ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.853 μέλη

    Υπάρχουν τέτοιοι άντρες;

    sven
    24.06.2011, 21:32

    Πώς έγινε και οι αρχικές ψυχολογίζουσες καρικατούρες/αλχημείες του  κυρίου Spartan προς τις «αναξιοπαθούσες» γυναίκες, που τόλμησαν να σχολιάσουν στο «γελοίο» θέμα συζήτησης «Περί ανδρών και γυναικών…» που ξεκίνησα, δεν αρκούν πλέον, να δηλώνει ως αναρμόδιος και κρίνει ως απαραίτητη τώρα την παραπομπή τους σε ειδικούς;;;!!!

    Γίνεται μήπως προσπάθεια να πεισθώ για κάτι για το οποίο δυστυχώς ΔΕΝ πείθομαι…;;;

    Θα πρέπει να κολακευθώ ή να ντραπώ για την «παραπομπή» της Ζέτας από τον Δρα Τζέκιλ και Μr Χάϊντ σε μένα, όπως και για τη σύγκριση/εξομοίωση  που κάνει για το άτομό μου…;;;!!!

    Από πότε και με ποιόν τρόπο από «ανεγκέφαλος», «φασιστίζων», «ρατσιστής», «πουλών μαγκιά και προστασία σε αδύναμες γυναίκες» και «γράφων θέματα πασατέμπου, γελοιότητας και χυδαιότητας» μετατράπηκα ως δια μαγείας σε «αξιότιμο συνδαιτυμόνα» και μάλιστα σε αρμόδιο ειδικό που θα βοηθήσει «προβληματικούς» σχολιάζοντες που τολμούν να μη συμφωνήσουν με τον κύριο Spartan;;;;;;;

    Τυχαίο μήπως το ότι, ενώ ισχυρίζονταν πως δεν γνωρίζει το μέλος Extremio, τον προτείνει πρώτο και καλύτερο σε μένα ως παράδειγμα ποιοτικής δημοσιογραφίας και τώρα ως ειδικό που μαζί με μένα μπορεί να σώσει ένα «απολωλώς» μέλος…..;;;;;!!!!!

    Αν δεν ευλογήσουμε τα γένια μας….{#emotions_dlg.clap}

    Τελικά, γέρνει ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε….;;;;!!!!!Innocent


    sven
    25.06.2011, 09:31

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Πόσο εύκολα αποδιοργανώνεται το...... λυκάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ..............και πάλι ΔΕΝ πειθόμαστε.........................:))))))))))))))))))))))))!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΥΓ. Πόσο περήφανα θα ένιωθαν κάποια παιδιά για τον πατέρα τους, αν διάβαζαν τα γραφόμενά του....!!!!!!!


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 25-06-2011 09:42 ]


    sven
    26.06.2011, 02:39

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Τι βλέπω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    ΠΑΛΙ -όπως σχεδόν κάθε φορά- στο θέμα των γυναικών κόλλησε το λυκάκι μας ;;;;;;;;;;;;;;;;;; Μήπως έχει προβληματάκι επί του θέματος και πονάει……….;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Μάλλον ε;;;;;;

    Βλέπω πως το ενοχλούν ακόμα και τα σημεία στίξης που χρησιμοποιώ, θεωρώντας πως ακόμα κι αυτά έχουν επιστρατευθεί στην προσπάθεια σαγήνης των…..νινιών του forum!!!!!!

    Τι «αλλόκοτη» φαντασία!!!!!!!!!!!

    Δεν πιστεύω να ζηλεύει το λούτρινό μας που δεν τα πάει καλά γενικώς -απ΄ότι φαίνεται- στον τομέα αυτό και που δεν κατάφερε ούτε καν εδώ μέσα να εισπράξει την ελάχιστη εκτίμηση/αποδοχή από κάποια εκπρόσωπο του ωραίου φύλου, όσο κι αν προσπάθησε απεγνωσμένα και ποικιλοτρόπως..…

    Όσον αφορά στην ταυτότητά μου, υπάρχουν μέλη του ΜΗ που με έχουν γνωρίσει από κοντά και με έχουν επισκεφθεί ακόμα και στους χώρους εργασίας μου. Αν είσαι καλό παιδάκι, τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, θα σε προσκαλέσω να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημά μου στο πανεπιστήμιο, και, αν δεν ενοχλήσεις κάποιο από τα πολλά κοριτσάκια που θα υπάρχουν γύρω σου, θα φέρω μαζί μου για να σου δείξω και τις 52 σελίδες Α4 του βιογραφικού μου για να ανακουφιστείς επιτέλους…..

