ελληνική μουσική
    317 online   ·  210.908 μέλη

    Ο γρίφος του Αϊνστάιν...

    christine85
    09.03.2005, 18:30
    Όταν ο Einstein διατύπωσε αυτό το γρίφο, ο μέσος όρος εξυπνάδας των ανθρώπων ήταν χαμηλότερος, γι' αυτό και μπορούσε να τον λύσει μόνο το 2%!!
    Iphigenia
    15.03.2005, 18:30
    Και γω σας λέω ότι δεν γίνεται, αυτός ο γρίφος είναι τελείως λάθος!

    Είναι ποτέ δυνατόν ένας αξιοπρεπής ¶γγλος να μην πίνει ούτε τσάι ούτε μπύρα; Αδύνατον!!! Και όχι μόνο αυτό αλλά την μπύρα δεν την πίνει ούτε ο Γερμανός!

    Δεν γίνεται, κάποιο λάκκο έχει η φάβα


    alani
    15.03.2005, 18:51
    καλα σοβαρα ειναι του EINSTEIN ο γριφος αυτος;;;;Τον ειχα λυσει οταν πηγαινα γ γυμνασιου(2-3 χρονια πριν)...Βασικα ειναι πολυ ευκολος αν ζωγραφησεις τα σπιτακια και βαλεις μεσα τα στοιχεια....Βγανει απο μονο του....
    PaXaRoTi
    20.12.2008, 19:59

    Lypame pou tha sas apogoiteuso alla den to brikate. Oi perisoteroi eimai sigouros oti lete gia ton germano. Den einai etsi omos


    Kanenas den exei to psari.

     

    "H σωστή απάντηση:

    Στην πραγματικότητα σε κανένα από τα στοιχεία που δίνει ο Αϊνστάιν δεν αναφέρει σαν κατοικίδια τα ψάρια. Αυτό σημαίνει ότι ίσως και κανείς να μην τα έχει. Μπορεί ο Γερμανός να έχει οποιοδήποτε κατοικίδιο εκτός από εκείνα που έχουν οι γείτονες του!

    Όπως βλέπετε ο Αϊνστάιν ήξερε καλά πώς να μας κάνει να την πατήσουμε (και ίσως να φάμε την ώρα μας άδικα)!

    Νομίζετε ακόμα ότι ανήκετε στο 2%?"


    nowaveband
    20.12.2008, 23:38

    Το ψάρι το έχει ο Γερμανός,ο οποίος μένει στο πράσινο σπίτι,πίνει καφέ και καπνίζει Prince αυτό το πρόβλημα λύνεται διά της ατόπου απαγωγής.Σε ένα σημείο σταματά το πρόβλημα καθώς είσαι ανάμεσα σε δύο στοιχεία,και τα ψάχνεις χωριστά και υποθετικά για να δείς αν γίνεται να ισχυεί για το καθένα ή αν αντιφάσκουν τα στοιχεία....{#emotions_dlg.smartass}


    -----------------
    τι θα ήταν η ζωή χωρίς μια μικρή δόση αυτοκαταστροφής?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nowaveband στις 20-12-2008 23:43 ]


    okanenas
    21.12.2008, 01:04

    Μπράβο nowaveband 


    -----------------
    http://nek-ta-blog-mou.blogspot.com/



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 21-12-2008 01:05 ]


    επισυναπτόμενα: 105LO (1).gif 
    kamelia8
    21.12.2008, 11:12

    Κι εγώ το έχω λύσει.... Θα 'χει 2-3 χρόνια... Δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολο! Λογική ήθελε μόνο...

     


    Anastasiablumwi
    24.12.2008, 18:44

    Παράθεση:

    Το μέλος PaXaRoTi στις 20-12-2008 στις 19:59 έγραψε...



    Νομίζετε ακόμα ότι ανήκετε στο 2%?"



    Ναι!!!!{#emotions_dlg.smartass}


    jethroomi
    25.12.2008, 00:40

    Παράθεση:

    Το μέλος PaXaRoTi στις 20-12-2008 στις 19:59 έγραψε...

