ελληνική μουσική
    440 online   ·  210.873 μέλη

    Vert on air:Τριημιτόνια και Ντουζένια

    vert
    06.04.2011, 23:48

     


     

     

    Νέα εκπομπή, πιο ανάλαφρη σε πιο βαριά ώρα... αλλά που μάλλον ταιριάζει περισσότερο με το ύφος μας.

    Κάθε Πέμπτη βράδυ - ξημέρωμα Παρασκευής (01:00-03:00) με Ελληνικά τραγούδια της καρδιάς... ως επι το πλείστον λαϊκά.

    Καλοδεχούμενοι...Smile

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vert στις 02-07-2011 00:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vert, 08-11-2012 23:59 ]


    επισυναπτόμενα: rempetiko.JPG 
    vert
    02.07.2011, 00:23

    Ζητώ συγνώμη για την χθεσινή  (εχμμ.. μάλλον προχθεσινή ) απροειδοποίητη απουσία μου, αλλά το πνεύμα μεν πρόθυμο η δε σαρξ αδυνατούσε κι επιζητούσε την χαλάρωση του ύπνου..

    Και δεν είναι η πρώτη φορά, αφού έχω καθυστερήσει κι άλλες... Φαίνεται πως δεν με πάει ούτε αυτή η  μέρα και ώρα... Θα δούμε αν θα μπορέσω να αυτοελεγχθώ ή θα πρέπει να παραδώσω την ώρα σε νέους παραγωγούς για να μην πηγαίνει χαμένη...


    vert
    10.12.2011, 17:27

    Μετά από απουσία κάποιων μηνών από το σταθερό πρόγραμμα (πλην δεν την γλιτώσατε, αφού υπήρξαν αρκετές έκτακτες) η εκπομπή επιστρέφει με τακτική πλέον ώρα, για πιο οργανωμένη δουλειά, κάθε Σαββάτο βράδυ 8 με 10 και στο ίδιο πάντα στυλ.

    Καλώς να ορίσετε...Smile


    vert
    24.02.2012, 02:59

    Ξαναματαλλάζουμε ώρα και μέρα ( φτώχεια και δουλειά καταραμένη! ) και μεταφερόμαστε στα μεσάνυχτα της Παρασκευής  00:00-> 02:00 ...

    Να εἰστε εκεί...Smile


    antwnispatra
    24.02.2012, 17:31

    Ξανά καλώς ήρθες λοιπόν.Απόψε θα είμαι αλλού,δικαιολογημένα όμως!


    mary_omikron
    24.02.2012, 18:59

    @ AntwnisPatra  Να φύγετε, να πάτε αλλού .. να καρναβαλιστείτε {#emotions_dlg.tt2} εμείς θα περάσουμε καλά και χωρίς εσάς κύριε

     

    Τεο καλώς ήρθες πάλι, σου ρίχνω και λίγο ρύζι να ριζώσεις {#emotions_dlg.biggrin} καλές εκπομπές !!!


    vert
    02.04.2012, 01:24

    Λέω και λόγω των ημερών η εκπομπή να ασχοληθεί για λίγο με την Δημοτική μας μουσική παράδοση. Επειδή όμως τόσο τα αρχεία μου όσο και οι γνώσεις  μου είναι ελλιππείς, θα χρειαστώ και την συνδρομή σας. Όποιος λοιπόν επιθυμεί να ακούσει ή θέλει να προτείνει κάποιο δημοτικό τραγούδι από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας ή με κάποια ιδιαίτερη εκτέλεση που του αρέσει, δεν έχει παρά να το προτείνει εδώ εγκαίρως, ώστε να ψάξω  να το βρω.

    Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων... Smile


    Agia
    02.04.2012, 15:19

    Από νησιά, κυρίως Κυκλάδες, και από τους γνωστούς: Οικογένεια Κονιτόπουλοι, Λεγάκη, Δυνάμεις του Αιγαίου (περισσοτερο παραδοσιακοι- εντεχνοι), από Θράκη, απο τους πιο αξιόλογους καλλιτέχνες της περιοχής, ο Χρόνης Αηδονίδης με τραγούδια που αντιστοιχούν σε χορούς όπως Ζωναράδικος, Μπαϊντούσκα, Τσέστος και με γνωστα τραγουδια όπως Βασιλικουδα, Δω στα λιανοχορταρουδια , Με γέλασαν τα πουλια, Σαν τα μαρμαρα της Πολης και άλλα πολλά....Πόντος: απο καλλιτεχνες ο Χρυσανθος(απιστευτη φωνη, για αυτο το είδος) "η κορ επηεν σο παρχαρ" ἁν αποθανω γιαβροπομ" "το αίμα ασην καρδίαν" "για τεσόναν την σεβντάν", επίσης, ποντιακά έχουν τραγουδήσει οι Καζαντζιδης, & Πέτρος ΓαϊτάνοςΚρήτη: Σκουλάς (Τούτο το μήνα-Μαυρα μου ματια!!!), Ξυλουρης, Ψαραντώνης, Μπικάκης, Τζουγανάκης, Ζωϊδάκης.

