ελληνική μουσική
    280 online   ·  210.899 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    ThanassisB
    28.02.2010, 21:44

    Έτσι είναι...στα δύσκολα στο πόκερ βγάζουμε τους άσσους ...Γκάτσος, Χατζηδάκης, Σαββόπουλος, Dylan....Κρίμα...γιατί νόμισα για λίγο ότι κάτι είχαμε να πούμε...Αλήθεια ο τεράστιος Χατζηδάκης θεωρείται άκουσμα " ψαγμένου μουσικόφιλου " ?


    bilimili
    01.03.2010, 00:45

    Αξιοπρέπεια

    Ταπεινότητα

    Ειλικρίνεια

    Ακεραιότητα

    Σεβασμός

    Ας συνεχίσουμε στην ακρόαση και του τελευταίου γκρουπ και ό,τι ειπώθηκε, ειπώθηκε. Είναι κρίμα να χαλάμε μόνοι μας τη χαρά του διαγωνισμού, να βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας.Καλή συνέχεια και ας έχουμε στο νου μας τις 5 αυτές αξίες.Όλοι μας.

     


    mixalis-kleanthis
    01.03.2010, 04:47

    Παράθεση:

    Το μέλος bilimili στις 01-03-2010 στις 00:45 έγραψε...

    Αξιοπρέπεια

    Ταπεινότητα

    Ειλικρίνεια

    Ακεραιότητα

    Σεβασμός

    Ας συνεχίσουμε στην ακρόαση και του τελευταίου γκρουπ και ό,τι ειπώθηκε, ειπώθηκε. Είναι κρίμα να χαλάμε μόνοι μας τη χαρά του διαγωνισμού, να βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας.Καλή συνέχεια και ας έχουμε στο νου μας τις 5 αυτές αξίες.Όλοι μας.

     



    Συμφωνώ συνάδελφε....


    melanok
    01.03.2010, 09:01

     

    Και καλά οι καθωσπρεπιστές. Πληγώθηκε το εγώ τους  και αντέδρασαν.

    Εσύ όμως άτακτο και πονηρό αγόρι  bilimili γιατί άραγε έσπασες την σιωπή σου μετά από τόσο καιρό; Φήμες οργιάζουν πως μιλάς υποκριτικά επειδή πλησιάζει η ώρα της κρίσης και τρέμεις για την τύχη της υποψηφιότητας σου. Δεν τις ασπάζομαι, άλλωστε δάκρυσα με το πεντάπτυχο των χριστιανικών αξιών που μας προέταξες. Έτσι … σεμνά και ταπεινά. (αν και αυτά μόνα τους δεν φτιάχνουν ωραία τραγούδια).

    Όχι μη μου απαντήσεις. Μη μου απαντήσεις σου λέω. Δεν είναι του επιπέδου σου. Συγκρατήσου.


    bilimili
    01.03.2010, 11:09

    Φίλε melanok είναι προφανές ότι είσαι σε παραλήρημα.Δεν θα απαντήσω σε έσενα,θα ήταν σαν να αυτοαναιρούμαι και να διαγράφω αυτά που είπα.

    Ο λόγος που απάντησα είναι γιατί υπήρξα και εγώ για κάποιον επιθετικός σε μια προηγούμενη περίπτωση, εξαναγκάζοντας τον (για εκείνον πάντα) να αποσύρει την υποψηφιότητα του.Αν και η αντίδραση μου ήταν για μένα δικαιολογημένη γιατί δεν υπήρξε ακέραιος, είχα ζητήσει συγγνώμη γιατί δεν ήθελα να  αφήσω τον εγωισμό μου να κυριαρχήσει.Θα προτιμούσα να συνέχιζε ο συνάδελφος την πορεία του εδώ και να βγω τελευταίος, παρά π.χ. να βγω τώρα πρώτος και να έχει συμβεί αυτό που συνέβη.Ζητώ ξανά συγγνώμη από τον δημιουργό.

