ελληνική μουσική
    930 online   ·  210.853 μέλη

    Κούρδισμα τυμπάνων...ένα πικραμένο θέμα!

    noizreduction
    06.02.2010, 10:59

    Διασκεδαστικος, αν μη τι αλλο! Keep up the good work.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-02-2010 11:16 ]


    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 13:20

    <<...δύο πράγματα δεν έχουν όρια σ αυτόν τον κόσμο.Το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία... και για το πρώτο δεν είμαι καθόλου σίγουρος! >>    ALBERT AINSTAIN

    Noiz,πρέπει να είσαι υπερήφανος που ολόκληρος Ainstan είχε ασχοληθεί με την περιπτωσιολογία της περίπτωσής σου!!Το χειρότερο είναι οτι, Ιατρικά ,θεωρείται απο τις ανίατες καταστάσεις όπως το Αλτσχάιμερ...αν και για το δεύτερο είναι σίγουρο οτι κάποτε θα βρεθεί θεραπεία!!


    djmetronomos
    06.02.2010, 13:35

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 06-02-2010 στις 10:25 έγραψε...

    Για ορθογραφία δε δέχομαι κουβέντα,διότι είμαι ο μόνος χωρίς λάθη.


    AINSTEIN ?

    ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ EINSTEIN


    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 14:23

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 06-02-2010 στις 13:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 06-02-2010 στις 10:25 έγραψε...

    Για ορθογραφία δε δέχομαι κουβέντα,διότι είμαι ο μόνος χωρίς λάθη.


    AINSTEIN ?

    ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕ EINSTEIN



    Ok! μίλησα και για λάθη εκ παραδρομής όμως. Εκτός κι αν δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη και θέλεις μετάφραση.


    noizreduction
    06.02.2010, 16:39

    Ποιος τολμησε να κατηγορησει πως ο Ορφεας κανει λαθος; Για να ξερετε, ο Αινσταιν πριν πεθανει ζητησε να αλλαξουν το ονομα του ωστε να ταιριαζει με τον πολυδιαβασμενο και μελετημενο Ορφεα!

     

    Ε, αφου ολοκληρος AINSTEIN ( αληθεια, εκ παραδρομης το λαθος γινεται μια φορα..Εγω βλεπω πως το εχεις κανει 2 φορες στο post σου. Μαλλον δεν ειναι μονο εκ παραδρομης..αλλα ολοκληρης επιδρομης απο λαθη {#emotions_dlg.clap} ) ασχοληθηκε με την...περιπτωσιολογια της περιπτωσης μου, πρεπει οντως να ειμαι περηφανος! Ειναι οπως η αριθμητικοποιηση των αριθμων, η συστηματικοποιηση του συστηματος κι αλλες τετοιες δυσκολες εννοιες πλεονασματικου τυπου!

     

    Το γεγονος βεβαια πως περα απο το δαχτυλο σου δεν ειδες πως ολοι σε δουλευουν πλεον ψιλο γαζι, αποδεικνυει πως οι ψυχολογοι εχουν να ασχοληθουν με μια περιπτωση που σε χαρακτηριζει και λεγεται...Ψωνιτιδα! Ανιατη δυστυχως, αλλα διασκεδαστικη για τους υπολοιπους.

     

     

     

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-02-2010 16:39 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-02-2010 16:41 ]


    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 17:26

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-02-2010 στις 16:39 έγραψε...

    Ποιος τολμησε να κατηγορησει πως ο Ορφεας κανει λαθος; Για να ξερετε, ο Αινσταιν πριν πεθανει ζητησε να αλλαξουν το ονομα του ωστε να ταιριαζει με τον πολυδιαβασμενο και μελετημενο Ορφεα!

     

    Ε, αφου ολοκληρος AINSTEIN ( αληθεια, εκ παραδρομης το λαθος γινεται μια φορα..Εγω βλεπω πως το εχεις κανει 2 φορες στο post σου. Μαλλον δεν ειναι μονο εκ παραδρομης..αλλα ολοκληρης επιδρομης απο λαθη {#emotions_dlg.clap} ) ασχοληθηκε με την...περιπτωσιολογια της περιπτωσης μου, πρεπει οντως να ειμαι περηφανος! Ειναι οπως η αριθμητικοποιηση των αριθμων, η συστηματικοποιηση του συστηματος κι αλλες τετοιες δυσκολες εννοιες πλεονασματικου τυπου!

