ελληνική μουσική
    239 online   ·  210.894 μέλη

    Γιώργος Νταλάρας: Κανείς δεν πρέπει να αγγίξει το διαδίκτυο

    NikosRoman
    07.01.2011, 03:13

    Τον Νταραλα δεν τον εχω και ουτε ποτε τον ειχα παραπανω απο εναν τελειομανη ερμηνευτη.Και αυτος ειναι ο λογος που τον κατατασω υποδιεστερα των συνθετων και στιχουργων που ερμηνευσε και ερμηνευει.(Στην ιδια κατηγορια με το μεγαλο ταλεντο τους βεβαια,εχω και τον Καζαντζιδη,τον Παριο,τον Παπακωνσταντινου και αρκετους αλλους που ανεβηκαν με "ξενα" κολυβα.)Καλα και κακα λογια υπαρχουν για ολους και απο οτι διαβασα περισσευουν.Αυτο που τον καταδιωκει κατ εμε ειναι ισως το κομπλεξ της υστεροφημιας του που σε συνδυασμο με την ματαιοδοξια, τον εχουν κανει να χασει το χιουμορ του(αν ειχε ποτε...δεν θυμαμαι).Εχω παντα την εντυπωση πως αν βρισκομουν μαζι του σε μια συζητηση η αν ημουν φιλος του,θα μιλαγαμε σοβαρα ΜΟΝΟ για μουσικη και αυτο με κανει ηδη να χασμουριεμαι απο την βαρεμαρα.Εχει ταλεντο,εχει ιστορια,εχει δισκογραφια αξιας προσοχης αλλα Γιωργο μου(μου επιτρεπεις ε?)δεν σε βαζω διπλα στον Λοιζο,τον Μανο Ελευθεριου,τον Τοκα,τον Μαρκοπουλο και ενα σωρο αλλους που σε ανακαλυψαν με βρωμικα χνωτα και τωρα εγινες ακριβη κολωνια.

    Καποιος που θα σε πλησιασει αρκετα κοντα(μεσα απο το εργο σου) θα του ερθει μια υποψια ασχημης,ανεπαισθητης,υπουλης μυρωδιας!!!

    Δηλωσεις πανικου η αποδοχης για το ιντερνετ εχουν κανει πολλοι καλλιτεχνες και καμμια σημασια δεν εχει.2011 και συνεχιζουμε.Οποιος εχει μεινει πισω απο την εποχη του δυστηχως το τραινο δεν σταματαει.Το πιο πιθανο ειναι να τον πατησει!!!!Κανω download σαν τρελλος,κραταω,σβηνω,κρασαρω,φορμαρω,ακουω,χαιρομαι,βριζω και τελικα αγοραζω επιλεκτικα οτι για την ιδιοσυγκρασια μου ειναι καλλιτεχνικα αξιο.Πριν απο αυτο ημουν αποδοχεας παρανομης διακινησης.5 Ευρω απο τον Αμπουναντα τον φιλο Νηγιριανο.


    AntonisXM
    07.01.2011, 14:38

     

    Νομίζω πως αν διαβάσει κάποιος ορισμένα μεμονωμένα σχόλια, μπορεί πολύ εύκολα να υποθέσει ότι η αντιπαράθεση γίνεται γύρω από τον Νότη Σφακιανάκη, ή τον Γιάννη Πλούταρχο, ή στην καλύτερη περίπτωση τον Γιάννη Κότσιρα.

     

     

    Επί του θέματος..

    Hastaroth, δεν έχετε δίκιο. Το συγκεκριμένο ηχητικό απόσπασμα είναι ερασιτεχνική μίξη 2-3 διαφορετικών κομματιών μιας πρόσφατης ραδιοφωνικής συνέντευξης.

    Δεν εξελίχθηκε με αυτό τον τρόπο η συζήτηση, ούτε η τοποθέτηση του Νταλάρα.

    Με μία δεύτερη ακρόαση του αποσπάσματος, μπορεί εύκολα να γίνει αντιληπτό.