    Καλή συνέχεια σε όλους.


    cineboy
    01.03.2010, 13:22
    Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς παρακολουθήσατε στενά την εξέλιξη της ψηφοφορίας χθές και ιδιαίτερα απο τις 9 έως τις 12 τα μεσάνυχτα. Επειδή τυχαίνει να έχω παρακολυθήσει τις βαθμολογικές εξελήξεις αυτες τις ώρες και όχι μόνο και των προηγούμνων 4 γκρούπ ,σας λέω ότι τέτοιο πράγμα δεν έχει ξαναγίνει...τραγούδια απο την θέση 2 έως και την θέση 14-15 με όση διαφορά και εαν είχαν δεν μπορούσαν να ηρεμήσουν καθώς μιά διαφορά ασφαλείας 12 πόντων απο την 9ή θέση στο λεπτό γινόταν 5!!! Ούτε Eurovision να ήταν!!!! Αν δεν κάνω λάθος κάπου σε αυτό το νήμα και με το που ξεκίνησε η φηφοφορία του 5ου γκρούπ έγραψα ότι προβλέπω μεγάλες μάχες και τρομερές ανατροπές στην οκτάδα μέχρι και τελευταία ώρα....τελικά δεν έπεσα έξω. Καλή επιτυχία και στα τραγούδια του τελευταίου γκρούπ....
    skordalis21
    01.03.2010, 13:51

    Βλεπω να παιρνει κεφαλι το ocean, αυτο αποδεικνυει οτι ενα τραγουδι για να ειναι ομορφο δε χρειαζεται πολυπλοκες ενορχηστρωσεις κ περιεργες μουσικες, ακομα κ τα απλα τραγουδια κ ατμοσφαιρικα εχουν τη μαγεια τους, οπως το μαγευτικο ocean. Διακαιως πηρε τους βαθμους ως τωρα.


    Karadimitriou
    01.03.2010, 13:55
    melanok δεν εχεις καμια δουλεια εδω περα. το μονο που κανεις ειναι να προκαλεις γραφικος καταντησες. αντε σε κανα chat να βγαλεις το αχτι σου και αναρωτησου μηπως χρειαζεσαι βοηθεια απο καποιον ειδικο... δεν ειναι ντροπη.
    melanok
    01.03.2010, 13:58

    Γεια σας και πάλι καλοί μου φίλοι

    Άνοιξα και εγώ όπως και όλοι σας φαντάζομαι το 6ο group για το πρώτο άκουσμα και έμεινα αποσβολωμένος….. Πλήθος ποιοτικών κομματιών … υπέροχες μελωδίες. Βρε αφεντικό – musicheavenάρχη, φαίνεται δεν ανακίνησες πολύ το βαρέλι με τα τραγούδια, και τα ποιοτικώς βαρύτερα έμειναν στο 6ο στρώμα. Θα πρέπει προσεχώς κάτι να γίνει και για το θέμα της ομογενοποίησης των group. Λοιπόν έχουμε και λέμε, τα καλλίτερα χωρίς σειρά αξιολόγησης:

    Ο Ασήκωτος: όμορφο κεφάτο λαϊκό που μπορεί να γίνει σουξέ.

    Ο Αναπτήρας: ωραία ζεμπεκιά με υπέροχη αυθεντική φωνή (μακάρι να είχε λιγότερο μέτριο στίχο)

    Απόψε: αναμνήσεις που δεν ζήσαμε μας ξυπνά αυτό το retro jazzy

    Έπρεπε : μιλάμε για super duper diskο λαϊκό αυτιστικό ροκ.

    Αντίο : πανέμορφη υπνωτιστική ποπ.

    Ακόμα κι αν δεν είμαι υπέρ του να μετέχουν στην ψηφοφορία τα οργανικά κομμάτια δεν μπορώ παρά να μη θαυμάσω το ατμοσφαιρικό, ambient lonely meadow καθώς και τους «υγρούς αισθαντικούς» Οι κήποι τής Εδέμ αν και με ψιλοεκνεύρισε κάποια στιγμή ο έντονος και σε ψηλή στάθμη θαλάσσιος κυματισμός και τα τριζόνια.

