ελληνική μουσική
    589 online   ·  210.870 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    melanok
    02.03.2010, 10:45

    Θα ήταν εδώ πολύ χρήσιμη και η γνώμη ( αν και σε λάθος topic, αλλά τι να κάνουμε) του διαχειριστή, για το αν είναι ευπρόσδεκτοι (δεν λέω αν δικαιούνται) οι πιο αναγνωρίσιμοι δημιουργοί σε ένα τέτοιο διαγωνισμό.

    οκ μεταφερεται το θέμα στο νέο topic

    Σκέψεις & προβληματισμοί κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 02-03-2010 11:31 ]


    Disasterpiece
    02.03.2010, 13:25

    Δεν ειναι ο Μαλαμας στο "Ριζιμιο",ενα googling αρκει για να το διαπιστωσει καποιος(αρκει και το αυτι μας βεβαια).Ντορος ανευ νοηματος..{#emotions_dlg.thumbdown}


    melanok
    02.03.2010, 14:33

    και για να μην ξεχνιώμαστε αφεντικό... Πέρασα χθες από την τράπεζα (1η του μήνα) και δεν μου είχες βάλει την αύξηση που μου υποσχέθηκες στο μισθό μου. Και όμως εγώ με τα διάφορα trick, σου αύξησα την  επισκεψιμότητα του topic, και τη συμμετοχή στην ψηφοφορία του 5ου group

     

    {#emotions_dlg.oops}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : melanok στις 02-03-2010 14:35 ]


    ixthis
    02.03.2010, 14:58

    Παρακολουθώ καιρό τωρα τη σελίδα του heaven αλλα σαν μέλος της κοινότητας ειμαι πρόσφατα γραμμένη.

    Θέλω να σας ρωτήσω αν το τσατ χρησιμοποιήτε για να γίνονται διάφορες συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων που όπως φαίνεται ειναι πολλές και ενδειαφέρουσες (άσχετα αν καποιες φορές γίνονται ιδιαίτερα θερμές ).

    Ακόμα αν ορίζονται συναντήσεις για συγκεκριμένο θέμα οπως σ άλλα φόρουμ.

    Πχ στις επτα σήμερα οσοι θέλουν να συμμετέχουν για το θέμα αυτό .

    Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει .

    Νομίζω οτι θα βοηθούσε μια πιο αμεση επικοινωνία και συζήτηση .

    Ευχαριστώ

     

     


    teoaggelidis
    02.03.2010, 17:27
    Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι το 1ο και το 3ο γκρουπ επρεπε να ειναι σχεδον ολοκληρα στον τελικο...διοτι το τραγουδι που ξεχωρισα εγω απο το 3ο γκρουπ ειναι στην κατω απο την 20η θεση και εχει παρει περισσοτερους ψηφους απο 8-10 τραγουδια που εχουν περασει ηδη στον τελικο..αλλα αυτη ειναι η αγρια ομορφια των διαγωνισμων.Συγχαρητηρια τελος θελω να δωσω σε ολους οσους διαγωνιστηκαν και σε ολους οσους τον διοργανωσαν.Καλη συνεχεια!!!
    teoaggelidis
    02.03.2010, 17:42
    Επισης θελω να δωσω ξεχωριστα συγχαρητηρια στα παιδια που εγραψαν το "ΜΕΣ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟΥ ΤΑ ΜΕΛΤΕΜΙΑ" γιατι ειναι απλα τελειο απο οποια πλευρα και αν το δεις και το ακουσεις..και στοιχο και μουσικη και τραγουδι...οποτε σαν γνησιος νησιωτης με εχει αγγιξει πραγματικα αυτο το διαμαντι του διαγωνισμου!
    valie
    04.03.2010, 17:27