    Παρόλα αυτά, φαίνεται πως ήταν αρκετό (μαζί με ένα άρθρο του "κολλημένου" Κασιμάτη), για να βρείτε ένα κοινό χαρακτηριστικό της νυν υφυπουργού Μεταναστευτικής Πολιτικής με τον άντρα της. Κάτι τέτοιο, αν μη τι άλλο, είναι άδικο.

     

     

    Παρεπιντόντως, NikosRoman , το κανονικό επώνυμο του Γιώργου τα τελευταία 43 χρόνια είναι Νταλάρας. Δεν είναι καλλιτεχνικό ψευδώνυμο, είναι το πραγματικό του. (με αυτό το επώνυμο υπέγραψε το πρωτόκολλο ορκωμοσίας της νέας κυβέρνησης η γυναίκα του)

    Διαφορετικά, θα έπρεπε να αναφέρεις τον Γιάννη Πάριο ως Βαρθακούρη, αφού το Πάριος είναι πράγματι καλλιτεχνικό ψευδώνυμο.

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 01-11-2011 08:26 ]


    Hastaroth
    07.01.2011, 22:57

    Επί τού θέματος,λοιπόν,φίλε AntonisXM,όταν ανεβάζουμε στο διαδίκτυο μιά ερασιτεχνική μίξη όπου κάποιος ακούγεται να λέη ανολοκλήρωτους συλλογισμούς,να κάνη λογικά χάσματα κλπ,μάλλον χαντακώνει αυτόν που τα λέει παρά τον αναδεικνύει.Και αυτό έπραξε όποιος ανέβασε το συγκεκριμένο απόσπασμα στο youtube.Και βάσει αυτού έβγαλα εγώ το συμπέρασμά μου.

    Οσον αφορά την σύζυγό του,δέν με ενδιαφέρει πόσο "κολλημένος" και με ποιούς είναι ο Κασιμάτης,όσο με ενδιαφέρει το γεγονός ότι κάποιος που χαράζει την μεταναστευτική πολιτική τής Ελλάδας δέν είναι σε θέση να αρθρώση μιά συγκροτημένη παράγραφο.Αν δέν τα έχει πεί έτσι η κα Νταλάρα,δέν θα είχε προβεί άραγε σε μήνυση τού αρθρογράφου;Δέν έχω δεί να το έπραξε όμως-τουλάχιστον όχι ακόμη.Οπως λοιπόν βλέπω γραμμένη μιά παράγραφο από ομιλία τής κας Νταλάρα στην οποία δέν μπορεί να ολοκληρώση έναν συλλογισμό,βλέπω και μιά παράγραφο από ομιλία τού συζύγου της όπου και αυτός εμφανίζεται να υποπίπτη στο ίδιο σφάλμα.Και αυτό επισημαίνω.


    -----------------
    Αρχισαν τα όργανα,το μπουζούκι εργάζεται....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 09-01-2011 20:57 ]


    Doukakis
    09.01.2011, 20:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 06-01-2011 στις 14:14 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PanGuitar στις 06-01-2011 στις 12:16 έγραψε...

    Ούτε ο Κώστας Μακεδόνας γράφει ο άνθρωπος απ'όσο ξέρω, τραγουδά μόνο αλλά τραγουδά δικά του τραγούδια που του έγραψαν για να τα πει και δεν πάει να πάρει του κόσμου τα τραγούδια ντα πει επειδή την είδε Ο τραγουδιστής και ψωνίστηκε σαν τον νταλάρα.

    Σέβομαι τις απόψεις σου, αλλά θα μπορούσες να το ψάξεις λίγο καλύτερα πριν αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα...