    ΥΓ. Θέλω κι άλλα βιντεάκια.  Έχουν πραγματικά γούστο (Δείξε μου τις επιλογές σου, να σου πω ποιος είσαι…){#emotions_dlg.blink}


    optiras
    26.06.2011, 09:03

    Γενική παρατήρηση προς συμφορουμίτες:

    Οι προσωπικές κόντρες κούράζουν και μπαχαλεύουν την συζήτηση...Δεν έχουν θέση σε θέματα...Ανοίξτε ένα τόπικ με θέμα χ κατά ψ και ανταλλάξτε τα γαλλικά σας εκεί!

    Τι είναι πια αυτό το πράγμα αν δει κάποιος μια άποψη που δεν του αρέσει να την πέφτει στον άλλο;

    Μια γρήγορη επανάληψη στο netiquette δεν βλάπτει:

    http://el.wikipedia.org/wiki/Netiquette

    http://users.uoa.gr/~nektar/science/internet/netiquette.htm

    Υπήρχε η πολύ καλή και αναλυτική έκδοση στο www.stratari.gr που όμως δεν υπάρχει πλέον...Αν ενδιαφέρεται κανείς,θα του τη στείλω....

    Υπάρχει ακόμα και βιβλίο:

    http://tetradio.pblogs.gr/2007/09/netiquette-prwtokollo-diadiktyakhs-symperiforas.html

    Υπάρχουν ακόμα και τα βιβλία savoir vivre....

     

    @Διαχειριστές/συντονιστές:να ανεβάσω ένα θεματάκι για τα καθήκοντα/υποχρεώσεις διαχειριστών;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 26-06-2011 09:09 ]


    Peace18
    26.06.2011, 13:44
    Ρε πώς μιλάτε έτσι? 3 χρόνια δεν έχω μπει και το κανατε λιμάνι! Έλεος! Για να αράζουμε σιγα σιγα στα κυβικά μας! Και εδώ είναι φόρουμ... όχι πίνακας ανάρτησης των θεμάτων των παρατραγουδων της προηγουμενης εβδομαδας!
    antwnispatra
    26.06.2011, 14:12

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras στις 26-06-2011 στις 09:03 έγραψε...

    Γενική παρατήρηση προς συμφορουμίτες:

    Οι προσωπικές κόντρες κούράζουν και μπαχαλεύουν την συζήτηση...Δεν έχουν θέση σε θέματα...Ανοίξτε ένα τόπικ με θέμα χ κατά ψ και ανταλλάξτε τα γαλλικά σας εκεί!

    Τι είναι πια αυτό το πράγμα αν δει κάποιος μια άποψη που δεν του αρέσει να την πέφτει στον άλλο;

    Μια γρήγορη επανάληψη στο netiquette δεν βλάπτει:

     

    @Διαχειριστές/συντονιστές:να ανεβάσω ένα θεματάκι για τα καθήκοντα/υποχρεώσεις διαχειριστών;

    {#emotions_dlg.thumbup}


    ixthis
    26.06.2011, 16:10

    {#emotions_dlg.helpsmilie}ΕΛΕΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑ ΠΙΑ......ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΣΕΣ


    PHILIPPOSSM
    26.06.2011, 16:27
    Όταν επιλέγεις να παρακολουθείς τέτοια συζήτηση θα υποστείς και όλους όσους γράφουν και ότι γράφουν....
    Peace18
    26.06.2011, 17:00
    Το γεγονός της μη κατωχης τιτλου όπως "administrator του forum" (για να χρησιμοποιήσω δική σας έκφραση κύριε spartan Werewolf) δεν με καθιστά άβουλο μέλος και σίγουρα δεν μου αφαιρεί το δικαίωμα ένστασης σε κάθε γραφόμενο στο foroum! Έχω πλήρη συνείδηση των λέξεων και εκφράσεων που χρησιμοποιώ όπως και των κινήσεών μου μέσα σε χρονικά και χωρικά πλαίσια! Από εκεί και πέρα... Υπερασπίζομαι και σέβομαι όποια άποψη διατυπωθεί με στοιχειωδη αξιοπρέπεια (τουλάχιστον)! Όταν κάποιος αυθαίρετα σχηματιζει άποψη για κάποιον που δεν γνωριζει προσωπικά, φαίνεται επιπόλαιος και επιρμένος! Με αποτέλεσμα post προσβλητικά και ειρωνικά χωρίς κανένα απολίτως βάθος και αιτία! Δεν έχει νόημα να υψώνουμε μάταιες φωνές γράφοντας post οργισμένα και γεμάτα προσωπικές επιθέσεις! Αντίθετα πίσω από την οργή τους κρύβουν αλλαζονεία! Είμαι υπέρ της ανοιχτής και ελεύθερης συνδιαλλαγης αποψεων -κάθε τυπου, όποια κι αν είναι αυτη-! Όμως δεν θα επαινέσω και τον άνθρωπο που με έπαρση ανυπόφορη τους άλλους ανθρώπους προκαλεί! Αυτή είναι η πιο βαρεια αρρώστεια των ανθρώπων... και θράσος ονομάζεται!
    ixthis
    26.06.2011, 17:16

     

    Μια χαρά συζήτηση έγινε και με χιούμορ και με απόψεις αν δεν υπήρχαν και κάποιοι να μπαίνουν και να  αρχίζουν τα σεντόνια με το κήρυγμα τις προσβολές τις βρισιές  και ότι άλλο αρνητικό υπάρχει σε άνθρωπο.

    Ε τι να κάνουμε τώρα να μη συμμετέχουμε μπας και βγει ένας τέτοιος και αρχίσει το τροπάριο?

    Μέσα σ ένα μηνά που είναι μέλος έχει  καταχερίσει όλο τον κόσμο όπου έχει γράψει. εχει το θέμα του τι να κάνουμε τώρα. Θα πει θα πει θα σταματήσει ελπίζω .

     

    α μάλιστα  τώρα

    "Spartan-Werewolf : Είσαι το τελευταίο άτομο σε όλο το forum του Music Heaven που θα μπορούσε ο λόγος του να είναι σεβαστός από μένα…"

    Κοίτα αν άνθρωποι σαν και σένα έχουν αυτή την άποψη για μένα τότε ΚΑΛΑ ΠΑΩ  το πρόβλημα θα ήταν σοβαρό αν με εκτιμούσες .

    Αλλά μην είσαι και τόσο σίγουρος είμαι καλό παιδί δε με ξέρεις με ξέρεις? χαχαχαχαχαχα μέχρι εδώ η συνομιλία μαζί σου γιατί βαρέθηκα πολύ λέμε τώρα. άντε γειαααααα


    optiras
    26.06.2011, 17:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 15:56 έγραψε...

    @optiras:

    Δεν υπάρχει συζήτηση-thread από την δεύτερη σελίδα, κατόπιν έμμονης της Original Poster ότι δεν υπάρχει άλλη ισχύον άποψη εκτός από αυτήν που θέλει να πρεσβέψει η ίδια…

    ...

    Για αυτό και η οργή του μέλους  Kristalo και η διακωμώδηση από τον μέλος tallos, την μέλος LilyHdlss και έμενα.

    Το να εμμένει κάποιος στην άποψή του,όσο και αν λάθος φαίνεται στους άλλους ή/και είναι αυτή η άποψη είναι δικαίωμα του.Είναι θέμα επιπέδου/νοοτροπίας/συνήθειας...

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να σέβεσαι το άλλο άτομα,ακόμα και αν έχει εσφαλμένη άποψη...Πόσο μάλλον να το διακωμωδείς ή να του/της την πέφτεις(δεν εξετάζω την ορθότητα της θέσης της original post)...Ούτε να προσπαθείς με το ζόρι να κάνεις τον Άλλο/Άλλη να αλλάξει άποψη με το ζόρι....