    Παιδιά, ωραία όλα τα τραγούδια αλλά δεν συμφωνώ με το να συμμετέχουν ορχηστρικά. Δεν λέω το ocean είναι ωραίο κομμάτι να το χορέψεις σε ένα club αλλά μπορείς να το συνθέσεις μέσα σε λίγα λεπτά. Ένα τραγούδι πολλές φορές κρίνεται περισσότερο για το στίχο του. Τεςπα, κατά τη γνώμη μου το ριζιμιό είναι πολύ ωραίο ποιοτικό τραγούδι και το ψήφισα, μ' άρεσε και ο Ασύκωτος αλλά και ένα άκυρο τελείως, το Ρακόμελο ζεστό χωρίς κανέλα, πραγματικά χαρούμενο όπως γράφει ο συνθέτης {#emotions_dlg.clap}, μου φτιαξε τη μέρα! Αυτά από μένα, καλή επιτυχία στα παιδιά που συμμετέχουν και πολλά συγχαρητήρια στους διοργανωτές!!!{#emotions_dlg.inlove}


    anderchan
    05.03.2010, 18:03

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 01-03-2010 στις 16:56 έγραψε...

    - Labyrinth ..... πολύ ωραίο ορχηστρικό, το οποίο συνδυάζει αριστοτεχνικά τα λάτιν ακούσματα με τζαζέ πινελιές .... Ακούγοντάς το, νόμιζα ότι έκανα ένα μικρό ταξιδάκι που άρχισε από .... τις Άνδεις και .... κατέληξε στα τζαζ -μπαρ της Νέας Υόρκης {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}......

     

    kwstasagas,

    ευχαριστούμε για την αναφορά. Να είσαι καλά,

    AF


    antoniost
    06.03.2010, 10:58

    ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antoniost στις 06-03-2010 11:16 ]


    kwstasagas
    06.03.2010, 11:38

    anderchan, δεν υπάρχει κανένας λόγος να με ευχαριστείς ...

    ΄Ολα τα όργανα που συμμετείχαν στο ορχηστρικό σας έπαιξαν άρτια, δεξιοτεχνικά και, προπαντός, με καθαρότητα και διαύγεια !!!

    Αυτά βλέπουμε εμείς, που δεν ευτυχήσαμε να γίνουμε "δεξιοτέχνες" στα μουσικά όργανα που παίζουμε, και .... μάς πιάνει ζήλεια .....


    petros2006
    07.03.2010, 23:19
    Τα τραγουδια που πραγματικά μου άρεσαν ειναι το ΡΙΖΙΜΙΟ αν και κατι μου θυμιζει η μελωδια του...αλλα και το εκπληκτικό Μες του αιγαίου τα μελτέμια...σε ταξιδεύει αυτό το τραγούδι μπράβο στα παιδιά που το έγραψαν.
    jorge
    09.03.2010, 00:27

    Από το 6ο group ξεχώρισα και έδωσα 5άρια στα:

    - Σωπαίνουν αυτοί που αγαπούσαν

    - Απόψε

    - Περιπλάνιση

    - Θέλω να σε πάρω αγκαλιά

    - Ανθρωποι ωραιοι

    - Ο Αναπτήρας

    - Σαν Βροχή

     

     


    ilio
    09.03.2010, 09:11

    Δεν έχω συμμετάσχει στην παρούσα συζήτηση μέχρι στιγμής γιατί δεν ήθελα να επηρεάσω,όμως μόλις μπούμε στην τελική ευθεία,στον μεγάλο τελικό,εκεί που θα γίνει και η "σφάγη" {#emotions_dlg.biggrin} για την ανάδειξη του νικητή θα αποκαλύψω και εγώ τις προτιμήσεις μου.Smile

    Προσπαθώ πάντως να μην παρακολουθώ το παρόν topic για ευνόητους λόγους.

