ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.876 μέλη

    Bob Dylan 29 Mαΐου στο Terra Vibe!

    AR-ON
    18.03.2010, 20:47

    Ακόμη δεν έχει βγει κάποιο Δελτίο Τύπου, αλλά όπως αναγράφεται εδώ, ο θρυλικός ποιητής της ροκ Bob Dylan, θα είναι στις 29 Μαΐου στην Αθήνα για μια συναυλία στο Terra Vibe Park!

    Άντε να δούμε...


    sympetheros
    18.03.2010, 21:46

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 18-03-2010 στις 20:47 έγραψε...

    Ακόμη δεν έχει βγει κάποιο Δελτίο Τύπου, αλλά όπως αναγράφεται εδώ, ο θρυλικός ποιητής της ροκ Bob Dylan, θα είναι στις 29 Μαΐου στην Αθήνα για μια συναυλία στο Terra Vibe Park!

    Άντε να δούμε...



    Επιτέλους μια ευχάριστη είδηση!

    Μετά τη συναυλία στο στάδιο του Παναθηναικού..θα είναι ένα τέλειο reload!


    SouLRocK
    31.05.2010, 18:24

    θα μας μεταφέρει κανείς σχόλια, εντυπώσεις , φωτογραφίες? στο rocking.gr διάβασα πως ηταν μέτρια...


    epivatis
    31.05.2010, 21:20

    Υποκειμενικά τελείως η συναυλία μου άρεσε!!Αν έχεις ακούσει το unplugged του Dylan στο MTV ή ακόμα καλύτερα πρόσφατα βίντεο στο youtube ξέρεις πως το τραγούδισμα δεν είναι πλέον και το πιο δυνατό σημείο... Τραγουδούσε πολύ κοφτά τους στίχους στιγμές στιγμές (mumbling είναι η λέξη που είχα δει σε μια κριτική και ταιριάζει καλύτερα) και η αλήθεια είναι πως για κάποιον που επικεντρώνεται στους στίχους δεν ήταν κι ό,τι καλύτερο να προσπαθεί εκείνη την ώρα να καταλάβει τι λέει! Ειδικά 2-3 που ήταν από το δίσκο Modern Times, προσωπικά τα είχα ακούσει μόνο μια φορά κι έτσι δεν κατάλαβα και πολλά (γι αυτό όταν γύρισα σπίτι το ριξα τη μελέτη).

    Από την πλευρά της μουσικής, έχω πολύ θετικές εντυπώσεις!!Τα τραγούδια είχαν κάποιες αποκλίσεις από τις πρώτες εκτελέσεις, δεν μου ακουγόταν δηλαδή σαν κάτι μουσειακό αλλά σαν ζωντανή και φρέσκια μουσική, παρόλο που η πλειοψηφία των τραγουδιών ήταν από τη δεκαετία του '60. Ο Dylan έπαιξε πλήκτρα, κιθάρα και φυσικά φυσαρμόνικα, περνώντας περισσότερη ώρα στα πλήκτρα, κάτι που προσέδιδε κίνηση στο show.

    Όσο για το κοινό, για πολλούς νομίζω πως η "αποστολή" τους είχε λήξει, μετά τα πρώτα 2-3 τραγούδια, καθώς θα μπορούσαν να πουν την επόμενη μέρα "πήγα στη συναυλία του Dylan", κι έτσι δεν έδιναν σημασία στα όσα συνέβαιναν επι σκηνής. Άσχετες συζητήσεις, φωνές τύπου "τι είναι αυτά", σχόλια για τους γύρω κλπ...Θα μου πεις τι σε νοιάζει, αλλά τι να κάνω που μου έκανε εντύπωση...

     

     

     

     

     


    kwstasagas
    31.05.2010, 22:41

    "στο rocking.gr διάβασα πως ηταν μέτρια..."

