακόμα ερασιτέχνης δεν νομίζω να ήθελε κάποιον να πασχίζει με τον (δήθεν) ανώτερό του λόγο να του κόψει τα φτερά. Να τον προσγειώσει, ναι. Αλλά όχι να τον απογοητεύσει. 

    Ο κ.Θεοφάνους, καλύτερα να κατέβει από τον θρόνο που έχει βάλει τον εαυτό του.

    Όσο συνεχίζει έτσι αποκαλώ τις δημιουργίες του "μπούρδες", κι ας μου αρέσουν αρκετές από αυτές.

    Οσο αφορα το πεχνιδι δεν το παιζει αυστηρος ειναι ο εαυτος του αυτο το ειπαν ολα τα παιδια οτι μιλαει αυθορμητα και οχι απο κακια..Επισης απο οτι θυμαμαι στην Ειρηνη ειχε μιλησει τοσο ασχημα αλλα να με συχωρειτε αλλα η κοπελια εβγαινε στις τηλεορασεις και ελεγε οτι θα κανει καριερα  σαν της Τζενιφερ Λοπεζ αν ειναι δυνατον με αυτη τη φωνη?Αυτο δεν είναι ονειρο αλλα βλακεια για ονομα και τον Θεοφανους εβγαινε στις εκπομπες και τον κατηγορουσε κι οταν της ελεγε αυτα που της ελεγε επαιζε και το θυμα?Οταν ηταν καλη της το ελεγε. Εγω παντως αυτο που θαυμαζω σε αυτον ειναι οτι παραδεχεται τα λαθη του και ζηταει συγνωμη..Κι οπως ειπε και ο ιδιος "δεν εμαθα να κλεινω το στομα μου γι'αυτο δεν κανω για την τηλεοραση και  πρεπει να μαθω να ελεγχω τον εαυτο μου γιατι ζοριζω αθελα μου τα παιδια.." Και δεν πληγωσε κανενα απο τα παιδια μεχρι και η Ειρηνη ειπε οτι εχει δικιο και πρεπει να μιλαει ετσι γιατι ο χωρος καταντησε αηδια...Τελος οσο αφορα το θρονο  ποτε δεν εβαλε τον εαυτο του σε κανενα θρονο ..Πολλα παιδια με τα οποια μιλαω στο facebook και τον εχουν γνωρισει οπως και εγω δεν υπαρχει πιο απλος ανθρωπος,χαμογελαστος,και πλακατζης και δεν πιστευαν στα ματια τους..αυτο ειναι το θεμα καλυτερα να γνωρισεις καποιον απο κοντα και μετα να βγαζεις καποια συμπερασματα ιδιετερα αν μιλας περι προσωπικοτητας δεν μπορεις να λες με λιγα λογια τον αλλο "φαντασμενο,αλαζονα,εγοιστη" χωρις καν να τον εχεις δει.Και οταν ξεκινησε αυτος του μιλουσαν και χειροτερα οτι εκανε το εκανε μονος του γυριζοντας τις δισκογραφικες και οταν τραγουδουσε τα τραγουδια η Ευρυδικη δεν τα επαιρναν οι εταιρειες και για να τους πεισει τα τραγουδουσε ο ιδιος κι αλλα πολλα...

     

    Τελοσπαντων ωραια συζηταμε εδω ο καθενας εχει την αποψη του .Απλως εγω εχω μια εικονα για το Θεοφανους διαφορετικη την οποια δεν ειχα πριν τον γνωρισω εφοσον τον θεωρουσα αλαζονα κλπ αλλα οταν δεις τον αλλον καταλαμβαινεις τι ειναι...


    kamelia8
    08.01.2009, 18:48

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 07-01-2009 στις 14:52 έγραψε...

    Όσο συνεχίζει έτσι αποκαλώ τις δημιουργίες του "μπούρδες", κι ας μου αρέσουν αρκετές από αυτές.



     

    Κρίνεις δηλαδή τις δημιουργίες του σύμφωνα με το χαρακτήρα του;

    {#emotions_dlg.thumbdown}

    Αν είναι έτσι, και του Mozart τα κομμάτια είναι ... "μπούρδες", γιατί δεν είχε διόλου καλό χαρακτήρα... Για δες αυτή τη δημοσίευση...

