ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.856 μέλη

    Το πιάνο των ονείρων σας

    staurosmozart
    28.07.2011, 21:07
    τυχαιο?? δεν νομιζω!!
    cembalo
    04.08.2011, 15:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 17-07-2011 στις 23:34 έγραψε...

     

    @ cembalo :

    Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχουν Έλληνες μουσικοί με γνώσεις και πάθος για την μουσική που αγαπούν και θέλουν να υπηρετήσουν!...

    Επισκέφτηκα το blog σας http://www.pianoeforte.wordpress.com και τολμώ να πω ότι είναι από τα πιο καταρτισμένα και άρτια μουσικά blogs κλασσικό-ρομαντικής μουσικής και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους λάτρεις της κλασσικό-ρομαντικής μουσικής!...

    Κατανοώ την αναμονή σας, καθ’ ότι αναμένω και εγώ αντίστοιχα ένα μουσικό όργανο (όχι πιάνο…) και σας εύχομαι και εγώ να έχετε καλή και «γερή» άφιξη και παραλαβή του πιάνου σας!

     



     

    Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και τις ευχές!

    Με τα ιστορικά όργανα, ειδικά τα πιάνα, το θέμα είναι λιγάκι πολύπλοκο... Φυσικά και όλοι θέλουμε να παίζονται, όμως κάποιες φορές αυτό είναι αδύνατον, γιατί δεν το επιτρέπει η κατάσταση του μηχανισμού. Μερικές φορές κάνεις κακό στο όργανο αν το χρησιμοποιείς όταν δεν είναι σε κατάσταση παιξίματος, όπως λέμε δεν είναι "playable"... Τότε μπορεί να καταπονήσεις περισσότερο το όργανο και το μηχανισμό. Σε αυτές τις περιπτώσεις, καλύτερα να "αναπαύεται" το όργανο, ώστε κάποια στιγμή να γίνει η σωστή συντίρηση και μετά να μπορεί, εάν αυτό καταστεί δυνατόν, να παιχτεί με ασφάλεια και να αποδώσει τα μέγιστα! Επίσης, τέτοια πιάνα είναι καλό να παίζονται με προσοχή -ο μηχανισμός τους απαιτεί τεχνική διαφορετική από εκείνη του σύγχρονου πιανίστα, και αν παιχτούν με τα δικά μας "στάνταρ", δεν αποδίδουν τον όμορφο ήχο τους, και μπορεί και να πάθουν κάποια ζημιά.

    Σε περίπτωση που ένα πιάνο είναι σε τέτοια κατάσταση ωστε δεν επιδέχεται πλήρη αποκατάσταση, είναι καλύτερα να το αφήνουμε στην ησυχία του και να αναζητούμε μια κόπια. Ορισμένοι κατασκευαστές σήμερα, φτιάχνουν κόπιες παλαιών πιάνων που δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από το πρωτότυπο -και είναι σίγουρα καλύτερο να παίζει κανείς σε ένα πιάνο που λειτουργεί άψογα κι ας είναι κόπια, παρά σε ένα πρωτότυπο που δεν μπορεί πια να μας δώσει τα "χαρίσματά" του...!

     

    Ωστόσο, σαφώς και είναι καλύτερα τα παλαιά όργανα να αποκαθίστοναι και να παίζονται. Αυτή είναι και η θέση πολλών Curators σε μουσεία μουσικών οργάνων διεθνώς. Όταν το όργανο παίζεται, παραμένει "ζωντανό", και κάτι που δεν ξέρουν πολλοί, αποκλείεται να πιάσει κάποιο παράσιτο στο ξύλο του πχ σαράκι (λόγω των κραδασμών από το παίξιμο).

     


    staurosmozart
    05.08.2011, 14:06

    οντως,τετοια οργανα χρηζουν ιδιαιτερης μεταχειρισης....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 05-08-2011 17:59 ]


    stlonnet
    04.11.2011, 22:46
    1. Bosendorfer THE EMPEROR concert grand piano 2. Bφsendorfer Grand Concerto Piano 3. Bφsendorfer Model 290 Imperial : 97 πλήκτρα = 8 οκτάβες
    staurosmozart
    16.11.2011, 23:38
    πρεπει να ακουσεις την λισιτσα να παιζει μπαλλαντα λιστ σε αυτο!!ειδικα στο martellato,σου σηκωνεται η πετσα!
    Agelos89
    13.12.2011, 09:59
    Εγώ ρε παιδιά με ένα .fazioli!top ίση φάση με το stairway !και ποιο καλό μην σας πω!
    sonatina-
    14.03.2012, 00:51
    Επειδή από μικρή έπαιζα σε πιανόλα που της έχουν βγάλει το μηχανισμό, απολαμβάνω να παίζω και στο πιο ταπεινό πιανάκι. Αρκεί να είναι πιάνο. Για παράδειγμα στο ωδείο παίζω σε ένα Baldwin και πολύ το χαίρομαι και μ' αρέσει!! Επίσης, μ' αρέσει και το design του! :D
    ElenaQuartz
    26.03.2012, 01:38

    Η αλήθεια είναι ότι δεν παίζω πιάνο...ακόμη (μιας και είναι στα μελλοντικά μου σχέδια)

    Έχω όμως απίστευτη αδυναμία σε αυτό το όργανο. Θεωρώ ότι τα bosendorfer είναι μακράν τα καλύτερα και πιο όμορφα πιάνα που υπάρχουν (αν και τα Steinway & Sons δεν πάνε πίσω).

    Εννοείται πως τρελή μου επιθυμία είναι να αποκτήσω ένα και ιδιαίτερα το ανυπέρβλητο Johann Strauss Model

    Johann Strauss Model


    sonatina-
    29.03.2012, 21:13
    Πανέμορφο!!! Φωτιές μας άναψες, Έλενα!! Εύχομαι να καταφέρω να αγοράσω ένα αληθινό πιάνο κάποια στιγμή!
    staurosmozart
    05.04.2012, 09:40
    Με την κριση τωρα,ας παρουμε κανα αρμονιο γιατι δεν μας βλεπω καλα :P
    sonatina-
    10.04.2012, 00:29
    Μπα.. Ούτε για αρμόνιο δεν είμαστε... Ας μείνουμε με αυτά που έχουμε, καλύτερα :Ρ !
    laikos123
    22.05.2012, 21:07

    steinway&sons και έχω παίξει με τέτοιο αφού έχουμε 2 στο ωδείο :) noobakia έλληνες κτήριο δεν μπορουν να μας φτιάξουν και έχουμε 2 πιάνα των 200.000! έλεος. Τί να το κάνω το steinway ενώ δεν είμαι πιανήστας!ερκοντίσιον να βάλλουν που σκάμε σα τα ποντίκια το καλοκαίρι :D