ελληνική μουσική
    965 online   ·  210.856 μέλη

    Μήνυμα αγάπης από το MusicHeaven

    santourman
    30.12.2004, 00:53
    Νομίζω ότι όλο και κάτι θα λένε στην τηλεόραση και στις ειδήσεις για αριθμούς λογαριασμών κι έτσι...
    SteliosG
    30.12.2004, 07:59
    Κατι ακουσα οτι το ΥΠ.ΕΞ. εχει καποιους λογαριασμους για αυτο ακριβως το λογο! Θα μαθω σημερα και θα σας ενημερωσω!!!

    Καλημερα!!!
    SteliosG
    30.12.2004, 08:09
    Ανθρωπιστική βοήθεια της Ελλάδας προς τις πληγείσες περιοχές της Νοτιοανατολικής Ασίας.

    Υπηρεσία Ενημέρωσης Τετάρτη, 29 Δεκεμβρίου 2004



    Υπό τις εντολές του Υπουργού Εξωτερικών, κ. Πέτρου Μολυβιάτη και με το συντονισμό του αρμοδίου Υφυπουργού για την Διεθνή Αναπτυξιακή Συνεργασία, κ. Ευριπίδη Στυλιανίδη, αναπτύσσονται οι πρωτοβουλίες έκτακτης ανθρωπιστικής βοήθειας της Ελλάδος προς τις χώρες και τους πληθυσμούς που επλήγησαν από την πρόσφατη καταστροφή.

    ...........(αναφέρει πολλά ακόμα σε αυτό το κομάτι, αλλά αυτό που ενδιαφέρει εμάς είναι το παρακάτω)..........

    Η τρίτη φάση της έκτακτης ανθρωπιστικής βοήθειας ξεκινά αύριο το πρωί. Με έξοδα του ελληνικού Υπουργείου Εξωτερικών θα αποσταλεί, αφού επιβεβαιωθεί η σχετική έγκριση των ταϋλανδικών αρχών, ένα δεύτερο C-130 της Πολεμικής Αεροπορίας με κατεύθυνση την νήσο Πουκέ της Ταϊλάνδης επανδρωμένο με 25 πλήρως εξοπλισμένους άνδρες της ΕΜΑΚ, ένα βαν και ένα τρέιλερ με όλα τα απαραίτητα σύνεργα. Στη δεύτερη φάση συνεργάζονται το Υπουργείο Εξωτερικών με τη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας.

    Ενόψει της τρίτης φάσης, η Υπηρεσία Διεθνούς Αναπτυξιακής Συνεργασίας του ΥΠΕΞ λειτουργεί ειδική τηλεφωνική γραμμή (τηλ. 210-3683676, 210-3683679, 210-3683681) καταγράφοντας εθελοντικές προσφορές από ιδιώτες, ΜΚΟ και φορείς για την παροχή επείγουσας Ανθρωπιστικής Βοήθειας που θα αξιοποιηθούν εφόσον αυτό κριθεί αναγκαίο.

    Μέχρι στιγμής έχουν καταγραφεί παρά πολλές προσφορές όπως π.χ. της "Αλληλεγγύης" ΜΚΟ της Εκκλησίας της Ελλάδος, η οποία συλλέγει ανθρωπιστική βοήθεια και έχει ανοίξει τρεις λογαριασμούς σε ελληνικές Τράπεζες, της Μητρόπολης Θεσσαλονίκης που συλλέγει χρήματα και υλικό, της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συμβασιούχων Πυροσβεστών -πυρόσβεσης και διάσωσης που διαθέτει εξειδικευμένους άνδρες σε περίπτωση ανάγκης, καθώς επίσης και πολλές νομαρχίες, δήμοι και ιδιώτες. Για όλες αυτές τις ενέργειες το ΥΠΕΞ έχει λειτουργήσει συντονισμένα με τον ΟΗΕ, την Ευρωπαϊκή Ένωση, τις τοπικές κυβερνήσεις και με τις πρεσβείες μας στην περιοχή. Η Ελλάδα έχει προσφέρει ήδη διμερώς 150,000 ευρώ έκτακτης αναπτυξιακής βοήθειας στη Σρι Λάνκα και 150,000 ευρώ στις Μαλδίβες.

    Παράλληλα, αξιοποιεί την πληροφόρηση που παίρνει από την European Commission Humanitarian Office της Ευρωπαϊκής Ένωσης που έχει αναλάβει να καταγράφει τις ανάγκες ανά περιοχή. Με βάση αυτές τις ανάγκες διαμορφώνεται η κάθε αποστολή από πλευράς μας.

    (Θα έχετε πιο πλήρη ενημέρωση αργότερα σήμερα)...

    vouliakis
    30.12.2004, 11:28
    Πάντως -από ότι φαντάζομαι- και οι Γιατροί χωρίς Σύνορα εκεί θα τα "επενδύσουν" τα χρήματα.

    SteliosG
    30.12.2004, 12:14
    Νεα ενημερωση:

    Επικοινωνησα με το ΥΠ.ΕΞ. και βρηκα το τροπο που θα μπορουσαμε να αποστειλουμε το ποσο που μαζεψουμε για πληγείσες περιοχές της Νοτιοανατολικής Ασίας.

    Συνεχιστε να συμμετεχετε οσοι θελετε μεχρι και της 15 Ιανουαριου και μεχρι τοτε θα αποφασισουμε ολοι μαζι τι θα κανουμε.

    Καλη σας μερα...
    athanos
    31.12.2004, 09:05
    Η προσπάθεια που κάνει το Μusic Heaven είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη,αυτοί οι άνθρωποι έζησαν και θα ζήσουν πολύ δύσκολες στιγμές,οπότε χρειάζονται κάθε δυνατή βοήθεια,μικρή ή μεγάλη!Αν μάθουμε κάτι νεότερο ενημερώνουμε άμεσα...
    Καλή χρονιά να έχουμε όλοι μας...

    jorge
    04.01.2005, 10:30
    ΤΕΛΙΚΑ...

    ...τα χρήματα θα τα διαθέσουμε στη ΝΑ Ασία, μέσω του Υπ.Εξωτερικών. Αυτό στη συνέχεια θα μας δώσει απόδειξη την οποία θα στείλουμε σε όσους καταθέσουν χρηματικό ποσό.

    Διαβάστε περισσότερα στην ειδική σελίδα που έχουμε φτιάξει για αυτό το σκοπό.

    Όποιος από εσάς έχει ήδη καταθέσει χρήματα και επιθυμεί το ποσό που έδωσε να πάει στους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα και ΟΧΙ στη ΝΑ Ασία, μπορεί να μας ενημερώσει, ώστε η κατάθεση του να πάει στους Γιατρούς.

    Η ημερομηνία λήξης είναι η 20η Ιανουαρίου 2005.
    SteliosG
    05.01.2005, 17:09
    Συμφωνω απολυτα με αυτη την αποφαση σου jorge! Πραγματικα πολυ τραγικα τα οσα συμβαινουν εκει!!!
    jorge
    10.01.2005, 20:00
    Παιδιά έχουμε μαζέψει 350 ευρώ μέχρι στιγμής κι εχουμε ακόμα άλλες 10 μέρες. Ευχαριστούμε όλα τα μέλη για τη συμμετοχή τους.

    Και μια μικρή αλλαγή που έγινε στη σελίδα του Μηνύματος Ανθρωπιάς. Για λόγους αξιοπιστίας, δίπλα στα ονόματα προστέθηκε και το ποσό που δίνει ο καθένας. Έτσι όλοι βλέπετε τι έχετε στείλει και γνωρίζετε το συνολικό ποσό. Αν δεν έβαζα τις επιμέρους προσφορές, θα μπορούσαμε να κατηγορηθούμε οτι "τσεπώσαμε" κάποια χρήματα, μια και κανείς δε θα γνώριζε τι έχουν δώσει οι υπόλοιποι. Μπορεί πχ να είχαν γίνει καταθέσεις 500 ευρώ, αλλά εγώ να έγραφα "400 ευρώ". Κανείς δε θα καταλάβαινε την κομπίνα, σωστά;

    Έτσι λοιπόν, για να είμαστε 100% αξιόπιστοι, δίπλα στο όνομα εμφανίζεται και το ποσό. Όπως γίνεται και στην TV. Μάλιστα επειδή κάποια μέλη δεν ήθελαν να φαίνονται τα στοιχεία τους, εμφανίζεται μόνο το μικρό τους όνομα και το πρώτο γράμμα από το επώνυμό τους.

    SteliosG μπορείς να μας ενημερώσεις μέσα από αυτό το post για το πως θα στείλουμε το ποσό στο Υπ.Εξωτερικών και πως θα πάρουμε στα χέρια μας την απόδειξη;
    SteliosG
    10.01.2005, 21:50
    βεβαιως κ. jorge!! θα σας ενημερωσω αυριο!!!
    SteliosG
    12.01.2005, 10:48
    Νέα ενημέρωση...

    Τα τηλέφωνα επικοινωνίας του Υπουργείου Εξωτερικών για το συγκεκριμένο θέμα - οικονομική βοήθεια των πληγείσων περιοχών της Νοτιαανατολικής Ασίας - είναι

    210 36 83 676
    210 36 83 679
    210 36 83 681

    Με αυτά τα τηλέφωνα επικοινώνησα σήμερα και πληροφορήθηκα τα εξής

    Ο λογαριασμός που πρέπει να καταθέσουμε το ποσό που μαζέψαμε είναι

    0020109100046 - Αγροτική Τράπεζα

    Αυτός ο λογαρισμός είναι του Υπουργείου Εξωτερικών σε συνεργασία με τη Μη Κυβερνητική Οργάνωση της Εκκλησίας της Ελλάδος "Αλληλεγγύη"

    Όταν καταθέσουμε σε αυτό το λογαριασμό το ποσό, θα πάρουμε και απόδειξη.

    Νάστε καλά όλοι και μπράβο για τη συμμετοχή σας!!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: SteliosG on 12-01-2005 10:48 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: SteliosG on 12-01-2005 11:17 ]
    jorge
    12.01.2005, 10:56
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 12-01-2005 στις 10:48 έγραψε:

    Όταν καταθέσουμε σε αυτό το λογαριασμό το ποσό, θα πάρουμε και απόδειξη.




    Πως θα την πάρουμε την απόδειξη; Εννοούν το κίτρινο χαρτί που δίνει η τράπεζα; Η θα μας την στείλουν ταχυδρομικά;

    Κι αν τη στείλουν ταχυδρομικά, πως δίνουμε τη διεύθυνση μας, ώστε να ξέρουν που θα στείλουν την απόδειξη; Στην τράπεζα γίνεται αυτό;
    SteliosG
    12.01.2005, 11:34
    Συμπληρώνω...

    Τη μέρα που καταθέσουμε το ποσό:

    1. παίρνουμε το καταθετήριο

    2. επικοινωνούμε με την "Αλληλεγγύη" στο
    210 8695039
    210 8695040

    3. ζητάμε το λογιστήριο (εγώ μίλησα με το κ. Ξένο)

    4. του δίνουμε τα στοιχεία της κατάθεσης και τη διεύθυνση που θέλουμε να αποσταλεί η απόδειξη

    5. μας στέλνουν την απόδειξη μετά απο 10-15 μέρες και αφού την επιβεβαιώσουν και αυτοί

    Πιστεύω ότι ήμουν αναλυτικός. Αν jorge ή οποιοδήποτε μέλος έχεις κάποια απορία, ας την θέσεις εδώ και ευχαρίστως να απαντήσω σε όσες μπορώ.

    Νάστε καλά και πάλι!!!
    andri14
    12.01.2005, 11:49
    Xμ...έχω στείλει λεφτά με την αδερφη μου που είναι Αθήνα...και όταν έδωσε τον αρ.λογαριασμού ..της είπανε πως δε μπορεί να κάνει κατάθεση γιατί ο λογαρισμός είναι στην ¶γγλία η κάτι τέτοιο κουφο...τώρα δε ξέρω ποιος τα έκανε μαντάρα..η αδερφή μου ή η υπάλληλος εκεί στην ¶λφα αλλά δεν έχει σημασία..τουλάχιστο πήγανε για τον ίδιο σκοπό..αφού μετά τα κατάθεσε στον λ/σμο της ΕΡΤ γι αυτό το σκοπό.

    jorge
    12.01.2005, 12:47
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 12-01-2005 στις 11:34 έγραψε:

    Συμπληρώνω...

    Τη μέρα που καταθέσουμε το ποσό:

    1. παίρνουμε το καταθετήριο

    2. επικοινωνούμε με την "Αλληλεγγύη" στο
    210 8695039
    210 8695040

    3. ζητάμε το λογιστήριο (εγώ μίλησα με το κ. Ξένο)

    4. του δίνουμε τα στοιχεία της κατάθεσης και τη διεύθυνση που θέλουμε να αποσταλεί η απόδειξη

    5. μας στέλνουν την απόδειξη μετά απο 10-15 μέρες και αφού την επιβεβαιώσουν και αυτοί

    Πιστεύω ότι ήμουν αναλυτικός. Αν jorge ή οποιοδήποτε μέλος έχεις κάποια απορία, ας την θέσεις εδώ και ευχαρίστως να απαντήσω σε όσες μπορώ.

    Νάστε καλά και πάλι!!!





    ¶ψογος.
    jorge
    12.01.2005, 12:52
    Quote:

    Το μέλος andri14 στις 12-01-2005 στις 11:49 έγραψε:

    Xμ...έχω στείλει λεφτά με την αδερφη μου που είναι Αθήνα...και όταν έδωσε τον αρ.λογαριασμού ..της είπανε πως δε μπορεί να κάνει κατάθεση γιατί ο λογαρισμός είναι στην ¶γγλία η κάτι τέτοιο κουφο...τώρα δε ξέρω ποιος τα έκανε μαντάρα..η αδερφή μου ή η υπάλληλος εκεί στην ¶λφα αλλά δεν έχει σημασία..τουλάχιστο πήγανε για τον ίδιο σκοπό..αφού μετά τα κατάθεσε στον λ/σμο της ΕΡΤ γι αυτό το σκοπό.







    Σε ποιό λογαριασμό αναφέρεσαι; Του MusicHeaven; Ή του Υπ.Εξωτερικών;
    Πως γίνεται να είναι στην Αγγλία κάποιος από αυτούς τους λογαριασμούς, όταν οι τράπεζες είναι καθαρά ελληνικές;;

    SteliosG
    12.01.2005, 13:06
    ο λογαριασμος που μας εχει δωσει ο jorge λειτουργει πολυ καλα, τον εχω χρησιμοποιησει εγω και ολα οκ! μαλλον καποιο λαθος εγινε στα νουμερα βρα Αντριαννα! παντος χαιρομαι που θελησες να συμμετασχεις και βρηκες την ακρη να το κανεις!
    andri14
    12.01.2005, 20:43
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 12-01-2005 στις 13:06 έγραψε:

    ο λογαριασμος που μας εχει δωσει ο jorge λειτουργει πολυ καλα, τον εχω χρησιμοποιησει εγω και ολα οκ! μαλλον καποιο λαθος εγινε στα νουμερα βρα Αντριαννα! παντος χαιρομαι που θελησες να συμμετασχεις και βρηκες την ακρη να το κανεις!





    Ναι βρε καποιο μπέρδεμα έγινε, δεν ξέρω λεπτομέριες....

    MariannaP
    13.01.2005, 11:58
    Σωστό!!!
    Το θέμα δεν είναι να πούμε ότι το MusicHeaven μάζεψε ένα μεγάλο ποσό και να παίξουμε το παιχνίδι των μεγάλων (ποιός θα δώσει τα περισσότερα), αλλά να βοηθήσουμε με όποιο τρόπο μπορούμε αυτούς τους ανθρώπους.
    Αν υπάρχει κάτι θετικό από τη συλλογική μας προσφορά είναι ότι μας ενώνει ακόμη περισσότερο σαν Κοινότητα και δίνει στην ψυχρή επικοινωνία μέσω διαδικτύου έναν ανθρώπινο χαρακτήρα...

    Quote:

    Το μέλος andri14 στις 12-01-2005 στις 11:49 έγραψε:

    ..τουλάχιστο πήγανε για τον ίδιο σκοπό..αφού μετά τα κατάθεσε στον λ/σμο της ΕΡΤ γι αυτό το σκοπό.



    jorge
    14.01.2005, 16:14
    Το Μήνυμα Αγάπης ολοκληρώθηκε σήμερα.

    Από αυτό το topic θα σας ενημερώσουμε σε λίγες μέρες σχετικά με την κατάθεση στο Υπ.Εξωτερικών, ενώ εδώ θα βάζουμε και τις σκαναρισμένες αποδείξεις (τράπεζα, Υπ.Εξωτερικών). Τα χρήματα μέχρι εχθές ήταν 400 ευρώ. (τις σημερινές καταθέσεις θα τις δω το βράδυ)

    Σύντομα θα μπει και λίστα με όλους τους καταθέτες.