ελληνική μουσική
    816 online   ·  210.833 μέλη

    Κυριακή στο Αγκίστρι ( Νησί στον Σαρωνικό)

    heartbreak-kid
    29.05.2009, 21:31

    αναμένεται να βουλιάξη το νησί


    Spotlight_Dancer
    30.05.2009, 07:20

    Κιντ τι λες?Παμε κι εμεις?


    Orfeus
    30.05.2009, 15:19

    Εσείς να πάτε. Εγώ όμως δεν έγραψα πουθενά ότι θα έρθω. Έκανα απλά μία ερώτηση στον Αλβέρτο περί ...τζατζικίου!!!

    {#emotions_dlg.biggrin}

     


    Hastaroth
    31.05.2009, 20:22

    Λοιπόν,πρό ολίγου αφιχθείς από το δοκιμαστικόν μου στο Αγκίστρι,έχω και λέω:

     

    1.Το πλοίο που κάνει την διαδρομή (μέσω Αίγινας) είναι όντως το ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ.Είναι καλοδιατηρημένο και σχετικά γρήγορο,διαθέτει δε την λεγόμενη «κοντρα-γέφυρα»,ήτοι ένα κατάστρωμα πάνω από την γέφυρα,με ανεμπόδιστη θέα σ’όλον τον Σαρωνικό.Το εισιτήριο έχει 10,70 ευρουλάκια,σαφώς λιγώτερα από το υδροπτέρυγο,η δε διαδρομή γίνεται σε κάτι λιγώτερο από δύο ώρες (αναχώρηση 09.30 από Πειραιά,άφιξη στο Αγκίστρι 11 παρά 10).Είναι μέν περισσότερη ώρα από το υδροπτέρυγο,αλλά γνώμη μου είναι ότι αξίζει τον κόπο,διότι έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε και τον χαβαλέ μας στο ταξίδι-ενώ στο υδροπτέρυγο θα καθόμαστε βιδωμένοι στις καρέκλες μας μέχρι να φτάσουμε.Επίσης η αναχώρηση είναι σε λογική ώρα (για όσους/όσες δεν αντέχουν τά δικά μου συνήθη «βάρβαρα» πρωϊνά που ξεκινάω από το σπίτι στις 5 το πρωί για να προλάβω το πρώτο πλοίο του Πόρου στις επτάμιση…).Η επιστροφή (τελευταίο δρομολόγιο) είναι από Αγκίστρι στις έξι παρά δέκα το απόγευμα,οπότε νομίζω πως ένα επτάωρο παραμονής στο Αγκίστρι μας φτάνει και περισσεύει για μπάνιο,φαγητό και λοιπό χαβαλέ ώστε να γυρίσουμε και σε λογική ώρα (οκτώ το βράδυ περίπου) στον Πειραιά.Βέβαια,όποιος θέλει μπορεί να φύγη νωρίτερα με υδροπτέρυγο (αλλά η τιμή στο εισιτήριο ψιλοτσούζει και δεν το συνιστώ,χώρια που θα αραιώση την παρέα).

     

    Τώρα βέβαια τά δρομολόγια αυτά είναι του Μαϊου,αλλά φαντάζομαι θα ισχύουν και μέχρι τέλους Ιουνίου.Θα ξαναελέγξω πάντως και θα ενημερώσω έγκαιρα.

     

    Επίσης ένα βασικό στοιχείο είναι να βγάλουμε τά εισιτήρια μετ’επιστροφής από τον Πειραιά.Ηδη σήμερα έγινε ο κακός χαμός στο Αγκίστρι από τον κόσμο και πολλοί που περίμεναν να βρούν εισιτήριο για το τελευταίο δρομολόγιο (των 17.50 είπαμε…) έμειναν βαθειά απογοητευμένοι.Εγώ αν και είχα εισιτήριο για εκείνη την ώρα,το άλλαξα για νωρίτερα (τρείς παρά τέταρτο το μεσημέρι) επειδή δεν είχα λόγο να μείνω παραπάνω.

