ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Λευτεριά στα σαλιγκάρια

    marylin
    24.10.2009, 09:40

    ...........θα αναθεωρείστε πολλές απόψεις για τους "αστεϊσμούς" σας ακόμα και για τα σαλιγκάρια....γιαχνί 

    Αυτό έθιξε το φιλοζωικό σου συναίσθημα?

    Δεν αναθεωρώ τίποτα whiteCat και διάθεση ειρωνίας  δεν υπάρχει από μας αλλά από σένα.

    Τα  σαλιγκαράκια ξέρεις έσωσαν πολλές ψυχούλες στην Κατοχή όταν ο κόσμος έπεφτε κάτω και πέθαινε από πείνα κι ο αδερφός της μητέρας μου  έτσι έφυγε σε μικρή ηλικία...

    Τον Οκτώβρη του 1941 έβρεξε ευτυχώς για πολλές μέρες κι έλεγε η γιαγιά μου ότι είχαν ξεχυθεί στους δρόμους και μάζευαν όσα περισσότερα μπορούσαν. Έστω και νερόβραστα αφού λάδι δεν υπήρχε τα έτρωγαν κι επέζησαν...






     


    djmetronomos
    24.10.2009, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Prospero στις 24-10-2009 στις 04:28 έγραψε...

                                                                                                                                           Και το Layla απο Eric Clapton  . . . (unplugged) . . . . καλο ειναι . . . . {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Ναι, καλό είναι, αλλά... 1) έχει φορεθεί πολύ  2) προτιμώ την αυθεντική, ηλεκτρική εκτέλεση όπου παίζει και ο Duane Allman κιθάρα  3) δεν κολλάει με το θέμα για τα ζωάκια (εκτός κι αν η Layla ήταν γαϊδούρα!)

    Αντιθέτως, προτείνω συγκροτήματα όπως... Monkees, Byrds, Arctic Monkees, Groundhogs, Chicken Shack, Yardbirds, Bonzo Dog Band

    Και τραγούδια όπως... "Several Species Of Small Fury Animals Gathered Together In A Cave And Grooving With A Pict" (Pink Floyd), "White Bird" (It's A Beautiful Day), "Atomic Dog" (George Clinton), "Animal Instinct" (Cranberries), "Dangerous Animals" (Arctic Monkees), "Mechanical Animals" (Marilyn Manson), "Animal Magic" (Peter Gabriel), "Reynard The Fox" (Julian Cope), "Muddy Mouse" (Robert Wyatt), "The Dog Breath Variations" (Frank Zappa), "A Carrot Is As Close As A Rabbit Gets To A Diamond" (Captain Beefheart), "Piggies" (Beatles)...

     


    XeniaRodo
    24.10.2009, 21:06

    όχι ρε παιδιά μην τα τρώτε....

     

    (φοβερό θέμα... συγχαρητήρια...)


    alexia-vicky
    25.10.2009, 22:09

    Πώς έγινε να ανέβουν οι τόνοι ακόμα και για τα σαλιγκάρια είναι άλλο θέμα! Και δε μιλάω άσχημα για τα ευγενή ζωάκια, τα οποία μου αρέσουν εξίσου ζωντανά όπως και στο πιάτο μου!!

    :)


    whiteCat
    26.10.2009, 12:28

    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 24-10-2009 στις 09:40 έγραψε...

    ...........θα αναθεωρείστε πολλές απόψεις για τους "αστεϊσμούς" σας ακόμα και για τα σαλιγκάρια....γιαχνί 

    Αυτό έθιξε το φιλοζωικό σου συναίσθημα?

    Δεν αναθεωρώ τίποτα whiteCat και διάθεση ειρωνίας  δεν υπάρχει από μας αλλά από σένα.

    Τα  σαλιγκαράκια ξέρεις έσωσαν πολλές ψυχούλες στην Κατοχή όταν ο κόσμος έπεφτε κάτω και πέθαινε από πείνα κι ο αδερφός της μητέρας μου  έτσι έφυγε σε μικρή ηλικία...