    Lypame pou tha sas apogoiteuso alla den to brikate. Oi perisoteroi eimai sigouros oti lete gia ton germano. Den einai etsi omos


    Kanenas den exei to psari.

     

    "H σωστή απάντηση:

    Στην πραγματικότητα σε κανένα από τα στοιχεία που δίνει ο Αϊνστάιν δεν αναφέρει σαν κατοικίδια τα ψάρια. Αυτό σημαίνει ότι ίσως και κανείς να μην τα έχει. Μπορεί ο Γερμανός να έχει οποιοδήποτε κατοικίδιο εκτός από εκείνα που έχουν οι γείτονες του!

    Όπως βλέπετε ο Αϊνστάιν ήξερε καλά πώς να μας κάνει να την πατήσουμε (και ίσως να φάμε την ώρα μας άδικα)!

    Νομίζετε ακόμα ότι ανήκετε στο 2%?"



    Συμφωνω, γιατι ο Γερμανος θα ειχε τον ιχθυν (εαν τον ειχε) ως κατοικιδιον και δεν θα τον ετρωγε;;;;(ατμοβραστό).

    Ανηκω στο ο,οοοοοοο% (με το συμπαθειο).


    Efklidis
    25.12.2008, 22:31

    Re paides h lush einai aplh... Afou o Ainsatin germanos einai prokutai na edeine to psari se kanan allon?  Einai thema egwismou!!!:p;:pp xexexexe

     


    djmetronomos
    27.12.2008, 13:38

    Ελάχιστοι όμως γνώριζαν ότι το ψάρι το είχε ο Έλληνας! Ένας μετανάστης της οικογενείας Ψαραντώνη, ένα βράδυ εισέβαλλε στην οικία του Γερμανού κι έκλεψε το ψάρι. Ήταν μια συμβολική πράξη, που έκρυβε το μήνυμα "Τα Ψάρια Ανήκουν Στο Αιγαίο". Ο Ψαραντώνης και το ψάρι κατέληξαν στο Ρέθυμνο κι έζησαν ευτυχισμένοι. Η συλλογική μνήμη των Γερμανών, όμως, δεν μπόρεσε να ξεχάσει το γεγονός και γι' αυτό το λόγο ο Χίτλερ εισέβαλλε στην Κρήτη πολλά χρόνια αργότερα. Μέσα στην αναμπουμπούλα, το ψάρι φυγαδεύτηκε με ένα συμμαχικό αεροπλάνο στο Κάιρο, για να καταλήξει στις ΗΠΑ. Όταν το έμαθε ο Άινσταϊν, που στο μεταξύ είχε πάρει πράσινη κάρτα και ζούσε στις ΗΠΑ, έδωσε εντολή στον μάγειρα του να το ψήσει και το έφαγε με λαχανάκια Βρυξελλών. Στη συνέχεια, δημιούργησε τον γρίφο για να παραπλανήσει τους συμπατριώτες του, οι οποίοι ακόμα πιστεύουν ότι το ψάρι πλέει σε πελάγη ευτυχίας σε μια μικρή λιμνούλα κάπου στη γερμανική εξοχή. 


    blackdragon
    27.12.2008, 17:04

    ...k na poume pos itan tsipoura....A' taksis psari...oxi o,ti na'nai....{#emotions_dlg.tt2}


    musicathy
    29.12.2008, 19:31

    Χαχαχα...Μου τον έλυσε ο μαθηματικός μου σε 5 λεπτάκια πριν 2 χρόνια...Σιγά μην καθόμουνα να σπάσω το κεφάλι μου...


    alex4you
    27.02.2009, 14:11

    Παράθεση:

    Το μέλος PaXaRoTi στις 20-12-2008 στις 19:59 έγραψε...

    Lypame pou tha sas apogoiteuso alla den to brikate. Oi perisoteroi eimai sigouros oti lete gia ton germano. Den einai etsi omos


    Kanenas den exei to psari.

