ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.879 μέλη
    vouliakis
    04.01.2005, 16:21
    Το ηχείο του μπουζουκιού, στην πίσω πλευρά είναι κυρτό, φτιαγμένο με λεπτές ξύλινες λωρίδες, τις ντούγιες.

    Στις μέρες μας, κάποιοι κατασκευαστές τοποθετούν μέσα στο μπράτσο του μπουζουκιού μια μεταλλική βέργα. Αυτή η βέργα, δίνει τη δυνατότητα για μικρο-ρυθμίσεις (απόσταση χορδών από την ταστιέρα) και προστατεύει το μπράτσο από σκεβρώματα...


    kalaitzakisnikos
    04.01.2005, 20:19
    Ευχαριστώ.

    Να ρωτήσω κάτι άλλο?

    Γιατί σε αυτό το site δεν έχει παρτιτούρες για μπουζούκι?

    vouliakis
    04.01.2005, 20:32
    Υπάρχουν εδώ κάποιες παρτιτούρες (μαθήματα και τραγούδια).

    arias
    05.01.2005, 11:33
    Τι πρεπει να προσεξει καποιος που θελει να αγορασει μπουζουκι. Αν ξερει καποιος παρακαλω να μου απαντησει
    kostas1
    03.02.2005, 11:21
    Quote:

    Το μέλος kalaitzakisnikos στις 13-12-2004 στις 17:18 έγραψε:

    Συγνωμη για τα greekglish λάθος.

    Μπορει λοιπόν κάποιος να μου εκσηγήσει τι είναι ο δρόμος Μι ουζάκ και τα σχετικά?





    Αγαπητέ Νίκο! Νομίζω πως διάβασε ο κατάλληλος άνθρωπος τα μηνύματά σου. Είμαι φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών της Κέρκυρας και είμαι επαγγελματίας μπουζουξής και δάσκαλος μπουζουκιού. Αν απεγνωσμένα δε βρίσκεις κάτι από παρτιτούρες σε βιβλία και στο ίντερνετ μπορώ να σου στείλω εγώ σε όποια γραφή θέλεις!(ταμπλατούρα, σε σημειογραφία του Μπουκουβάλα κλπ.) Χρέωση €5 η σελίδα. (στείλε μήνυμα στο djkiriakoulis@hotmail.com)
    Όσο για τους δρόμους μπορώ να σου στείλω υλικό για να μπορέσεις να δουλέψεις μόνος! Μου το έχουν ξαναζητήσει και έχει πετύχει! ΣΚέψου ότι θα μπορείς χωρίς δάσκαλο να μαθαίνεις μπουζούκι.
    kostas1
    03.02.2005, 11:26
    Quote:

    Το μέλος kostas1 στις 03-02-2005 στις 11:21 έγραψε:


    Το μέλος kalaitzakisnikos στις 13-12-2004 στις 17:18 έγραψε:

    Συγνωμη για τα greekglish λάθος.

    Μπορει λοιπόν κάποιος να μου εκσηγήσει τι είναι ο δρόμος Μι ουζάκ και τα σχετικά?





    Συγνώμη! Λάθος!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 17-08-2005 15:30 ]
    smadario
    17.04.2005, 20:09
    Για χαρά, μπορεί καποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η αντιστοιχιση των συγχορδιών που αναφέρονται στις παρτιτούρες π.χ. Re-, Sol- κ.λ.π. με τις νότες οι οποίες αποτελούν την κάθε συγχορδία. Η Re- για παράδειγμα είναι η Dm και αν ναι είναι η Ρε μινόρε ή η Ρε μινόρε με μπαρε;

    Προσπαθώ να μάθω συγχορδίες για μπαγλαμά. Έχω βρεί δυο πηγές. Η μια έχει τις μινόρε, ματζόρε, μινόρε με μπαρέ και ματζόρε γωνιακές και τις συμβολίζει με Dm κ.λ.π. ενώ η άλλη πηγή έχει κάτι συμβολισμούς του στίλ D,no 3rd και D/F#. Και στις δυο πηγές συναντώ παραπλήσιες συγχορδίες με το ίδιο όνομα. Τέλος βλέπω τις παρτιτούρες του musicheaven και έχουν συμβολισμούς Re-, Sol- κ.λ.π. (διαφορετικούς και από τις δύο πηγές) και δεν το βλέπω να βγαζω άκρη.
    kinia
    17.08.2005, 14:26
    Σας Ικετεύω παιδιά, θέλω βοήθεια. Θέλω να βοηθήσω ένα παιδί να βρεί παρτιτούρες για μπουζούκι. Έψαξα παντού στο ιντερνετ δεν βρήκα τίποτα. Αν έχει κάποιος και θέλει-μπορεί να με βοηθήσει..............pls! Αν πάλι δεν γίνεται (δεν με πειράζει) πείτε μου, γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς του αρέσει, τι παρτιτούρες θα μου προτείνατε να του πάρω σαν δωρο;
    Φιλάκιαααα


