ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.862 μέλη

    Η απόγνωση του Τζίμη Πανούση

    stipiothliptis
    21.09.2006, 10:11
    Έχω βαρεθεί τελικά, κάθε φορά που διαβάζω για τον Πανούση να πρέπει να διαβάζω και για τον Νταλάρα…Βαρέθηκα πια τόσα χρόνια και δεν σας κρύβω πως κάτι δεν μου πάει καλά.
    Προσωπικά, μου έφτασαν οι παρακάτω στίχο...


    "Η μάνα σου μας έπαιρνε μάτι
    από την πορσελάνινη φωτογραφία
    ω, ήταν τέλειο κρεβάτι
    του μαρμάρου η επιφάνεια η κρύα.

    Μα ήταν η σάρκα σου καυτή,
    αηδίαζα που σ' ακουμπούσα,
    πότε θα ερχόταν η στιγμή
    το πτώμα σου στ' αλήθεια να γα...ούσα.

    Από την πρώτη στιγμή που σε είδα
    λαχτάρισα το τελευταίο αντίο
    θα έμοιαζες σαν ηλιαχτίδα
    συντηρημένη στο άδειο ψυγείο

    μα εσύ ήσουν μια κακούργα
    και γούσταρες ανωμαλίες.
    Τις Κυριακές με γελούσες, πανούργα,
    και πήγαινες στις εκκλησίες."



    ...για να τραβήξω ένα Χ και να χρειάζομαι πλέον δεν ξέρω κι εγώ τι, ώστε να χαρακτηρίσω τις δουλειές του Πανούση σατιρικές με χιούμορ (!!!)
    Συγνώμη αλλά εγώ ούτε γελάω ούτε εισπράττω «καυτηριασμό» και σάτιρα.
    Η σάτιρα, πάνω από όλα χρειάζεται γνώση και ήθος!
    Για τη γνώση δεν ξέρω…από ήθος όμως στερείται σίγουρα…
    Εκτός κι αν εγώ στερούμαι αντίληψης



    ΥΓ Ας με συγχωρήσουν οι ένθερμοι υποστηρικτές του Πανούση. Η εμπειρία μου ως τώρα μου έχει δείξει πως όποτε πάω να πω κάτι, μου την πέφτουν ανελέητα. Ελπίζω να μην συμβεί κι εδώ το ίδιο…ξέρω, όπως δεν με πείθουν έτσι και δεν θα τους πείσω. Και δεν είναι και αυτός ο σκοπός μου άλλωστε.

    -Το κλαδί της κουκουβάγιας-
    http://www.koukouvagia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stipiothliptis στις 21-09-2006 12:52 ]


    XeniaRodo
    21.09.2006, 12:32
    Kι εγώ δεν τρελλαίνομαι με το χιούμορ του Πανούση. Ώρες ώρες δε μου αρέσει καθόλου.... Έχει πει και κάτι καλά όμως, και κάποια τραγούδια του μου αρέσουν....
    mariza18
    21.09.2006, 16:30
    ο τυπος εχει τρομερο και απιστευτο χιουμορ!!!!μπορει να εχει κολλησει στο νταλαρα(σιτεμενο πενηνταρη οπως τον αποκαλει),αλλα κ παλι δεν χορταινεις να τον ακους!!!
    Lansetris
    21.09.2006, 20:32
    Γουστάρω πολύ τον Πανούση κυρίως ως τραγουδοποιό. Η σάτιρά του και η κριτική στα ζωντανά του προγράμματα είναι καλή έως υπερβολική και μοιραία επαναλαμβανόμενη. Τα τραγούδια του όμως είναι το κάτι άλλο, τόσο ώστε περνάμε μ' αυτά που έχει πει μέχρι τώρα. Υπομονή, φίλοι...
    ΥΓ: Τώρα μόλις ακούω: "Σαν το Σαμουήλ στο Κούγκι" - τραγουδάρα!!!
    Trooper
    21.09.2006, 21:46
    Είναι καλός στο χιούμορ που κάνει αλλά πολλές φορές ξεφεύγει από τα όρια είτε γιατί έχει εμμονές (βλέπε Νταλάρας, Χριστόδουλος) είτε γιατί το χίούμορ του γίνεται πολύ χυδαίο κάποιες φορές. Καφρίλα με άλλα λόγια...
    Γουστάρω πολύ Κάγκελα παντού και Νεοέλληνας ωστόσο γιατί λένε πολλές αλήθειες...
    Bye
    maspa
    22.09.2006, 02:59
    Ποιά απόγνωση ρε παιδιά;
    faltsoo
    22.09.2006, 12:32
    ειμαι σε μια γλαστρα στο μπαλκονι
    αντε το ταβανι με πλακωνει
    το αιμα μου εχει γινει χλωροφυλη
    αντε με ποτιζουν κατι φιλοι.

    ...
    και οπα ειπα λεω
    τραγουδω και κλαιω
    ....

    αμην



    yiannisyiannis
    22.09.2006, 12:51
    Ήταν ταλαντούχος, αλλά δεν είναι πια. Κάποτε, με τις Μουσικές Ταξιαρχίες, έκανε σάτιρα, έστω και με δόσεις υπερβολής. Από ένα σημείο όμως και μετά, έγινε χυδαίος, γλοιώδης και τουλάχιστον για μένα ανιαρός και επαναλαμβανόμενος.

