ελληνική μουσική
    398 online   ·  210.858 μέλη

    Ποιό βιβλίο διαβάσατε τελευταία?

    kamelia8
    02.12.2011, 12:20

    Το Αββαείο του Νορθάνγκερ - Jane Austen

    Κλασική Jane Austen. Αλλά είναι φανερό ότι είναι το πρώτο βιβλίο της... Αρκετά απλοϊκή η πλοκή σε σχέση με τα μεταγενέστερα βιβλία της. Αλλά στην Jane Austen απλά υποκλίνομαι, οπότε μπορώ να πω ότι μου άρεσε.


    Foidel
    02.12.2011, 16:31

    Το λάθος του Σαμαράκη...

    Το καλύτερο χτύπημα της Ελλάδας κατά του ολοκληρωτισμού.(κατά την γνώμη μου)

    Και τώρα άρχισα τον Θόλο του Stephen King


    catherine91
    18.01.2012, 22:33

    "Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι" της Λένας Μαντά!

    Αν προτιμάτε τα βιβλία κοινωνικού - αισθηματικού περιεχομένου, το συστήνω ανεπιφύλακτα... Ίσως λίγο ψυχοπλακωτικό, αλλά έχει πολύ όμορφα νοήματα....

     

    και το "Πέρα από το νησί" της Ρούλας Σαμαϊλίδου-Βάκου. Από τα πιο όμορφα βιβλία που έχω διαβάσει... Οι πιο όμορφες και διδακτικές ιστορίες του παρελθόντος της χώρας μας πλεγμένες με τον θεσμό της οικογένειας, την μαγεία του έρωτα και την δύναμη της αγάπης... Πραγματικά απίστευτο! Smile


    fotinithanati
    21.01.2012, 15:26

    το ημερολογιο της Αννας Φρανκ και τωρα αρχισα Τα λουλουδια της Χιροσιμα
    Δεν εχω πολλα να πω για αυτα τα βιβλια αξιζει να τα διαβασατε..!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotinithanati στις 21-01-2012 15:29 ]


    mary_omikron
    21.01.2012, 16:24

    Λοιπόν Νάντια το βιβλίο Στενή Πύλη του Ζίντ δεν το διάβασα, αλλά απ΄την ώρα που είδα να το γράφεις κάτι τριγύριζε στο μυαλό μου οτι το έχω από παλιά Smile

    "Εσκαψα" λιγάκι και τελικά δικαιώθηκα, όντως βρήκα ένα μικρό βιβλιαράκι με τον ίδιο τίτλο ΣΤΕΝΗ ΠΥΛΗ πλην όμως είναι θεολογικού περιεχομένου (κιτρινισμένες κληρονομιές από μάνα και γιαγιά) γραμμένο από τον αρχιμανδρίτη Τιμόθεο Παπαμιχαήλ εκδόσεις ΠΕΛΕΚΑΝ του 1950, και μάλλον γι αυτό δεν το έπιασα στα χέρια μου μέχρι τώρα, αλλά τον τίτλο τον θυμόμουν προφανώς από κάποια τακτοποίησηSmile

    Εχει δε στο εξώφυλλο τυπωμένο και το απόσπασμα (Λουκάς 13,24) "αγωνίζεσθαι εισελθείν δια της στενής πύλης" που με προκάλεσε να πάρω βαθειά αναπνοή και να το ξεφυλλίσω... ίσως... {#emotions_dlg.biggrin}

    Γράψε, αν θέλεις, τι βιβλία πήρες απ΄το παζάρι... πήγες? περιμένω τίτλους και προτάσεις, άντε δώσε καμμιά ιδέα...


    rouli726
    22.01.2012, 22:25

    τελευταία έχω κολλήσει πάλι με την αγαπημένη μου άγκαθα κρίστι :p
    έτσι, το τελευταίο που διάβασα ήταν το "κίνδυνος στο εντ χάουζ".