     

    Το γεγονος βεβαια πως περα απο το δαχτυλο σου δεν ειδες πως ολοι σε δουλευουν πλεον ψιλο γαζι, αποδεικνυει πως οι ψυχολογοι εχουν να ασχοληθουν με μια περιπτωση που σε χαρακτηριζει και λεγεται...Ψωνιτιδα! Ανιατη δυστυχως, αλλα διασκεδαστικη για τους υπολοιπους.

     

     Ο Αλβέρτος δε θα μπορούσε να μιλήσει για τη δική σου περίπτωση βλακείας διότι απεβίωσε το 1955.Γενικά όμως άρθρωσε ,για τις περιπτώσεις λόγο(περίπτωση+λόγος--->περιπτωσιολογία),στις οποίες εντάσσεται η δική σου περι+πτώσις εκ του περί+πίπτω δηλ. περίπτωση-βλακεία

     

     ...Γενικά πάντος όλοι εδώ στο group πολύ διασκεδάζομε με τη δική σου ΠΕΡΙ ΠΤΩΣΗ, τόσο που σκεπτόμεθα  να καταργήσουμε την πρόβα της Τετάρτης και να την αφιερώσουμε σε Ημέρα Ανάγνωσης Noiz!...καλύτερο κι απο Λαζόπουλο μιλάμε!!!

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-02-2010 16:39 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-02-2010 16:41 ]




    noizreduction
    06.02.2010, 17:38

    Μαθε να κανεις ενα quote πρωτα και μετα βλεπουμε ποιον θα αναδειξουμε μεγαλυτερο βλακα στο forum!!! {#emotions_dlg.oops}

     

    Αν και βλεπω το θεμα να κλειδωνει γιατι το παρακαναμε, νομιζω πως τα πας μια χαρα. {#emotions_dlg.clap}

    Ε, εαν ειναι να παιξετε ενα κομματι για μενα θα σε παρακαλουσα να απεδιδες τον απαραιτητο σεβασμο και να κουρδιζες το σετ σου σε C#. Ετσι για αλλαγη!
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-02-2010 17:44 ]


    cobal
    06.02.2010, 17:43

    Ορφεα... Οσο αφορα την αποψη σου για το κουρδισμα γενικως... Δεν με ενδιαφερει γιατι μετα απο τοσα χρονια ασχολειας και αλλαγες πολλων διαφορετικων μεμβρανων εχω βρει αυτο που με αντιπροσωπευει και ειδικα για το στυλ που παιζω. Αν και δεν μπορω να κρυψω οτι ακομη ψαχνομαι σε μερικα θεματα γυρω απο τα τυμπανα γενικως (δεν πιστευω να θελεις να πεις κατι για το τελευταιο)

    Τωρα... για το βιντεο σου..... Εσυ ετσι κουρδιζεις?????? Και σ' αυτο το βιντεο ακουμε μελωδιες δηλαδη????? Γιατι αν εσυ ακους, τοτε καποιος απο τους δυο μας εχει σοβαρο προβλημα


    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 17:45

    Χα!χα!Με τέτοια κολπάκια νομίζεις θα χάσεις τα σκήπτρα?Είναι ενα σύνηθες σύμπτωμα στην συμπτωματολογία της νοητικής νόσου που ονομάσθηκε βλακεία!


    noizreduction
    06.02.2010, 17:50

    Μ'αρεσει οταν μεγαλοι ανθρωποι ( δηλαδη trolls στη συγκεκριμενη περιπτωση ) συμπεριφερονται ετσι. Αποδεικνυει περιτρανα γιατι η κοινωνια μας παει κατα διολου και γιατι η νεολαια δεν εμπιστευεται τους παλαιοτερους ( ειναι η περιπτωση της χαζης αυθεντιας δηλαδη ).

     

    Απολαυστικος για αλλη μια φορα. Τα πας πολυ καλα!