    Δυστυχώς, συμφωνώ κι εγώ με αυτήν την άποψη {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}..... Όμως ... θα μού επιτρέψετε να μην πω περισσότερα για την προχθεσινή βραδυά !!! Η προσφορά του Μπομπ Ντύλαν στην παγκόσμια μουσική και στην παγκόσμια τέχνη γενικότερα είναι εδώ και πάρα πολλά χρόνια ανεκτίμητης αξίας !!! Έτσι, από σεβασμό για την πορεία του και το έργο του, δεν μού βγαίνει να γράψω καθαρά υποκειμενικές εντυπώσεις και σχόλια για μια - κατά την προσωπική μου άποψη - άτυχη στιγμή του σαν την προχθεσινή ...


    -----------------
    Goodbye travelling, So long to the boys in the band [Mountain - Boys In The Band]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 31-05-2010 22:43 ]


    SouLRocK
    01.06.2010, 02:32

    Κώστα φυσικά δε μπορούμε να αναιρέσουμε την προσφορά (και την προσωπικοτητα) του Ντύλαν στην παγκόσμια μουσική σκηνή.. απλά ήθελα να δω πόση δόση αλήθειας είχε η κριτική απο το rocking.gr, γιατί άκουσα και άλλα σχόλια όχι τοσο κολακευτικά...

    {#emotions_dlg.beer}


    kwstasagas
    01.06.2010, 12:16

    Θα μιλήσω "συγκριτικά", σχετίζοντας τη συναυλία του Ντίλαν με .... "ομοειδείς"συναυλίες που έχω δει, δλδ καλλιτεχνών που βρίσκονται, περίπου, στην ίδια ηλικία και είναι της ίδιας "φιλοσοφίας" με τον Μπομπ Ντίλαν :

    - Πριν λίγα χρόνια στη Μαλακάσα ο γερο - Λέοναρντ Κοέν μάς μάγεψε με τη "μυσταγωγική / τελετουργική" ατμόσφαιρα που δημιούργησε, προσφέροντάς μας ένα τρίωρο χορταστικό λάιβ από το οποίο .... κάναμε μέρες να συνέλθουμε !!! Συν το γεγονός ότι η φωνή του σε αυτήν την ηλικία έφτανε στα αυτιά μας πολύ γοητευτική από το βάρος των βιωμάτων του δημιουργού ....

    - Πέρυσι στο Παρίσι στο Θέατρο Ολυμπιά είδα τη συναυλία των Crosby Stills & Nash και .... έπαθα πλάκα με τα φωνητικά τους, τις διφωνίες και τριφωνίες τους, τις επί σκηνής καταπληκτικές ενορχηστρώσεις των τραγουδιών τους κλπ κλπ !!! Επί δυόμισι ώρες που κράτησε η συναυλία τους κοίταγα και τους άκουγα μαγεμένος και "εκστασιασμένος" .... 

    Δυστυχώς - πάντα κατά την προσωπική, υποκειμενική μου άποψη - η συναυλία του Μπομπ Ντύλαν δεν μάς προσέφερε τίποτε από όλα τα παραπάνω ... Όμως, όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ, δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέρειες .....


    TRAVELOGUE
    02.06.2010, 09:40

    Καλησπέρα!

    Ακούστηκαν διάφορα και κατά τη διάρκεια της συναυλίας και μετά.. Ότι δεν είπε καλησπέρα (είπε στο τέλος), ότι δεν έπαιξε όλα όσα ήθελε ο κόσμος (λες κι είναι υποχρεωμένος), ότι έπαιξε λίγο (2 ώρες συνεχόμενα για έναν 69χρονο), ότι δεν καταλάβαιναν τι τραγουδούσε (Η φωνή του σαν έκταση σίγουρα έχει μειωθεί, αλλά η χροιά της είναι όπως πρέπει)

    Θα πω μόνο το εξής:

    Ο Μπομπ Ντύλαν βγήκε στη σκηνή στην ώρα του... Και για δυο ώρες συνεχόμενα, & απλά χωρίς επάρσεις, μαζί με την μπάντα του χάρισε απλόχερα δυνατό Blues rock-country υλικό. Για μένα αυτό είναι ο ορισμός ενός ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ LIVE!!!