ελληνική μουσική
    540 online   ·  210.874 μέλη

    Το δικό σας CD δέχεστε να το διακινούν πειρατικά;

    uNick
    25.04.2009, 18:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 24-04-2009 στις 21:56 έγραψε...

    Αυτο το "κεινος μπορδελο" ηταν ολο το χρημα.

    Σκέψου να το έβλεπε αυτό (και όλα τα άλλα) κανένας adreo...

     


    NikosRoman
    25.04.2009, 23:57

     

    Παράθεση:

    Με δυο λόγια : Τι να πω?Ειμαι ενας κλασσικος νεος που ζει εις βαρος των αλλων και υπαρχει μονο και μονο για να τους δυσκολευει τη ζωη...Και το ελεγε η γιαγια μου...eisai ena lathos... Το μονο που μου μενει ειναι να ακουω μουσικη και ενιοτε να την παιζω κιολας.Δυσκολοι καιροι για εμας τα telehobit...μου αρεσει η μουσικη,η καλη παρεα,η ζωντανια,η Angelina Jolie και η τεκιλα...Ευτυχως στη,μεχρι τωρα, ζωη μου εκανα πολλους φιλους και νιωθω τυχερος για αυτο...Το κακο μου ειναι οτι ειμαι μονιμως στο χαβαλε και μιλαω σοβαρα μονο οταν το κρινω πραγματικα απαραιτητο...Αυτα...Τα υπολοιπα απο κοντα... Είναι απο τον montechristo .Στο προφίλ σου.Κοίτα τι έκανες !!! και τι είπες !! Αν αισθάνεσαι ότι η τέχνη είναι να την χαρίζουμε τότε ????όλοι οι ηθοποιοί θα ζητιανέβανε , οι ζωγράφοι θα ζούσαν σε παράγκες , και ο πλούταρχος θα τραγουδούσε για 50 € σε ουζερί.Αυτοί που βγάζουν τα τραγούδια θα τό ΄κάναν για πλάκα .Ενω εκατοντάδες  άτομα που δουλέυουν στην μουσική τεχνολογία και απουδαγμένοι κιόλας να γίνουν κλέφτες.ΟΧΙ αγόρι μου η τέχνη πληρώνεται και ακριβά μάλιστα και όποιος θέλέι να την έχει τζάμπα ας πάει στην Αφρική , στην ζούγκλα ,να τρώει μπανάνες , να κοιμάται σε μία μπανανιά , και να εσθάνεται ελέυθερος μέχρι τα ταμπούνια του.Στο πολιτισμό όλα πληρώνονται.Όσο για να δυσκολέυεις την ζωή των άλλων !! πρέπει να ασχοληθείς ποιό σοβαρά με τον εαυτό σου . Είσαι σε μια περίοδο όπως είμουνα και εγω !! ΞΕΡΟΛΑΣ αλλά ωρήμασα και βλέπω των πραγματικό κόσμο γύρο μου.Θα τον δείς και εσύ.Στο μέλλον.   

    Αυτα που γραφεις εδω ισχυουν.Για διαφορετικα επαγγελματα ομως.Ενας γιατρος που θα σου σωσει την ζωη που ειναι το πολυτιμοτερο αγαθο ναι.Να πληρωνετε γιατι το εχει σπουδασει για ατελειωτα χρονια.Αν ειμαι αρρωστος και μου περισσευουν να τον πληρωσω.

    Ενας πιλοτος.Που παιζει την ζωη του κορωνα γραμματα και ισως και την δικη μου οποτε ταξιδευω.Ναι να τον πληρωσω οσα θελει.

    Ενας επιστημονας που θα ανακαλυψει νεες μεθοδους καλυτερης και πιο ποιοτικης ζωης.Ναι να τον πληρωσω.

    Κανενας δεν λεει οτι οι πιο πανω θα ειναι αλανθαστοι γιατι στο κατω κατω ειμαστε ολοι φτιαγμενοι το ιδιο.Αλλα......αυτοι μπορουν να αποδειξουν το καλο και το κακο.
    Για τους καλλιτεχνες δεν ισχυει το ιδιο και πολυ περρισοτερο σημερα στην εποχη της ψηφιακης τεχνολογιας και μαλιστα παγκοσμιως.
    Οι περισοτεροι ειναι κακοι και στο στουντιο γινονται αψογοι.

    Και αυτη την υπερτιμιση αρνουμαι να την πληρωσω.

    Στον πολιτισμενο κοσμο φιλε μου,πληρωνεις οτι αξιζει και τα αλλα τα πετας.Μονο στην Αφρικη η τεχνη ειναι τσαμπα.
    Εκει ομως ειναι τεχνη ακομα και αν καταφερεις να εξασφαλισεις ενα ποτηρι καθαρο νερο η ενα κομματι σκισμενο ρουχο που το εχει πεταξει ενας πολιτισμενος ο οποιος εχει την επιλογη να πληρωσει πολλα η λιγα αναλογως την ποιοτητα η την ποσοτητα.

    Οσο για τα εκατονταδες ατομα της μουσικης τεχνολογιας.....ας αλλαξουν επαγγελμα.

    Αν δεν θες να εισαι Αφρικανος γινε ανταγωνιστικος.Πολιτισμο δεν θες??

     

     


    theo182
    26.04.2009, 00:18

    Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω που,γιατί,πως κτλπ είμαστε πιο πολιτισμένοι από τους κατοίκους της Αφρικής...