     

    Ενα βιντεακι σου ζητησαν οι ανθρωποι. Αφου εισαι τοσο καιρο με τη "μπαντα" μαλλον θα εχεις και κανα live να μας ανεβασεις να δουμε τι "μαστορας" εισαι.


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-02-2010 17:51 ]


    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 18:54

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 31-01-2010 στις 23:43 έγραψε...

     

     

     

     

    Παράθεση:
    ειναι η κλασσικη σκεψη του Ελληνα drummer πως ειναι υποδεεστερος απο τα αλλα οργανα γι'αυτο πρεπει να κανει κατι για να ξεχωρισει.

     Αυτή είναι η άποψη του για όλους εσάς που τον κάνατε τιμητή των Πάντων!

     

     

    Παράθεση:
    Κι αν καποιος drummer θελει να κανει solo καριερα, μη ξεχασει να παρει και μαρακες κουρδισμενες σε Φα φαλτσορε... {#emotions_dlg.rockon}

     

     Τα ακούτε ?σε Φα Φαλτσόρε..!Ο μεγάλος Μουσουργός Noiz!Οι φίλοι σου oi ντράμερ που υποτίθεται οτι τους έδωσες το Link για να γελάσουνε ,ξέρουν άραγε τις ενδόμυχες σκέψεις σου γι αυτούς?

    Και εν πάση περιπτώσει, ασε μας λεβέντη μου να βρούμε την άκρη, εμείς οι ντράμερ μεταξύ μας!Σου ξαναλέω μην πετάγεσαι σαν την πορδή και μας γ...... το θέμα.Τα δικά σου τα πληκτράκια καλά στα κουρδίζει η Yamaha!
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 31-01-2010 23:50 ]




    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 19:46

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 06-02-2010 στις 17:43 έγραψε...

    Παράθεση:
    Αν και δεν μπορω να κρυψω οτι ακομη ψαχνομαι σε μερικα θεματα γυρω απο τα τυμπανα γενικως (δεν πιστευω να θελεις να πεις κατι για το τελευταιο)

    Φυσικά και θέλω να πω,οτι κάνεις πολύ καλά γιατί όταν σταματάμε να <<ψαχνόμαστε>> σταματάμε και να εξελισσόμαστε.

    Παράθεση:
    Τωρα... για το βιντεο σου..... Εσυ ετσι κουρδιζεις?????? Και σ' αυτο το βιντεο ακουμε μελωδιες δηλαδη????? Γιατι αν εσυ ακους, τοτε καποιος απο τους δυο μας εχει σοβαρο προβλημα



    Αχ cobal!Δεν προσέχεις τί γράφω.Λέω λοιπόν οτι οι λεβέντες αυτοί,οι μυστήριοι,έχουν πολύ δρόμο ακόμα, τον οποίο δεν θα τερματίσουνε ποτέ ,γι αυτό γράφω οτι ίσως κάποιος μαθητής τους ,το εξελίξει το θέμα.Εμένα με ενδιέφερε να δεις οτι η κεντρική ιδέα των μελωδικών ντράμ υπάρχει και αλλόυ σε όλο τον πλανήτη και δεν είναι μια ιδιοτροπία δική μου!

    Θα ήθελα κάποια στιγμή με ένα κουρδιστήρι να κουρδίσεις το 12άρι σου σε ΛΑ και να μου πείς εάν βελτιώθηκε ο ήχος στο τύμπανο.


    noizreduction
    06.02.2010, 22:08

    Το γεγονος πως χρειαστηκες περιπου 3 σελιδες για να δεις τι ειχα γραψει στην πρωτη, αποδεικνυει πως καποιος δουλευει με μεγαλη διαφορα φασης! {#emotions_dlg.yes}

     

    Προφανως δεν επικοινωνεις καλα με το περιβαλλον διοτι ειπα πως μπορει ενας ντραμερ να αισθανεται ο υποδεεστερος σε μια μπαντα, ομως στις μπαντες που εχω παιξει και παιζω ( καθως και στις ηχογραφησεις που δουλευω ) δινουμε στο ντραμερ να καταλαβει πως εαν δεν υπαρχει αυτος, ο σκελετος ολης της μπαντας ειναι νεκρος. Απλα πραγματα. Τι το πιλατευεις; Να βγαλεις απο τη μυγα ξυγκι; Ε, δεν υπαρχει μυγα!

