ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.913 μέλη

    Κούρδισμα τυμπάνων...ένα πικραμένο θέμα!

    ORFEASMIRSINIS
    11.09.2012, 17:22

     Έχω ανεβάσει βιντεάκι, ... δικό σου δεν είδα ακόμα! Φαντάζομαι, κάτι θα έχεις, ... απο κανα γάμο, ...  κανα πανηγύρι ...!!!  {#emotions_dlg.lol}


    Hastaroth
    11.09.2012, 20:39

    Σοβαρά,ανέβασες βιντεάκι που σε δείχνει να παίζης μελωδίες στα ντράμς;Γιά δώσε link να πάω να δώ...

    Δικό μου βιντεάκι δέν έχω ανεβάσει,αλλά στην musicpage μου εδώ έχω πολλές φωτογραφίες από συναυλίες που έχω παίξει.

    Αλλωστε,εγώ ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι παίζω μελωδίες στά τύμπανα.Σύ είπας....


    cobal
    11.09.2012, 21:25

    Πιστεψε με.... θα ηθελες πολυ να εχεις εμπειριες απο γαμους και πανηγυρια και μαλιστα με σοβαρους και απαιτητικους μουσικους!!!.

    Οσον αφορα για δικα μου βιντεο.... Υπαρχουν 4-5 στο you tube και καμια 10αρια στο Facebook αλλα θα σε απογοητευσω γιατι δεν κουρδιζω με κουρδιστηρι κιθαρας {#emotions_dlg.happycrazy} και συνεπως δεν καταφερνω να αποδωσω μελωδιες {#emotions_dlg.helpsmilie}

    Hastaroth. τσεκαρε την νεα φωτο προφιλ μου να δεις το πρωτο χειροποιητο ταμπουρο μου που εφτιαξα και χρησιμοποιησα για πρωτη φορα στο τελευταιο live της μπαντας μου. Καποια στιγμη θα ανεβασω και βιντεακι σχετικο.

    Δεχομαι παραγγελιες{#emotions_dlg.beer}


    Hastaroth
    11.09.2012, 21:50

    Στά χνάρια τού Γαβρίλου κι'εσύ νέε μου;Εύγε,τα μηνύματα είναι αισιόδοξα.

    Το ταμπουράκι το είδα στην φωτό.Εκ πρώτης όψεως καλό φαίνεται-περιμένω όμως και το βιντεάκι γιά να το ακούσω.Πού ξέρεις,μπορεί να είμαι ο δεύτερος εν Ελλάδι κάτοχος ταμπούρου μάρκας Cobal Smile


    cobal
    11.09.2012, 22:14
    χαχαχαχαχα.... CB custom παρακαλω... Θα σου κανω ενα δωρο. Δωσε διαστασεις και στοιχεια. Επισης τολμω να πω οτι τα τυμπανα μου θα ειναι καλυτερα απο του Γαβριλου και της καθε εταιριας τεσπα γιατι χρησιμοποιω αλλη μεθοδο κατασκευης..
    ORFEASMIRSINIS
    11.09.2012, 23:01

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 11-09-2012 στις 21:25 έγραψε...

    Πιστεψε με.... θα ηθελες πολυ να εχεις εμπειριες απο γαμους και πανηγυρια και μαλιστα με σοβαρους και απαιτητικους μουσικους!!!.   

    Ααα! γι αυτό λέει ο λαός ... είσαι για τα πανηγύρια! ... λόγω σοβαρότητος  {#emotions_dlg.lol}

    Παράθεση:
    Οσον αφορα για δικα μου βιντεο.... Υπαρχουν 4-5 στο you tube και καμια 10αρια στο Facebook
    Κάνε μας την τιμή και βάλε μας ένα στο MH, να σε απολαύσουμε (θέλω πανηγύρι, με μπύρα και σουβλάκι!{#emotions_dlg.biggrin})
    Παράθεση:
    αλλα θα σε απογοητευσω γιατι δεν κουρδιζω με κουρδιστηρι κιθαρας {#emotions_dlg.happycrazy}
     Καλά το κουρδιστήρι κιθάρας ήταν πολύ ψιλά γράμματα, αλλά για το κουρδιστήρι τυμπάνων τώρα δεν σε βλέπω να λες τίποτα, ...  τουμπεκί ψιλοκομμένο? 


    cobal
    11.09.2012, 23:42

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 11-09-2012 στις 23:01 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 11-09-2012 στις 21:25 έγραψε...