    NikosRoman
    26.04.2009, 08:24

    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 26-04-2009 στις 00:18 έγραψε...

    Εγώ πάλι δε μπορώ να καταλάβω που,γιατί,πως κτλπ είμαστε πιο πολιτισμένοι από τους κατοίκους της Αφρικής...



    Θελει μεγαλη συζητηση αυτο και ο διαχειριστης θα μας βαλει "χερι"αν την ανοιξουμε εδω.


    montechristos-ole
    26.04.2009, 15:24

    Λοιπον φιλε εαρινε...Σταματω να ασχολουμαι με το θεμα αυτο...Αν πιστευεις πως αυτος ο τροπος συζητησης που χρησιμοποιεις ειναι ομορφος και πολιτισμενος,τοτε ή εγω δεν εχω καταλαβει την εννοια του πολιτισμου ή εσυ εισαι απολιτιστος...Για αλλη μια φορα εμπλεξες τους μαυρους στο θεμα...Σε πειραζουν τοσο πολυ?Σαν μουσικος που αυτοπροσδιοριζεσαι θα επρεπε να εχεις αλλες αντιληψεις για τετοια θεματα,αλλα ας το κοψω εδω.Συνεχισε τη δουλεια σου οπως μονο εσυ ξερεις και ασε με εμενα να ωριμασω με τον καιρο και να πεσω σαν ωριμη μπανανα σε καποια απο τις ζουγκλες της αφρικης που προανεφερες...Το να σχολιασεις το προφιλ μου δεν το εκρινα και πολυ ομορφο,ευγενικο και "ωριμο",αλλα δε θα σταθω εκει...Σαν καταναλωτης μιας πολιτισμενης και ελευθερης κοινωνιας,οπως αυτης που ζουμε συμφωνα με τα λεγομενα σου,εχω ολο το δικαιωμα με τα λογια που ειπες να σου στερησω τη χαρα να "αγορασω" την τεχνη σου...Ο μουσικος δεν κρινεται μονο απο το εργο του στη μουσικη αλλα και απο τις αποψεις του...Και εσυ απεδειξες πως δεν εισαι σε θεση να με πεισεις να σε ακουσω...Και για να τελειωσω,φιλε μου μου εσυ που ωριμασες πια,δες πως κανουν μια κουβεντα χωρις να προσβαλουν τον αλλον...Και θα σε παρακαλουσα να εκφραζεις τις αποψεις σου πιο ευγενικα...

    Και μετα σιωπη.....


    dafnoula
    26.04.2009, 18:46

    Εάν είχα....όχι!


    earinos
    27.04.2009, 11:39

    Παράθεση:

    Το μέλος dafnoula στις 26-04-2009 στις 18:46 έγραψε...

    Εάν είχα....όχι!



    Ναι κάποιος είναι μαζί μου Εαν είχεις cd και φυσικά ΟΧΙ dafnoula!!!!!Αντε δώστους να καταλάβουν τι λέμε!!!


    earinos
    27.04.2009, 12:19

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 25-04-2009 στις 23:57 έγραψε...

     


    Για τους καλλιτεχνες δεν ισχυει το ιδιο και πολυ περρισοτερο σημερα στην εποχη της ψηφιακης τεχνολογιας και μαλιστα παγκοσμιως.
    Οι περισοτεροι ειναι κακοι και στο στουντιο γινονται αψογοι.

    Και αυτη την υπερτιμιση αρνουμαι να την πληρωσω.

     



    Νικολάκι σε γράφω για της απαντήσεις στο θέμα με τα cd.

    Αφού θέλεις να είμαστε αγαθοί με την μουσική που δημιουργούμε και να την χαρίζουμε χωρίς καμία ανανταπόκριση , μου χαρίζεις τα δικά σου τραγούδια για να τα βαφτίσω δικά μου?


    giorgosziotas
    27.04.2009, 15:39

    Earine

     

    Δε με ενδιαφέρει αν δηλώνεις ώριμος ετών 37 και δε με ενδιαφέρει αν πιστεύεις ότι επειδή κάποιος είναι μικρότερός σου είναι “ξερόλας” και θα στρώσει στο μέλλον. Ο χειρότερος ξερόλας κατά τη γνώμη μου είναι εκείνος που θεωρεί πως το IQ είναι ίδιο και το μόνο προτέρημα σε μια κουβέντα είναι η ηλικία.

     

    Εγώ λοιπόν θέλω επιχείρηματα. Πες μου λοιπόν.

    Αν πας σε γιατρό και σου ζητήσει φακελάκι ή εξωφρενικό ποσό χρημάτων για να σε εξετάσει είναι δίκαιο;

    Αν πας στην παραλία και αγοράσεις ένα μπουκαλάκι νερό 2 ευρώ είναι δίκαιο;

    Αν αγοράσεις γενικά οποιοδήποτε αγαθό τόσο υπερτιμημένο είναι σωστό;

    Γιατί να μας χρεώνουν λοιπόν 20 και 25 ευρώ το CD;

    Ποιο τρόπο έχεις για να δείξεις τη δυσαρέσκειά σου στον πρώην παραγωγό νυν κλέφτη; (μόνο κλέφτη μπορώ να χαρακτηρίσω κάποιον που βάζει τέτοιες τιμές)

    Η λέξη είναι γνωστή. Μποϊκοτάζ. Πώς κάνεις μποϊκοτάζ Εαρινέ; Κατεβάζοντας τραγούδια.