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 15:56 έγραψε...

    Οπότε, δεν είχε – έκτοτε - κανένα νόημα συνέχισης διαλόγου η συζήτηση…

    Η λογική και η εμπειρία σε τέτοια περίπτωση οδηγεί στο σταμάτημα του διαλόγου.Μπορείς να αγνοήσεις τις απαντήσεις  του συγκεκριμένου μέλους...

    Αντιδράσεις σαν αυτές τις άλλες που επικαλείσαι οδηγούν μάλλον προς flame war....

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 15:56 έγραψε...

    Ενδιαφέρομαι για την πολύ καλή και αναλυτική έκδοση στο www.stratari.gr που όμως δεν υπάρχει πλέον...

    Σε παρακαλώ αν μπορείς να μου την στείλεις...

    Θα σου το στείλω...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 15:56 έγραψε...

    @ Peace18:

    Δεν είστε administrator του forum… Δεν έχετε κανέναν θεσμικό ρόλο σε αυτό… Οπότε μαγκιές τύπου: “Για να αράζουμε σιγα σιγα στα κυβικά μας!” δεν έχουν καμία απολύτως πέραση…

    Διαχειριστής του φόρουμ δεν είσαι ούτε και εσύ... Ούτε και εγώ...

    Σε περίπτωση που μέλους του φόρουμ ενοχληθεί από δραστηριότητα άλλου μέλους οφείλει να απευθυνθεί στον διαχειριστή/συντονιστή με μήνυμα δίνοντας λινκ με το θέμα,λέγοντας τι τον ενόχλησε(σε άλλα φόρουμ υπάρχει και κουμπάκι ''αναφαρά στον διαχειριστή''...

    Αν λοιπόν πιστεύεις ότι ενοχλήθηκες τώρα ξέρεις τι πρέπει να κάνεις...Άσε τις επιθέσεις στους άλλους....Τα υπόλοιπα είναι υπόθεση του διαχειριστή.....

    Γενικά προς τους συμφορουμίτες:

    -διαβάζουμε με προσοχή τι έχει γράψει ο/η Άλλος και αφού σιγουρευτούμε ότι το καταλάβαμε και σκεφθούμε πρώτα αν είναι απαραίτητο να απαντήσουμε ή/και σχετικό με το θέμα τότε απαντάμε.Για να αποφεύγονται παρεξηγήσεις και εκτροχιασμοί της συζήτησης...

    -κάνω έκκληση σε κατέβασμα τόνων γενικώς

    -εφιστώ την προσοχή σε αυτή την λεπτομέρεια:κάποιοι που θα ήθελαν να πουν την άποψη τους,ή κάποια νέα μέλη στο φόρουμ αποφεύγουν να συμμετέχουν γιατί φοβούνται μήπως δεχθούν επίθεση για κάτι που είπαν...

    Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία-να την πέφτουμε σε όποιον πει κάτι που δεν μας αρέσει ή μας φαίνεται λάθος είναι χαρακτηριστικό του ελληνικού ιντερνετικού κόσμου...Παθολογία που πρέπει να πολεμήσουμε συμφορουμίτες μου!

    Προέρχεται από την έλλειψη παιδείας που χαρακτηρίζει το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα...


    optiras
    26.06.2011, 20:46

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:51 έγραψε...

    Δεν υπάρχει στοιχειώδη αξιοπρέπεια μέσα στα πάθη…

    ''Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε''(Λουΐτζι Πιραντέλο).Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει...Ο πολιτισμένος ανθρωπος φαίνεται από την συμπεριφορά του στις δύσκολες περιπτώσεις...Και για αυτό υπάρχουν τα εγχειρίδια καλών τρόπων:

    http://www.facebook.com/pages/%CE%A3%CE%91%CE%92%CE%9F%CE%A5%CE%91%CE%A1-%CE%92%CE%99%CE%92%CE%A1-%CE%A4%CE%9F-%CE%91-%CE%A9-%CE%A4%CE%97%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%97%CE%A3-%CE%A3%CE%A5%CE%9C%CE%A0%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%91%CE%A3/128181510543242

    http://anamorfosis.net/blog/?p=1135

    Ρίξε μια ματιά στο πολύ καλό βιβλίο:

    http://www.perizitito.gr/product.php?productid=64697

    Θα σε βοηθήσει πολύ (και εσένα και εμάς τους συμφορουμίτες σου!)

