ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.853 μέλη

    Ηλεκτρικη κιθαρα χωρις να εχεις κανει κλασικη. Γίνεται;

    delta66
    28.06.2010, 23:27

    Παράθεση:

    Το μέλος music4u στις 28-06-2010 στις 16:11 έγραψε...

    ...για να μάθεις όμως...πρέπει να περάσεις από τα μονοπάτια της κλασσικής (ασκήσεις - δεξιοτεχνία - θεωρητικό υπόβαθρο κλπ)  Η τεχνική της ηλ.κιθάρας είναι υποσύνολο της κλασσικής. Αν θες να "κελαηδάει" η κιθάρα μέσα από εφε, κ διάφορα άλλα τεχνολογικά αξεσουάρ δεν είναι ανάγκη να μπλεχτείς με πολύχρονες σπουδές.



    Εχεις παιξει φιλε μου ηλεκτρικη κιθαρα ποτε? Smile

    Και δεν εννοω να την πιασεις και να γρατζουνισεις.

    Ρωτω αν εχεις ΠΑΙΞΕΙ.

     

     


    -----------------
    ----

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 28-06-2010 23:29 ]


    Athws
    29.06.2010, 09:50

    αυτό το ερώτημα έχει τεθεί πολλές φορές, καλό θα ήταν να απαντούν μόνο όσοι έχουν παίξει και τα δύο όργανα, και όχι όσοι έχουν παίξει το ένα και φαντάζονται πώς θα είναι το άλλο..

    η κλασσική κιθάρα έχει λιγότερη σχέση με την ηλεκτρική απ ότι η ηλεκτρική με το μπουζούκι, ή το μαντολίνο με το λαούτο..


    guitarteacher
    29.06.2010, 12:19

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 28-06-2010 στις 23:23 έγραψε...

    Μαλιστα....{#emotions_dlg.yawn}

    Τωρα που το ξανασκεφτομαι πιο σοβαρα, το σωστο ειναι πριν μαθεις ειτε ηλεκτρικη ειτε κλασσικη κιθαρα πρεπει να μαθεις να κανεις ποδηλατο.

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 27-06-2010 στις 00:04 έγραψε...

    Βλεπω συνεχεια το ιδιο ερωτημα.

    Απο εδω και περα θα απαντω οτι για να μαθεις κλασσικη πρεπει να μαθεις πρωτα ηλεκτρικη κιθαρα. Cool

     Απλά δεν υπάρχεις!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    -----------------
    ----

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 28-06-2010 23:36 ]




    guitarteacher
    29.06.2010, 12:23

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Θα ξανα-πώ αυτά που ανέφερα σε προηγούμενο post για το εν λόγο θέμα(σελ.1):

    Δυστυχώς, (και το τονίζω αυτό), πολλά ωδεία ενστερνίζονται αυτήν την αντίληψη...Το οτι δηλαδή για να μάθεις ηλεκτρική κιθάρα θα πρέπει πρώτα να περάσεις από την κλασική.

    Γνώμη μου είναι πως φυσικά και μπορείς να ξεκινήσεις απ'ευθείας ηλεκτρική κιθάρα, με την προϋπόθεση πως θ'ασχοληθείς με την τεχνική και τις ασκήσεις εκγύμνασης των δακτύλων και της πένας & όχι με την λογική:

     "πάμε να μάθουμε που πατάμε τα δάχτυλα για το Lam..." "ρε συ...βάλε λίγο distortion και echo, δώσε και τσίτα volume...πώ πω...τι έκανα ο ανθρωπος!!!" .

     ...παίζοντας με 1 δάχτυλο, πάνω σε μια χορδή, μια νότα και "τραβηγμα" πάνω-κάτω δεν μαθαίνεις κιθάρα... 

    Μελέτη λοιπόν, σωστά, μεθοδικά, με υπακοή στους κανόνες της Τεχνικής & Θεωρίας, γίνεσαι ένας πολύ πολύ καλός Ηλεκτρικός Κιθαρίστας σε πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα απ'αυτό που απαιτουν οι Κλασικές σπουδές, όντας πολύ ποιό δύσκολες, αλλά και λιγότερο "Εντυπωσιακές" (βλ. κλασική κιθάρα)

    {#emotions_dlg.rockon}

    Φιλικά,


    inkve
    01.07.2010, 18:01

    δεν χρειαζεται να ξαναγραφω τα ιδια...αλλωστε η γνωμη μου για το θεμα της συζητησης βρισκεται στην πρωτη σελιδα..

    κατα δευτερον συμφωνω με delta66 και guitarteacher...ισως λιγο περισσοτερο με delta66 γιατι κανει και πικαντικα σχολια!!

    εμενα μου κανει εντυπωση οτι απο τα σχολια πολλων καταλαβαινει κανεις οτι αυτο που εχει επικρατησει στα μυαλα των περισσοτερων ειναι οτι ο ηλεκτρικος κιθαριστας δεν γνωριζει μουσικη!!

    λες και οι κλασσικες θεωρητικες σπουδες ειναι προνομιο μονο οσων παιζουν κλασσικη κιθαρα!!

