ελληνική μουσική
    526 online   ·  210.905 μέλη

    Γιώργος Θεοφάνους

    anna48
    22.01.2009, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος sigur στις 22-01-2009 στις 09:44 έγραψε...

    το οτι θα έπρεπε να αποκτήσω μουσική παιδεία για να να κατανοήσω τις συνθέσεις του Θεοφάνους, ειλικρινά δεν το περίμενα.Δεν πήγαινε το μυαλό μου καν εκεί... Να αρχίσω να κάνω κανά ιδιαίτερο μάθημα δηλαδή να καλύψω το χαμένο έδαφος...

     Φαντάζομαι οτι το επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι να εκπαιδεύσω το μάτι μου για να καταφέρω να συλλάβω το ύψιστο καλλιτεχνικό υπόβαθρο του μοναδικού show x-factor....

    Πω πω έχω τόση δουλειά μπροστά μου, θα προλάβω άραγε ?

    Τελικά όσο ζω μαθαίνω σε αυτή την περίεργη ζωή....



     

    κοιτα ως μουσικο εχει το δικαωμα ο οποιοσδιποτε να τον κρινει .Σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι.Αυτο για το οποιο δεν μπορει να κρινει καποιος που δεν τον γνωρισε ειναι το Γιωργο ςως ανθρωπο ειναι πολυ εντιμος και ευαισθητος ..Δεν κρινεις εναν ανθρωπο απο μια εκπομπη 3 ωρων που πανε ολοι βλακες και πρεπει να τους παιξει τον αγιο?και να τουσ γλειφει τα αυτια?


    anna48
    22.01.2009, 14:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Bettina στις 22-01-2009 στις 09:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος anna48 στις 22-01-2009 στις 01:19 έγραψε...

    Ναι εννοειται πως ασχολειθηκαμε πολυ με τα λεγομενα του ηλιθιου Μουρατιδη..για τον απλουστερο λογο οτι εμεις εδω στην Κυπρο γνωριζουμε ποσο πονο και οργη εχει μεσα του ο Γιώργος Θεοφάνους.Απο μικρος εχασε τη μητερα του στην οποια ειχε τρομερη αδυναμια και ηταν το στηριγμα του,εζησε ενα πολεμο,εφυγε απο τη χωρα του μικρος και πικραμενος απο το θανατο της μητερας του,μια διασκορπισμενη οικογενεια κλπ.Ολοι που τον γνωριζουν ξερουν οτι ωριμασε γρηγορα και οτι εχει καταφερει στη ζωη του το εκανε μονος του.Κανεις δεν ξερει ποσες φορες εχασε τα παντα ..Τετοια συμπεριφορα δεν του αξιζει.Κι οπως ειπε και καποιος πολυ διασημος φιλος του ο Γιωργος ειναι υπερευαισθητος γι'αυτο προσπαθει να κρατησει καποια αποσταση μια σκληροτητα για να προστατευεται.Ειναι ενας πολυ εντιμος ανθρωπος..Τι περιμενεις απο εναν ανθρωπο που ηχογραφει με τον τερζη το μια νυχτα ζορικη και πηγαινει σε μια γωνια και πλανταζει στο κλαμα?Το χ φακτορ τον αδικει πολυ και ο Μουρατιδης ειναι ενα μηδενικο



     

     

    Eτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα.Και μια πληροφορία έγκυρη από θετικότατη πηγή είναι η εξής.

    Ο Θεοφάνους είναι ο μόνος που αυτή την στιγμή έχει υπογράψει συμβόλαιο για το δεύτερο x factor.Ούτε αυτό μας λέει τίποτα???????????????

    Αννα δεν ήξερα ότι είσαι από Κύπρο.