     

    Αν νομίζεις εσύ ότι δεν είναι λύση, τότε εξήγησέ μου γιατί τους έχει λούσει κρύος ιδρώτας και βγάζουν αυτές τις αηδίες του τύπου “η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική”, “δε θα έκλεβες ποτέ μια τσάντα, οπότε μην αντιγράφεις μια ταινία” και άλλες μπούρδες;

     

    Η απάντησή μου προς όλους αυτούς είναι η εξής απλή:

    Ποιος σας είπε ρε ότι δε θα έκλεβα ποτέ ένα δίσκο, όταν χρειάζομαι περίπου 1200 ευρώ για να ακούσω τα άπαντα του Μάνου Χατζιδάκι; Δηλαδή θα με αφήσετε εσείς μουσικά αμόρφωτο επειδή θέλετε να βγάλετε από τη μύγα ξύγκι; Δεν πάτε να δείτε αν έρχομαι λέω εγώ...

     

     


    NikosRoman
    27.04.2009, 20:53

    Παράθεση:

    Το μέλος earinos στις 27-04-2009 στις 12:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 25-04-2009 στις 23:57 έγραψε...

     


    Για τους καλλιτεχνες δεν ισχυει το ιδιο και πολυ περρισοτερο σημερα στην εποχη της ψηφιακης τεχνολογιας και μαλιστα παγκοσμιως.
    Οι περισοτεροι ειναι κακοι και στο στουντιο γινονται αψογοι.

    Και αυτη την υπερτιμιση αρνουμαι να την πληρωσω.

     



    Νικολάκι σε γράφω για της απαντήσεις στο θέμα με τα cd.

    Αφού θέλεις να είμαστε αγαθοί με την μουσική που δημιουργούμε και να την χαρίζουμε χωρίς καμία ανανταπόκριση , μου χαρίζεις τα δικά σου τραγούδια για να τα βαφτίσω δικά μου?



    δεν υπαρχει ισχυρη νομοθεσια σε αυτην την χωρα που να σου απαγορευει να το κανεις.Οποτε οτι και να σου πω μπορεις να κανεις το αντιθετο.Τελευταιο βαρβατο παραδειγμα ειναι ο Δαντης που εκλεψε την μουσικη του Μανου Ψαλτακη για το τραγουδι "My number one"

    Πηγε το ντεμο του στην εταιρια ,του βουτηξε ο αλλος το τραγουδι και ο νομος ειναι απων.

    Αγαθος δεν ειμαι αλλα ουτε κΑΙ ΑΦΕΛΗς ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.υΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩς ΤΡΟΠΟΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙς ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.αΠΛΑ γρηγορα  αμεσα και χωρις την προστασια των νταβαντζηδων(δισκογραφικων)


    montechristos-ole
    28.04.2009, 10:47

    Ειναι λυπηρο να μη μπορεις να αγορασεις εναν δισκο και να μη μπορεις να απολαυσεις τη μουσικη που σου αρεσει λογω των εξωφρενικων τιμων που εχουν τα cd και τα βινυλια...Καποτε με πληρωνε η μανα μου και ο πατερας μου και δε με ενοιαζε.Τωρα που η τσεπη μου ειναι στενη και αποκλειστικα δικη μου δε θα διεθετα λεφτα για να αγορασω μουσικη,απο τη στιγμη που μπορω να την βρω τζαμπα...
    Και για να παραθεσω ενα παραδειγμα:Καποτε ο Lemmy σε μια συναυλια εκανε κριτικη επι σκηνης στην δισκογραφικη του για τις τιμες των δισκων των motorhead...Εκεινη τη νυχτα τα cd των motorhead στα ορια του συναυλιακου χωρου πωλουνταν στη μιση τιμη,με τους motorhead να συμπληρωνουν:"Εμεις παλι τα ιδια κερδιζουμε"...Και καπου εκει ο μουσικος αποκτα αξια και υποσταση προς το κοινο του...
    Αυτα...

    με εκτιμιση...  


    Chitarrista
    28.04.2009, 16:35

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 27-04-2009 στις 15:39 έγραψε...

    Earine

     

    Δε με ενδιαφέρει αν δηλώνεις ώριμος ετών 37 και δε με ενδιαφέρει αν πιστεύεις ότι επειδή κάποιος είναι μικρότερός σου είναι “ξερόλας” και θα στρώσει στο μέλλον. Ο χειρότερος ξερόλας κατά τη γνώμη μου είναι εκείνος που θεωρεί πως το IQ είναι ίδιο και το μόνο προτέρημα σε μια κουβέντα είναι η ηλικία.

     

    Εγώ λοιπόν θέλω επιχείρηματα. Πες μου λοιπόν.