    Ριζιμιό : Όχι  δεν μπορεί να είναι  κλώνος του Μάλαμα. Είναι αδύνατη τέτοια ομοιότητα. Κόβω το δεξί μου χέρι, ή μάλλον θα φωνάξω δυνατά πως ο bilimili είναι το πιο ηθικό, ανυστερόβουλο και χωρίς υποκρισία μωρό του κόσμου, αν αυτός δεν είναι ο original Μάλαμας. Είναι πολύ καλό και ανεβαίνει και το prestige του διαγωνισμού αν αρχίσουν και μετέχουν επώνυμοι και φτασμένοι καλλιτέχνες, αρκεί να ψηφίζουμε τραγούδια και όχι ονόματα. Προσοχή λοιπόν.

    Για το τέλος άφησα δύο τραγούδια που θεωρώ πως ίσως είναι τα καλλίτερα όλου του διαγωνισμού:

    Α) Το Σε ιστορια: μελωδικότατο και με πολύ όμορφο στίχο (που δυστυχώς δεν ακούγεται καθαρά).  Ο ίδιος ο δημιουργός όμως κάνει ότι μπορεί στην παραγωγή να το θάψει ίσως λόγω έλλειψης χρημάτων και μέσων.

    Β) Το Καπου εκει: υπέροχο αυθεντικό λαϊκό με εξαιρετικό λιτό στίχο. Έξυπνα υπαινικτικό καψουροτράγουδο.

    Παρακαλώ δώστε λίγη περισσότερη προσοχή σε αυτά τα δύο, πριν ψηφίσετε. Το αξίζουν.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 01-03-2010 18:38 ]


    bilimili
    01.03.2010, 14:51

    Θέλεις να ξεχωρίσεις μέσα από τα γραφόμενα σου φίλε melanok, αλλά πλέον θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο ότι έχεις καταντήσει τουλάχιστον γραφικός.


    -----------------
    Benjamin

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bilimili στις 01-03-2010 14:55 ]


    Giorgos_arazei
    01.03.2010, 14:58

    Ξεχωριζω μεχρι ωρας το "Ριζιμιο".. Μπραβο παιδια :)


    -----------------
    Giorgos_arazei-----> Σταματήστε να καταστρέφετε το μοναδικό πλανήτη που έχει σοκολάτα!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Giorgos_arazei στις 01-03-2010 19:10 ]


    kwstasagas
    01.03.2010, 16:56

    Και ... για να μην ξεχνιόμαστε : Το θέμα του παρόντος τόπικ δεν είναι άλλο από το "Ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε" !!! Οπότε ..... ας μιλήσω για τα τραγούδια που μού άρεσαν από το πολύ - πολύ καλό [και .... σκηνοθετημένο από τον Χίτσκοκ λόγω σασπένς {#emotions_dlg.scared}{#emotions_dlg.scared}] 5ο γκρουπ του διαγωνισμού .....

     

    Ήδη έχω μιλήσει για τα τραγούδια ΠΕΤΑΓΜΑ και ΓΡΙΛΙΕΣ, καθώς, επίσης, και για τους λόγους που τους έδωσα από 5 αστέρια .... Τα υπόλοιπα 5 αστέρια τα έδωσα στα εξής τραγούδια :

    - Στων ματιών σου τον παλμό .... επειδή μού άρεσε πολύ η μελωδία και το πιανάκι του ...

    - Αγέννητη χαρά .... επειδή έφτασε στα αυτιά μου ως ένα πολύ στρωτό και καλοβαλμένο άκουσμα

    - Για σένα η δίψα δεν θα σβήσει .... επειδή πρόκειται για μια πολύ ωραία μελωδία η οποία, μάλιστα, με παρέπεμψε - πράγμα σπάνιο για ελληνικό τραγούδι, ιδίως των τελευταίων ετών - στο "fm rock", σαν κι αυτό, δηλαδή, που παίζουν οι REO Speedwagon, οι Journey κλπ [και που για μένα, προσωπικά, είναι αγαπημένο είδος {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}.... ] ....