     

     

    Χεχε, χαιρομαι που χρησιμοποιεις εκφρασεις του δρομου. Συνεχισε τη καλη δουλεια. Ομολογω πως καιρο ειχα να διασκεδασω με τετοιο επιπεδο σε forum.


    noizreduction
    06.02.2010, 22:10

    Δε ξερω βεβαια τι σε ενοχλει περισσοτερο...

    Πως δε ξερεις να κανεις ακομα ενα καλο quote ή πως ακομα δεν μας εδειξες βιντεο με τις παικτικες σου ικανοτητες; Και βεβαια αναμενουμε μελωδια, οχι νταμπα-ντουμπου-τσαφ {#emotions_dlg.whistling}

     

    Αληθεια, στο "Διατροφη και Υγεια" χρησιμοποιεις αυτη τη γλωσσα που εχεις εδω ή ειναι προνομιο μονο εμεις να τη βλεπουμε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-02-2010 22:14 ]


    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 22:50

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-02-2010 στις 22:08 έγραψε...

     

     

    Παράθεση:
     δινουμε στο ντραμερ να καταλαβει πως εαν δεν υπαρχει αυτος, ο σκελετος ολης της μπαντας ειναι νεκρος.
      

     Όσο γράφεις τόσο εκτίθεσαι!Γιατί να του δώσεις να καταλάβει,ο ίδιος δεν γνωρίζει την αξία του?Ή μήπως επειδή εσύ τον υποτιμάς ενδόμυχα, αισθάνεσαι την ανάγκη να εξάρεις την αξία του και το ρόλο του?Μου θυμίζεις αυτούς που σε θάβουνε πισώπλατα και όταν τους συναντάς στο δρόμο είναι αυτοί που σε χαιρετούν πιο εγκάρδια απο όλους φοβούμενοι μήπως διαγνώσεις την αντιπάθειά τους ή την περιφρόνησή τους.ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ.ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΜΑΣ!!!

    Όσον αφορά τα QUOTE είναι το τελευταίο μου άγχος,αλλά για χάρη σου βελτιώνομαι συνεχώς.Έτσι γιατι μου είσαι παραπονιάρης...!

    .




    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 23:04

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 06-02-2010 στις 22:08 έγραψε...

     

     

    Παράθεση:
    ειπα πως μπορει ενας ντραμερ να αισθανεται ο υποδεεστερος σε μια μπαντα
     

     ...προς τους απανταχού ντράμερ.Σας παρακαλώ μην αισθάνεθε υποδεέστεροι γιατί ο αρχιμουσικός Noiz σας έχει πάρει χαμπάρι!!!!



    cobal
    06.02.2010, 23:41

    Εσεις οι δυο στο τελος θα γινετε τα καλυτερα φιλαρακια  {#emotions_dlg.beer}


    noizreduction
    07.02.2010, 03:24

    Cobal, ω ναι..ειμαι αρκετα ζωοφιλος {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Αραγε οι συναδελφοι γιατροι στο "Υγεια και Διατροφη" ξερουν με τι ατομο εχουν να κανουν ή εχουμε να κανουμε με διπλη προσωπικοτητα;

     

    Τελοσπαντων, αρκετα ασχοληθηκα με τα μπεμπεδισματα ενος μεγαλου ανθρωπου που νομιζει πως ανακαλυψε την Αμερικη οταν εβαλε μπαταριες σε ενα κουρδιστηρι κιθαρας. Η ωριμοτητα τελικα δεν ειναι θεμα ηλικιας. Ουτε και ο σεβασμος δεν ειναι θεμα ηλικιας.

     

    Αντε καλη συνεχεια. Με συνδρομο "Ειμαι καλυτερος απο το Portnoy" ο γιατρος λεει να λεμε παντα "ναι".