    Αν πας σε γιατρό και σου ζητήσει φακελάκι ή εξωφρενικό ποσό χρημάτων για να σε εξετάσει είναι δίκαιο;

    Αν πας στην παραλία και αγοράσεις ένα μπουκαλάκι νερό 2 ευρώ είναι δίκαιο;

    Αν αγοράσεις γενικά οποιοδήποτε αγαθό τόσο υπερτιμημένο είναι σωστό;

    Γιατί να μας χρεώνουν λοιπόν 20 και 25 ευρώ το CD;

    Ποιο τρόπο έχεις για να δείξεις τη δυσαρέσκειά σου στον πρώην παραγωγό νυν κλέφτη; (μόνο κλέφτη μπορώ να χαρακτηρίσω κάποιον που βάζει τέτοιες τιμές)

    Η λέξη είναι γνωστή. Μποϊκοτάζ. Πώς κάνεις μποϊκοτάζ Εαρινέ; Κατεβάζοντας τραγούδια.

     

    Αν νομίζεις εσύ ότι δεν είναι λύση, τότε εξήγησέ μου γιατί τους έχει λούσει κρύος ιδρώτας και βγάζουν αυτές τις αηδίες του τύπου “η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική”, “δε θα έκλεβες ποτέ μια τσάντα, οπότε μην αντιγράφεις μια ταινία” και άλλες μπούρδες;

     

    Η απάντησή μου προς όλους αυτούς είναι η εξής απλή:

    Ποιος σας είπε ρε ότι δε θα έκλεβα ποτέ ένα δίσκο, όταν χρειάζομαι περίπου 1200 ευρώ για να ακούσω τα άπαντα του Μάνου Χατζιδάκι; Δηλαδή θα με αφήσετε εσείς μουσικά αμόρφωτο επειδή θέλετε να βγάλετε από τη μύγα ξύγκι; Δεν πάτε να δείτε αν έρχομαι λέω εγώ...

     

     

     





    +100

    Όπως φαίνεται και πιο πάνω είναι απλά τα πράγματα. Φυσικά και είναι λογικό και θεμιτό να ανταμείβεται ο καλλιτέχνης εφόσον το επιθυμεί, αλλά είναι παράλογο και αθέμιτο κάθε ειδος αισχροκέρδιας που παρατηρείται. Έτσι στο χώρο της μουσικής που η αισχροκέρδια και το νταβατζιλίκι των δισκογραφικών οργιάζει, η πειρατία και το διαδύκτιο βοηθάει τη μουσική αλλα σκοτώνει τον νταβατζή...

    Μη παριστάνετε (όσοι το κάνουν) τους βλάκες, στο τέλος θα μας πείσετε...


    rock-elliniko
    28.04.2009, 18:46

    Αυτό το θέμα σίγουρα το βλέπει από άλλη πλευρά ο μουσικός και από άλλη ο ακροατής-πελάτης.. Εγώ δεν έχω βγάλει κάποιο cd, αγοράζω όμως και φυσικά ακόμη περισσότερο κατεβάζω.. Δε νομίζω πάντως πως η πειρατία κάνει κακό, αντίθετα πιστεύω πως είναι δωρεάν διαφήμιση. Αυτό το λέω επειδή σε περίπτωση πχ που σε 1 μήνα βγάλουν 50 συγκροτήματα από 1 cd φυσικά και δεν θα τα αγοράσω όλα.. Εφόσον τα κατεβάσω παράνομα και τα ακούσω, έπειτα θα μπορέσω να αγοράσω αυτά που μου άρεσαν, θα πάω να τους δω και live.. Αν έπρεπε να τα αγοράσω γνήσια, πολύ πιθανό να μην ήξερα καν τον ήχο τους.. Συγκροτήματα (ακούω ελληνικό ροκ γι'αυτό αναφέρομαι σε αυτό το είδος) όπως τα διάφανα κρίνα, ενδελέχεια, Παυλίδης κτλ δε νομίζω πως κάτι χάνουν. Έχουν το κοινό τους που σίγουρα θα αγοράσει το cd τους.. Όποιος έχει σκοπό να αγοράσει κάτι θα το κάνει άσχετα αν το έχει και πειρατικό..

    το παράνομο κατέβασμα είναι κ το μοναδικό πλεονέκτημα που έχει ο αγοραστής ώστε να μην σπαταλήσει τα λεφτά του σε κάτι που δεν του αρέσει


    taksidiwths
    30.04.2009, 22:35

    συγνωμη αλλα να δινεις 15-20 ευρω και ισως και παραπανω για ενα δισκο εγω το θεωρω τελειως κοροιδια!! δεν λεω καποιοι ανθρωποι ζουν με αυτα τα cd αλλα και εγω και παααρα πολλοι αλλοι που δεν μπορουν καθε λιγο και λιγακι να δινονυ χρηματα για κατι που ισως δεν αξιζει κιολας..και φυσικα απανταω στην ερωτηση σου.αν εφτιαχνα ενα cd απο μονος μου θα το εδινα..και γιατι πιστευω οτι η μουσικη ειναι ενας τροπος εκφρασης και οχι διακινησης..ειναι πολυ ομορφο να ασχολεισαι επαγγελματικα με την μουσικη αλλα να μην ξεπερναμε τα ορια..εχω τοσες δισκογραφιες που αν τις αγοραζα θα χρειαζομουν χιλιαδες και χιλιαδες ευρω! αλλωστε δεν φταιμε εμεις...οταν ο αλλος μας παραδιδει τσαμπα ολοκληρες δισκογραφιες σε αριστη κατασταση και με πληροφοριες photos κτλ το λογικο ειναι να τις κατεβασεις!! πες μου εσυ δηλαδη εαρινε οτι ποτε σου δεν εχεις κατεβασει ουτε ενα τραγουδι απο το ιντερνετ!! και ασε το θεμα με τους μαυρους γιατι πολυ ρατσιστικα το εχεις παρει το θεμα! δεν καταλαβα..και αυτοι προσπαθουν να βγαλουν καποια χρηματα με τον ενα η τον αλλο τροπο! ας εδινε δουλειες το κρατος σε τετοια ατομα και να δεις πως θα μειωνοντουσαν!οποτε λοιπον δεν φταινε ουτε οι μαυροι ουτε εμεις οι καταναλωτες αλλα αυτοι που καταφερνουν και τα διακινουν...και καλυτερα για μενα εστω γιατι θα χρειαζομουν μια ολοκληρη περιουσια για την μουσικη που εχω κατεβασει!!!