    - Labyrinth ..... πολύ ωραίο ορχηστρικό, το οποίο συνδυάζει αριστοτεχνικά τα λάτιν ακούσματα με τζαζέ πινελιές .... Ακούγοντάς το, νόμιζα ότι έκανα ένα μικρό ταξιδάκι που άρχισε από .... τις Άνδεις και .... κατέληξε στα τζαζ -μπαρ της Νέας Υόρκης {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}......

     - Αποχαιρετισμός .... μετά το "Πέταγμα" πρόκειται για το υπ' αριθμ. 2 αγαπημένο μου τραγούδι του 5ου ομίλου .... σαντουράκι plus μπουζουκάκι .... έξοχα "υλικά" για να ξεδιπλωθούν μπροστά μου εικόνες γεμάτες με την αρμύρα του Αιγαίου, με το λευκό των Κυκλάδων κλπ κλπ .... Και ... ναι, το ομολογώ .... το τραγούδι με συγκίνησε ιδιαίτερα λόγω της καταγωγής μου από κάποιο νησάκι αγόνου γραμμής των Κυκλάδων .... Μπράβο στα παιδιά που το έγραψαν και το παρουσίασαν .... Τέλος, το τραγούδι αυτό μου άφησε ένα πολύ αισιόδοξο μήνυμα : ότι υπάρχουν και σήμερα νέοι άνθρωποι που σέβονται & αγαπούν την παράδοση, που φροντίζουν αφενός για τη συνέχισή της και αφετέρου για την ένταξή της στη "σημερινή εποχή" με τρόπο που να μην φαντάζει "ξένο σώμα" στο σύγχρονο τρόπο ζωής ....

    4 αστέρια από εμένα έλαβον οι κάτωθι συμμετοχές :

    - bolero .... επειδή πρόκειται για ένα όμορφο ορχηστρικό με αρκετή πρωτοτυπία ...

    - Ονειρευτής ... για την όμορφη ονειρική μελωδία του ...

    - Ασπροφορούσα κοπελιά ... γλυκύτατο στην απλότητά του ...

    - Κρυφά απ' το μυαλό μου ... εδώ ξεχώρισα τη βραχνή φωνή του ερμηνευτή που φέρνει κάτι από Bryan Adams ... αν και η ηχογράφηση το αδίκησε λίγο [και με απέτρεψε να τού δώσω "πλήρες" πεντάστερο] ...

    - Πίσω γύρισα τη σκέψη .... πολύ ατμοσφαιαρικό τραγούδι με αξιοπρέστατους στίχους [και με τους ήχους απ' το τικ - τακ του ρολογιού στα "συν" του ... ] ....

    - Πέρασα απ' τη γειτονιά σου ... ένα καλοβαλμένο έντεχνο ζεϊμπέκικο με τη φωνή να φέρνει κάτι από Ορφέα Περίδη ....

    Τέλος, ένα σωρό τραγούδια του 5ου ομίλου τα φιλοδώρησα με 3 αστέρια {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}........................................

     

     

     

     