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1280

     

    Στην τελική, καθόλου δε με νοιάζει ο χαρακτήρας του, όπως δε με νοιάζουν οι πολιτικές απόψεις του Θεοδωράκη ή οποιουδήποτε άλλου καλλιτέχνη. Κρίνω το έργο τους και όχι την προσωπικότητά τους.


    anna48
    08.01.2009, 20:32

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 08-01-2009 στις 18:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος emmanuella στις 07-01-2009 στις 14:52 έγραψε...

    Όσο συνεχίζει έτσι αποκαλώ τις δημιουργίες του "μπούρδες", κι ας μου αρέσουν αρκετές από αυτές.



     

    Κρίνεις δηλαδή τις δημιουργίες του σύμφωνα με το χαρακτήρα του;

    {#emotions_dlg.thumbdown}

    Αν είναι έτσι, και του Mozart τα κομμάτια είναι ... "μπούρδες", γιατί δεν είχε διόλου καλό χαρακτήρα... Για δες αυτή τη δημοσίευση...

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1280

     

    Στην τελική, καθόλου δε με νοιάζει ο χαρακτήρας του, όπως δε με νοιάζουν οι πολιτικές απόψεις του Θεοδωράκη ή οποιουδήποτε άλλου καλλιτέχνη. Κρίνω το έργο τους και όχι την προσωπικότητά τους.



    συμφωνω απολυτα με τιν  kamelia8 γιατι εδω που τα λεμε οι περισσοτεροι  απο ολους αυτους ειναι εκκεντρικοι αυτος ειναι ο χαρακτηρσμος ουτε τρελλοι ουτε εγωηστες απλα εκκεντρικοι..και εννοειται οτι δεν κρινεις την δουλεια του αλλου απο τον χαρακτηρα του ιδιαιτερα τη στιγμη που δεν τον γνωριζεις γιατι ο ανθρωπος δεν ειναι μονο εκεινο που δειχνει σε ενα παιχνιδι που ειναι μονο 3 ωρες ..


    Bettina
    15.01.2009, 10:51

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 28-11-2008 στις 15:37 έγραψε...

    Ποτέ μου δεν του είχα ιδιαίτερη συμπάθεια αλλά τώρα τελευταία που τον έχω παρακολουθήσει ως συμμετέχοντα στην κριτική επιτροπή του X- Factor τον αντιπάθησα ακόμη περισσότερο. Μου φαίνεται πολύ γλοιώδης και "δήθεν" τύπος. Δεν μου αρέσει καθόλου το ύφος του έναντι των παιδιών που πηγαίνουν να κριθούν από την επιτροπή της συγκεκριμένης εκπομπής. Σε τελευταία ανάλυση δεν θεωρώ ότι είναι τόσο σημαντική η προσφορά του στην ελληνική μουσική ώστε να δικαιολογείται η ενίοτε τόσο απαξιωτική και ειρωνική στάση του. Πολύ καβαλημένος...{#emotions_dlg.mad}

    Λυπάμαι, ειλικρινά λυπάμαι, όταν νέοι άνθρωποι σήμερα δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την σωστή Ελληνική δισκογραφία και κατ'επέκταση τους Ελληνες δημιουργούς τύπου Γ.θΕΟΦΑΝΟΥΣ,ενος μουσικού καταξιωμένου,ενός μουσικού που κάθε άλλο ΚΑΒΑΛΗΜΕΝΟΣ είναι και που ποτέ δεν το έπαιξε 'δήθεν'.Οσο για την κριτική του έναντι κάποιων παιδιών της συγκεκριμένης εκπομπής,θα σου απαντήσω με μια φράση που άκουσα προ ημερών απο μια τελευταία στατιστική που απέδειξε το εξης"ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ" και τα συμπεράσματα..δικά σου!!!!!!!!!!!!!!




    Bettina
    15.01.2009, 10:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Darkan στις 07-01-2009 στις 21:13 έγραψε...

    σιγα τον ειδικο...σιγα τα τραγουδια...ισως καποια αρεσουν σε καποιους αλλα δν ειναι κατι ιδιαιτερο...επικρατει αναμεσα σε σκουπιδια και ψωνια...εγιναν ολοι ειδικοι...ας κατεβει απο τα ψιλα που κακως βρισκεται...γενικα το show εχει εναν μονο τραγουδιστι...ολοι οι αλλοι απλα ψωνια...σοβαρευτιτε!!!!!