    earinos
    02.05.2009, 14:14

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 27-04-2009 στις 15:39 έγραψε...

    Earine

     

    Δε με ενδιαφέρει αν δηλώνεις ώριμος ετών 37 και δε με ενδιαφέρει αν πιστεύεις ότι επειδή κάποιος είναι μικρότερός σου είναι “ξερόλας” και θα στρώσει στο μέλλον. Ο χειρότερος ξερόλας κατά τη γνώμη μου είναι εκείνος που θεωρεί πως το IQ είναι ίδιο και το μόνο προτέρημα σε μια κουβέντα είναι η ηλικία.

     

    Εγώ λοιπόν θέλω επιχείρηματα. Πες μου λοιπόν.

    Αν πας σε γιατρό και σου ζητήσει φακελάκι ή εξωφρενικό ποσό χρημάτων για να σε εξετάσει είναι δίκαιο;

    Αν πας στην παραλία και αγοράσεις ένα μπουκαλάκι νερό 2 ευρώ είναι δίκαιο;

    Αν αγοράσεις γενικά οποιοδήποτε αγαθό τόσο υπερτιμημένο είναι σωστό;

    Γιατί να μας χρεώνουν λοιπόν 20 και 25 ευρώ το CD;

    Ποιο τρόπο έχεις για να δείξεις τη δυσαρέσκειά σου στον πρώην παραγωγό νυν κλέφτη; (μόνο κλέφτη μπορώ να χαρακτηρίσω κάποιον που βάζει τέτοιες τιμές)

    Η λέξη είναι γνωστή. Μποϊκοτάζ. Πώς κάνεις μποϊκοτάζ Εαρινέ; Κατεβάζοντας τραγούδια.

    υπερτιμημένο αγαθό ? Δεν το πέρνεις!! 

    Για cd? 20-25 € Αν είναι επώνημος εε κάπου το δέχομαι.Αν δεν τον ξέρει η μάνα του δεν το πέρνω.

    Οσο Για την ηλικία? δεν παίζει ρόλο αλλα τα βιώματα.Και όταν έχεις πικραθεί απο αυτά. Εχεις την άποψη να διαμαρτύρεσαι και να συγκρίνεις γνώσεις και απόψεις.Και να βγάλεις συμπεράσματα για τους άλλους που καμιά φορά μπορεί και να είναι λανθασμένα.Τα λανθασμένα προσπαθώ να τα αποφέυγω, 

     

     

     

     



    Για τον Γιατρό ? πεγένεις σε έλλον και καταγγέλνεις τον ηλίθιο.

    Για το νερό ? πληρώνεις 50 λεπτα και ας έρθει να πάρει τα άλλα 1.5 ? θα κλείσει το μαγαζί του.

     


    earinos
    02.05.2009, 14:21

    Παράθεση:

    Το μέλος rock-elliniko στις 28-04-2009 στις 18:46 έγραψε...

    Αυτό το θέμα σίγουρα το βλέπει από άλλη πλευρά ο μουσικός και από άλλη ο ακροατής-πελάτης.. Εγώ δεν έχω βγάλει κάποιο cd, αγοράζω όμως και φυσικά ακόμη περισσότερο κατεβάζω.. Δε νομίζω πάντως πως η πειρατία κάνει κακό, αντίθετα πιστεύω πως είναι δωρεάν διαφήμιση. Αυτό το λέω επειδή σε περίπτωση πχ που σε 1 μήνα βγάλουν 50 συγκροτήματα από 1 cd φυσικά και δεν θα τα αγοράσω όλα.. Εφόσον τα κατεβάσω παράνομα και τα ακούσω, έπειτα θα μπορέσω να αγοράσω αυτά που μου άρεσαν, θα πάω να τους δω και live.. Αν έπρεπε να τα αγοράσω γνήσια, πολύ πιθανό να μην ήξερα καν τον ήχο τους.. Συγκροτήματα (ακούω ελληνικό ροκ γι'αυτό αναφέρομαι σε αυτό το είδος) όπως τα διάφανα κρίνα, ενδελέχεια, Παυλίδης κτλ δε νομίζω πως κάτι χάνουν. Έχουν το κοινό τους που σίγουρα θα αγοράσει το cd τους.. Όποιος έχει σκοπό να αγοράσει κάτι θα το κάνει άσχετα αν το έχει και πειρατικό..