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 01-03-2010 18:26 ]


    dinoskaloudis
    01.03.2010, 19:27

    {#emotions_dlg.blush}

    Αυτό το Topic τελικά

    φίσκα κωμικοτραγικά

    με ειδήμονες γεμάτο

    μπορεί να πιάσει πάτο

    σάν το δικό μου όνειρο

    πού έμεινε Ασπρόμαυρο

    γιατί 'ταν μόνο λαΐκό

    ΜΗ έντεχνο, ευρωπαΐκό

    το μάθημα το πήρα

    ξανθιά θα βάλω Μπύρα

    κι ένα καλό σκυλάδικο

    κρίμα δεν είναι κι άδικο

    θα πάρει ένα 5άρι

    του χρόνου με καμάρι

    αν δέν αλλάξω γνώμη

    σας κούρασα! συγνώμη

    πριν "κλείσω" να σας πώ

    για το Διαγωνισμό

    πεντάρι δίνω μόνο

    με το δικό μου Νόμο

    σε άσμα Λαΐκό

    το πιό Ελληνικό

    μα κάνω εξαιρέσεις

    χωρίς να με πιέσεις

    βαράτε την καμπάνα

    και γώ φωνάζω..."ΜΑΝΑ"

    ναι!! ο ερμηνευτής

    πώς να μή μαγευτής

    κι ο άλλος!! ο Φ.....ς

    ειναι Ο Ποιητής

    κανένας δέν τους φτάνει

    με "στείλανε" σεργιάνι

    αντε ρε μάγκες γειά σας

    κι αέρας στα πανιά σας!

    Innocent

     


    -----------------
    WWW.MUSICWAVE.GR/DINOSKALOUDISMUSIC

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dinoskaloudis στις 01-03-2010 19:28 ]


    mixalis-kleanthis
    01.03.2010, 19:37

    Αρχικα να πω οτι αυτο που εγινε στο πολυ δυνατο  5ο γκρουπ στο τελος με τους ψηφους να πεφτουν βροχη και να αλλαζουν τα αποτελεσματα μεσα σε λεπτα με εξεπληξε.Αν μη τι αλλο εδειξε απ τους συμμετεχοντες ετοιμοτητα και οργανωση. Φανταζομαι τι θα γινει στον τελικο. -Το goodbye bolero δεν περασε τελικα και αυτο με στεναχωρει λιγο...Κατα τ αλλα τα αποτελεσματα σε γενικες γραμμες τα βρισκω δικαια...                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Τωρα το 6ο μου φαινεται πολυ αδυναμο.(Μην ακουτε τον melanok κανει πλακα αλλα δεν το ξερει ακομα).   Εχει ομως ,κατα τη γνωμη μου, μερικα υπεροχα τραγουδια.---1) Αρχικα το''ΡΙΖΙΜΙΟ'' εχει μια συγκενεια με τον Μαλαμα αλλα ειναι πολυ ομορφο τραγουδι με ερμηνευτη εναν αληθινο καλλιτεχνη, ωραιο στιχο,μυριζει ΓΗ....... 2)  το ''ΑΠΟΨΕ'' καθαρη φωνη, ωραια ερμηνεια - λαικη -τζαζ μπαλαντα ,ωραιο τραγουδι.... 3)το ''ΜΕΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΤΑ ΜΕΛΤΕΜΙΑ'' καλη τραγουδιστρια ,ωραια μελωδια,αν ειχε και βιολακι φυσικο... τελος 4)το''ΗΧΟΠΡΑΞΙΑ'' , πως φαινεται το ταλεντο του μουσικου, μια απλη ιδεα γινεται τεχνη με δομη και ισοροπια,θα μπορουσε να ειναι ανετα Soundtrack ...ΜΠΡΑΒΟ φιλε μη σταματας να γραφεις...


    cineboy
    01.03.2010, 20:28

    Εγω στο έκτο γκρούπ θα αργίσω να ψηφίσω.....

    Ο λόγος είναι, ότι με το πρώτο άκουσμα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη τι μου φταίει και τι όχι και δεν θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις. Δυστυχώς η ευτυχώς έχω μερικά μουσικά κριτήρια που όσο καλό και να μου ακούγεται κάποιο τραγούδι εαν συγκρούεται με κάποιο απο αυτά δεν μπορώ να το ψηφίσω, και με το πρώτο άκουσμα σε κανά 2-3 τραγούδια αυτό μου έχει συμβεί.. Κάποια απο τα κριτήρια μου, αν και μερικά τα έχω αναφέρει σε προηγούμενα Post

    1) Δεν ψηφίζω ποτέ σε αυτο τον διαγωνισμό καθαρά ορχηστρικό κομμάτι όσο καλό και να είναι.Μιλάμε γιά διαγωνισμό τραγουδιού και τραγούδι είναι.....