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:51 έγραψε...

    Μπορεί μια αυταρχική και εγωκεντρική φασίστρια εδώ μέσα, να είναι μια συγκαταβατική και συλλογική ουμανίστρια εκεί έξω?...

    πολύ βαριοί οι χαρακτηρισμοί σου...Δείχνουν έλλειψή μετρου... Και επιθυμία για flame war;

    Αν ήμουν διαχειριστής που λες και εσύ πιο κάτω θα είχε πέσει λογοκρισία.....

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:51 έγραψε...

    Όπως μπορείς να καταλάβεις «οι άλλοι άνθρωποι» είναι δυο συγκεκριμένα μελή…

    Και σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να θυσιάσεις την συλλογικότητα ενός forum έναντι δυο μελών…

    Εσύ όμως την θυσιάζεις.....

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:51 έγραψε...

    Αν ήμουν administrator θα τους είχα ban – άρει από το  forum λόγω συμπεριφοράς … Αλλά δεν είμαι…

    Μια που δείχνεις να το έχεις ψάξει:κανονικά και η δική σου δραστηριότητα θα είχε λογοκριθεί...και δε θα χρειαζόταν και η δική μου παρέμβαση να λέω τα ...στοιχειώδη...

    Υ.Γ.:για το netiquette που τόσο σε ενδιαφέρει αλλά τόσο δεν εφαρμόζεις:

    -εισαγωγή από προσωρινά αποθηκευμένη ιστοσελίδα(κατέβασέ το στον υπολογιστή γιατί οι προσωρινά αποθηκευμένες σελίδες μένουν μόνο έως τρεις μήνες): http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:pdqsnuUJaFEJ:www.stratari.gr/netiquette/netiquette2.html+netiquette&cd=12&hl=el&ct=clnk&gl=gr&lr=lang_el&source=www.google.gr

    -συνοπτική έκδοση (την βρήκα σε άλλη ιστοσελίδα): http://ksemoudania.wikidot.com/netiquette

    Την δέυτερη έκδοση προσεχώς....


    optiras
    26.06.2011, 21:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:57 έγραψε...

    H Original Poster έχει τον σεβασμό που της αναλογεί…

    Το να φέρεται κάποιος πολιτισμένα δείχνει το δικό του επίπεδο και όχι αυτό του θύματος της εκάστοτε απολίτιστης συμπεριφοράς...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:57 έγραψε...

    Προς θεού, δεν λέω το Music Heaven να αντιγράψει το κλειστό σκληρό moderatoring των άλλων δυο, που έχεις τους moderators πάνω από το κεφάλι σου συνεχώς, αλλά τουλάχιστον να μην γίνεται αυτό το μπάχαλο που όλοι είδαμε…

    Προσωπικά δεν με χαλά το σκληρό moderatoring καθόλου!Αντίθετα,έχοντας κάνει διαχειριστής πιστεύω ότι στον ελληνικό ιντερνετικό κόσμο ταιριάζει πιο πολύ σαν στυλ....Και λόγω του ψηφιακού αναλφαβητισμού του ελληνόφωνου χώρου....

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:57 έγραψε...

    Δεν φτάνουν ήπιες παρακλήσεις και εκκλήσεις προς κατέβασμα  τόνων!... Καλά είναι αλλά δεν φτάνουν…

    Το διαπιστώνω.....

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:57 έγραψε...

    Χρειάζεται θέληση και όραμα, προς γενική αναβάθμιση σε κάτι καλύτερο!..