     


    evakarakoudi
    09.03.2010, 19:08
    Γειά σας κι από εμένα! Αποφάσισα να γράψω κι εγώ ένα σχόλιο σ' αυτό το τελευταίο γκρούπ πριν από τον τελικό. Τα τραγούδια που ξεχώρησα από το 6ο γκρούπ είναι: - "ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΗ", γιατί νομίζω ότι έχει μια ζεστή εκφραστικότητα και σε φωνή και σε μελωδία , τα οποία συνδυάζονται με τον ανάλογο στίχο - "ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΤΑ ΜΕΛΤΕΜΙΑ" , για την επίσης ζεστή φωνή της κοπέλας - "ΑΠΟΨΕ" , για την πολύ καλή παραγωγή και ενορχήστρωση Αυτά απο μένα !!! :) Καλή συνέχεια !!!
    antoniost
    11.03.2010, 23:20

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antoniost στις 11-03-2010 23:31 ]


    brees21
    12.03.2010, 10:25

    Καλημερα παιδες κ απο μενα, η μαλλον καλως τον κ ας αργησε, μιας κ ειχα καιρο να λογκαρω στο φορουμακι αυτο. Λοιπον , αν ξεχωριζω 2 κομματακια ειναι το ΡΙΖΙΜΙΟ το οποιο αν κ δεν ακουω εντεχνα με μαγεψε αφανταστα, αξιζει συγχαρητηρια στους δημιουργους και ερμηνευτες του. Επισης πολυ καλη εντυπωση μου εκανε το Ocean, που αν και ερασιτεχνικη παραγωγη εαν ειχε δουλευτει λιιιιγο περισσοτερο θα μιλαγαμε για το hit του επομενου καλοκαιριου, απλο στη συνθεση του κ ακρως ατμοσφαιρικο. Μπραβο. Συγχαρητηρια κ στο musicheaven για τη διοργανωση .


    SakisKouroupos
    12.03.2010, 22:55
    Κάπου μου θυμίζει το κοπάδι που μόλις πάει το πρώτο ακολουθούν και τα άλλα έτσι και εδώ μόλις πει κάποιος για κάποιο τραγούδι σε λίγο το βλέπεις και κινελιται για λίγο μέχρι να πεί κάποιος άλλος για κάποιο άλλο !!!!!!!
    kwstasagas
    13.03.2010, 18:31

    Το πλέον αγαπημένο μου τραγούδι του 6ου γκρουπ το βλέπω αρκετά χαμηλά, κάτω από τη μέση της βαθμολογίας .....

    Μιλάω για το ΟΝΕΙΡΑ ΣΕ ΦΟΡΤΗΓΑ !!!!!!! Γίνεται να γράψει κάποιος τραγούδι southern rock και, παρόλα αυτά, να ακούγεται τόσο "ελληνοπρεπέστατο" ??? Γίνεται η μουσική των LYNYRD SKYNYRD να προσαρμοσθεί με πειστικό τρόπο στα δικά μας "εγχώρια" δεδομένα ??? Γίνεται σε τραγούδι southern rock να "ενσωματωθούν" ελληνικοί στίχοι δυνατοί, ουσιώδεις, που εκφράζονται με ευγένεια και "τσαμπουκά" συνάμα, και χωρίς να ακούγονται "παράταιροι" εν σχέσει με το είδος του τραγουδιού ??? Οι δημιουργοί του ΟΝΕΙΡΑ ΣΕ ΦΟΡΤΗΓΑ μάς δίνουν την απάντηση ότι .... ναι, ναι, όλα τα παραπάνω γίνονται και παρα - γίνονται .....

    Παρόλο που, πιθανότατα, το τραγούδι δεν θα περάσει στον τελικό, θα δώσω πολλά - πολλά συγχαρητήρια στους δημιουργούς του .... Μάλιστα, ακούγοντας αυτό το τραγούδι είχα την εντύπωση ότι παιζόταν μπροστά στα μάτια μου .... ένα ταινιάκι μικρού μήκους [κατά προτίμηση road movie] !!! Επίσης, έκανα συνειρμούς με το βιντεοκλίπ του τραγουδιού των GEORGIA SATELITES "KEEP YOUR HAND TO YOURSELF", το οποίο βγήκε, νομίζω, στα μισά των 80ς και παιζόταν αρκετά στις ελληνικές μουσικές εκπομπές [Μουσικόραμα κλπ .... τελικά δεν απέφυγα, για μία ακόμη φορά, τις αναμνήσεις από τα 80ς {#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}{#emotions_dlg.thumbdown}....... ]. Σε εκείνο το βιντεάκι η μπάντα [η οποία εκεί στα 80ς έκανε μια αξιοπρεπέστατη προσπάθεια αναβίωσης / συνέχισης του southern rock] εμφανίζεται να παίζει το ανωτέρω τραγούδι .... στην καρότσα ενός φορτηγού {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}, το οποίο διασχίζει έναν επαρχιακό δρόμο .....