     

    Ναι ειμαι απο Κύπρο! Που ξέρεις οτι ο Γιώργος θα είναι στο 2ο X Factor ?Ρωταω γτ εχω το επισημο site του στο facebook και τον ρωτησαμε αλλα δεν μας ειπε τπτ


    souldier
    30.01.2009, 12:50

    Την μουσική του Γιώργου Θεοφάνους γνώρισα και αγάπησα μέσα απο την Ευρυδίκη. Ποπ δημιουργίες, ενδιαφέρουσες ενορχηστρώσεις με σεμνούς και συναισθηματικούς στίχους. Όπως κάθε εμπορικός καλλιτέχνης (αυτός δηλαδή που έχει στα υπόψιν του τις προτιμήσεις του κόσμου) έτσι και ο Θεοφάνους έχει κάνει στραβοματήματα. Το να ονομάζουμε "μπούρδες" μερικά πράγματα είναι κατανοητό, αν και προσωπικά προτιμώ να μην είμαι τόοο επικριτικός όσον αφορα την μουσική, μιας και πρόκειται για ενα είδος τέχνης που απαιτεί ευαισθησία και μυαλό. 

    Προσωπικά, ακόμα με ενδιαφέρουν οι δημιουργίες του αν και πλέον δεν γουστάρω πολύ τις ενορχηστρώσεις του - θεωρώ οτι οι φορμουλες που χρησιμοποιεί έχουν γίνει αρκετά ευδιάκριτες. Σίγουρα υπάρχουν πιο ενδιαφέρον πράγματα - μουσικά - αλλά αυτό είναι για μένα δευτερεύουσας σημασίας. Ο Θεοφάνους είναι Θεοφάνους και οχι Κραουνάκης, Ιωαννίδης, Χατζιδάκις κτλ...

    Όποιος είναι δημιουργός (κάθε είδους τέχνης) ίσως μπορεί να καταλάβει πιο εύκολα οτι ο καθε καλλιτέχνης αποφασίζει να εκφραστεί με τα δικά του όπλα. Αλλιώς θα είχαμε δικτατορία...

     

    Προτείνω για κάποιον που θα ήθελε να "μάθει" περισσότερα για τον Γιώργο Θεοφάνους να ακούσει παλιά του τραγούδια (βλέπε : " δίσκος Φθινόπωρο Γυναίκας" - Ευρυδίκη).

     

    Ευχαριστώ.

     


    marakiasteraki
    28.02.2009, 10:43

    Σαφώς, με την εμπειρία που έχω, δεν θα μπορούσα να τοποθετήσω τον εαυτό μου σε θέση κριτή για έναν από τους μεγαλύτερους συνθέτες της εποχής που διανύουμε...Όμως, θα μπορούσα να πω πως αυτός ο άνθρωπος είχε το τσαγανό και το πείσμα να εκφράσει τα συναισθήματα του με ποικίλλους τρόπους επάνω στο χαρτί, από σχετικά, μικρή ηλικία και να καταφέρει να μας τα μεταφέρει μέσα από μεγάλες φωνές εκ των ραδιοφώνων...


    DoctorStrangelove
    28.02.2009, 22:19

    Από τη μουσική ανυπαρξία που επικρατεί στην Ελλάδα είναι κάποιος που διαφέρει προς το καλύτερο!Για δεδομένα Ελλάδας μιλάμε πάντα!{#emotions_dlg.biggrin}


    delta66
    01.03.2009, 01:02

    Συνεργαστηκα μαζι του πριν μερικους μηνες σε παραστασεις στο Ηρωδειο.

    Εγω με τη μικρη μου πειρα συμπερανα οτι ειναι καλος μουσικος. Smile


    loy
    03.03.2009, 09:21

    τα τραγουδια του ειναι αρκετα καλα αλλα απο τοτε που πειγε στο x factor αρχισε να χαλαει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Bettina
    03.03.2009, 10:10

    Παράθεση:

    Το μέλος loy στις 03-03-2009 στις 09:21 έγραψε...

    τα τραγουδια του ειναι αρκετα καλα αλλα απο τοτε που πειγε στο x factor αρχισε να χαλαει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



     

     

    Στο x factor γνωρίσαμε τον Θεοφάνους κυρίως σαν άνθρωπο,σαν μουσικός παραμένει πάντα ο ίδιος,τώρα αν σαν άνθρωπος λίγο εριστικός(ίσως)δεν μας άρεσε,αυτό είναι ένα άλλο θέμα.Σε γενικές γραμμές όμως είναι ένας πολύ καλός μουσικο-συνθέτης αλλά και ενορχηστρωτής.