    Τον Οκτώβρη του 1941 έβρεξε ευτυχώς για πολλές μέρες κι έλεγε η γιαγιά μου ότι είχαν ξεχυθεί στους δρόμους και μάζευαν όσα περισσότερα μπορούσαν. Έστω και νερόβραστα αφού λάδι δεν υπήρχε τα έτρωγαν κι επέζησαν...

    marylin κάνεις λάθος..δεν υπάρχει ειρωνεία από μέρους μου στο πρόσωπο κανενός! Απλά υπήρξαν προσωπικές διαφωνίες με τον StavmanR. Η ειρωνεία που ίσως μπορεί να διακρίνεις από το πρώτο μου ποστ δεν ήταν για κάποιο μέλος συγκεκριμένα αλλά για το θρεντ και δεν ήταν ειρωνεία αλλά ΑΠΟΡΙΑ ! Όταν διάβασα το πρώτο ποστ από τον/την prospero θεώρησα ότι κάνει χιούμορ.  Μετά βλέπω ένα ποστ με αναρτημένα τα δικαιώματα των ζώων..εκεί μπερδεύτηκα λίγο, δηλ. θεώρησα ότι ίσως σοβαρεύει το πράγμα...Κάνουμε πλάκα ή μιλάμε σοβαρά; Εξάλλου απ' ότι κατάλαβα πολλοί από εμάς δεν έχουν καταλάβει την ύπαρξη του θρεντ αυτού. Γενικά έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία με τα ζητήματα των ζώων και οτιδήποτε διαβάζω ή ακούω που δεν έχει ξεκάθαρη τοποθέτηση αν είναι πλάκα ή όχι τότε θυμώνω αρκετά. Το θεωρώ, όπως έχω ξαναγράψει, αρκετά λεπτό ζήτημα. 

    Όχι marylin, δεν μου έθιξε αυτό το φιλοζωικό μου συν(αίσθημα). Ξέρω πολύ καλά η ίδια αν είμαι φιλόζωη επί της ουσίας ή όχι. (το ότι είμαι αυστηρή χορτοφάγος  ίσως κάτι να λέει..χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι έχω 100% την συνείδησή μου ήσυχη απέναντι στα ζώα και το περιβάλλον) και οι άνθρωποι που με γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν αν έχω ισχυρό το αίσθημα της φιλοζωίας…οπότε το να νιώσω θιγμένη από άτομα που δεν με γνωρίζουν – πίσω από μια οθόνη Η/Υ είναι αρκετά δύσκολο. Ελπίζω να σε κάλυψα.

    Επίσης και γάτες δεν υπήρχαν στην κατοχή..τις έτρωγαν έχω ακούσει, αυτό δεν σημαίνει ότι θέλουμε να τρώμε γάτες!!!!!!! στην Ελλάδα τουλάχιστον γιατί στην Κίνα υπάρχουν ολόκληρα εκτροφεία με σκύλους-γάτες.  Το θέμα όμως είναι ότι δεν βρισκόμαστε στην κατοχή, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ…Αν δεν αναθεωρείς τίποτα marylin είναι δικαίωμά σου, όπως δικαίωμά σου να τρως σαλιγκάρια γιαχνί, δεν είχα σκοπό να υποδείξω σε κανέναν τι να τρώει.  Θα συμφωνήσεις όμως ότι καλό είναι να ενημερωνόμαστε για θέματα όπως είναι περιβάλλον, διατροφή κλπ γιατί αλλιώς θα μένουμε ίδιοι, ίδιοι μέσα στις καταστάσεις που μας συμφέρουν.  Άρα η άποψη η δική μου, με την δική μου την συνείδηση είναι η «συμπονετική» διατροφή που σημαίνει ούτε σαλιγκάρια ούτε τίποτα που να έχει ψυχή. Ξαναλέω για να μην υπάρχει παρεξήγηση. Δεν υποδεικνύω σε κανέναν τι να τρώει και σε τι να πιστεύει. Αυτή όμως δεν παύει να είναι πλέον η φιλοσοφία μου και η στάση μου απέναντι στα ζώα! Την απέκτησα μετά από πολύ διάβασμα, ψάξιμο και φιλτράρισμα.