    Σε δικαιολογώ λόγω ηλικίας,γιατί δεν είσαι ακόμα σε θέση να κρίνεις,ειδικά όταν έχεις άγνοια από πλευράς μουσικής,αλλά καλύτερα κοίταξε την ορθογραφία σου πρώτα και μετά από μια μουσική παδεία και μουσική διαδρομή του Γ.Θεοφάνους που εύχομαι να κάνεις,έλα να ξανα μιλήσουμε.


    INTHEFOREST
    16.01.2009, 11:07

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 17-10-2008 στις 19:14 έγραψε...

    Είναι ένας από τους επιφανέστερους Έλληνες τραγουδοποιούς.

    Ποια είναι η άποψή σας;



    Eιναι ακομα ενας συνθετης.Η διαφορα οτι ειναι τηλεοπτικος και πολλοι τσιμπανε δεν εχει να κανει με το εαν ειναι καλος η κακος.Μεχρι στιγμης δεν με εχει ενθουσιασει ουτε με τα τραγουδια του αλλα ουτε με τις συνεργασιες του.Αλλα παντα αφηνω ενα παραθυρο μηπως ωριμασει και ξεφυγει απο ολα αυτα που τον εχουν φυλακισμενο(λεφτα,δοξα,ματαιοδοξια,κλπ)και γραψει κατι της προκοπης.Ετσι δεν θα μου κανει εκπληξη και χρονο εχω πολυ για να τον περιμενω.Δικη μου γνωμη!!


    Bettina
    19.01.2009, 14:36

    INTHEFOREST,είχες παρακολουθήσει την συναυλία στο Μεγαρο Μουσικής υπό την διεύθυνση του Θεοφάνους με ερμηνευτές ΜΑΡΙΝΕΛΑ-ΡΕΜΟ???

    Πιστεύω όχι,γιατί αν την είχες παρακολουθήσει θα άκουγες και την κριτική που έκανε ο Μ.Θεοδωράκης,αμέσως μετά το τέλος εκείνης της βραδυάς!!!!!!!!!!!!


    anna48
    19.01.2009, 17:29

    Συμφωνώ με τιν Bettina αν το βλέπατε αυτο δεν θα λεγατε ολα αυτα ..Ο Γιώργος Θεοφανους ειναι ενας εξαισιος πατερας,μουσικοσυνθετης και ανθρωπος ..Ολοι οσοι τον γνωρισαμε ξερουμε οτι αυτος ο ανθρωπος πραγματικα αξιζει.......


    Addicted-To-Music
    19.01.2009, 20:01

    Είχα την τύχη να πετύχω τον Γιώργο εντελώς τυχαία στον Ιανό στην Αριστοτέλους το Σάββατο, όπου υπέγραφε το νέο του μυθιστόρημα σε όσους το αγόραζαν.. Αυτό που έχω να πω είναι ότι όταν τον πλησίασα να μου υπογράψει, ήταν τόσο ζεστός και φιλικός μαζί μου που με εξέπληξε. Ειλικρινά. Κάναμε κουβεντούλα σχετικά με το σπάνιο όνομά μου λες και γνωριζόμαστε χρόνια. Δεν περίμενα τόση οικειότητα από μέρους του, πολλοί άνθρωποι του χώρου σχεδόν εκνευρίζονται όταν τους ζητάς αυτόγραφο.. Όσο για τις συνθέσεις του, είναι αξιόλογες, τον θεωρώ από τους καλύτερους των τελευταίων ετών. Επίσης θαυμάζω τις ικανότητές του στο πιάνο. Μπορεί στο X Factor να δίνει αντιδιαμετρικά αντίθετη εικόνα, αλλά από τα 2 λεπτά που συνομίλησα μαζί του τον κατασυμπάθησα!


    Bettina
    20.01.2009, 11:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Addicted-To-Music στις 19-01-2009 στις 20:01 έγραψε...

