ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.851 μέλη

    Tama Superstar hyper drive vs Tama Starclassic Performer hyper drive

    cobal
    28.02.2010, 20:01
    Fuego.... οι saturn και οι Orion οπως βλεπεις ερχονται χωρις σιδερα και ταμπουρο σε αυτες τις τιμες.... κομπλε θα ειναι αλλη η τιμη...... η Saturn στα 2000 και η Orion στα 3500 αν θυμαμαι καλα.... Επισης και τα δυο αυτα μοντελα δεν τρυπανε την μποτα... εχουν αλλη πατεντα που στιριζονται τα τομ (προσεξε το) Επισης μπορεις να αγορασεις και κοματια μονο, εφοσον εχεις ρακ αλλα στα συγκεκριμενα μοντελα το βρισκω ανουσιο απο την στιγμη που ουτως η αλλως δεν τρυπιεται η κασα.... Φοβαμαι οτι στην Ελλαδα δεν μπορεις να τα δοκιμασεις καπου.... Κοιτα στο ιντερνετ ποιος πουλαει Mapex στην Αθηνα
    ORFEASMIRSINIS
    28.02.2010, 20:23

        Fuego επειδή έβαλες οροφή τα 2000 ευρώ,γι αυτό και στην πρότεινα

                                                                               

          Cobal φίλε μου,το δικό μου όνειρο είναι αυτέ οι κούκλες,οι Elizabeth Hurley των ντράμς

           http://www.sonor.com/pbas/Sonor_FE/sonor/english/kategorie.html?a-quicklink-n_katid=798

           αυτές και αν είναι άπιαστο όνειρο! Συμφωνείς?!


    ORFEASMIRSINIS
    28.02.2010, 20:33

      Cobal δεν πρόσεξες οτι οι Orion είναι στα 1800 με 40% έκπτωση?


    cobal
    28.02.2010, 21:29
    Ορφεα ξαναδιαβασε το ποστ μου
    ORFEASMIRSINIS
    28.02.2010, 21:49

      Sorry δεν καταλαβαίνω!Θέλει δηλ. άλλα 1800 για ταμπούρο και για Stands?!! Εξάλλου έχει rack  και ταμπούρο,stands απο την pearl


    fuego
    01.03.2010, 06:22

    για τα orion έχει δίκιο ο cobal  δεν εχουν ουτε ταμπούρο ούτε βάσεις...

    μως για αυτό που μ έδειξες εσύ cobal έχει ταμπούρο και Snare Stand και Doubletomholder και πετάλια και βάσεις και τα πάντα....

    Αλλα σε αυτό που λέει ο Ορφέας έχει δίκιο  stands rack και ταμ΄πούρο έχω απο την pearl... (αν και όταν αποφασίσω να πάρω μια αλλη ντραμς θα πουλήσω την δικιά μ μαζί με το ταμπούρο...

    εν τω μεταξυ το ταμπούρο είναι αυτό εδω (το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο εξίσου ακριβο) και είναι κορυφή!!

    http://www.thomann.de/gr/pearl_14x65_sensitone_snare_stahl.htm


    ORFEASMIRSINIS
    01.03.2010, 10:59

        Fuego δες αυτό το αστέρι, σε απίστευτη τιμή!

        

           http://www.thomann.de/gr/pearl_14x07_maple_limited_snare.htm


    fuego
    01.03.2010, 16:37

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 01-03-2010 στις 10:59 έγραψε...

        Fuego δες αυτό το αστέρι, σε απίστευτη τιμή!

        

           http://www.thomann.de/gr/pearl_14x07_maple_limited_snare.htm



    ΄Πρέπει να είναι κορυφη ε? Πάντως και αυτό που έχω είναι τρελό ταμπούρο!


    cobal
    01.03.2010, 19:17

    Το Sensitone που εχεις Fuego ειναι οντως ωραιο ταμπουρο και μεταλικο.... Αυτο που σου προτεινει ο Ορφεας ειναι ξυλινο και βαθυ.... Πρωσοπικα δεν μου αρεσουν τα βαθια ταμπουρα....

    Η Saturn που σου προτεινα την εχω και ειναι φοβερο τυμπανο...

    Οι κομπλε Orion βγαινει γυρω στα 3500 και ειναι το κορυφαιο μοντελο της ΜΑΡΕΧ...