     Ναι..και τα φυτά έχουν μια μορφή ζωής αλλά έχει αποδειχθεί ότι δεν έχουν το κεντρικό νευρικό σύστημα που έχουν π.χ τα ζώα. Μεγάλη συζήτηση αυτή. Δεν είχα και ούτε έχω σκοπό να αναλύσω το θέμα του veganισμού (για ποιό λόγο ξεκίνησα να ποστάρω στο θρεντ εξηγώ στην 1η παράγραφο) όπου είναι μια ολόκληρη φιλοσοφία, θα δημιουργηθεί ένα χάος και αυτό γιατί λίγοι είναι έτοιμοι να αποδεχτούν το «διαφορετικό».  Σε προηγούμενο ποστ, επί ευκαιρία, έβαλα link του earthlings γιατί είναι αρκετά κατατοπιστικό όσον αφορά τα δικαιώματα των ζώων και όχι μόνο, όποιος ενδιαφέρεται ας το δει.Wink

     


    -----------------
    Στο μυαλό μιας γάτας τα πάντα ανήκουν στις γάτες

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : whiteCat στις 26-10-2009 12:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : whiteCat στις 26-10-2009 12:33 ]


    Prospero
    26.10.2009, 23:29

    djmetronomos: Όλες οι προτάσεις  . . . συζητήσιμες {#emotions_dlg.rockon}

    XeniaRodo:  . . . αλλος για τον αγωνααααααα {#emotions_dlg.beer}

    alexia-vicky: Ελα μου ντε  . . . . {#emotions_dlg.confused1}

    whiteCat:  . . . "Εξάλλου απ' ότι κατάλαβα πολλοί από εμάς δεν έχουν καταλάβει την ύπαρξη του θρεντ αυτού" . . . . Εδω δεν την έχουμε καταλάβει εμείς που το κάναμε . . . (λέμε τώρα . . . ) {#emotions_dlg.blink} {#emotions_dlg.blink}

    Υ.Γ.: ωραίο το earthlings

     


    giorth
    09.12.2009, 20:00

    Πόσο χαίρομαι που έχουμε αφήσει πίσω μας όλα τα άλλα προβλήματα και ασχολούμαστε
    με τα υπέροχα αυτά πλάσματα, τα σαλιγκάρια! :)

    Εγώ θα συνδράμω με οπτικά μέσα στην ωραία συζήτηση μας:

    Nα, πατήστε εδώ.

     


    delta66
    10.12.2009, 02:36

    Στα δικα μου τα σαλιγγαρια εδωσα το ελευθερο αφηνωντας ανοιχτο το ενυδρειο τους (ειναι υδροβια applesnail) να φυγουν οποτε θελουν αλλα μαλλον τους αρεσει και καθονται.

     

     

    Ακροβατικα σε καρωτο {#emotions_dlg.biggrin}

     


    Gamer13
    05.01.2010, 13:33
    Παιδια ζητω βοηθεια αυτη την ωρα ειναι 1.000.000 σαλιγγαρια στο συνταγμα και κατασπαραζουν τις αστυνομικες αρχες.Μου ζητηθηκε απο τον δοιηκιτη στης αστυνομιας να σας αναφερω οτι πρεπει σε διαστημα τοως 5 ημερων να εκενωσετε την χωρα τα σαλλιγγαρια θα κατευθηνθουν στις επαρχιες για τυχον προβληματα εποικινωνηστε στπ 21097654345678
    Gamer13
    05.01.2010, 13:46

    Μπορειτε να δειτε εδω 1 απο τα πρωτα θυματα της επαναστασης


    Prospero
    06.01.2010, 22:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Gamer13 στις 05-01-2010 στις 13:46 έγραψε...

    Μπορειτε να δειτε εδω 1 απο τα πρωτα θυματα της επαναστασης



    Βρε ποιος/α μπορει να ναι . . . . . . Innocent


    fireroc
    08.01.2010, 22:34
    μπραβο ρε αγωνιζομαστε για την λευτερια των σαληγκαριων.......... για μας ποτε θα παλεψουμε??????? η ολα τα προβληματα θα λυθουν με το να μην τα τρωμε γιαχνι(??) ! επαναστατες μου εσεις! hasta la victoria siembre!
    fireroc
    08.01.2010, 22:36

    μαυρα κορακια  με νυχια γαμψα πεσαν πανω στα σαληγκαρια! αγρια κραζουν για αιμα διψουν τον Σαληγκαρωφ γιαχνι να δουν!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 08-01-2010 22:37 ]


    XeniaRodo
    09.01.2010, 19:08
    σαλιγγγγγγάρια!
    MPara
    11.01.2010, 17:25

    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 09-01-2010 στις 19:08 έγραψε...

    σαλιγγγγγγάρια!

     

    Χαχαχαχαααα!!!!!!!