     

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 07-02-2010 03:30 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 07-02-2010 03:36 ]


    ORFEASMIRSINIS
    07.02.2010, 11:49

    ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ ΤΥΜΠΑΝΩΝ-DRUMS

    Πάντα χρησιμοποιούμε κουρδιστήρι κιθάρας.Η άλλη εναλλακτική είναι η χρήση παλμογράφου αλλά μπλέκει το πράγμα.Ένα <<καλό αυτί>> μπορεί να κουρδίσει και παίρνοντας τον τόνο απο το μπάσο ή απο ένα αρμόνιο ή οποιοδήποτε όργανο(συνήθως όλοι παίζουμε ένα δεύτερο μουσικό όργανο).Πάντως το χρωματικό κουρδιστήρι είναι το πιο εύκολο και γρήγορο

        Ξεκινάμε λοιπόν κουρδίζοντας το 12άρι σε ΛΑ ίδιο κούρδισμα πάνω και κάτω στα δέρματα.

        Γιατί σε Λα?Διότι είδα οτι στη συχνότητα του Λα,χρησιμοποιώντας δέρματα G1 EVANS έχω τις πιο πλούσιες αρμονικές και τον πιο ωραίο ήχο απο το 12άρι μου σε σύγκριση με ΄το κούρδισμα σε οποιαδήποτε άλλη συχνότητα έστω και με διαφορά ενός ημιτονίου.

         Είναι πάγια πεποίθησή μου οτι  μια συγκεκριμένη διάμετρος μεμβράνης  έχει ένα συγκεκριμένο τέντωμα στο οποίο αποδίδει τη βέλτιστη ακουστική ποιότητα.Αυτό έχει να κάνει με τη διάμετρο λοιπόν του δέρματος και όχι με την ποιότητα κατασκέυής ή το είδος των ξύλων των τυμπάνων.Απλά η καλύτερη ποιότητα κατασκευής του τυμπάνου βελτιώνει την ποιότητα του ήχου μας ακόμα περισσότερο.Άρα αυτό που κάναμε είναι να καταστήσουμε ανεξάρτητο τον τόνο του τυμπάνου μας απο το είδος των ξύλων και να έχομε μια απευθείας συνάρτηση μόνο με τη διάμετρό του,όχι το βάθος του.Για το βάθος θα μιλήσουμε αργότερα.

         Έτσι λοιπόν το κούρδισμα που προτείνω δεν είναι απλά ένα κούρδισμα τονικότητος αλλά ,εξίσου σημαντικό και βελτιστοποίησης του παραγομένου ήχου.

          Απο εδώ και πέρα λοιπόν ακολουθούμε την πρακτική που εφαρμόζουμε και στην χορδή του πυθαγόρα όπου αυξομειώνοντας το μήκος της χορδής παράγουμε ήχους διαφορετικής τονικότητοςΚαι εδώ ως διάσταση έχουμε πάλι μήκος αυτό της διαμέτρου του τυμπάνου όμως.

         Στην χορδή αυξομειώνουμε το μήκος της και έτσι αυξομειώνουμε τη συχνότητα.Στις μεμβράνες δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα και γι αυτό χρησιμοποιούμε διαφορετικού εμβαδού μεμβράνες και έτσι αυτό το πετυχαίνουμε έμμεσα.

         Απο την άποψη της φυσικής των κυμάτων τα πράγματα δεν αλλάζουν.Θα δανειστώ ένα απόσπασμα απο το κείμενο του μεγάλου δασκάλου gravar και του ζητώ συγγνώμη διότι ούτε την άδειά του έχω ζητήσει,ούτε είναι ενήμερος,ούτε έχει καμία σχέση αυτό που γράφει,με τα τύμπανα.Η συσχέτιση είναι καθαρά δική μου προσαρμογή.

        Για να φανταστούμε κάπως το φαινόμενο,(γράφει ο Δάσκαλος),ας σκεφτούμε οτι ρίχνουμε μια πέτρα στο νερό μιας πισίνας.(Φανταστείτε την πισίνα στρόγγυλη έτσι ώστε να αναπαριστά η επιφάνειά της μια μεμβράνη ενός τυμπάνου και το βάθος της πισίνας ωσ το ίδιο το τύμπανο)----->{ο,τι είναι εντός παρενθέσεως είναι δική μου προσθήκη}.Τα κύματα που θα ξεκινήσουν απο το σημείο που έπεσε η πέτρα,θα φθάσουν στα τοιχώματά της πισίνας και θα ανακλαστούν προς το κέντρο πάλι.Τα κύματα που έρχονται απο αντίθετες πλευρές θα συναντηθούν και θα δημιουργήσουνπιο πυκνά κύματα απο τα αρχικά.΄Όσο πιο πολύ συμβάλλουν -ενώνονται-τα κύματα,τόσο πιο πυκνό κυματισμό θα έχουμε.