     

    2.Σχετικά με τις παραλίες:η αρχική πρόταση «μπάνιο στον Μύλο» είναι για τά δεδομένα μας η καλύτερη.Υπάρχει βέβαια και η παραλία στα Λιμενάρια,όπου πηγαίνει μικρόν λεωφορείον-ιαπωνικής κατασκευής,απ’αυτά που χρησιμοποιούν οι Ινδοί για να πάνε να λουστούν στα νερά του Γάγγη-αλλά τά ωράριά του είναι λίγο περίεργα.Κάνει μόνο τέσσερα δρομολόγια και το τελευταίο φεύγει από την Σκάλα στις 5 το απόγευμα,οπότε από τά Λιμενάρια λογικά πρέπει να φεύγη γύρω στις πεντέμιση και ίσα που θα προλάβη κάποιος με την γλώσσα έξω να μπή στο πλοίο για Πειραιά (εκτός αν θέλη να γυρίση με το τελευταίο υδροπτέρυγο στις επτά το βράδυ).

     

    Τις άλλες παραλίες-Δραγονέρα,Σκληρή και Χαλικιάδα-δεν τις συνιστώ καθότι η μέν πρώτη είναι απλώς μια ακτή με κοτρώνια (και δεν ξέρω αν έχουν μείνει και τίποτε σφήκες απ’αυτές που απείλησαν εμένα όταν είχα πάει εκεί),οι δε άλλες δύο-και ειδικά η Χαλικιάδα-είναι για ορειβάτες ή για κατσίκες που θέλουν να «αρμυρίσουν».Μόλις πού το γλύτωσα το γκρεμοτσάκισμα πηγαίνοντας προς την Χαλικιάδα σήμερα…


    PHILIPPOSSM
    31.05.2009, 20:40

    Οκ Albert ευχαριστούμε για τις νέες πληροφορίες !!!!!!

     

     

     

     


    PHILIPPOSSM
    02.06.2009, 16:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 30-05-2009 στις 15:19 έγραψε...

    Εσείς να πάτε. Εγώ όμως δεν έγραψα πουθενά ότι θα έρθω. Έκανα απλά μία ερώτηση στον Αλβέρτο περί ...τζατζικίου!!!

    {#emotions_dlg.biggrin}

     



    Καλά φίλε μου δεν σε τραβάμε με το ζόρι για να έρθεις παρέα.

    Άλλωστε η πρόσκληση είναι ανοιχτή σε όλους... {#emotions_dlg.biggrin}

     

     


    Deos
    02.06.2009, 23:45

    Ένας Ιούνιος ευχάριστα υπερφορτωμένος μέχρι το τέλος {#emotions_dlg.yes}

    Καλά να περάσετε και αναμένουμε εντυπώσεις.


    Crocodile
    03.06.2009, 16:26
    Παιδιά να κάνω μια ερώτηση; Μπορεί να είναι λίγο νωρίς ακόμη για να το συζητάμε, αλλά μου έχει γεννηθεί η εξής απορία: Θα αποφασίσουμε από κοινού κατόπιν συνεννοήσεως ώστε να ταξιδέψουμε όλοι μαζί με το ίδιο πλοίο ή θα ορίσουμε σημείο συναντήσεως στο νησί και ο καθένας θα μεταβεί χωριστά με όποιο πλοίο επιλέξει;
    PHILIPPOSSM
    03.06.2009, 20:28

    Crocodile κατά πάσα πιθανότητα ραντεβού στον Πειραιά θα δώσουμε να πάμε με συμβατικό καράβι αλλά θα το οριστικοποιήσουμε τις τελευταίες μέρες με όσους τελικά θα έρθουν.

     

     

     


    MPara
    04.06.2009, 19:26

    Unfortunately, I am not going to be able to come with you,because as you know,i cannot come in general. {#emotions_dlg.blink}

     

    Σοβαρά τώρα,έκλεισα διακοπές έκτακτες για εκείνο το διάστημα....

    Λυπάμαι {#emotions_dlg.sad} αλλά και χαίρομαι {#emotions_dlg.biggrin}

    Καλά να περάσετε!!!!


