ελληνική μουσική
    854 online   ·  210.853 μέλη
    nikos81
    06.04.2010, 22:54

    Γεια σας,παιζω πιανο απο 8 χρονων και σταματησα στα 14 στη πρωτη μεση.Απο τοτε δεν ειχα ασχοληθει με το πιανο μεχρι πριν 2 χρονια και απο τοτε παιζω καθημερινα.το προβλημα μου ειναι οτι εχω ενα πιανο legnica πολωνικο και τον τελευταιο καιρο με κουραζει πολυ ο ηχος του κανω μεγαλη προσπαθεια για να βγει κατι καλο γιατι πολυ απλα δεν κελαιδαει το οργανο.Ετσι αποφασισα να παρω επιτελους ενα καλο πιανο και εδω θελω τη βοηθεια σας.Εχω βρει στο internet διαφορα και ποιο πολυ μου αρεσαν τα schimmel,seiler,bechstein,ibach.Οποιος εχει παιξει σε ενα απο αυτα τα πιανα η καποια αλλη μαρκα κυριως γερμανικη ας μου πει τη γνωμη του κυριως σε σχεση με τον ηχο γιατι δε τα εχω ακουσει καθολου.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos81 στις 07-04-2010 01:30 ]


    fibonazzi
    12.04.2010, 01:32

    Αγαπητέ φίλε, αρκετά έχουν γραφτεί σε αυτά τα θρεντς:

     

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=13132

     

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=19168

     

    κυρίως στο 1ο, για τα γερμανικά πιάνα. Δες επίσης και αυτό το άρθρο:

     

    http://www.classicalmusic.gr/features/article.php?id=1671

     

    Πάντως, πιάνο θα επιλέξεις παίζοντάς το και όχι από το ίντερνετ.


    nikos81
    12.04.2010, 14:41

    Φιλε fibonazzi ευχαριστω για την απαντηση.Μπορεις να μου πεις ποια μοντελα Schimmel σου αρεσαν?Γενικα απο γερμανικα μονο Seiler βρηκα και τα εχει ο nakas και για να τα δοκιμασω πρεπει να κατεβω Αθηνα.Τα Bechstein ειπες ειναι σκετη απογοητευση και εχουν ενα καρο λεφτα.Φανταζομαι η φιλη σου που πηρε ποσο απογοητευτικε.Δεν το ειχε δοκιμασει πριν το παρει?Εγω ειμαι απο Θεσσαλονικη και δε ξερω να φερνει καποιος γερμανικα πιανα.Ξερεις που μπορω να βρω?Επισης ο nakas φερνει και Blutner το πιο φτηνο εχει 14.000.Απλα θα ηθελα τη γνωμη σου αν διαθεσω 8.000 με 10.000 ποιο πιστευεις οτι θα ηταν το καλυτερο?


    fibonazzi
    14.04.2010, 02:46

    Καλησπέρα φίλε.

    Κοίταξε: τα Bechstein λογικά είναι καλά πιάνα, αυτό της φίλης μου βγήκε απογοήτευση. Φυσικά το είχε δοκιμάσει και τις άρεσε, εμένα μου φάνηκε τραγικό, τι να πω, δεν ξέρω. Ήταν σαν να είχε μονίμως το σιγαστήρα πατημένο. Κατά τα άλλα, πιστεύω πως είναι ακριβά, οπότε τα ξεχνάμε.

    Για τα Schimmel δεν έχω συγκρατήσει μοντέλα. Ξέρω μόνο ότι σε όποιο έχω παίξει, έχω μείνει ευχαριστημένος. Έχουν ποιότητα στον ήχο (έχω γράψει σε άλλο ποστ ποια είναι τα στοιχεία που εκτιμώ στον ήχο, νομίζω είναι στα λινκς που σου έδωσα πιο πάνω). Πριν λίγους μήνες έπαιξα ένα ρεσιτάλ σε ουρά Schimmel και η άποψή μου επιβεβαιώθηκε ακόμα μια φορά. Ανυπομονώ να ξαναπαίξω στο ίδιο πιάνο τον Ιούλιο. Τα προτείνω λοιπόν.

    Τα Seiler είναι συμπαθητικά, τα έχει ο Νάκας στην Αθήνα. Όμως, στο Νάκα είχα βρει και 2 Sauter πολύ καλά. Το ένα το πήρε μια μαθήτρια της γυναίκας μου, η οποία τυχαία το επέλεξε (εμείς δεν είχαμε πάει μαζί) και είναι ενθουσιασμένη, δίκαια κατά τη γνώμη μου. Η τιμή του ήταν γύρω στις 12.000. Νομίζω όμως πως στις παρούσες συνθήκες μπορείς να το πάρεις και κάτω από 10.

    Για Blutner που λες, οκ, το όνομα είναι εγγύηση. Όμως έχω παίξει μόνο σε παλαιά Blutner με ουρά (πάνω από 50 ετών, έχω ένα πάθος με τα παλαιά πιάνα). Πιστεύω πως αν η αρχική τους τιμή είναι 14.000, μπορείς να τα πάρεις κοντά στα 10 -ή λίγο παραπάνω.

    Αν θελεις και κατεβαίνεις Αθήνα, μπορούμε να πάμε παρέα σε κάποια μαγαζιά να κοιτάξουμε τι έχει και να ανταλλάξουμε απόψεις. Θα χαρώ να σε βοηθήσω όσο μπορώ.