    "Το τραγούδι είναι μια σχετικά σύντομη μουσική σύνθεση (1-5 λεπτά της ώρας) για ανθρώπινη φωνή (συνήθως συνοδευόμενη από μουσικά όργανα), η οποία κατά κανόνα περιλαμβάνει στίχους. Συνήθως τραγουδιέται από έναν τραγουδιστή (ή τραγουδίστρια), αλλά και από δύο (ντουέτο), τρεις (τρίο) ή περισότερες φωνές (συγκρότημα ή χορωδία). Τα λόγια των τραγουδιών είναι συνήθως ποιητικής φύσης, με ομοιοκαταληξία η όχι, παρόλο που μπορούν να είναι και θρησκευτικοί στίχοι ή σε πρόζα.

    Εδω λοιπόν ίσως έγινε ένα μεγάλο λάθος απο τους διοργανωτές, μιά και θεωρώ ότι απο την στιγμή που αποφασίστηκε να συμμετέχουν και ορχηστρικά κομμάτια η θα έπρεπε να υπάρχει ξέχωρη κατηγορία για να μην αδικηθούν και να αδικήσουν, η τουλάχιστον θα έπρεπε σαφώς αυτο να συμπεριλαμβάνεται στον τίτλο της ανακοίνωσης...

    2ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ.

    2) Δικαιολογώ φωνές που φτάνουν στα αυτιά μου ως γνώριμες και αδελφάκια δίδυμα η όχι γνωστών ερμηνευτών όπως Καζούλης-Παπακωνσταντίνου-Περίδης-Μάλαμας και αυτό γιατί εαν είναι έτσι η φωνή σου τι να κάνεις δηλαδή;να την βγάλεις και να μείνεις μουγκός;

    Αυτό όμως που δεν δικαιολογώ είναι το να μην γνωρίζεις γιά την φωνή σου κάτι τέτοιο η να μην θέλεις να το καταλάβεις και ταυτόχρονα να την δένεις με μουσική και ύφος ερμηνείας όπως ακριβώς αυτοί που θυμίζεις.Εκεί το πρόβλημα είναι μεγάλο, τουλάχιστον γιά τα δικά μου μουσικά κριτήρια και εκεί ακριβώς αντιδρώ αρνητικά.

    Αρκετά όμως γιατί σας ζάλισα....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 01-03-2010 20:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 01-03-2010 20:31 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 01-03-2010 20:34 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 01-03-2010 20:35 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 01-03-2010 20:37 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 01-03-2010 20:38 ]


    georgiathomaidi
    01.03.2010, 22:34
    Παιδιά καλησπέρα και από μένα!Διάβασα τις απαντήσεις σας και πραγματικά μου αρέσει πολύ που υπάρχουν πολλές διαφορετικές γνώμες!Κατά την ταπεινή μου γνώμη το κομμάτι "Ocean" είναι το καλύτερο όλων!Με μια πιο επαγγελματική παραγωγή θα μπορούσαμε άνετα να έχουμε το hit του επόμενου καλοκαιριού!Είναι ισάξιο του "Silence" των Delerium, τρομερά ατμοσφαιρικό!
    kwstasagas
    01.03.2010, 23:06

    Ψήφισα και για έκτη φορά στον διαγωνισμό του ΜΗ ....

    Οπωσδήποτε, το 6ο γκρουπ του διαγωνισμού δεν είναι τόσο δυνατό όσο το 5ο γκρουπ [κατά την ταπεινή μου άποψη, το 5ο γκρουπ ήταν μάλλον με διαφορά το πιο "δυνατό" γκρουπ του διαγωνισμού .... και σε αυτό μάλλον συμφωνούν αρκετοί από τους ψηφοφόρους, αν κρίνω από τα ποστς .... ] ....