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: kinia on 17-08-2005 14:28 ]
    AlSom
    01.01.2006, 18:56
    Γεια χαρά. κατ' αρχήν να ευχηθώ καλή χρονιά να έχουμε, και είθε το 2006 να φέρει αυτά που ξέχασε το 2005. Θέλω να κάνω μια ερώτηση: Γνωρίζει κανείς κάποιο site με συγχορδίες μπουζουκιού; Επίσης, θέλω να έχει και τα solo από την αρχή των τραγουδιών (π.χ. στο "Δραπετσώνα" ή στο "Βρέχει φωτιά στη στράτα μου") και ανάμεσασ σε couple και refrain. Κυρίως με νοιάζουν τα solo να υπάρχουν γιατί τα άλλα τα βρίσκω. Απλά αν έχει και τις συγχορδίες είναι πιο βολικό. Μόνο να δηλώσω ότι δεν ενδιαφέρομαι για site με παρτιτούρες (δηλαδή τις νότες σε πεντάγραμμο). Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    roulame
    09.01.2006, 12:55
    παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά
    είμαι νέο μέλος της παρέας και τώρα στα γεράματα, είπα να μάθω μπουζούκι. είχα κάνει πριν πολλά χρόνια (τον περασμένο αιώνα - στην κυριολεξία) ωδείο αλλά τότε έμαθα ("έμαθα" - τρόπος του λέγειν) πιάνο. Μπορώ δηλαδή να διαβάσω παρτιτούρα για πιάνο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω - κατανοήσω ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ βρίσκονται οι διέσεις, οι υφέσεις (ο οπλισμός δηλαδή) στο μπουζούκι. Ξέρω ότι το καλύτερο θα ήταν να μου δείξει κάποιος, αλλά μέχρι τότε ΕΓΩ ΘΑ ΣΚΑΣΩ
    Βοηθήστε με παρακαλώ πολύ
    αν είναι εύκολο δείξτε μου αν μπορείτε μέσα από ΤΑΒ.
    αν είπα κάτι που δείχνει το πόσο άσχετη είμαι, αλλά ΕΙΜΑΙ (ναι - με κεφαλαία γράμματα... )
    ευχαριστώ παίδες
    περιμένω απάντηση
    μάκια
    KAKOFONIKS
    18.03.2006, 13:36
    ΦΙΛΕ ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ! ΚΑΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΩ ΤΩ ΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΑΚΗ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΕΝΑ CD ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥΣ! ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο VOULIAKIS ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟ ΟΧΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟ ΔΑΣΚΑΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ .
    Douxiountismenos
    22.04.2006, 00:13
    Ψαχνω παρτιτουρες για τριχορδο μπουζουκι, το e-mail μου ειναι treloschristos@hotmail.com ευχαριστω (Θα με βοηθησετε αρκετα)

    Jimis1991
    29.05.2006, 19:24
    Γειά σε όλη την παρέα!!!Είμαι καινούριος στο μπουζούκι και ενδιαφέρομαι για παρτιτούρες.Please όποιος έχει΄ας μου στείλει στο Jimis1991@pathfinder.gr.Ευχαριστώ!!!!!!!

    georgianoua
    29.05.2006, 19:31
    Aν διαβάσεις όλα τα post αυτού του θέματος θα βρείς πιστεύω αυτά που χρειάζεσαι...

    Και
    piterpiano
    30.05.2006, 03:03
    ρε παιδια βλεπω γενικοτερο προβλημα με τις παρτιτουρες μπουζουκιου.

    να ξερετε οτι ο θεμις ο παπαβασιλειου εχει ωδειο στο μεταξουργειο πισω απο το μετρο,στην οδο σαμου δεν θυμαμαι αριθμο. εχω ξαναποσταρει ο ανθρωπος ειναι φαινομενο διδασκαλιας.εγω πηγα για 3 μηνες ως πιανιστας και πηρα αρκετα πραγματα αυλα και υλικα οπως αρκετα βιβλια με παρτιτουρες.

    εχει γραψει πολλες παρτιτουρες και τις εχει σε βιβλια-συλλογες ενω με καθε βιβκιο σου δινει και την αντιστοιχη κασσετα με τις εισαγωγες των κομματιων ενα κπουλε και ενα ρεφρεν και στις δινει τσαμπα να τις κοπιαρεις(τις παρτιτουρες οχι το μαθημα που σου κανει!!)

    απο εκει εχουν περασει τα περισοτερα συγχρονα μεγαλα μπουζουκια(και οι 4 ραστ)
    και 2-3 πληκτραδες που θεωρουνται τοπ στο αθηναικο λαικο κυκλωμα..