    Επισης εχω και το Βlack Panther solid steel limited edition 14x5,5.... και ειναι για μενα το καλυτερο ταμπουρο που εχω παιξει (και ναι Ορφεα χρησιμοποιω ΟRings)

    Τσεκαρα αυτα¨

    http://namm.harmony-central.com/WNAMM07/article/Mapex/SS-Steel-Snare-Drum.html

    http://messe.harmony-central.com/Musikmesse09/article/Mapex/Mapex-Meridian-Takes-Top-Drum-Set-Award-At-Musikmesse


    ORFEASMIRSINIS
    01.03.2010, 19:39

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 01-03-2010 στις 19:17 έγραψε...

     

    Επισης εχω και το Βlack Panther solid steel limited edition 14x5,5.... και ειναι για μενα το καλυτερο ταμπουρο που εχω παιξει (και ναι Ορφεα χρησιμοποιω ΟRings)



        ...αυτό πού κολλάει τώρα ? !


    cobal
    01.03.2010, 19:44

    Ποιο το ταμουρο η τα O rings???


    ORFEASMIRSINIS
    01.03.2010, 19:52

      Τα Ο φυσικά

     


    fuego
    03.03.2010, 01:18

    Ορφέα με τι ντραμς παίζεις? και τι στυλ?


    ORFEASMIRSINIS
    03.03.2010, 07:52

       Fuego τα ντράμς που έχω επιλέξει είναι τα Sonor F3007 τα οποία είναι μια πολύ καλή ημιεπαγγελματική λύση all maple(όχι όμως και τα καλύτερα όπως τα Canadian maple) made in China.Θα ήθελα βέβαια μια SONOR SQ2 made in Germany (και ας παίζουν οι πούστηδες με την ιστορία μας μια και αυτοί δεν έχουν δική τους,ή μάλλον έχουν,να εκτελούν γυναικόπαιδα!) αλλά επειδή χρειάζομαι πολλά τομ καταλαβαίνεις οτι θα έπρεπε να ξοδέψω μια περιουσία χωρίς καν να είμαι επαγγελματίας.

      Και λέω πολλά τομ (αυτή τη στιγμή είναι 10 και απο καιρού σε καιρό προσθέτω) γιατί μου αρέσει να παίζω πάνω στην κλίμακα.Μου αρέσει το soloing drumming,αλλά και με το group παίζω απο smooth,jazz,Blues έως classic ροκ.Απεχθάνομαι το καφροντράμινγκ όπως το Heavy και βάλε.

       Για σπίτι μια ηλεκτρονική DTXPRESS III YAMAHA

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 03-03-2010 08:23 ]


    cobal
    03.03.2010, 19:11

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 03-03-2010 στις 07:52 έγραψε...

       Fuego τα ντράμς που έχω επιλέξει είναι τα Sonor F3007 τα οποία είναι μια πολύ καλή ημιεπαγγελματική λύση all maple(όχι όμως και τα καλύτερα όπως τα Canadian maple) made in China.Θα ήθελα βέβαια μια SONOR SQ2 made in Germany (και ας παίζουν οι πούστηδες με την ιστορία μας μια και αυτοί δεν έχουν δική τους,ή μάλλον έχουν,να εκτελούν γυναικόπαιδα!) αλλά επειδή χρειάζομαι πολλά τομ καταλαβαίνεις οτι θα έπρεπε να ξοδέψω μια περιουσία χωρίς καν να είμαι επαγγελματίας.

      Και λέω πολλά τομ (αυτή τη στιγμή είναι 10 και απο καιρού σε καιρό προσθέτω) γιατί μου αρέσει να παίζω πάνω στην κλίμακα.Μου αρέσει το soloing drumming,αλλά και με το group παίζω απο smooth,jazz,Blues έως classic ροκ.Απεχθάνομαι το καφροντράμινγκ όπως το Heavy και βάλε.

       Για σπίτι μια ηλεκτρονική DTXPRESS III YAMAHA

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 03-03-2010 08:23 ]



    Ορφεα.... ειμαι παρα πολυ περιεργος να δω πως παιζεις εσυ ρε φιλε....

