ελληνική μουσική
    392 online   ·  210.877 μέλη
    sea_like_eyes
    30.09.2009, 07:43

    Moυσικη βγαλμενη απο βιομηχανικες περιοχες . . . αστεγους . . . σκουπιδοτενεκες με φωτια για τις κρυες νυχτες . . . χαρτινη σακουλα με κρυμμενο αλκοολ . . . τα παντα ολα!!!

    Το Post αυτο ειναι αφιερωμενο στον επανω οροφο του γνωστου Metal-Club της θεσσαλονικης . . . μπορει να μην βαζω μαυρη σκια στα ματια μου . . . να μην φοραω δερματινα παντελονια κτλ . . . μα γουσταρω να την ψαξω αυτες τις μερες με το Industrial . . . και ΝΑΙ!Οριστε μερικα που . . . . ''εμαθα'' . . .

    Proto-Industrial απο τους πατερες του ειδους . . . Μinistry!

    Mπορεις να το πεις και New-wave . . . μα η σκατενια διαθεση κανει ΜΠΑΜ!!!

    Oριστε και καθαρο Industrial 80's . . . αδρεναλινη σου λεω ρε man . . . Μπομπομπο . . .


    -----------------
    ''Nεr/Himmelen/Klarner/Snu/Mikrokosmos/Tegn"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 30-09-2009 07:43 ]


    sea_like_eyes
    30.09.2009, 07:54

    Skinny puppy . . . κι ενας υμνος για τον νεκρο απο υπερβολικη δοση Dwayne Rudolph Goettel !(πληκτρας και mastermind του σχηματος)

    Στο video παιζει τα KEYS . . . Ακουστε τι ''παπαδες'' παιζει . . . τι ατμοσφαιρα δημιουργει!!!

    Οριστε και μια Photo . . . μα ειναι δυνατον αυτα τα πλασματα(γιατι ανθρωποι,χλωμο να ειναι) . . . να παιζουν αδιαφορη μουσικη ? ? ?

     





    επισυναπτόμενα: SkinnyPuppy.jpg 
    kwstasagas
    30.09.2009, 10:08

    Οι [πολύ αγαπημένοι μου] EINSTURZENDE NEUBAUTEN θεωρούνται "Industrial" ?????

    Oι Σλοβένοι LAIBACH - που, πέρυσι νομίζω, τους σε είδα συναυλία τους στο Fuzz - θεωρούνται "Industrial" ???

    Ποια τα, μουσικά κυρίως, χαρακτηριστικά αυτού είδους ????    
    -----------------
    Πάμε να στήσουμε το παλιό σκηνικό, με την καλύβα και το αρχοντικό [Σταύρος Λογαρίδης]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 30-09-2009 10:12 ]


    StavmanR
    30.09.2009, 17:15

    Στη μεταβιομηχανική εποχή μας θα περάσουν κρίση. Ίσως αν το ρίξουν στην πράσινη ανάπτυξη κάτι καταφέρουν...{#emotions_dlg.biggrin}

     

    Έχω εντούτοις μία απορία: πώς γίνεται άστεγοι και εργάτες σε βιομηχανίες να έχουν ηλεκτρονικά όργανα υψηλής αξίας; Θέλω να πω μήπως βιώνουμε άλλον ένα μύθο που δημιουργεί μία ολόκληρη ιδεολογία γύρω από ένα άκουσμα, ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται για μία "μίμηση" των ήχων μίας βιομηχανικής μονάδας;

     

    Έχουν το γούστο τους πάντως... Smile


    sea_like_eyes
    30.09.2009, 21:32

    χαχαχαχαχ σταυρο εγραψες για μια ακομα φορα!θα σου απαντησω λοιπον . . . το Metal club στην θεσσαλονικη που ''βαραει'' αυτη την μουσικη βρισκεται κοντα στα λαδαδικα . . . η ολη ατμοσφαιρα καθως ξημερωνει εκει . . . στα στενα της Συγγρου με τα γκραφιτι στους τοιχους . . . τα αναρχα συνθηματα , τους τυπους που κοιμουνται στα πλακακια κατω . . . τα παρατημενα αυτοκινητα με τα τζαμια σπασμενα  . . . τους διαφορους λατρεις της gothic ντυμενους οπως τα παλικαρια στην photo επανω κτλ . . . συνθετουν το απολυτο Industrial σκηνικο!Αν εχεις δει την ταινια ''the crow'' . . . στα στενα τους los angeles . . . θα με καταλαβεις!Η απολυτη Industrial ταινια!

    χαρακτηριστικο του Industrial kwstas . . . χμμμ . . . το παντρεμα dark-electro ηχων (με dj's μερικες φορες) με βαρια riffs!Το ξεχωριζεις απο την gothic απο τον στιχο!πολιτικοποιημενοι στιχοι . . . κοινωνικα φαινομενα ξεχωριζουν τον Industrial ηχο απο τις νεκρες αγαπες και τα μαραμενα λουλουδια!

    Υ.Γ μη το γελας παντως σταυρο . . . οπως και στην πανκ ή στην ροκ κι οχι μονο(μη παρεξηγηθω) γνωστοι και λαμπεροι καλλιτεχνες ξεκινησαν με λιγοστα χρηματα , ισως με κλοπες εξοπλισμου (βλεπε αγγλικο πανκ) κτλ . . . πιστευω πως η ολη εικονα της u.s.a τοτε εδωσε το ερεθισμα για τετοιους ηχους αν με εννοεις . . . μιλαω για εμπνευση . . . μεσα απο την αρρωστη πραγματικοτητα!