    Είχα την τύχη να πετύχω τον Γιώργο εντελώς τυχαία στον Ιανό στην Αριστοτέλους το Σάββατο, όπου υπέγραφε το νέο του μυθιστόρημα σε όσους το αγόραζαν.. Αυτό που έχω να πω είναι ότι όταν τον πλησίασα να μου υπογράψει, ήταν τόσο ζεστός και φιλικός μαζί μου που με εξέπληξε. Ειλικρινά. Κάναμε κουβεντούλα σχετικά με το σπάνιο όνομά μου λες και γνωριζόμαστε χρόνια. Δεν περίμενα τόση οικειότητα από μέρους του, πολλοί άνθρωποι του χώρου σχεδόν εκνευρίζονται όταν τους ζητάς αυτόγραφο.. Όσο για τις συνθέσεις του, είναι αξιόλογες, τον θεωρώ από τους καλύτερους των τελευταίων ετών. Επίσης θαυμάζω τις ικανότητές του στο πιάνο. Μπορεί στο X Factor να δίνει αντιδιαμετρικά αντίθετη εικόνα, αλλά από τα 2 λεπτά που συνομίλησα μαζί του τον κατασυμπάθησα!



     

    Ναι αυτός είναι ο Θεοφάνους.Ενα παιδί απλό,ένα παιδί της διπλανής πόρτας,εξαιρετικός για παρέα,με πολύ χιούμορ και ένας φανταστικός γνώστης της μουσικής,της καλής μουσικής.

    Για όσους δεν το γνωρίζουν κάνω γνωστό πως ο θάνατος της αγαπημένης του μητέρας,όταν εκείνος βρισκόταν σε μια πολύ τρυφερή ηλικία τον σημάδεψε αφάνταστα,ακόμα και τώρα ύστερα από τόσα χρόνια.Και εδώ είναι το αστείο της υπόθεσης.Οταν ήρθε την περασμένη εβδομάδα εδω στην Λευκωσία ο Ν.Μουρατίδης για την παρουσίαση των βιβλίων του,έδωσε μια συνέντευξη στο ράδιο Κάπιταλ και μέσα σε αυτήν την συνέντευξη,έβγαλε από μέσα του ένα τρομακτικό μένος εναντίον του Θεοφάνους,κατηγορώντας τον με χαρακτηρισμούς και φρασεολογία που κάθε άλλο ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα.Μια κακία που δεν μπορούσε κανείς να φανταστεί και που στην τελική δεν ανταποκρινόταν με τίποτα στην πραγματικότητα.Και πού βρήκε να δώσει αυτήν την συνέντευξη???στην ιδιαίτερη Πατρίδα του Θεοφάνους!!!!!

    Τι να πει κανείς μετά από όλα αυτά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Bettina
    20.01.2009, 11:13

    Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων σας κάνω γνωστό ότι διαμένω στην Κύπρο,δεν είμαι Κύπρια,αυτό σας το αναφέρω για να μην πει κανείς οτι υποστηρίζω τον Θεοφάνους γιατί είμαι Κύπρια.Δεν τον είχα δει ποτέ μου εκτός από την ημέρα που ήρθε στην Λευκωσία(πριν ένα περίπου μήνα)για την παρουσίαση του βιβλίου του ΑΙΩΝΙΟΣ ΔΕΙΠΝΟΣ.Το πόσο φιλικός,πόσο απλός και πόσο προσιτός ήταν ούτε εγώ το είχα ποτέ μου φανταστεί.

    Αυτά και πάλι προς αποφυγή παρεξηγήσεων.


    Addicted-To-Music
    20.01.2009, 17:00

    Καλά,  το έκανε αυτό ο Μουρατίδης???


    Bettina
    21.01.2009, 09:17

    Παράθεση:

    Το μέλος Addicted-To-Music στις 20-01-2009 στις 17:00 έγραψε...

    Καλά,  το έκανε αυτό ο Μουρατίδης???