    το παράνομο κατέβασμα είναι κ το μοναδικό πλεονέκτημα που έχει ο αγοραστής ώστε να μην σπαταλήσει τα λεφτά του σε κάτι που δεν του αρέσει



    Η πειρατεία Δεν είναι διαφήμηση.Για να ακούσεις τον καλλιτέχνη που σου αρέσει και να πάς να αγοράσεις νόμιμα το cd , υπάρχουν (Το ράδιο , η τηλεόραση , τα δορυφορικά προγράματα όπως το MAD και άλλα , οι συναβλίες , τα μπουζουξίδικα , οι τηλεοπτικές σειρές , Αυτά είναι η διαφήμηση.Και άν κάτι σου αρέσει το πέρνεις.Απλά η τεχνολογία μας δίνει το δικαίωμα να είμαστε κλέφτες και να έχουμε συνηθήσει  σε αυτό. 


    earinos
    02.05.2009, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 30-04-2009 στις 22:35 έγραψε...

    συγνωμη αλλα να δινεις 15-20 ευρω και ισως και παραπανω για ενα δισκο εγω το θεωρω τελειως κοροιδια!! δεν λεω καποιοι ανθρωποι ζουν με αυτα τα cd αλλα και εγω και παααρα πολλοι αλλοι που δεν μπορουν καθε λιγο και λιγακι να δινονυ χρηματα για κατι που ισως δεν αξιζει κιολας..και φυσικα απανταω στην ερωτηση σου.αν εφτιαχνα ενα cd απο μονος μου θα το εδινα..και γιατι πιστευω οτι η μουσικη ειναι ενας τροπος εκφρασης και οχι διακινησης..ειναι πολυ ομορφο να ασχολεισαι επαγγελματικα με την μουσικη αλλα να μην ξεπερναμε τα ορια..εχω τοσες δισκογραφιες που αν τις αγοραζα θα χρειαζομουν χιλιαδες και χιλιαδες ευρω! αλλωστε δεν φταιμε εμεις...οταν ο αλλος μας παραδιδει τσαμπα ολοκληρες δισκογραφιες σε αριστη κατασταση και με πληροφοριες photos κτλ το λογικο ειναι να τις κατεβασεις!! πες μου εσυ δηλαδη εαρινε οτι ποτε σου δεν εχεις κατεβασει ουτε ενα τραγουδι απο το ιντερνετ!! και ασε το θεμα με τους μαυρους γιατι πολυ ρατσιστικα το εχεις παρει το θεμα! δεν καταλαβα..και αυτοι προσπαθουν να βγαλουν καποια χρηματα με τον ενα η τον αλλο τροπο! ας εδινε δουλειες το κρατος σε τετοια ατομα και να δεις πως θα μειωνοντουσαν!οποτε λοιπον δεν φταινε ουτε οι μαυροι ουτε εμεις οι καταναλωτες αλλα αυτοι που καταφερνουν και τα διακινουν...και καλυτερα για μενα εστω γιατι θα χρειαζομουν μια ολοκληρη περιουσια για την μουσικη που εχω κατεβασει!!!



    Αγαπητή μου το θέμα με τους μαύρους ήταν ένα μικρό παράδειγμα.Και σε αυτό που λές για δουλειές το έχω αναφέρει.Δεν είμαι ρατσιστής αντιθέτος .Αλλά κοίτα λίγο ειδήσεις που σε μια ατέλιωτη ουρα  πεζοδρομίου ,ζητάν εργασία  όλοι αυτοί . Το έδειξε πριν απο 2 μέρες. Τι θα γίνουν όλοι αυτοί? έπεσε πείνα !!! και όπου πείνα και παρανομία κάθε λογιόν.Προφητικά θα μηλήσω και ας μου πείτε φευγάτο.Θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα , και όπως βρίσκομαι τώρα και σας μηλάω , έτσι θα μηλάτε και εσείς στο μέλλον.Να το θυμάστε μη μου πείτε μετα ότι είχα δίκιο!!!Γιατί τότε θα αναφέρομαι σε άλλα θέματα . Εγω απλός πληροφορώ!!! 

    Οσο για την πειρατεία !! ο κάθε ένας απο εμάς πρέπει να έχει την συνείδηση καθαρή.Αλλά που τέτοια τύχη σήμερον.Και ως πτυχιούχος σε τηλεπικοινωνίες ότι ακούει το αυτί μας απο ηχεία μπορεί και να αντιγραφεί. Μέχρι και τσιπ σε στυλ τηλεκάρτας υπάρχει για αποθήκευση μουσικής . και ειδική συσκευή αποκρυπτογράφησεις δεδομένων για το παρόν σύστημα.Αλλά  για να ακούσουμε υπάρχουν μεγάφωνα, και όπου αυτά και αντιγραφή.

    Αρα λοιπόν άδοξα θα πέσει η αυλαία κάποιας τέτοιας προσπάθειας.Η μόνη λύση?? Εμείς.!!     


    giorgosziotas
    02.05.2009, 17:38

    Παράθεση:

    Το μέλος earinos στις 02-05-2009 στις 14:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorgosziotas στις 27-04-2009 στις 15:39 έγραψε...

    Earine

     

    Δε με ενδιαφέρει αν δηλώνεις ώριμος ετών 37 και δε με ενδιαφέρει αν πιστεύεις ότι επειδή κάποιος είναι μικρότερός σου είναι “ξερόλας” και θα στρώσει στο μέλλον. Ο χειρότερος ξερόλας κατά τη γνώμη μου είναι εκείνος που θεωρεί πως το IQ είναι ίδιο και το μόνο προτέρημα σε μια κουβέντα είναι η ηλικία.