    "Ο Κώστας Μακεδόνας τραγουδά Νίκο Γούναρη"
    http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=00000zqe

    Κι αυτό το Live περιέχει αρκετά τραγούδια σε επανεκτέλεση...
    http://www.studio52.gr/info_gr.asp?infoID=00000ysl



    Δεν κλεβει τα τραγουδια,ξερεις η συνηθεια να γραφει ο συνθετης για ενα καλλιτεχνη δεν ισχυε παντα παλιοτερα ο συνθετης εγραφε ανεξαρτητα,πραγμα το οποιο το οποιο ειναι και πιο σωστο γιατι ετσι μενει και ο συνθετης.Τωρα ο συνθετης εχει χαθει μεσα στο ονομα του τραγουδιστη για τον οποιο γραφει.Δουλεια του τραγουδιστη ειναι να τραγουδα δεν του ανηκει το κομματι,το να βγαινει ενας τραγουδιστης και να φερεται σαν να του ανηκει, αυτο ειναι κλοπη.Τα τραγουδια ανηκουν στον συνθετη και για αυτο μπορουν να εκτελεστουν απο διαφορους,στον τραγουδιστη ανηκει η φωνη η οποια δεν κλεβεται.Δεν νομιζω να ειπε κανενας ρεμπετης συνθετης πχ να ειπε δεν αφηνω να το πει αλλος εκτος απο τον πρωτο.Στον τραγουδιστη δεν ανηκει το τραγουδι,το οτι το τραγουδησε πρωτος δεν σημαινει οτι ειναι δικο του,τελος!


    koukz
    09.01.2011, 21:11
    συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, τα τραγούδια ανήκουν στους δημιουργούς και όχι σε αυτόν που τα ερμήνευσε πρώτος...
    NikosRoman
    10.01.2011, 20:56

    Παράθεση:

    Το μέλος AntonisXM στις 07-01-2011 στις 14:38 έγραψε...

    Παρεπιντόντως, NikosRoman , το κανονικό επώνυμο του Γιώργου τα τελευταία 43 χρόνια είναι Νταλάρας. Δεν είναι καλλιτεχνικό ψευδώνυμο, είναι το πραγματικό του. (με αυτό το επώνυμο υπέγραψε το πρωτόκολλο ορκωμοσίας της νέας κυβέρνησης η γυναίκα του)

    Διαφορετικά, θα έπρεπε να αναφέρεις τον Γιάννη Πάριο ως Βαρθακούρη, αφού το Πάριος είναι πράγματι καλλιτεχνικό ψευδώνυμο.

    -----------------

    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 07-01-2011 18:46 ]



    Αντωνη μου δεν εχω κατι με τον Νταραλαρα.Ισα ισα που στα χρονια της μουσικης μου ωριμανσης του αναγνωρισα οτι ηταν ετη φωτος μπροστα απο καθε καλλιτεχνη της γενιας του με απιστευτες ερμηνειες.Αυτο ομως φτανει απο μονο του??

    Μαλλον οχι γιατι ο Γιωργαρος εχει σταματησει να μοιραζει τον εαυτο του εδω και χρονια.Και αυτο ειναι που ζηταει καθε ακροατης απο τον καλλιτεχνη.Να περπατησει την μιση αποσταση μεχρι το ακροατηριο του.Δυστηχως δεν εχω σκοπο να παω μεγαρο και σιγουρα οχι σε εκκλησια για να τον δω.(Ξεχασα το Ηρωδειο)

    Αρα προφανως σταματησε να ειναι φιλος μου.(και δεν νομιζω να τον νοιαζει κιολας).Και εγω για να τον εκδικηθω κραταω την φωνη του απο την προπερασμενη 20ετια(και ξερω οτι δεν του αρεσει να του θυμιζεις τα παλια).

    Απο κει και υστερα για τον ιδιο και την γυναικα του υπαρχουν και αλλες κορυφες να κατακτησει και του το ευχομαι απο ψυχης.Η Μητροπολη Αθηνων και η προεδρια της δημοκρατιας.Ας του τα δωσουμε γιατι ισως-λεω ισως-μετα τον δουμε να παιζει και σε κανα μαγαζι.(οχι οτι καιγομαι αλλα ετσι κατι να λεμε τωρα)

    Τελευταια φορα ηταν στο Αθηνων Αρενα που επαιζε με τον φιλο Πυροβολακη και τον αταλαντο μπουχεσα τον Ρεμο.Χριστος Ανεστη εκ νεκρων......