    Πλην, όμως, αν "κοσκινίσεις" τον 6ο όμιλο, είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι ... θα ανασύρεις αρκετά ΨΗΓΜΑΤΑ ΧΡΥΣΟΥ {#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.yes} Wink [σαν τον .... Γαλλικό Ποταμό ένα πράγμα, ο οποίος εκβάλλει λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη κοντά στην αγαπημένη μου περιοχή του Καλοχωρίου ... Από αρχαιοτάτων χρόνων, αλλά και μέχρι πριν καμιά 25αριά - ίσως και λιγότερα - χρόνια, το κοσκίνισμα της άμμου του εν λόγω ποταμού απέφερε ικανές ποσότητες ψηγμάτων χρυσού {#emotions_dlg.ban}{#emotions_dlg.ban}.... ] ....

    Λοιπόν, για να ξανάρθω στο θέμα μας .... κάνοντας "κοσκίνισμα" στην ... άμμο του ποταμού του 6ου γκρουπ, ανέσυρα ψήγματα χρυσού, ο οποίος άλλοτε είχε τη μορφή "τζαζέ ακούσματος", άλλοτε τη μορφή "γνήσιου λαϊκού άσματος", άλλοτε τη μορφή "ξεγυρισμένης ροκιάς", άλλοτε τη μορφή "ακούσματος γεμάτου ζεστασιά και ανθρωπιά" κλπ κλπ κλπ .... 

    Έτσι, σε 4 τραγούδια έδωσα 5 αστέρια και σε άλλα 5 τραγούδια έδωσα 4 αστέρια .... έδωσα, όμως, και σε αρκετά τραγούδια 3 αστέρια ......

    Όταν θα τελειώσει η ψηφοφορία και για το 6ο γκρουπ, θα επανέλθω με τις εντυπώσεις μου από τα τραγούδια που μού άρεσαν και ξεχώρισα ....

     

    {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}

     

     

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 01-03-2010 23:07 ]


    melanok
    01.03.2010, 23:10

    Παράθεση:

    Το μέλος mixalis-kleanthis στις 01-03-2010 στις 19:37 έγραψε...

    (Μην ακουτε τον melanok κανει πλακα αλλα δεν το ξερει ακομα).     Αρχικα το''ΡΙΖΙΜΙΟ'' εχει μια συγκενεια με τον Μαλαμα αλλα ειναι πολυ ομορφο τραγουδι

    Για να δούμε ποιός θα κάνει πλάκα όταν βγουν τα αποτελέσματα και εμφανιστεί το όνομα του ερμηνευτή Μάλαμα.

    Το αποκλείω να πέφτω τόσο έξω.

    {#emotions_dlg.rockon}


    kwstasagas
    01.03.2010, 23:31

    "Για να δούμε ποιός θα κάνει πλάκα όταν βγουν τα αποτελέσματα και εμφανιστεί το όνομα του ερμηνευτή Μάλαμα.

    Το αποκλείω να πέφτω τόσο έξω"

     

    Χμμμ .... όντως, η φωνή που τραγουδά το "ΡΙΖΙΜΙΟ" μοιάζει πολύ με του Σωκράτη Μάλαμα ... όμως, δεν νομίζω ότι πρόκειται για τον Σωκράτη ... η φωνή που τραγουδά το "Ριζιμιό" έχει, νομίζω, κάπως πιο "εκλεπτυσμένη" απόχρωση σε σχέση με αυτή του Σωκράτη, κάτι που είναι εμφανές στο σημείο του τραγουδιού που πιάνει "ψηλές" κλίμακες ....