    Από όλους!Και από μένα και από σένα και από τους άλλους!Ας βάλουμε όλοι το χεράκι μας-και το μυαλουδάκι μας-για να κάνουμε τον ιντερνετικό μας κόσμο καλύτερο.Τι λες να ξεκινήσουμε από εδώ τώρα;Στα έργα όμως!Όχι στο λόγια μόνο...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:57 έγραψε...

    Πόσες φορές φίλε optiras έχω ζηλέψει ξένα μουσικά forum

    Και εγώ.... 

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 26-06-2011 στις 19:57 έγραψε...
    Ξέρεις γιατί εκεί δεν «πέφτει» ούτε ένα «μπινελάκι» μεταξύ των μελών?...

    Αλλοι λαοί...Άλλοι πολιτισμοί....

     

      

     


    optiras
    26.06.2011, 21:10

    Mea culpa:ξεφύγα από το θέμα...Ποιο ήταν;

    Συγνώμη για την κατάχρηση του χρόνου των συμφορουμιτών.....


    jorge
    26.06.2011, 21:52
    Μεταφέρεται στα Ανάλαφρα...
    Kristalo
    27.06.2011, 00:28

    {#emotions_dlg.mad} Εγώ έχω θυμώσει για διάφορα εδώ μεσα εδω και πολυ καιρό...Τι δουλειά έχουν όλα αυτά σε μουσικό site να ποσταρονται στην κεντρική σελίδα; Γενικά η λέξη ΝΤΡΟΠΗ δεν ξέρω αν μας ξεπλενει. Χειρότεροι και απο απολίτιστους είμαστε. Μπαίνουν και αυτοί που ψάχνουν για μουσικές συζητήσεις και απορούν..Ομολογώ πως ειμαστε όμως καλύτεροι από ολα τα κουτσομπολίστικα περιοδικά. Αν αυτό μας καθυσυχαζει ας το συνεχίσουμε{#emotions_dlg.sad}! Δεν ξέρω jorge αν τέτοιου είδους θέματα αν πρέπει καν να βρίσκονται στο site. Υπάρχουν και τα blogs που εκει μπορει κανει να αναρτησει ότι του αρέσει. Οπότε είτε το μεταφέρεις στα αναλαφρα είτε όχι για μενα το ίδιο είναι.

    Νομίζω πως εδω (χωρίς να θέλω να θεωρηθει φασιστικό με την γενικη έννοια) ίσως να έπρεπε να υπάρχει και ένα ''κοσκίνισμα'' των θεμάτων που φιγουράρουν στην κεντρική σελίδα του ΜΗ. Και αυτό γιατί πολυ το μπαχαλέψαμε βρε παιδιά! Οτι του φανεί του Λολο-Στεφανή το κάναμε εδω.

     

    Με όλη την εκτίμηση μου....ελπίζω να μην παρεξηγηθω!Smile



    jorge
    27.06.2011, 00:53
    Νομίζω χρειάζεται κι ένας χώρος να βγάζει ο καθένας τα απωθημένα του και - κυρίως - τον πραγματικό του εαυτό. Προσωπικά με βοηθούν πολύ τέτοιες συζητήσεις να δω ποιός είναι σοβαρός και ποιός δήθεν. Γι' αυτό το λόγο και μόνο γι' αυτό, τις θεωρώ χρήσιμες.
    optiras
    27.06.2011, 08:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 00:50 έγραψε...

    Σε ευχαριστώ για τις πολύ καλές προτάσεις βιβλίων που έχεις κάνει, αν και είναι σε αρκετά «αλμυρή» σαν τιμή για τα συνηθισμένα βαλάντια των περισσότερων συνδαιτυμόνων μας

    Τα αξίζει τα λεφτά του όμως....Είναι και από τα βιβλία που χρειάζονται για μια ζωή....Και δεν βρίσκω την τιμή εξωφρενική....Να κάνω μια σύγκριση με τιμές καφέ;Με εφημερίδες;Με το κόστος μιας εξόδου σε ταβέρνα;Με τα χρήματα που δίνει κάποιος για να αγοράσει κινητό;

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 00:50 έγραψε...

    Η δικία μου πρόταση αναζήτησης σε σένα, θα ήταν η ανεύρεση του Netiquette σε PDF format ώστε ο πάσα εις ενδιαφερόμενος να μπορεί εύκολα, ανέξοδα και απλά να το εκτυπώσει.

