ελληνική μουσική
    1043 online   ·  210.853 μέλη

    Ηλεκτρονικές αγορές μουσικών οργάνων

    PashalinaMakia
    05.01.2009, 21:19

    Του 'χει κατσικωθεί του αδερφού μου (Calcifer) να αγοράσει μια κιθάρα απο το http://www.thomann.de>

    Συγκεκριμένα θέλει να πάρει αυτό

    δεν ξέρω..Δεν είμαι πολύ θετική σε αυτό.Εαν δεν πιάσεις το όργανο στα χέρια σου , δεν καταλαβαίνεις και πολλά.Τουλάχιστον έτσι λειτουργώ εγώ.

     

    Αλλά του κατσικώθηκε σας λέω!Σήμερα χτυπιότανε είχε πάθει κρίση , αν δεν την πάρει θα σκάσει [ άλλο που δεν θέλω :) ]

     

    Πείτε μου την γνώμη σας.

     

    Σας παρακαλώ να είναι υπέρ μου , για να του την μπω!

     

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!


    noizreduction
    05.01.2009, 22:30

    Θα το θεσω γενικως:

     

    1) Το συγκεκριμενο site εχει αποσπασει αρκετα χρονια τις καλυτερες κριιτικες ευρωπαϊκων πωλησεων μεσω internet. Αρα αποκλειεται να κινδυνευει σαν αγοραστης να "ξεγελασθει" απο το thomann.

    2) Εχω αγορασει αρκετες φορες απο το συγκεκριμενο site τοσο προσωπικο εξοπλισμο, οσο κι εταιρικο. Μονο σε 2 περιπτωσεις υπηρξε προβλημα υλικου, το οποιο οχι μονο ετρεξαν να διορθωσουν, αλλα μας ζητουσαν συγνωμη επι 1 εβδομαδα. Αν αυτο το βρει καποιος σαν αντιμετωπιση στην ελληνικη αγορα, τοτε πειτε μου που ειναι για να παω.

    3) Η αληθεια ειναι πως η κιθαρα ειναι ενα οργανο που το δοκιμαζεις, το γρατζουνας και το παιρνεις. Και η πικρη αληθεια ειναι πως κιθαρα ιδιας μαρκας, ιδιου μοντελου διαφερει απο κατασκευση σε κατασκευη. Οποτε καλο θα ηταν να ψαξει και στην Ελλαδα να τη βρει, να δει τιμες και να κανει παζαρια ( τοις μετρητοις παντα ). Κατα 70-80% δε κινδυνευει να παρει κανα τσοκαρο απο το thomann, ομως εαν δεν εχει δοκιμσει ουτε στην ΕΛλαδα τη κιθαρα, η επιλογη του μπορει να βγει τσοκαρο, ακομα κι αν ειναι στην αριστοτατη κατασταση κατασκευης.

     

    4) Το συγκεκριμενο προιον ανηκει σε silent κατηγορια οργανων που απ'οσο ξερω, ο Νακας φερνει ( Yamaha παντα )...Με 98€+20€ τα μεταφορικα, αποκλειεται να το βρει παντως στην Ελλαδα!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 05-01-2009 22:31 ]


    Acheron
    06.01.2009, 00:05

    Αυτό που με νοιάζει εμένα είναι τι γίνεται στην περίπτωση που σου έρθει κάτι χαλασμένο. Χρεώνεσαι εσύ ταχυδρομικά έξοδα επιστροφής? ή στα πληρώνουν αυτοί?

    Αν κάτι χαλάσει μέσα στην εγγύηση? Πάλι ποιός χρεώνεται όλη την διαδικασία να σταλεί το όργανο στην Γερμανία και να επιστρέψει?


    noizreduction
    06.01.2009, 00:28

    Εφοσον καλυπτει ολες τις παραμετρους της εγγυησης τη μεταφορα την αναλαμβανει το thomann


    Dalorick
    06.01.2009, 11:24

    guys 8a8ela kaigw mia symvouli giati psaxnw kairo na parw mia ki8ara.Vasika sto myalo mou exw aythn edw

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ax50_blks.htm  pou de 3erw ama exoun kalous magnhtes giati maresai poio poly to epomeno model ths pou einai ayto

    http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ax260_bk.htm kai exei poly kalous magnhtes GMB me cover pou einai poio poly gia metal music.

     

    ti lete na parw thn proigoumenei kai na alla3w magnhtes? h na parw thn ax260 BK ?

    pws 8a mou vgei poio oikonomika?


    PashalinaMakia
    06.01.2009, 13:15

    Η αλήθεια είναι πως μόλις το είδε το όργανο αυτό του έκανε κλικ..Το θέλει πολύ.Δεν ξέρω.Εαν θέλει να το πάρει , αλλά είναι πολύ περίεργο όργανο!Αν δεν του κάτσει καλά στα χέρια ή στο μάτι του απο κοντά?


    Dalorick
    06.01.2009, 19:43

    Gia poio mhlame twra giayto pou eixes dei3ei prin h giayto pou rothsa egw?{#emotions_dlg.huh}


    noizreduction
    06.01.2009, 20:41

    Dalorick, η Pashalina Makia ρωταει γενικως το κατα ποσο ειναι σωστο να αγοραζουμε ενα οργανο απο το internet χωρις να το εχουμε δοκιμασει ή κοιταξει.

    Αντιθετως νομιζω πως η δικη σου ερωτηση δεν ταιριαζει εδω μιας κι εχει να κανει με το ποια κιθαρα θα επιλεξεις κι οχι εαν κινδυνευεις να ξεγελασθεις εαν το παρεις απο το internet. Καλο θα ηταν να ανοιξεις ενα θεμα με την ερωτηση σου, γιατι εδω μιλαμε για το ερωτημα της Pashalina Makia.

     

    Οσον αφορα το ερωτημα το ιδιο, θα πω αυτο που λεω παντα. Καλο θα ηταν να ψαξει να βρει κατι αντιστοιχο ( ή αν οχι το ιδιο ) στην ΕΛλαδα και να το δοκιμασει. Προκειται για μια silent σειρα που θα μειωσει το θορυβο παιξιματος, ομως δεν ειναι ουτε για live, ουτε για ηχογραφησεις τετοια οργανα! Ειναι κυριως για μελετη χωρις προβλημα ωρας.