    Δηλαδη τωρα εχεις 10 τομ!!!!! και θελεις κι'αλλα για να παιζεις πανω στην κλιμακα????!!!! Πως γινεται αυτο??????!!!! Ειμαι παρα πολυ περιεργος φιλε μου να σε δω πως παιζεις.

    Κατα τα αλλα σιγα σιγα συνερχεσαι..... Πρωτα μας ελεγες (οπως και στον Fuego) οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να αγοραζουμε ακριβα τυμπανα και τωρα εσυ θελεις SQ2?????{#emotions_dlg.helpsmilie} Απο canadian Maple?????

    ΥΓ.  Η Heavy metal εχει κατι παιχταραδες Ορφεα


    ORFEASMIRSINIS
    03.03.2010, 22:00

       Επαναλαμβάνω,εν αρχή ην...το κούρδισμα!Όλα τα άλλα έπονται.Τώρα εάν έχεις την οικονομική άνεση να οδηγείς JAGUAR ακόμα καλύτερα.Δε θα σε μάθει όμως  οδήγηση  η JAG.Kapito ragatsi?!


    cobal
    03.03.2010, 23:17
    o capito tuti ma tu non capito niente profesore/ Το οτι το κουρδισμα ειναι το πιο βασικο το ξερουν και οι πετρες... Το οτι αλλο ηχο βγαζει ο τενεκες και αλλο η κατσαρολα καποιοι τωρα το μαθαινουν.... Εξηγησε μου σε παρακαλω...... πως παιζεις πανω στις κλιμακες με τα τομ????? Οταν κανεις λαιβ... κουβαλας και τα 10 τομ????
    ORFEASMIRSINIS
    04.03.2010, 00:12

     Ποια live ρε Cobal,δυο-τρία έχω κάνει στη ζωή μου και το τελευταίο δε θυμάμαι πότε ήταν.

    Σκοπεύω όμως... στο modern drummer festival 2012 αν...με καλέσουνε, να κατέβω με περισσότερα απο 10 τόμ!  {#emotions_dlg.yes}


    cobal
    04.03.2010, 08:53
    Δεν απαντας στις ερωτησεις μου Ορφεα........ Ακομη και αν επιμενω.... Ολοι οι αλλοι σταματησαν να ασχολουνται μαζι σου και το ιδιο θα κανω κι εγω
    ORFEASMIRSINIS
    04.03.2010, 15:49

      Πρώτον  

       Ποιες είναι οι ερωτήσεις σου που δεν απαντάω

       Δεύτερον

      Ποιος σου είπε οτι τραβάω ζόρι να ασχολούνται μαζί μου.Εγώ απλά απαντώ με ειλικρίνεια,σαφήνεια και χιούμορ στις ερωτήσεις που μου γίνονται.Με ρώτησε το παιδί με τί ντράμς και σε τί στύλ παίζω και ανοίξαμε πάλι θέμα για το κούρδισμα.Βλέπεις στο topic του κουρδίσματος σταμάτησα να γράφω γιατί όπως είπε και ένας φίλος θα μπεί ένα βίντεο και μετά θα μιλήσουμε επι του πρακταίου.Τί είναι αυτές οι κουταμάρες του στύλ σταμάτησαν να ασχολούνται μαζί σου.

      Τέλος,θέλω να πω οτι είμαι απλά ένας ερωτευμένος τύπος με τη μουσική εν γένει και με τα ντράμς ειδικότερα.Τί να σου πώ.Βλέπω ντράμς και νιώθω ακόμα αυτό το σκίρτημα της πρώτης στιγμής.Έρωτας,τρέλα!Τί να μου κάνει εμένα τώρα, μέσα σε αυτή τη μαγεία, εάν ασχολείται ο άλφα και ο βήτα.Και γιατί να ασχοληθεί δηλ. εάν δεν έχω κάτι καινούργιο να πώ!Ό,τι είχα να πω το είπα και  όταν καταθέσω κάτι νέο θα ξαναμιλήσω.Προς το παρόν απαντώ όταν με ρωτούν.Πάντως εσύ ενδιαφέρεσαι,έχεις το μικρόβιο,είσαι ανήσυχος.Ψάξτο,μη το αφήνεις.Βρές νέους τρόπους έκφρασης.Βάλε τη σφραγίδα σου.Μην αναμασσάς χωνευμένη τροφή.ΑΠΟΓΕΙΩΣΕ ΤΟ!!!