    -----------------
    Guilty as charged

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MPara στις 04-06-2009 19:27 ]


    PHILIPPOSSM
    04.06.2009, 19:49

    Οπου παει η MPara και εγω μαζι.....


    joegr2002
    05.06.2009, 02:56

    MEΣΑ!!!


    loiless
    05.06.2009, 03:03

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 29-05-2009 στις 21:31 έγραψε...

    αναμένεται να βουλιάξη το νησί



    Κιντάκο  να πας κι εσύ με τον σποτούλι..απο σας δεν κινδυνεύει να βουλιάξει...{#emotions_dlg.tt2}

    ισως όμως κινδυνέψει να εξαφανιστεί {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}

     

    Ζηλευωωω κι εγω θελω να ρθω στο Αγκιστρι !!!μακαρι να μπορουσα σνιφφφφφφφφ

    ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ...και καντε και για μενα καμια βουτίτσα μιας και δεν μπόρω εγω ...


    Crocodile
    16.06.2009, 01:53

    Τί γίνεται παιδιά; Οι μέρες περνούν και δε βλέπω να υπάρχει προθυμία. {#emotions_dlg.huh}

    Θα πάμε τελικά; {#emotions_dlg.confused1}


    Orfeus
    16.06.2009, 12:00

    Παράθεση:

    Το μέλος joegr2002 στις 05-06-2009 στις 02:56 έγραψε...

    MEΣΑ!!!

    ΕΞΩ!!!


    PHILIPPOSSM
    16.06.2009, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 16-06-2009 στις 12:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος joegr2002 στις 05-06-2009 στις 02:56 έγραψε...

    MEΣΑ!!!

    ΕΞΩ!!!



     

    {#emotions_dlg.sad} {#emotions_dlg.confused1}

    φίλε crocodile λογικά ναι θα πάμε δεν έχει αλλάξει κάτι.

    Απλα θα τα πούμε τελικά ξανά κοντά σε εκείνη την μέρα ή από αυτό το topic ή μέσω ΠΜ για το τελικό ραντεβού!!!

    η λίστα έχει ως εξής:

    Philippossm
    Kithara - woman
    Hastaroth
    Julianet
    crocodile
    mousikh
    joegr2002

    Και χρίζω ως επικεφαλη τον hastaroth μιας και είναι γνώστης του νησιού και θα μας βοηθήσει πολύ.

     

     


    Hastaroth
    17.06.2009, 09:58

    Ευχαριστώ διά τό χρίσμα,Φίλιππε,καί θά προσπαθήσω νά φανώ αντάξιος τών προσδοκιών τών εκλογέων μου (όχι,αυτό τό έλεγε ο Ομπάμιας πρίν βγή πρόεδρος {#emotions_dlg.biggrin} )

    Πάντως θά ξαναπάω την Κυριακή (γιατί άρχισα και την περίδο τών μπάνιων) γιά να βεβαιωθώ γιά κάποια πράγματα καί θά ενημερώσω μόλις επιστρέψω.


    kithara-woman
    17.06.2009, 14:44

    Κι εγώ θα πάω την επόμενη εβδομάδα,μάλλον Τρίτη, μου αρέσει να πηγαινω καθημερινές που δεν έχει κόσμο,δεν έχω πρόβλημα μια και δεν δουλεύω,έχει και τα καλά της η ανεργία,αν μπορούμε να πουμε κάτι τετοιο.Κυριακές είναι ο ένας πάνω στον άλλο,μια βλακεία,πήγα μια φορά και το μετάνιωσα.

     

    Κυριακή 28/6 πάμε εμείς με άγριες διαθέσεις,να διώξουμε όλους τους υπόλοιπους που κάνουν κόλαση ένα παραδεισένιο νησί,με τις τσιρίδες τους,και τα ταπεράκια με τα κεφτεδάκια!!χαχαχα!!

     

    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2}


    Eliza21
    17.06.2009, 23:48

    28-6 τελικά θα το κάνετε??


    PHILIPPOSSM
    18.06.2009, 17:19

    ναι 28/6 θα γινει...... θα ερθεις;