     

    "H σωστή απάντηση:

    Στην πραγματικότητα σε κανένα από τα στοιχεία που δίνει ο Αϊνστάιν δεν αναφέρει σαν κατοικίδια τα ψάρια. Αυτό σημαίνει ότι ίσως και κανείς να μην τα έχει. Μπορεί ο Γερμανός να έχει οποιοδήποτε κατοικίδιο εκτός από εκείνα που έχουν οι γείτονες του!

    Όπως βλέπετε ο Αϊνστάιν ήξερε καλά πώς να μας κάνει να την πατήσουμε (και ίσως να φάμε την ώρα μας άδικα)!

    Νομίζετε ακόμα ότι ανήκετε στο 2%?"



    κανείς όμως .δέν μας λέει ότι έτσι είναι τα πράγματα ακούγεται πολύ χαζό και βλακώδες -χωρίς να εννοώ φυσικά κάτι για σένα μην παρεξηγούμαστε-στο κάτω κάτω δεν σημαίνει ότι πώς ότι λέει ο αινστάιν είναι σωστό το έλυσα με σχέδιο σε 14 λεπτά έξυπνο και απλό ήτανε..απλώ επειδή έχουμε συνηθίσει τα πονηρά μάλλον παρασυρθήκαμε και είπαμε έτσι για αυτό γι αυτό πιστεύω ότι το παραπάνω είναι λάθος


    -----------------
    Όταν μιλάς στον Θεό είναι προσευχή όταν ο Θεός σου μιλάει είναι σχιζοφρένεια!...i'm alex

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex4you στις 27-02-2009 14:14 ]


    Blackpearl
    27.02.2009, 19:43

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 20-12-2008 στις 23:38 έγραψε...

    Το ψάρι το έχει ο Γερμανός,ο οποίος μένει στο πράσινο σπίτι,πίνει καφέ και καπνίζει Prince αυτό το πρόβλημα λύνεται διά της ατόπου απαγωγής.Σε ένα σημείο σταματά το πρόβλημα καθώς είσαι ανάμεσα σε δύο στοιχεία,και τα ψάχνεις χωριστά και υποθετικά για να δείς αν γίνεται να ισχυεί για το καθένα ή αν αντιφάσκουν τα στοιχεία....{#emotions_dlg.smartass}


    -----------------
    τι θα ήταν η ζωή χωρίς μια μικρή δόση αυτοκαταστροφής?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nowaveband στις 20-12-2008 23:43 ]

     



    Συμφωνώ απολύτως, αρχικά έβλεπα ότι τα στοιχεία μου δεν πολυτέριαζαν για να βρω αυτον με το ψάρι και τότε αρχίσα να σκέφτομαι υποθετικά. Αλλα απόλυτο δίκιο έχει και PaXaRoTi που υποστιρίζει ότι ο Γερμανός θα μπορούσε να έχει οποιονδήποτε αλλο ζώο εκτός αυτά που είχαν οι γείτονες του. 


    theanoxir
    21.03.2012, 16:54

    Εγώ παω πρωτη γυμνασίου και το έλυσα πρόπερσυ για πλάκα σε λιγότερο από 20 λεπτά. Είναι πραγματικά πανεύκολο! Smile{#emotions_dlg.smartass}


    GEFAN
    13.05.2012, 14:46

    Εγώ που είμαι πολύ μικρός τον έλυσα με ελάχιστη βοήθεια απ'τον πατέρα μου σε 20'!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.smartass}


    EvaTheSlasher
    18.05.2012, 19:52
    Δεν ξέρω τι λέτε, πάντως για μένα χωρίς μολύβι και χαρτί δε λύνεται!
    klefths
    29.05.2012, 02:30
    O Kαφάσης τι ρολο παιζει σ' αυτη την ιστορια?
    ChRiStOs1998
    20.07.2012, 14:08
    Ανήκω στο 2% των ανθρώπων που λύσανε τον γρίφο χωρίς μολύβι και χαρτί μόνο που μου πήρε μια ωρίτσα. Όμως για 14 χρονών παιδί που 'μαι δεν είναι κι άσχημα !!! :D