    η απο την αλλη βλεπεις σχολια οτι η ηλεκτρικη κιθαρα κελαηδαει μονο με εφε και διαφορα τεχνολογικα αξεσουαρ!!!

    ειδικα η δευτερη αποψη ειναι πραγματικα απαραδεκτη αλλα δυστηχως την εχω ακουσει και σε συζητησεις και αυτο ειναι που με φοβιζει περισσοτερο....η αγνοια για ενα οργανο αλλα παραλληλα η παγειωμενη γνωμη/αποψη οτι ετσι ειναι τα πραγματα!!

    απο αυτα τα δυο στοιχεια καταλαβαινει κανεις το ποσο ασχετοσυνη υπαρχει γυρω απο την ηλεκτρικη κιθαρα... 

    το ερωτημα ειναι ενα.....ΓΙΑΤΙ????

    μηπως.....λεω μηπως....επειδη στα <<ΩΔΕΙΑ>>δεν υπαρχει καποιος αρκουντως επαρκης ηλεκτρικος κιθαριστας να διδαξει στους αρχαριους λιγακι bending και vibrato ωστε πραγματικα να κελαηδησει η κιθαρα χωρις την βοηθεια <<<αξεσουαρ>>??διοτι τα εφε απλως γοητευουν τον ηχο σου....ΔΕΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ΣΟΥ!!

    μηπως λογω αυτου του φαινομενου η ηλεκτρικη κιθαρα τρωει λασπη ακομα και στο 2010 επειδη πολυ απλα χανεται η πελατεια και αυτο δεν συμφερει??

    εσεις τι λετε??


    delta66
    01.07.2010, 18:15

    Φταιμε οι ηλεκτρικοι πρωτιστως για τη "φημη" που μας ακολουθει.

    Γιατι οταν ξεκιναμε να αγορασουμε εξοπλισμο το πρωτο που κοιταμε ειναι η "πεταλιερα".

    Αντι για μια καλη κιθαρα και ενα λαμπατο ενισχυτη που να αποδιδουν καλα τη χροια του ηχου και το ειδος της μουσικης που μας ενδιαφερει.

    Μετα μπορουμε να κοιταξουμε και τα ftiaxaizer*. {#emotions_dlg.lol}

    Το 2ο λαθος τωρα που γινεται οταν φτασουμε σε αυτο το σημειο (χρηση εφε), ειναι οτι δεν προσθετουμε στο dry ηχο μας διακριτικα οσο εφε χρειαζεται, αλλα στο εφε προσθετουμε λιγο dry ηχο.

    Εξ ου και τα λεγομενα "πηγαδια" {#emotions_dlg.wacko}

     

    Τα ειπα παλι πικαντικα αφου σου αρεσαν Smile

     

    *φτιαξάϊζερ

     

     

     

     


    Nikiforos94
    01.07.2010, 23:14

    Εγώ δυστυχώς έχω πέσει θύμα αυτής της <<άπατης >> όταν ήμουνα 9 χρονών όταν και αρχινούσα κιθάρα.

    Ήθελα να παίξω ηλεκτρική που ήταν και το όνειρο μου, αλλά στο Ωδείο Φίλιππος Νάκας έπεισαν τους γονείς μου να αρχίσω κλασσική πρώτα. Είχα την τύχη να έχω έναν καταπληκτικό καθηγητή που με βοήθησε να αγαπήσω και την κλασσική, αλλά το μεγάλο μου πάθος συνέχιζε να είναι η ηλεκτρική. Έτσι μια μέρα και αφού ο καθηγητής μου είχε φύγει από το ωδείο, πήγα σε έναν καθηγητή ηλεκτρικής όπου και ασχολούμαι περίπου 3 χρόνια .

    Άμα πω ότι η κλασσική δεν με βοήθησε θα πω ψέματα, με βοήθησε αρκετά. Αλλά και βέβαια μπορείς να αρχίσεις ηλεκτρική αμέσως.

    {#emotions_dlg.rockon}


    inkve
    02.07.2010, 16:43

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 01-07-2010 στις 18:15 έγραψε...

    Φταιμε οι ηλεκτρικοι πρωτιστως για τη "φημη" που μας ακολουθει.

    Γιατι οταν ξεκιναμε να αγορασουμε εξοπλισμο το πρωτο που κοιταμε ειναι η "πεταλιερα".

    ξερω τι εννοεις και συμφωνω...εγω ομως μιλαγα για τον τροπο σκεψης που καποιοι περνανε στους μαθητεςWink

     

    Το 2ο λαθος τωρα που γινεται οταν φτασουμε σε αυτο το σημειο (χρηση εφε), ειναι οτι δεν προσθετουμε στο dry ηχο μας διακριτικα οσο εφε χρειαζεται, αλλα στο εφε προσθετουμε λιγο dry ηχο.

    Εξ ου και τα λεγομενα "πηγαδια" {#emotions_dlg.wacko}

     σε αυτο συμφωνω 100%

    Τα ειπα παλι πικαντικα αφου σου αρεσαν Smile

     

    delta66???ετσι οπως τα γραφεις με φτιαξαιζερ πολυ ασχημα λεμε...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