    Και φυσικά να μην παραλείψω την αείμνηστη Δόμνα Σαμίου (πλούσια δισκογραφία), καθώς και την Αρετή Κετιμέ.

    Καλή επιτυχία και συγχαρητήρια για την επιλογή της Δημοτικής μουσικής!!!!


    mary_omikron
    02.04.2012, 20:14

    Θοδωρή ψάξε Τάκη Καρναβά, Γιώργο Παπασιδέρη, Πετρολούκα και Αχαλινωτόπουλο για κλαρίνα, ριζίτικα της Κρήτης και μην παραλείψεις ταμπαχανιώτικα με Φουσταλιέρη/Μπαξεβάνη...

    Σούπερ ιδέα τα δημοτικά, για κάλυψη του κενού από εκπομπή που προϋπήρχε έγιναν κάποιες προσπάθειες αλλά δεν συνεχίστηκαν σε τακτικό ρυθμό και θα ήταν πολύ ωραίο -νομίζω- αν το αναλάμβανες Smile 


    catherine91
    04.04.2012, 00:38

    Με καλύψανε οι προλαλήσασες! Νομίζω κάλυψαν μεγάλο κομμάτι της γκάμας της παραδοσιακής μουσικής! Αν επιτρέπεται η γνώμη μου, μπορείς να βρεις και κάτι από τον δεξιοτέχνη του νησιώτικου βιολιού, Νίκο Οικονομίδη, με ιδιαίτερη προτίμηση σε σκοπούς Κυθήρων, Πάρου και Καλύμνου.... :) Αν ψάξεις στο youtube, θα βρεις πολλά! Όπως είπε και η Μαίρη, μην ξεχάσεις τον Φουσταλιέρη με τα υπέροχα ταμπαχανιώτικα από την Κρήτη. Και φυσικά, για να παινέψουμε τον τόπο μας (Πελοπόννησος βεβαιως βεβαίως), θα μας παίξεις και κάτι σε Καλαματιανό με κλαρίνο ε; θα σου στείλω σε ΠΜ κάποια αγαπημένα! Γενικότερα, ό,τιι και να σκεφτόμουν έχει ήδη υποθεί! χιχιχι! Από Μακεδονία μπορείς να βρεις πολλά κομμάτια από "τα χάλκινα της γουμένισσας". Από Ήπειρο δεν σου λέω τίποτε, γιατί σίγουρα ξέρεις καλύτερα από 'μένα! :) Και πιστεύω πως σίγουρα έχεις αρχείο σε σμυρναίικα - μικρασιάτικα τύπου καρσιλαμά.... :) και αυτά ταιριάζουν στο ύφος της εκπομπής! 

    Συγχαρητήρια για την σκέψη σου!!!! :) Σίγουρα θα είναι πολύ όμορφη εκπομπή!!!!!! :) Καλό ψάξιμο και καλή επιτυχία! :)


    vert
    04.04.2012, 01:01

    Eυχαριστώ τα κορίτσια για την βοήθειά  και τις  υποδείξεις τους οι οποίες και θα εισακουσθούν...Smile

    ( Για τα ταμπαχανιώτικα είχα κάποιες ενστάσεις με την Μαίρη, καθώς δεν τα θεωρώ δημοτικά , αλλά αστικά τραγούδια μπορεί και να κάνω λάθος δεν ξέρω. Το θέμα όμως διευθετήθηκε -φιλικά πάντα- με δέσμευση για αφιέρωμα και σε αυτο το είδος κάποια άλλη στιγμή.)

    Περιμένω κι άλλες παρεμβάσεις φυσικά αν και η αλήθεια είναι πως κάπως αλλιώς το εννοούσα...  

    Δεν είμαι και τόσο άσχετος και ξέρω επιφανειακά που θα μπορούσα να ψάξω, αλλα επειδή το πεδιο της Δημοτικής παράδοσης είναι τεράστιο και αχανές, και δεν είναι σωστό να παίξω μόνο Ηπειρώτικα που ειναι και βαριά και ίσως μονότονα για πολλούς, θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάποιο ή περισσότερα συγκεκριμμένα κομμάτια από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας, ή ιδιαίτερες εκτελέσεις που τον έχουν κάνει να "ανατριχιάσει", να την μοιραστεί μαζί μας...


    vert
    09.11.2012, 00:03

    Η εκπομπή βέβαια έχει αλλάξει και τίτλο και ώρα και μέρα και δεν πολυασχολούμαι με τα γραπτά  για να ενημερώνω την σελίδα.