     

    Εγώ λοιπόν θέλω επιχείρηματα. Πες μου λοιπόν.

    Αν πας σε γιατρό και σου ζητήσει φακελάκι ή εξωφρενικό ποσό χρημάτων για να σε εξετάσει είναι δίκαιο;

    Αν πας στην παραλία και αγοράσεις ένα μπουκαλάκι νερό 2 ευρώ είναι δίκαιο;

    Αν αγοράσεις γενικά οποιοδήποτε αγαθό τόσο υπερτιμημένο είναι σωστό;

    Γιατί να μας χρεώνουν λοιπόν 20 και 25 ευρώ το CD;

    Ποιο τρόπο έχεις για να δείξεις τη δυσαρέσκειά σου στον πρώην παραγωγό νυν κλέφτη; (μόνο κλέφτη μπορώ να χαρακτηρίσω κάποιον που βάζει τέτοιες τιμές)

    Η λέξη είναι γνωστή. Μποϊκοτάζ. Πώς κάνεις μποϊκοτάζ Εαρινέ; Κατεβάζοντας τραγούδια.

    υπερτιμημένο αγαθό ? Δεν το πέρνεις!!

    Για cd? 20-25 € Αν είναι επώνημος εε κάπου το δέχομαι.Αν δεν τον ξέρει η μάνα του δεν το πέρνω.

    Οσο Για την ηλικία? δεν παίζει ρόλο αλλα τα βιώματα.Και όταν έχεις πικραθεί απο αυτά. Εχεις την άποψη να διαμαρτύρεσαι και να συγκρίνεις γνώσεις και απόψεις.Και να βγάλεις συμπεράσματα για τους άλλους που καμιά φορά μπορεί και να είναι λανθασμένα.Τα λανθασμένα προσπαθώ να τα αποφέυγω,

     

     

     

     

     



    Για τον Γιατρό ? πεγένεις σε έλλον και καταγγέλνεις τον ηλίθιο.

    Για το νερό ? πληρώνεις 50 λεπτα και ας έρθει να πάρει τα άλλα 1.5 ? θα κλείσει το μαγαζί του.

     



     

    Καταρχήν όταν κάνεις “quote” τα λεγόμενα κάποιου μην προσθέτεις δικά σου μέσα σ' αυτά. Είναι σα να τα είπα εγώ και μάλιστα ανορθόγραφα. Αν θέλεις απάντα από κάτω.

     

    Όσο για αυτά που έγραψες...

     

    Πρώτον. Υπερτιμημένο αγαθό... φυσικά και δεν το παίρνω. Αυτό ακριβώς σου λέω κι εγώ. Αλλά πως το βλέπεις εσύ; Δε θα ακούμε μουσική μέχρι να πέσουν οι τιμές; Σύνελθε!

     

    Δεύτερον. Αν είναι επώνυμος αγοράζουμε κι αν δεν είναι τον πετάμε στα σκουπίδια; Ε είσαι πυροβολημένος ρε φίλε τι άλλο να πω. Τράβα άκου μόνο Πλούταρχο και Βανδή που τους ξέρει κι η κουτσή Μαρία λοιπόν και όποιος άλλος τόλμησε κι έβγαλε CD να πάει να ψοφήσει. Ε;

    Δε μου λες ρε μεγάλε... όταν αποφάσισες να ανοίξεις αυτό το θέμα σου πέρασε από το μυαλό να ρίξεις ένα βλέφαρο γενικά στο internet για τον τρόπο που λειτουργούν οι δισκογραφικές; Νομίζεις ότι αποφασίζουν οι καλλιτέχνες για τις τιμές του CD τους; Δηλαδή επειδή αποφάσισε η X δισκογραφική να βάλει 20 ευρώ το CD της Μαρκέλλου που είναι πρωτοεμφανιζόμενη θα κρατήσουμε χαρακτήρα και δεν θα αγοράσουμε και του Νταλάρα που κάνει επίσης 20 επειδή είναι γνωστός θα τα δώσουμε;

     

    Τρίτον. Αφού θέλεις να αποφεύγεις τα λανθασμένα συμπεράσματα, τότε μην αποκαλείς τον άλλο ξερόλα με μια σύντομη ανάγνωση κάποιου κειμένου του σε κάποιο forum. Εγώ πάλι που δεν έχω κανένα ζόρι να με αποκαλέσουν οτιδήποτε, θεωρώ εσένα ξερόλα και αδαή κι έλα πες μου ότι είναι λάθος το συμπέρασμα. Ποιος σοβαρός άνθρωπος γράφει:

    Προφητικά θα μηλήσω και ας μου πείτε φευγάτο.Θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα , και όπως βρίσκομαι τώρα και σας μηλάω , έτσι θα μηλάτε και εσείς στο μέλλον.Να το θυμάστε μη μου πείτε μετα ότι είχα δίκιο!!!Γιατί τότε θα αναφέρομαι σε άλλα θέματα . Εγω απλός πληροφορώ!!!”

     

    Σιγά ρε Νοστράδαμε που θα ψάξουμε να σε βρούμε στο μέλλον για να σου πούμε ότι είχες δίκιο... Χαλάρωσε λίγο!

     


    taksidiwths
    02.05.2009, 18:00

    Παράθεση:

    Το μέλος earinos στις 02-05-2009 στις 14:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος taksidiwths στις 30-04-2009 στις 22:35 έγραψε...