    Στα ελληνικά υπήρχε η δεύτερη έκδοση στο stratari.Κάπως πιο εκτεταμένη από την πρώτη...Σε άλλες γλώσσες υπάρχουν κάποια πράγματα.Λογικά ,από αυτά που έγραψες πιο πάνω, δεν έχεις προβλημα με τα αγγλικά...Οπότε θα δω να βάλω κάποιο λινκ με αγγλικό κείμενο αν αυτό σε ενδιαφέρει....Αλλιώς το αναφερόμενο βιβλίο για το netiquette στα αγγλικά είναι ότι πρέπει...Οπότε μέσω ίντερνετ ίσως το βρεις σε πολύ προσιτές τιμές

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 00:50 έγραψε...

     

    Παράθεση:

    Το μέλος optiras έγραψε...

    πολύ βαρείς οι χαρακτηρισμοί σου...Δείχνουν έλλειψή μετρου... Και επιθυμία για flame war;

    Αν ήμουν διαχειριστής που λες και εσύ πιο κάτω θα είχε πέσει λογοκρισία.....

    Αυτό θα εξαρτιόταν φίλτατε μου από το σε πιο forum θα ήσουν διαχειριστής καθώς και από τους κανόνες – όρους χρήσης (γραπτούς και άγραφτους) του forum.

    Βασικά εξαρτάται από το πόσο καλά είναι οργανωμένο ένα φόρουμ,σε τι επίπεδο θέλουν να το κρατήσουν αυτοί που το έφτιαξαν,σε τι αποσκοπεί,με ποια κριτήρια επιλέχθηκαν οι διαχειριστές κτλ.Μιλάμε για στοιχειώδη πράγματα και ουσιαστικά.

    Σκληρό moderatoring δεν είναι απαραίτητα αυτό που αμέσως μπανάρει...Είναι αυτό που επιβλέπει συνέχεια και μόλις διαπιστώσει κάτι επεμβαίνει,ακόμα και διακριτικά....Η πολιτική επέμβασης μπορεί να είναι προοδευτική...Ο σκοπός του moderatoring δεν είναι ούτε η τιμωρία,ούτε η λογοκρισία αλλά το κράτημα επιπέδου...

    Λόγω έλλειψης παιδείας ο μέσος έλληνας θαμώνας φόρουμ έχει την τάση να ξεφεύγει...Στην ελλάδα δεν ξέρουμε να συζητάμε,ούτε να σεβόμαστε τον Άλλο...Δεν μας ενδιαφέρει γενικώς...

    Για αυτό και στα ελληνικά φόρουμ οι διαχειριστές/συντονιστές κάνουν υπερωρίες...

    Moderatoring υπάρχει και σε ξένα φόρουμ...Εκεί όμως χρειάζονται πολύ λιγότερες παρεμβάσεις...

    Φυσικά αν τα παραπάνω τα εφαρμόσεις με λανθασμένο τρόπο μπορείς να φτάσεις σε μη επιθυμητό αποτέλεσμα...Γιατί δεν φαντάζομαι ότι στα παραδείγματα που ανέφερες ( 

    http://forum.kithara.gr/ ,

    http://www.noiz.gr/index.php?action=forum

     ) υπήρχε πρόθεση να τα οδηγήσουν εδώ που είναι τώρα...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 00:50 έγραψε...

    Στο Indymadia Athens όμως

    http://athens.indymedia.org/

    θα έγραφαν Ζήτω και Εύγε οι διαχειριστές για μένα…

    Το φόρουμ αυτό είναι το βασίλειο της ιντερνετικής απολίτιστης συμπεριφοράς παρά τα ενίοτε ενδιαφέροντα θέματα που μπορεί κανένας να εντοπίζει κάπου-κάπου...Το ιντερνετικό αντι σαβουάρ βιβρ...Μόνο σαν παράδειγμα προς αποφυγή το δέχομαι....Ή άντε για προπόνηση σε flame war(προσωπικά δεν μου αρέσει το τελευταίο οπότε....)....