    ξερω οτι κανω διαφημιση και ισως δεν ειναι σωστο αλλα το παλληκαρι πραγαματικα αξιζει. να ναι καλα για τις γνωσεις που μεταφερει απο γενα σε γενια!!
    chrispatmos
    20.05.2008, 20:26

    καλησπερα σε ολους παιδια ψαχνω την πριγκηπεσσα του μαλαμα σε παρτιτουρα για μπουζουκι επισης οποιος εχει παρτιτουρες με ταπλατουρα για οχταχορδο μπουζουκι θα της ηθελα πολυ,ευχαριστω πολυ........


    thomas2006
    04.03.2009, 21:46

    παιδεσ θελω αν μπορει καπιοσ παρτιτουρεσ για μπουζουκι σε πενταγραμο σας παρακαλο βοιθια αν καπιοσ μπορει να μου στιλι στον ε μαιλ μοθ mange2001@hotmail.com ; σας παρακαλο βοιθιστε


    thomas2006
    04.03.2009, 21:47

    παιδεσ θελω αν μπορει καπιοσ παρτιτουρεσ για μπουζουκι σε πενταγραμο σας παρακαλο βοιθια αν καπιοσ μπορει να μου στιλι στον ε μαιλ μοθ mange2001@hotmail.com  σας παρακαλο βοιθιστε


    Anonymous
    19.04.2010, 01:31

    Σας ενημερώνουμε πως από σήμερα στο Partitoura.gr φιλοξενούμε και παρτιτούρες για μπουζούκι.

    Στις παρτιτούρες περιλαμβάνονται:

    - πεντάγραμμο φωνής
    - πεντάγραμμο και ταμπλατούρα για μπουζούκι (4χορδο)
    - συγχορδίες για μπουζούκι με σχήμα
    - δακτυλοθεσία για το αριστερό χέρι
    - φορά πέννας
    - όλες οι εισαγωγές και τα γυρίσματα
    - όλοι οι στίχοι
    - αριθμός μέτρου

     

    Προς το παρόν διαθέτουμε τις παρακάτω παρτιτούρες για μπουζούκι:

    http://www.partitoura.gr/partitoures-bouzouki.html


    konstantinosss
    11.07.2010, 05:37

    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 03-01-2005 στις 18:35 έγραψε...

    Σ' αυτή την κατηγορία τιμής, θα βρεις -καινούργια- μπουζούκια με 15-20 ντούγιες. Προτείνω να διαθέσεις τα διπλάσια χρήματα για κάποιο περισσότερο αξιόπιστο με 40 ντούγιες και βέργα.

    Στο site: www.stollas.com θα βρεις τιμοκαταλόγους. Επίσης θα βρεις τον κοντινότερο σε σένα αντιπρόσωπο. Επίσης, ψάξε και στο www.nakas.gr, όπως επίσης και στο www.matsikas.gr

    Φίλε μι μπερδεύεις τους ενδιαφερόμενους με κάτι που δεν καταλαβαίνουν ..Δεν έχουν καμιά σχέση οι τούγιες που λες με το καλό και το κακό όργανο!

    Κατασκευαστής είμαι αν και τώρα ασχολούμαι με άλλα πράγματα.

    Οι τούγιες φίλε δεν κάνουν το καλό όργανο! Αλλά το ακριβό !!! λόγο της καλύτερης εμφάνισης και της περισσότερης εργασίας για αφτί την εμφάνιση!!!Μπορεί ένα όργανο να μι έχει κα8ολου τούγιες και να είναι σκαφτό και να είναι πολύ καλύτερο από όργανα με πολλές τούγιες!!

    Η διάφορα είναι ότι το σκαφτό με ένα δυνατό χτύπημα θα ραγίσει ολόκληρο ενώ αν χτυπήσεις δυνατά ένα με τούγιες το πολύ- πολύ να σπάσουν μια η μερικές τούγιες μόνο!:)

    Έτσι της αλλάζουμε και το όργανο είναι πάλι όπως πριν.

     

    Για ποιο λόγο στέλνεις τον ενδιαφερόμενο σε εμπόρους και όχι σε κατασκευαστές μπουζουκιών??? Έχουμε αρκετούς στην Ελλάδα!

    Δεν συνιστώ σε αρχάριους μπουζουξήδες να αγοράζουν ακριβά όργανα σαν πρώτη αγορά γιατί μπορεί να μετανιώσουν ότι 8ελουν να μα8ουν μπουζούκι και να μι ξέρουν ακόμα να το προσέχουν όπως πρέπει.

    Ας μάθουν με το καλό να παίζουν πρώτα.. και τα ακριβά όργανα δεν χάνονται και δεν παίζουν μόνα τους!!!:)