    συγνωμη αλλα να δινεις 15-20 ευρω και ισως και παραπανω για ενα δισκο εγω το θεωρω τελειως κοροιδια!! δεν λεω καποιοι ανθρωποι ζουν με αυτα τα cd αλλα και εγω και παααρα πολλοι αλλοι που δεν μπορουν καθε λιγο και λιγακι να δινονυ χρηματα για κατι που ισως δεν αξιζει κιολας..και φυσικα απανταω στην ερωτηση σου.αν εφτιαχνα ενα cd απο μονος μου θα το εδινα..και γιατι πιστευω οτι η μουσικη ειναι ενας τροπος εκφρασης και οχι διακινησης..ειναι πολυ ομορφο να ασχολεισαι επαγγελματικα με την μουσικη αλλα να μην ξεπερναμε τα ορια..εχω τοσες δισκογραφιες που αν τις αγοραζα θα χρειαζομουν χιλιαδες και χιλιαδες ευρω! αλλωστε δεν φταιμε εμεις...οταν ο αλλος μας παραδιδει τσαμπα ολοκληρες δισκογραφιες σε αριστη κατασταση και με πληροφοριες photos κτλ το λογικο ειναι να τις κατεβασεις!! πες μου εσυ δηλαδη εαρινε οτι ποτε σου δεν εχεις κατεβασει ουτε ενα τραγουδι απο το ιντερνετ!! και ασε το θεμα με τους μαυρους γιατι πολυ ρατσιστικα το εχεις παρει το θεμα! δεν καταλαβα..και αυτοι προσπαθουν να βγαλουν καποια χρηματα με τον ενα η τον αλλο τροπο! ας εδινε δουλειες το κρατος σε τετοια ατομα και να δεις πως θα μειωνοντουσαν!οποτε λοιπον δεν φταινε ουτε οι μαυροι ουτε εμεις οι καταναλωτες αλλα αυτοι που καταφερνουν και τα διακινουν...και καλυτερα για μενα εστω γιατι θα χρειαζομουν μια ολοκληρη περιουσια για την μουσικη που εχω κατεβασει!!!



    Αγαπητή μου το θέμα με τους μαύρους ήταν ένα μικρό παράδειγμα.Και σε αυτό που λές για δουλειές το έχω αναφέρει.Δεν είμαι ρατσιστής αντιθέτος .Αλλά κοίτα λίγο ειδήσεις που σε μια ατέλιωτη ουρα  πεζοδρομίου ,ζητάν εργασία  όλοι αυτοί . Το έδειξε πριν απο 2 μέρες. Τι θα γίνουν όλοι αυτοί? έπεσε πείνα !!! και όπου πείνα και παρανομία κάθε λογιόν.Προφητικά θα μηλήσω και ας μου πείτε φευγάτο.Θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα , και όπως βρίσκομαι τώρα και σας μηλάω , έτσι θα μηλάτε και εσείς στο μέλλον.Να το θυμάστε μη μου πείτε μετα ότι είχα δίκιο!!!Γιατί τότε θα αναφέρομαι σε άλλα θέματα . Εγω απλός πληροφορώ!!!

    Οσο για την πειρατεία !! ο κάθε ένας απο εμάς πρέπει να έχει την συνείδηση καθαρή.Αλλά που τέτοια τύχη σήμερον.Και ως πτυχιούχος σε τηλεπικοινωνίες ότι ακούει το αυτί μας απο ηχεία μπορεί και να αντιγραφεί. Μέχρι και τσιπ σε στυλ τηλεκάρτας υπάρχει για αποθήκευση μουσικής . και ειδική συσκευή αποκρυπτογράφησεις δεδομένων για το παρόν σύστημα.Αλλά  για να ακούσουμε υπάρχουν μεγάφωνα, και όπου αυτά και αντιγραφή.

    Αρα λοιπόν άδοξα θα πέσει η αυλαία κάποιας τέτοιας προσπάθειας.Η μόνη λύση?? Εμείς.!!





    καταρχην μαθε να ξεχωριζεις το θηλυκο απο το αρσενικο!οποιος εχει μακρυ μαλλι δεν ειναι και απαραιτητως γυναικα!αλλωστε το νικ μου λεει ταξιδιωτης!ποιο κοριτσι θα εβαζε ονομα σε αρσενικο? ελεος δηλαδη!!

    ξεφευγεις απο το θεμα ενω υποτιθεται οτι το ανοιξες για αλλο λογο.απο την στιγμη που εχεις καποια αποψη και δεν δεχεσαι αποψεις αλλωνων και δεν μιλαω για μενα αλλα για αλλους,μην μπενεις στον κοπο να φτιαχνεις τετοια θεματα.κατσε με τις σκεψεις σου και οτι τελος παντων εχεις.οταν εισαι ανοιχτος σε λογια αλλωω,μαλιστα τοτε φτιαχνεις ενα θεμα.με το να προσβαλλεις ομως καποια ατομα επειδη μονο και μονο εχουν διαφορετικη αποψη απο σενα,δεν ειναι οτι καλυτερο,ποσο μαλλον τελειως ανωριμο!

    συγνωμη για το off-topic παιδια!


    rock-elliniko
    02.05.2009, 19:53

    Εντάξει, σίγουρα δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε...