ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.853 μέλη

    Βοηθεια απο τους πιανιστες!!!!!!!

    k-andriana
    21.10.2009, 20:48

    Καλησπερα σε ολους. Θα συμπληρωσω κ εγω κατι σε ολα αυτα απο προσωπικη εμπειρια.. Εχω παρει διπλωμα πιανου, οποτε δεν μπορω να πω οτι το θεμα τεχνικη κ το θεμα ωρα κοινης ηυσυχιας δεν με απασχολει. Ειναι τα σημαντικοτερα κ καταννοω τις αναγκες τους.  Προσφατα αγορασα ενα ηλεκτρικο πιανο, συγκεκριμενα το M audio http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1206&products_id=2827   Εκανα την αγορα με σκοπο να εργαστω σε ενα μαγαζι για μερικες μερες κ ηθελα κατι που να μεταφερεται ευκολα κ δεν με απασχολησε καθολου το θεμα βαρυκεντρισμενο η οχι...   Το συγκεκριμενο με καλυπτει για να παιξω κομματακια σε μαγαζια, αλλα φυσικα δεν με καλυπτει να μελετησω κλασσικα κομματια..  Μπορω να πω πως τα πληκτρα του ειναι "τοσο" περιεργα, που με τιποτα δε θα με βοηθουσαν στη μελετη.  Και σας το λεω με την εμπειρια διπλωματος κ την αρκετα καλη τεχνικη που εχω.  Σε καμια περιπτωση δεν το συνιστω για μελετη, παρα μονο για ασχολια ελευθερου χρονου κ αν!  Στη συγκεκριμενη περιπτωση θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες στο οτι η μελετη πρεπει να γινεται στο κλασσικο οργανο κ ειδικα οταν προκειται για εναν αρχαριο, επειδη η αισθηση ειναι αυτο που μερα με τη μερα δημιουργει την τεχνικη κ την κατανοηση του οργανου.

    Πιστευω οτι ενας μουσικος που εχει προχωρησει σε επιπεδο που να εχει κατοχυρωσει τεχνικη, δεν μπορει να συμβιβαστει με κατι λιγοτερο απο το κλασσικο του οργανο.Ομως επειδη εχουμε απο την αλλη το προβλημα της ωρας, τοτε εδω το σκεπτομαστε αλλιως..  Κατ αρχην:

    α) ποσες μερες κ ωρες θα γινεται στο ηλεκτρικο πιανο η μελετη;   β) σε τι επιπεδο βρισκεται ο σπουδαστης, ωστε να μπορει να μην επηρεαστει απο την αλλαγη της αισθησης;

    Εχουμε 2 παραγοντες για την τελικη επιλογη. (γιατι κ εγω θα συμφωνησω στην αρνητικη επιπτωση του silent μηχανισμου).  Εαν λοιπον ο σπουδαστης ειναι συνειδητοποιημενος, οτι δεν θα αλλαξει κατι στον τροπο που μελετα κ μονο ο δασκαλος του θα ειναι αυτος που θα πει την τελευταια κουβεντα (γνωριζοντας τον μαθητη του καλυτερα) τοτε συμφωνω να προχωρησει στην αγορα ενος καλου, βαρυκεντρισμενου οργανου, οπως για παραδειγμα ενα καλο korg http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1206&products_id=5519 ή ενα http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1206&products_id=5586   θα ηταν μια χαρα..Προσωπικα τα θεωρω πολυ καλυτερα απο τα clavinova. Το korg το συγκεκριμενο, το εχω δοκιμασει κ ειναι μια χαρα.. Θα μπορουσε να παει μετα κ σε ενα M audio που ειναι πιο οικονομικο κ σχετικα αξιοπιστο.  Αν τελικα καταληξει σε τετοια αγορα, τοτε καλυτερα θα ηταν να παει να τα δοκιμασει σε καποιο καταστημα, πχ στην Ελινα για να δει κ πως ειναι πρακτικα στα δικα του χερια...

    Αν ομως μιλαμε για καποιο σπουδαστη που ακομα ειναι νωρις για να μπορεσει να ελεγξει τα χερια του, τοτε φυσικα κ διαφωνω με το ηλεκτρικο πιανο. Μηπως ο δασκαλος του θα ηταν ο καταλληλοτερος για την τελικη αποφαση;

    Οπως κ να χει σαν το κλασσικο οργανο τιποτα!! Καλη δυναμη!!


    jimaraska
    28.11.2009, 23:32

    Παράθεση:

    Το μέλος k-andriana στις 21-10-2009 στις 20:48 έγραψε...

    Καλησπερα σε ολους. Θα συμπληρωσω κ εγω κατι σε ολα αυτα απο προσωπικη εμπειρια.. Εχω παρει διπλωμα πιανου, οποτε δεν μπορω να πω οτι το θεμα τεχνικη κ το θεμα ωρα κοινης ηυσυχιας δεν με απασχολει. Ειναι τα σημαντικοτερα κ καταννοω τις αναγκες τους.  Προσφατα αγορασα ενα ηλεκτρικο πιανο, συγκεκριμενα το M audio http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1206&products_id=2827 Εκανα την αγορα με σκοπο να εργαστω σε ενα μαγαζι για μερικες μερες κ ηθελα κατι που να μεταφερεται ευκολα κ δεν με απασχολησε καθολου το θεμα βαρυκεντρισμενο η οχι...   Το συγκεκριμενο με καλυπτει για να παιξω κομματακια σε μαγαζια, αλλα φυσικα δεν με καλυπτει να μελετησω κλασσικα κομματια..  Μπορω να πω πως τα πληκτρα του ειναι "τοσο" περιεργα, που με τιποτα δε θα με βοηθουσαν στη μελετη.  Και σας το λεω με την εμπειρια διπλωματος κ την αρκετα καλη τεχνικη που εχω.  Σε καμια περιπτωση δεν το συνιστω για μελετη, παρα μονο για ασχολια ελευθερου χρονου κ αν!  Στη συγκεκριμενη περιπτωση θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες στο οτι η μελετη πρεπει να γινεται στο κλασσικο οργανο κ ειδικα οταν προκειται για εναν αρχαριο, επειδη η αισθηση ειναι αυτο που μερα με τη μερα δημιουργει την τεχνικη κ την κατανοηση του οργανου.

    Πιστευω οτι ενας μουσικος που εχει προχωρησει σε επιπεδο που να εχει κατοχυρωσει τεχνικη, δεν μπορει να συμβιβαστει με κατι λιγοτερο απο το κλασσικο του οργανο.Ομως επειδη εχουμε απο την αλλη το προβλημα της ωρας, τοτε εδω το σκεπτομαστε αλλιως..  Κατ αρχην:

    α) ποσες μερες κ ωρες θα γινεται στο ηλεκτρικο πιανο η μελετη;   β) σε τι επιπεδο βρισκεται ο σπουδαστης, ωστε να μπορει να μην επηρεαστει απο την αλλαγη της αισθησης;

    Εχουμε 2 παραγοντες για την τελικη επιλογη. (γιατι κ εγω θα συμφωνησω στην αρνητικη επιπτωση του silent μηχανισμου).  Εαν λοιπον ο σπουδαστης ειναι συνειδητοποιημενος, οτι δεν θα αλλαξει κατι στον τροπο που μελετα κ μονο ο δασκαλος του θα ειναι αυτος που θα πει την τελευταια κουβεντα (γνωριζοντας τον μαθητη του καλυτερα) τοτε συμφωνω να προχωρησει στην αγορα ενος καλου, βαρυκεντρισμενου οργανου, οπως για παραδειγμα ενα καλο korg http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1206&products_id=5519 ή ενα http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1206&products_id=5586 θα ηταν μια χαρα..Προσωπικα τα θεωρω πολυ καλυτερα απο τα clavinova. Το korg το συγκεκριμενο, το εχω δοκιμασει κ ειναι μια χαρα.. Θα μπορουσε να παει μετα κ σε ενα M audio που ειναι πιο οικονομικο κ σχετικα αξιοπιστο.  Αν τελικα καταληξει σε τετοια αγορα, τοτε καλυτερα θα ηταν να παει να τα δοκιμασει σε καποιο καταστημα, πχ στην Ελινα για να δει κ πως ειναι πρακτικα στα δικα του χερια...

    Αν ομως μιλαμε για καποιο σπουδαστη που ακομα ειναι νωρις για να μπορεσει να ελεγξει τα χερια του, τοτε φυσικα κ διαφωνω με το ηλεκτρικο πιανο. Μηπως ο δασκαλος του θα ηταν ο καταλληλοτερος για την τελικη αποφαση;

    Οπως κ να χει σαν το κλασσικο οργανο τιποτα!! Καλη δυναμη!!



     

     

    Λοιπόν παιδιά διάβασα αυτα που λετε αλλα δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι ο silent μηχανισμος δεν ειναι καλος,και γιατι καταστρεφει τα χερια...συγκεκριμενα εχω και εγω προβλημα μελετης καθως κανω "φασαρια" στο σπιτι...(διαβαζω για πτυχιο) και ο κουρδιστης μου συστηνε να βαλω στο πιανο που εχω silent μηχανισμο.ωστε να μην αλλαξει ουτε το κλαβιε ουτε τιποτα,απλως ο ηχος θα "ηλεκτρονικιζει"..οποτε την περισσοτερη διαρκεια θα παιζω κανονικα και τα μεσημερια-βραδια το γυρναω σε ακουστικα..σε καμια περιπτωση ουτε ο κουρδιστης ουτε εγω εκ πειρας θελω το ηλεκτρικο αφου ειναι πολυ διαφορετικη η ολη αισθηση.απτην αλλη απο οσο ξερω ο μηχανισμος κανει κοντα 1300 οσο δηλαδη και ενα καινουργιο κλαβινοβα..οποιος ξερει σχετικα ας στειλει..επισης θα ηθελα αν ηξερε καποιος που μπορω να παω για να βρω πω λειτουργει αυτος ο μηχανισμος..