    Δεν είναι ο μόνος άλλωστε, και ο Χάρυ Κλιν αν έχετε παρακολουθήσει την πορεία του, περίπου τα ίδια κάνει, πιο soft όμως. Στα πρώτα χρόνια που συνεργαζόταν με τον Κακουλίδη στα κείμενα, ήταν απολαυστικός. Τα τελευταία χρόνια όμως, έχει επιδοθεί σε χυδαιότητες.

    Τη δουλειά τους κάνουνε οι άνθρωποι, πρώτα είναι έμποροι και μετά καλλιτέχνες. Κι αφού το χυδαίο πουλάει σήμερα, χυδαίοι έγιναν κι αυτοί.

    Τζιμάκο το αλάτι σε μια ορισμένη ποσότητα νοστιμίζει τα φαγητά. Το υπερβολικό αλάτι όμως τα κάνει λύσσα.

    dver17
    22.09.2006, 15:55
    Ο σατυρικός καλλιτέχνης καθρεφτίζει το γύρω περιβάλλον. Δε νομίζω πως φταίει ο Πανούσης για τη χυδαιότητα των πραγμάτων γύρω μας. Αντίθετα, θεωρώ πως την υποδεικνύει και δεν την αναδεικνύει. Πάντα κάποιοι θεωρούσαν τον Πανούση (με ή χωρίς τις "Ταξιαρχίες") χυδαίο. Διαφωνούσα και διαφωνώ. Θεωρώ ότι είναι πανέξυπνος και γοητεύομαι από τη στιχουργική του.
    αν είχαμε όλοι την ίδια (όποια ίδια) γνώμη θα ήταν φρικτό...
    ευτυχώς διαφωνούμε και αυτό κάνει τη ζωή ενδιαφέρουσα...
    η δικιά μου η γνώμη είναι η παραπάνω...
    και εκφράζεται έτσι...

    katerina229
    22.09.2006, 16:16
    Ο Πανούσης πιστεύω πως είναι ένας από τους πιο ταλαντούχους ανθρώπους που έχουμε. Βέβαια αν ο ίδιος το άκουγε αυτό, θα έβρισκε έναν τρόπο να με ειρωνευτεί με τον τρόπο που το διατύπωσα. Είναι εκτός των συμβατικών ορίων της κοινωνίας μας κι αυτό από μόνο του, ακόμα κι αν κανένα άλλο χάρισμα (όπως αυτό της σάτιρας και όχι... σάτυρας, όπως λανθασμένα συνηθίζουμε να γράφουμε) δεν είχε, θα αρκούσε για να τον ανεβάσει πολύ στα μάτια μου, τουλάχιστον.
    nightwhisper
    22.09.2006, 21:20
    Το μέλος maspa στις 22-09-2006 στις 02:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ποιά απόγνωση ρε παιδιά;




    ελα ντε

    "Μπορει στα αισθηματα να επιβαλεις σιγη,ομως δεν μπορεις να βαλεις ορια.."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 23-09-2006 00:04 ]


    Angel20
    22.09.2006, 23:57
    Οντως εχει καταντησει λιγο βαρετο αυτο με τον πανουση και τον "ακατανομαστο", οπως τον λεει, αλλα ορισμενες ατακες του εχουν πολυ γελιο!!!
    Astron
    23.09.2006, 00:27
    Το μέλος stipiothliptis στις 21-09-2006 στις 10:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έχω βαρεθεί τελικά, κάθε φορά που διαβάζω για τον Πανούση να πρέπει να διαβάζω και για τον Νταλάρα…Βαρέθηκα πια τόσα χρόνια και δεν σας κρύβω πως κάτι δεν μου πάει καλά.


    Πράγματι ο Νταλάρας έχει συνεισφέρει πολλά στο μεροκάματο του Πανούση...
    Τρεις σεζόν τουλάχιστον το πρόγραμμα βασιζόταν σε μεγάλο βαθμό σε εκείνον.
    Αναρωτιέμαι πώς θα ήταν η καριέρα του Πανούση αν δεν είχε γίνει όλη αυτή η ιστορία με τον Νταλάρα.


    heartbreak-kid
    23.09.2006, 01:42
    Το μέλος Astron στις 23-09-2006 στις 00:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος stipiothliptis στις 21-09-2006 στις 10:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έχω βαρεθεί τελικά, κάθε φορά που διαβάζω για τον Πανούση να πρέπει να διαβάζω και για τον Νταλάρα…Βαρέθηκα πια τόσα χρόνια και δεν σας κρύβω πως κάτι δεν μου πάει καλά.


    Πράγματι ο Νταλάρας έχει συνεισφέρει πολλά στο μεροκάματο του Πανούση...
    Τρεις σεζόν τουλάχιστον το πρόγραμμα βασιζόταν σε μεγάλο βαθμό σε εκείνον.
    Αναρωτιέμαι πώς θα ήταν η καριέρα του Πανούση αν δεν είχε γίνει όλη αυτή η ιστορία με τον Νταλάρα.





    πάντως με λιγότερες αγωγές σίγουρα και λιγότερα τραβήγματα στα δικαστήρια...