    Πιστεψε με.... θα ηθελες πολυ να εχεις εμπειριες απο γαμους και πανηγυρια και μαλιστα με σοβαρους και απαιτητικους μουσικους!!!.   

    Ααα! γι αυτό λέει ο λαός ... είσαι για τα πανηγύρια! ... λόγω σοβαρότητος  {#emotions_dlg.lol}

    Παράθεση:
    Οσον αφορα για δικα μου βιντεο.... Υπαρχουν 4-5 στο you tube και καμια 10αρια στο Facebook
    Κάνε μας την τιμή και βάλε μας ένα στο MH, να σε απολαύσουμε (θέλω πανηγύρι, με μπύρα και σουβλάκι!{#emotions_dlg.biggrin})
    Παράθεση:
    αλλα θα σε απογοητευσω γιατι δεν κουρδιζω με κουρδιστηρι κιθαρας {#emotions_dlg.happycrazy}
     Καλά το κουρδιστήρι κιθάρας ήταν πολύ ψιλά γράμματα, αλλά για το κουρδιστήρι τυμπάνων τώρα δεν σε βλέπω να λες τίποτα, ...  τουμπεκί ψιλοκομμένο? 



    χαχαχαχαχα..... Αυτος εισαι....


    ORFEASMIRSINIS
    12.09.2012, 00:19

      ------------------------

          kEEP ON TOUBEKIZIN  ...


    jorge
    12.09.2012, 00:52

    Ορφέα μην καταστρέφεις το topic σου. Ας επανέλθουμε για όσους πρωτοδιαβάζουν...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 21-12-2009 στις 22:37 έγραψε...

    Ντράμς ένα όργανο,μα τί όργανο!Λατρεία...!Το πιό δύσκολο,το πιο όμορφο,το πιο απαιτητικό,το πιο συναρπαστικό!...αλλά και το πιο κακοποιημένο!Γιατί δυστυχώς οι περισσότεροι που προσπαθούν να ασχοληθούν δεν έχουν καμμία μουσική παιδεία και δεν αποκτούν ποτέ γιατί τους πείσανε οτι ένα ντάπα ντούπα σε 4/4 είναι ντράμς.Και να το πνίξιμο και να το muffling και να τα μαξιλάρια και να οι κουβέρτες και να οι γάζες τα βαμβάκια και οι επίδεσμοι.Τα ντράμς στην ΕΝΤΑΤΙΚΗ!!! Αφήστε τα να αναπνεύσουνε,αφήστε τα να βγάλουν τις νότες τους!Κουρδίστε τα,βγάλτε τρίτες,πέμπτες,εβδόμες,παίξτε μελωδικά τους ρυθμούς,βάλτε κλίμακες και ως δια μαγείας θα δείτε οτι το θεωρούμενο συνοδευτικό όργανο είναι ΤΟ solo όργανο!Βαρέθηκα να βλέπω και να ακούω ακόμα και επαγγελματίες να παίζουν σε στραγγαλισμένες ντράμς,εγώ ο καραερασυτέχνης,χομπίστας,λάτης όλων των απανταχού ανα την υφήλιο κακοποιήμένων,στραγγαλισμένων αλλά τόσο υπέροχων ντραμσετς!!!


    ORFEASMIRSINIS
    12.09.2012, 01:22

     Γιώργο, γιατί καταστρεφω το θέμα μου. Παρέθεσα την τελευταία εξέλιξη στο κούρδισμα τυμπάνων, με ειδικό κουρδιστήρι για τύμπανα, συχνοτικό, όπως είναι τα κουρδίστήρια των μελωδικών οργάνων και οι ... συνήθεις 'υποπτοι, περι άλλων τυρβάζουν!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Hastaroth
    12.09.2012, 22:16

    Εν τώ μεταξύ,ακόμα περιμένουμε το βιντεάκι με το οποίο ο οδοντ-ντράμμερ θα μάς αποδείξη ότι παίζει μελωδίες στα ντράμς του.

    Ειδικώς δέ αυτό το 12ρι τόμ που το κουρδίζει σε Λά,θα είναι κατάλληλο και ώς διαπασών.


    Post αρνητικής αξιολόγησης