    Bettina
    06.03.2009, 13:34

    Ο Γιώργος Θεοφάνους ανέλαβε την ενορχήστρωση του τραγουδιού firefly που έχει γράψει ο Νικόλας Μεταξάς και ερμηνεύει η αδελφή του Χριστίνα και που θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στην Γιουροβίζιον και μάλιστα αφιλοκερδώς!


    Addicted-To-Music
    06.03.2009, 21:26

    Ναι, το Firefly... Τι γλυκιά κοπελίτσα η Χριστίνα... Δεν το ήξερα ότι η μουσική είναι του Γιώργου! Μπράβο... Αν και σαν σύνολο το τραγούδι δεν με ξετρέλανε, η μουσική με την οποία το έντυσε ο Θεοφάνους του πάει αρκετά. Περίμενα δυνατότερη ερμηνεία από τη Χριστίνα όπως και να'χει


    delta66
    06.03.2009, 23:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Addicted-To-Music στις 06-03-2009 στις 21:26 έγραψε...

    Ναι, το Firefly... Τι γλυκιά κοπελίτσα η Χριστίνα... Δεν το ήξερα ότι η μουσική είναι του Γιώργου! Μπράβο... Αν και σαν σύνολο το τραγούδι δεν με ξετρέλανε, η μουσική με την οποία το έντυσε ο Θεοφάνους του πάει αρκετά. Περίμενα δυνατότερη ερμηνεία από τη Χριστίνα όπως και να'χει



    κατι δεν καταλαβες καλα Smile

    δεν ειναι τραγουδι του θεοφανους

     

    Παράθεση:

    Το μέλος Bettina στις 06-03-2009 στις 13:34 έγραψε...

    Ο Γιώργος Θεοφάνους ανέλαβε την ενορχήστρωση του τραγουδιού firefly που έχει γράψει ο Νικόλας Μεταξάς και ερμηνεύει η αδελφή του Χριστίνα και που θα εκπροσωπήσει την Κύπρο στην Γιουροβίζιον και μάλιστα αφιλοκερδώς!




    Bettina
    07.03.2009, 09:45

    Παράθεση:

    Το μέλος Addicted-To-Music στις 06-03-2009 στις 21:26 έγραψε...

    Ναι, το Firefly... Τι γλυκιά κοπελίτσα η Χριστίνα... Δεν το ήξερα ότι η μουσική είναι του Γιώργου! Μπράβο... Αν και σαν σύνολο το τραγούδι δεν με ξετρέλανε, η μουσική με την οποία το έντυσε ο Θεοφάνους του πάει αρκετά. Περίμενα δυνατότερη ερμηνεία από τη Χριστίνα όπως και να'χει



     

    Εδώ πρόκειται περί λάθους,γιατί η μουσική δεν είναι του Θεοφάνους,αλλά του αδελφού της Χριστίνας,του Νικόλα Μεταξά από το x factor.Την ενορχήστρωση ανέλαβε ο Θεοφάνους.


    Addicted-To-Music
    07.03.2009, 15:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Bettina στις 07-03-2009 στις 09:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Addicted-To-Music στις 06-03-2009 στις 21:26 έγραψε...

    Ναι, το Firefly... Τι γλυκιά κοπελίτσα η Χριστίνα... Δεν το ήξερα ότι η μουσική είναι του Γιώργου! Μπράβο... Αν και σαν σύνολο το τραγούδι δεν με ξετρέλανε, η μουσική με την οποία το έντυσε ο Θεοφάνους του πάει αρκετά. Περίμενα δυνατότερη ερμηνεία από τη Χριστίνα όπως και να'χει



     

    Εδώ πρόκειται περί λάθους,γιατί η μουσική δεν είναι του Θεοφάνους,αλλά του αδελφού της Χριστίνας,του Νικόλα Μεταξά από το x factor.Την ενορχήστρωση ανέλαβε ο Θεοφάνους.



     

     

    Χμμ.. Δίκιο έχετε σόρι παιδιά... Η ουσία είναι ότι μου άρεσε η μουσική, τα όργανα, όλα περί μουσικής του τραγουδιού. Αυτό εννοούσα. Σόρι. {#emotions_dlg.biggrin}