     

    Και όχι μόνο.Το τί είπε για τον Θεοφάνους δεν λέγεται!!!!Αλλά ας δοκιμάσει να ξαναέρθει Κύπρο και τα λέμε.Ολόκληρη η Λευκωσία έγινε άνω κάτω με την συμπεριφορά του.


    stevi93
    21.01.2009, 20:41

    Nαι ασχολειται ολη η Κυπρος με τα λεγομενα του Μουρατιδη προς τον Θεοφανους


    anna48
    22.01.2009, 01:19

    Ναι εννοειται πως ασχολειθηκαμε πολυ με τα λεγομενα του ηλιθιου Μουρατιδη..για τον απλουστερο λογο οτι εμεις εδω στην Κυπρο γνωριζουμε ποσο πονο και οργη εχει μεσα του ο Γιώργος Θεοφάνους.Απο μικρος εχασε τη μητερα του στην οποια ειχε τρομερη αδυναμια και ηταν το στηριγμα του,εζησε ενα πολεμο,εφυγε απο τη χωρα του μικρος και πικραμενος απο το θανατο της μητερας του,μια διασκορπισμενη οικογενεια κλπ.Ολοι που τον γνωριζουν ξερουν οτι ωριμασε γρηγορα και οτι εχει καταφερει στη ζωη του το εκανε μονος του.Κανεις δεν ξερει ποσες φορες εχασε τα παντα ..Τετοια συμπεριφορα δεν του αξιζει.Κι οπως ειπε και καποιος πολυ διασημος φιλος του ο Γιωργος ειναι υπερευαισθητος γι'αυτο προσπαθει να κρατησει καποια αποσταση μια σκληροτητα για να προστατευεται.Ειναι ενας πολυ εντιμος ανθρωπος..Τι περιμενεις απο εναν ανθρωπο που ηχογραφει με τον τερζη το μια νυχτα ζορικη και πηγαινει σε μια γωνια και πλανταζει στο κλαμα?Το χ φακτορ τον αδικει πολυ και ο Μουρατιδης ειναι ενα μηδενικο


    Bettina
    22.01.2009, 09:04

    Παράθεση:

    Το μέλος anna48 στις 22-01-2009 στις 01:19 έγραψε...

    Ναι εννοειται πως ασχολειθηκαμε πολυ με τα λεγομενα του ηλιθιου Μουρατιδη..για τον απλουστερο λογο οτι εμεις εδω στην Κυπρο γνωριζουμε ποσο πονο και οργη εχει μεσα του ο Γιώργος Θεοφάνους.Απο μικρος εχασε τη μητερα του στην οποια ειχε τρομερη αδυναμια και ηταν το στηριγμα του,εζησε ενα πολεμο,εφυγε απο τη χωρα του μικρος και πικραμενος απο το θανατο της μητερας του,μια διασκορπισμενη οικογενεια κλπ.Ολοι που τον γνωριζουν ξερουν οτι ωριμασε γρηγορα και οτι εχει καταφερει στη ζωη του το εκανε μονος του.Κανεις δεν ξερει ποσες φορες εχασε τα παντα ..Τετοια συμπεριφορα δεν του αξιζει.Κι οπως ειπε και καποιος πολυ διασημος φιλος του ο Γιωργος ειναι υπερευαισθητος γι'αυτο προσπαθει να κρατησει καποια αποσταση μια σκληροτητα για να προστατευεται.Ειναι ενας πολυ εντιμος ανθρωπος..Τι περιμενεις απο εναν ανθρωπο που ηχογραφει με τον τερζη το μια νυχτα ζορικη και πηγαινει σε μια γωνια και πλανταζει στο κλαμα?Το χ φακτορ τον αδικει πολυ και ο Μουρατιδης ειναι ενα μηδενικο



     

     

    Eτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα.Και μια πληροφορία έγκυρη από θετικότατη πηγή είναι η εξής.

    Ο Θεοφάνους είναι ο μόνος που αυτή την στιγμή έχει υπογράψει συμβόλαιο για το δεύτερο x factor.Ούτε αυτό μας λέει τίποτα???????????????

    Αννα δεν ήξερα ότι είσαι από Κύπρο.


    sigur
    22.01.2009, 09:44

    το οτι θα έπρεπε να αποκτήσω μουσική παιδεία για να να κατανοήσω τις συνθέσεις του Θεοφάνους, ειλικρινά δεν το περίμενα.Δεν πήγαινε το μυαλό μου καν εκεί... Να αρχίσω να κάνω κανά ιδιαίτερο μάθημα δηλαδή να καλύψω το χαμένο έδαφος...

     Φαντάζομαι οτι το επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι να εκπαιδεύσω το μάτι μου για να καταφέρω να συλλάβω το ύψιστο καλλιτεχνικό υπόβαθρο του μοναδικού show x-factor....