           Τα κύματα που δημιουργούνται απο ανάκλαση των αρχικών κυμάτων λέγονται ΣΤΑΣΙΜΑ ΚΥΜΑΤΑ.

         Έχει διαπιστωθεί οτι τα στάσιμα αυτά κύματα δημιουργούνται σε μήκος ακάραιων υποδιαιρέσεων της χορδής(της μεμβράνης λέω εγώ).Δηλ.έχουμε στάσιμα κύματα στο 1/2,1/3,1/4,1/5...1/16κ.λ.π.

          Καταλαβαίνουμε λοιπόν,οτι χτυπώντας μια χορδή(μεμβράνη λέω εγώ) δεν δημιουργούμε μόνο την αρχική ταλάντωση αλλά και μια σειρά άλλων διαφορετικών απο την αρχική.Τα στάσιμα κύματα παράγουν ήχο-αφολυ είναι ταλαντώσεις της χορδής(της μεμβράνης λέω εγώ)-αλλά σε μικρότερη ένταση και σε διαφορετικό ύψος απο τον ΘΕΜΕΛΙΟ ΗΧΟ.

         [ΘΕΜΕΛΙΟ ΗΧΟ ονομάζομε τον ήχο που δίδεται απο τη ταλάντωση της χορδής (της μεμβράνης λέω εγώ) σε όλο της το μήκος.]

     

        Μάλιστα όσο μικρότερο τμήμα της χορδής (μεμβράνης λέω εγώ) παράγει τον ήχο,τόσο λιγότερο αυτός ακούγεται,ενώ παράλληλα είναι και σε μεγαλύτερο ύψος

       Εδώ τελειώνει η αναφορά στο δάσκαλο και να του ζητήσω και πάλι συγγνώμη για την χρήση του αποσπάσματος χωρίς την άδεια του.

       Εφαρμόζοντας απλή μέθοδο των τριών και έχοντας καθορίσει τη διάμετρο των 12 ιντσών ως 440 Hz το 13άρι θα πέσει ατα 406 Hz δηλ. σε ένα G# περίπου.Με τον ίδιο τρόπο μετατρέπομε οποιαδήποτε διάμετρο σε Hz δηλ. σε Νότα.

        Προσωπικά παίζω όλα τα κομμάτια στην κιθάρα οπότε εάν έχω απο τα υπόλοιπα όργανα ένα ανέβασμα π.χ ντο-ντο-ρε-ρε-λα και ανέβω πατώντας πάνω στις νότες ακούγομαι πολύ μελωδικός και το κυριότερο πολύ πιο ρυθμικός γιατί δεν ακούγεται ξαφνικά ένα ξεκάρφωτο Χτύπημα Σι ας πούμε το οποίο θα ακουστεί παράταιρο και θα διασπάσει τη ροή του ρυθμού.

        Τώρα θα μου πείτε τι θα γίνει με το Bass Drum και το Snare.Επιφυλάσσομαι να αναφερθώ σε επόμενο κείμενο

    Και μην ξεχνάτε: Η ΜΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ,ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΤΡΑΜΕΡ ΤΗΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 07-02-2010 12:40 ]


    Hastaroth
    07.02.2010, 22:52

    Μετά την δημοσίευση τού ανωτέρω κειμένου από τον εν Ηγουμενίτση οδοντίατρον,αναμένονται ομαδικές αυτοκτονίες διασήμων καί μή drummers ανά τόν κόσμο.

    Οπως λέγαν και οι παλιοί "η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια".

    ΥΓ.Είχα πεί οτι θά απόσχω από την συζήτηση αυτή,αλλά μετά από τέτοιο καταιγισμό μπουρδολογίας δέν κρατήθηκα,έπρεπε κάπως να αντιδράσω...