     

    Είναι, όμως, και κάτι ακόμη : Ο Σωκράτης Μάλαμας στη μέχρι τώρα πορεία του μάς έχει δώσει τα καλύτερα δείγματα, όχι μόνο από την άποψη του σπάνιου [και πολύτιμου για το ελληνικό τραγούδι τα τελευταία 20 χρόνια] ταλέντου του, αλλά και από την άποψη του ΗΘΟΥΣ και της ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ !!! Για το λόγο αυτό, δεν πιστεύω ότι θα έπαιρνε ποτέ του μέρος σε έναν διαγωνισμό που είναι για αφανείς, άγνωστους, άσημους, εκτός κυκλώματος κλπ δημιουργούς ..... 

     

     

     


    melanok
    02.03.2010, 10:21

     

    Εδώ θα αναγκαστώ να διαφωνήσω κάθετα. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και χρήζει περαιτέρω συζήτησης.

    Σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί έλλειψη  ΗΘΟΥΣ και  ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ κάποιου επώνυμου καλλιτέχνη, η συμμετοχή του σε οποιονδήποτε διαγωνισμό ή φεστιβάλ. Αντίθετα μάλιστα η παρουσίες τέτοιων δημιουργών αναβαθμίζουν το κύρος του εκάστοτε θεσμού. Επίσης ανεβαίνει και ο πήχης της ποιότητας άρα και ο βαθμός προσπάθειας για τους αφανείς. Δεν πρέπει να καταλήξει ο διαγωνισμός ένα κλειστό εσωστρεφές και «ρατσιστικό» κατά κάποιο τρόπο γκέτο. Άλλωστε ούτε και στους όρους αναφέρεται κάποιου τέτοιου είδους αποκλεισμός. Η μουσική είναι μία, πέρα από είδος, φύλο, χρώμα, αναγνωρισιμότητα, ηλικία.

    Τώρα για το «εκτός κυκλώματος» τι είναι σήμερα αυτό το κύκλωμα; Η δισκογραφία; Μα και το Αρχαίο άγαλμα στο βυθό δισκογραφημένο είναι όπως και πολλά άλλα συμμετέχοντα τραγούδια. Σημασία έχει η ποιότητα και όχι το πόσο δημοφιλής είναι κάποιος.

    Ο κάθε επώνυμος λοιπόν, άσχετα αν είναι ο Μάλαμας ή όχι στο τραγούδι (δεν επιμένω), είμαι σίγουρος πως θα στεναχωρηθεί από αυτή τη θέση αλλά και ενδεχόμενα θα αποθαρρυνθεί κάθε άλλος επώνυμος που τυχόν μελλοντικά θα ήθελε να συμμετάσχει. Στο φεστιβαλ θεσσαλονίκης την εποχή της δόξας του, το ’60 και ‘70  συμμετείχαν αρμονικά τα μεγαλύτερα και ποιοτικότερα ονόματα τις χώρας μαζί με τελείως άγνωστα πρωτοεμφανιζόμενα που αργότερα βέβαια αναγνωρίστηκαν. Κάποια χρονιά λοιπόν έτυχε να μην συμμετέχουν παρά ελάχιστοι επώνυμοι. Τότε ο επί δεκαετίες παρουσιαστής Άλκης Στέας έκανε την πρωτόγνωρη γκάφα και δήλωσε από μικροφώνου εκνευρισμένος : δεν μας ενδιαφέρει που δεν ήρθαν φέτος οι επώνυμοι, του χρόνου ας μην έρθει κανείς τους (ΑΣΕΒΕΙΑ προς τους γνωστούς συμμετέχοντες). Από τότε το φεστιβάλ άρχισε να φθίνει με τα γνωστά τελικά αποτελέσματα.

    Ο κάθε καταξιωμένος λοιπόν δημιουργός ΤΙΜΑ με τη συμμετοχή του το διαγωνισμό, και δεν τίθεται καν θέμα ανέντιμου συναγωνισμού, αρκεί επαναλαμβάνω και εμείς οι ψηφοφόροι να εκπαιδευτούμε να ψηφίζουμε τραγούδια και όχι ονόματα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 02-03-2010 10:36 ]