    Αλλά σε σχέση με την "θεματική εβδομάδα 5->11 /11/2012" επειδή μου ζητήθηκε προσπάθησα κι ελπίζω να τα κατάφερα να την ανεβάσω...

    Αυτό ( μάλλον) είναι το σχετικο λινκ:

    http://archive.org/details/TrihmitoniaKaiNtoyzenia

    Aν όχι... πείτε μου ή δείξτε μου πως αλλιώς να το κάνω...


    mary_omikron
    09.11.2012, 00:36

    Μακράν η καλλίτερή σου εκπομπή Θοδωρή απ΄όσες έχω ακούσει, και ξέρεις οτι έχω χάσει λίγες. Στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας παραγωγών, έκανες επιλογές βασισμένες σε προσωπικά σου θέματα δίνοντας την ευκαιρία να σε γνωρίσουμε καλλίτερα.

    Είχε εξαιρετική ιδέα η Ερατώ και μπράβο σε όλους εσάς που ανταποκριθήκατε.

    Πάντα τέτοια στο ραδιόφωνό μας {#emotions_dlg.thumbup} 


    alkyoni
    09.11.2012, 02:38

    Ευχαριστουμε vert για το λινκ!{#emotions_dlg.beer}

    Δυστυχως λιγο σε προλαβα προς το τελος , ετσι θα σε ακουσω ολοκληρο!! χαχα!{#emotions_dlg.biggrin}

    Αν θελεις, βαλε το λινκ και στο τοπικ σχετικα με την θεματικη εβδομαδα των παραγωγων, για να ειναι ολες μαζεμενες εκει Wink

    To topik ειναι εδω:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=28073&gotolast=1

    Καλη συνεχεια!{#emotions_dlg.beer}


    -----------------

    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 22:00-23:00, Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~ Τune in!--> Radio MusicHeavenwww.listen.musicheaven.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 09-11-2012 21:06 ]


    mpjxprt
    09.11.2012, 07:23

    ... {#emotions_dlg.ohmy}  ... τώρα πρόσεξα τη φωτογραφία !!! {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.beer}

    Γειά σου ρε Vert με τα ωραία σoυ !!!

    /Πέτροc Cool


    vert
    10.11.2012, 03:35

    Παράθεση:

    Το μέλος mpjxprt στις 09-11-2012 στις 07:23 έγραψε...

    ... {#emotions_dlg.ohmy}  ... τώρα πρόσεξα τη φωτογραφία !!! {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.beer}

    Γειά σου ρε Vert με τα ωραία σoυ !!!

    /Πέτροc Cool



    Έλα ρε Πετράν παλιόφιλε.. εδώ σουλατσάρεις κι εσύ? Θα ξαναβρεθούμε κάποια στιγμή να συντραγουδήσουμε... που θα πάει.. Smile


    mpjxprt
    10.11.2012, 09:00

    Πάντα μέσα ... {#emotions_dlg.beer}

    /Πέτροc Cool


    vert
    28.02.2013, 00:46

    Σήμερα Πέμπτη 28 / 02 και λίγο πιο νωρίς από την κανονική ώρα έναρξης, -κατά τις 5 το απόγευμα- τα Τριημιτόνια θα φορέσουν τα καλά τους και θα συμπορευθούν με την Σοφία (ixthis), που ανέλαβε και την επιμέλεια της εκπομπής καταβάλοντας επίπονες και πολύωρες προσπάθειες, για να παρουσιάσουμε απο κοινού μελοποιημένη Ποίηση, από τους μεγάλους Έλληνες Ποιητές:

    1.Κώστα Βάρναλη

    2.Οσυσσέα Ελύτη

    3.Κώστα Καρυωτάκη

    4.Νίκο Γκάτσο 

    5.Κατερίνα Γώγου

    Ελάτε ν΄αρμενίσουμε παρέα...Smile


    sympetheros
    28.02.2013, 07:27
    Αυτά ειναι!!!!!!μπρρρρρρρρρρρρρραβο και στους δύο!!Να την ηχογραφήσετε την εκπομπή!!!
    mary_omikron
    28.02.2013, 13:28
    Ixthis-Vert !!! Εντυπωσιακός συνδυασμός διαφορετικότητας, που χθες ξημερώματα στο δοκιμαστικό μας εντυπωσίασε!!!!!