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 00:50 έγραψε...

    όπου υπάρχει έστω και συγκαλυμμένη οικονομική στενωπός, θα υπάρξουν και γκρίνια και νεύρα και αρνητικές καταστάσεις.

    Άλλο μη πολίτισμένη συμπεριφορά,άλλο νεύρα....Η στοιχείωδης λογική λέει ότι όταν είμαστε εκνευρισμένοι δεν μπαίνουμε σε συζητήσεις/κόντρες....

    Η μη πολίτισμένη συμπεριφορά προϋπήρχε της κρίσης γιατί είναι αποτέλεσμα έλλειψης παιδείας και όχι οικονομικής στενότητας....

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 00:50 έγραψε...

    Οπότε μην κατηγορούμε τον λαό μας ούτε να νιώθουμε μειονεκτικά για τον πολιτισμό μας.

    Είμαστε αυτό που εξαναγκαζόμαστε σε πολλές περιπτώσεις να υφιστάμεθα εκ των συνθηκών.

    Κατά την γνώμη μου δεν  στέκει αυτό το επιχείρημα...Το θεωρώ γνήσια νεοελληνικό:για όλα φταίνε οι άλλοι ποτέ εμείς.

    Στην συγχρονη ελλάδα (αυστηρά με μικρό)την έλλειψη πολιτισμού την βλέπουμε κάθε μέρα από το πως συμπεριφέρονται συμπολίτες μας...Από τον τρόπο συμπεριφοράς στα ζώα,το πως παρκαίρνουν το αυτοκίνητο, τοπως οδηγούν,το πως μιλάνε στους άλλους,το που πετάν τα σκουπίδια τους,πως συμπεριφέρονται στο γήπεδο,στο πανεπιστήμιο,το πως συμπεριφέρονται στα βιβλία κτλ.Ο κάφρος στην καθημερινή ζωή θα είναι ακόμα πιο κάφρος στο ίντερνετ...

    Για αυτό φταίει μεν ότι νοσεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα...Φταίνε και οι γονείς...

    Αυτό όμως δεν μας απαλλάσει από τις ευθύνες μας μιας και πρόκειται για επιλογή που κάνουμε:το αν θα φερθεί κάποιος πολιτισμένα εξαρτάται από τον ίδιο τις περισσότερες φορές...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 27-06-2011 στις 00:50 έγραψε...

    Το θέμα ήταν αν:

    «Σοβαροί και υπεύθυνοι άντρες υπάρχουν, ή είναι είδος προς εξαφάνιση;»

     Τι θα απαντούσες εσύ στην Αντιγόνη?...

    Τίποτα:σε θέματα μη σοβαρά δεν συμμετέχω.Η συμμετοχή δεν είναι υποχρεωτική.Είδες να έγραψα τίποτα;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 27-06-2011 09:02 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 27-06-2011 09:06 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 27-06-2011 12:03 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 27-06-2011 12:21 ]


    mixalis-kleanthis
    27.06.2011, 11:49

     

    {#emotions_dlg.thumbdown} ξέρει αυτός !

     

    {#emotions_dlg.thumbup} ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ!



    -----------------
    Το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος, ...αλλά η απάθεια

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 27-06-2011 12:00 ]


    rouli726
    27.06.2011, 13:29

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 27-06-2011 στις 00:53 έγραψε...

    Νομίζω χρειάζεται κι ένας χώρος να βγάζει ο καθένας τα απωθημένα του και - κυρίως - τον πραγματικό του εαυτό. Προσωπικά με βοηθούν πολύ τέτοιες συζητήσεις να δω ποιός είναι σοβαρός και ποιός δήθεν. Γι' αυτό το λόγο και μόνο γι' αυτό, τις θεωρώ χρήσιμες.

    Πραγματικά,αυτό είναι που έχεις να πεις σε αυτή τη συζήτηση?ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ????

    Δηλαδή αν βρίσω τώρα τους πάντες θα με βάλεις,απλώς,στα ανάλαφρα?ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ????

    Συγχαρητήρια!Τίποτε άλλο.........{#emotions_dlg.helpsmilie}