     

     


    kwstasagas
    13.03.2010, 18:57

    "φυσικα αυτη ειναι η δικη μου μουσικη εκτιμηση αλλα δε νομιζω να ειναι τοσο υποκειμενικη"

    Κοίταξε, αυτό λίγο - πολύ έχει συμβεί με όλους όσοι [επιμένουμε ακόμη να] ασχολούμαστε με τον διαγωνισμό και να γράφουμε στο παρόν τόπικ τις εντυπώσεις μας για κάποιο τραγούδι. Κάποιοι έχουν επαινέσει ένα τραγούδι του διαγωνισμού, το οποίο σε εμάς δεν άρεσε. Ή και το αντίστροφο : εμείς να έχουμε επαινέσει [και ψηφίσει] κάποιο τραγούδι του διαγωνισμού, το οποίο σε άλλους ενδεχομένως να έχει φανεί "βλακεία". Δες για παράδειγμα το αμέσως παραπάνω ποστ μου : εκεί γράφω εγκωμιαστικά σχόλια για ένα τραγούδι που η ακρόασή του με "πόρωσε άγρια". Το τραγούδι αυτό, όμως, είναι πολύ χαμηλά στη βαθμολογία του 6ου ομίλου !!! Είναι δυνατόν να αρέσουν σε όλους μας τα ίδια πράγματα ??? Φυσικά και όχι ....

     

    "για κομματια που δεν εχουν τιποτα να πουν χωρις καμια δομη, διασπαρτα πραγματα"

    Σίγουρα, στον διαγωνισμό έχουν συμμετάσχει πολλά τραγούδια που φέρουν τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις. Όμως .... πραγματικά, δεν βλέπω για ποιο λόγο να μη συμμετάσχουν. Δεν βλέπω το λόγο κάποιος που έχει γράψει μια "μετριότητα", να μην στείλει το τραγούδι του στον διαγωνισμό !!!! Δεν νομίζω, πια, ότι θα είναι τόσο τρομερό αν κάποιος που έγραψε ένα "χάλια τραγούδι" βιώσει, έστω και για λίγο, τη χαρά της συμμετοχής του στον διαγωνισμό .... Εδώ ο άλλος με ένα τραγούδι "πιάσαμε - πάτο - δεν - πάει - παρακάτω" θα κάνει ... ταξιδάκι αναψυχής στη Σκανδιναβία με τα λεφτά του Έλληνα φορολογούμενου πολίτη !!! Θα μας ενοχλήσει ο 16χρονος - 18χρονος που θα στείλει το "πρωτόλειό" του τραγουδάκι στο διαγωνισμό του ΜΗ ??????

     


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 13-03-2010 18:58 ]


    alexzhrd
    13.03.2010, 20:28

    Εδώ και μέρες μου έχει κολλήσει και σιγοτραγουδώ το τραγούδι του 6ου group Σε Ιστορία. Πολύ όμορφη μελωδία και στίχοι αξιοπρεπείς γεμάτοι εικόνες. Με μια απλά καλή παραγωγή, δεν θα είχε να ζηλέψει σε τίποτα τις μπαλλάντες που κυριαρχούν στα ραδιόφωνα.

    Αν θέλει ο δημιουργός ας επικοινωνήσει μαζί μου μέσω του http://www.archanthropoi.gr ή ας μου στείλει ΠΜ.