    Πω πω έχω τόση δουλειά μπροστά μου, θα προλάβω άραγε ?

    Τελικά όσο ζω μαθαίνω σε αυτή την περίεργη ζωή....


    Bettina
    22.01.2009, 14:19

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 22-01-2009 στις 09:44 έγραψε...

    το οτι θα έπρεπε να αποκτήσω μουσική παιδεία για να να κατανοήσω τις συνθέσεις του Θεοφάνους, ειλικρινά δεν το περίμενα.Δεν πήγαινε το μυαλό μου καν εκεί... Να αρχίσω να κάνω κανά ιδιαίτερο μάθημα δηλαδή να καλύψω το χαμένο έδαφος...

     Φαντάζομαι οτι το επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι να εκπαιδεύσω το μάτι μου για να καταφέρω να συλλάβω το ύψιστο καλλιτεχνικό υπόβαθρο του μοναδικού show x-factor....

    Πω πω έχω τόση δουλειά μπροστά μου, θα προλάβω άραγε ?

    Τελικά όσο ζω μαθαίνω σε αυτή την περίεργη ζωή....



     

     

    Δεν σε προέτρεψα να μάθεις μουσική(δεν θα ήταν και άσχημη ιδέα)για να κατανοήσεις τις συνθέσεις του Γ.Θεοφάνους,αν όμως διέθετες και κάποιες μουσικές γνώσεις,ή αν είχες την μουσική παιδεία(αυτό είπα)του εκάστοτε συνθέτη τότε θα ήταν πιο εύκολο να κατανοήσεις και την δουλειά τους και μετά να κρίνεις..Γιατί σύνθεση δεν είναι μονο ο στίχος,αλλά η "κάλυψη"αυτού του στίχου-ποιήματος.Παίζει ρόλο η ενορχήστρωση που ο Θεοφάνους την παίζει στα δάκτυλα μετά από τόσα χρόνια σπουδών που έκανε στην Αμερική.Εκτός όμως από αυτά είναι και σπουδαίος διευθυντής ορχήστρας.

    Αν παρακολούθησες την συναυλία του στο Μέγαρο Μουσικής,τότε ίσως καταλάβαινες καλύτερα τι εννοώ.

    Θα μπορούσες άνετα να πεις πως δεν σου αρέσουν οι συνθέσεις του.Σεβαστό γιατί όλοι οι καλλιτέχνες δεν γίνονται αποδεκτοί από όλους τους ανθρώπους,αλλά θα έπρεπε να το αιτιολογήσεις.Δεν μου αρέσει ο...τάδε συνθέτης,ή τραγουδιστής,ή ζωγράφος ναι το καταλαβαίνω,αλλά θα πρέπει και να το υποστηρίξω,κάτι που δεν έκανες εσύ.

    Δεν ξέρω αν σε κάλυψα,προσπάθησα όμως να είμαι όσο γίνεται περισσότερο απτή και συγκεκριμένη.


    Bettina
    22.01.2009, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 22-01-2009 στις 09:44 έγραψε...

    το οτι θα έπρεπε να αποκτήσω μουσική παιδεία για να να κατανοήσω τις συνθέσεις του Θεοφάνους, ειλικρινά δεν το περίμενα.Δεν πήγαινε το μυαλό μου καν εκεί... Να αρχίσω να κάνω κανά ιδιαίτερο μάθημα δηλαδή να καλύψω το χαμένο έδαφος...

     Φαντάζομαι οτι το επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι να εκπαιδεύσω το μάτι μου για να καταφέρω να συλλάβω το ύψιστο καλλιτεχνικό υπόβαθρο του μοναδικού show x-factor....

    Πω πω έχω τόση δουλειά μπροστά μου, θα προλάβω άραγε ?

    Τελικά όσο ζω μαθαίνω σε αυτή την περίεργη ζωή....



     

     

     

    Και κάτι ακόμα συμπληρωματικό.Ποιος σου είπε ότι εμένα προσωπικά μου αρέσει σαν μουσικό show το ex factor,ή το fame story,για παράδειγμα???Εγώ για τον Γ.Θεοφάνους μίλησα και ναι τόλμησα να κάνω κριτική(κάτι καταλαβαίνω από μουσική) και όχι για το x factor.