    Doukakis
    10.01.2011, 22:30

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 10-01-2011 στις 20:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος AntonisXM στις 07-01-2011 στις 14:38 έγραψε...

    Παρεπιντόντως, NikosRoman , το κανονικό επώνυμο του Γιώργου τα τελευταία 43 χρόνια είναι Νταλάρας. Δεν είναι καλλιτεχνικό ψευδώνυμο, είναι το πραγματικό του. (με αυτό το επώνυμο υπέγραψε το πρωτόκολλο ορκωμοσίας της νέας κυβέρνησης η γυναίκα του)

    Διαφορετικά, θα έπρεπε να αναφέρεις τον Γιάννη Πάριο ως Βαρθακούρη, αφού το Πάριος είναι πράγματι καλλιτεχνικό ψευδώνυμο.

    -----------------

    Να'τος ο άλλος..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AntonisXM στις 07-01-2011 18:46 ]



    Αντωνη μου δεν εχω κατι με τον Νταραλαρα.Ισα ισα που στα χρονια της μουσικης μου ωριμανσης του αναγνωρισα οτι ηταν ετη φωτος μπροστα απο καθε καλλιτεχνη της γενιας του με απιστευτες ερμηνειες.Αυτο ομως φτανει απο μονο του??

    Μαλλον οχι γιατι ο Γιωργαρος εχει σταματησει να μοιραζει τον εαυτο του εδω και χρονια.Και αυτο ειναι που ζηταει καθε ακροατης απο τον καλλιτεχνη.Να περπατησει την μιση αποσταση μεχρι το ακροατηριο του.Δυστηχως δεν εχω σκοπο να παω μεγαρο και σιγουρα οχι σε εκκλησια για να τον δω.(Ξεχασα το Ηρωδειο)

    Αρα προφανως σταματησε να ειναι φιλος μου.(και δεν νομιζω να τον νοιαζει κιολας).Και εγω για να τον εκδικηθω κραταω την φωνη του απο την προπερασμενη 20ετια(και ξερω οτι δεν του αρεσει να του θυμιζεις τα παλια).

    Απο κει και υστερα για τον ιδιο και την γυναικα του υπαρχουν και αλλες κορυφες να κατακτησει και του το ευχομαι απο ψυχης.Η Μητροπολη Αθηνων και η προεδρια της δημοκρατιας.Ας του τα δωσουμε γιατι ισως-λεω ισως-μετα τον δουμε να παιζει και σε κανα μαγαζι.(οχι οτι καιγομαι αλλα ετσι κατι να λεμε τωρα)

    Τελευταια φορα ηταν στο Αθηνων Αρενα που επαιζε με τον φιλο Πυροβολακη και τον αταλαντο μπουχεσα τον Ρεμο.Χριστος Ανεστη εκ νεκρων......



    γιατι δεν του αρεσει ο εαυτος του της προηγουμενης 20ετιας?


    Tropaiatissa
    12.01.2011, 09:42

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 10-01-2011 στις 20:56 έγραψε...
    Τελευταια φορα ηταν στο Αθηνων Αρενα που επαιζε με τον φιλο Πυροβολακη και τον αταλαντο μπουχεσα τον Ρεμο.Χριστος Ανεστη εκ νεκρων......

    Τελευταία φορά ήταν πέρυσι που έπαιζε όλο το χειμώνα στο Polis Theater!


    NikosRoman
    13.01.2011, 02:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 12-01-2011 στις 09:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 10-01-2011 στις 20:56 έγραψε...
    Τελευταια φορα ηταν στο Αθηνων Αρενα που επαιζε με τον φιλο Πυροβολακη και τον αταλαντο μπουχεσα τον Ρεμο.Χριστος Ανεστη εκ νεκρων......

    Τελευταία φορά ήταν πέρυσι που έπαιζε όλο το χειμώνα στο Polis Theater!



    Τελευταια φορα που τον ειδα εννοω.Το ιδιο μαγαζι δεν ειναι αυτο με το Αθηνων Αρενα?Μπορει να κανω λαθος.