    επόμενοι στόχοι, μετά την εξεταστική, είναι το "βαλκυρίες" από τον επίσης πολυαγαπημένο πάουλο κοέλιο και το "χαμένο σύμβολο" του νταν μπράουν, του οποίου είχα διαβάσει τον "αρκτικό κύκλο" και μου άρεσε πολυ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 22-01-2012 22:26 ]


    mary_omikron
    22.01.2012, 22:47
    Το χαμένο σύμβολο Εφη είναι κατώτερο προσδοκιών, γνωστός ήρωας, γνωστή πλοκή, ίδιο ύφος και πολλές ανακρίβειες σχετικά με την Ελλάδα που δραστηριοποιείται ένας ήρωάς του.. Ελπίζω να μην σε φρέναρα, διάβασέ το και μου λες μετά :)
    rouli726
    22.01.2012, 22:59

    χαχα λες? τί να σου πω, απο πέμπτη θα το αρχίσω και θα σου πω.

    δεν είχα διαβάσει τον κώδικα ούτε τους ιλουμινάτι, γιατί αν δω μια ταινία, αν και δε συγκρίνεται, δε μπορώ μετά να διαβάσω το βιβλίο και τούμπαλιν. αλλά ο αρκτικός κύκλος μου άρεσε, οπότε για να δούμε...:p

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 22-01-2012 23:00 ]


    Atsallica
    23.01.2012, 14:48

    ~ Οταν εκλαψε ο Νιτσε ~ 
    απο Ιρβιν Γιαλομ



    Η ανακαλυψη του τροχου αργησε για μενα οπως φαινεται αλλα πραγματικα το προτεινω σε οποιον δεν το εχει διαβασει!
    Εξαιρετικη γραφη και εξαιρετικα νοηματα με πολλη τροφη για σκεψη!

     

    Μιχαλης Κ.


    tallos
    30.01.2012, 11:57

    εγω διαβασα προσφατα το αφεντης και δουλος του τολστοι .φοβερο.διαβασα επισης ,οι τρεις αδελφες του τσεχωφ, τωρα διαβαζω τον ηλιθιο του ντοστογιεφσκι.τελειο.


    mary_omikron
    30.01.2012, 12:26
    Νάντια με τα διάφορα μόλις τώρα είδα οτι γράφεις για το παζάρι βιβλίου. Νομίζω πήρες βιβλία σε πολύ καλές τιμές, δεν βρήκες βέβαια αυτά που ήθελες αλλά σε ένα παζάρι πηγαίνουμε για ευκαιρίες και ως προς αυτό πέτυχες... :) :) Καλή ανάγνωση, σε ζηλεύω γιατί -όποτε έχω ευκαιρία- επανέρχομαι εδώ και καιρό στα ήδη υπάρχοντα... είναι καιρός για ανανέωση αλλά περιμένω το ξαφνικό κλικ που συνήθως έρχεται απ΄το πουθενά :)
    rouli726
    30.01.2012, 15:36

    Λοιπόν σχεδόν τελειώνω τις "βαλκυρίες" και είμαι ενθουσιασμένη!
    για μια ακόμη φορά ο πάουλο μας ταξιδεύει,μας μαγεύει και μας κάνει να ξεχάσουμε για λίγο τη βαρετή πραγματικότητα με τα γραπτά του!
    αυτό ένιωθα πάντα με τα βιβλία του κι αυτό νοιώθω και τώρα.μεθαύριο,το πολύ,θα το έχω τελειώσει!! παρεπιπτόντως πήγα κι εγώ στο παζάρι χθες. βρήκα πολλά ενδιαφέροντα, για μένα που αγαπώ τα μυθιστορήματα, βιβλία κι όχι μόνο, αλλά θέλει χρόνο και χρήμα για να αξιοποιήσεις ένα τέτοιο παζάρι. πήρα 4 βιβλία με 10.50 ευρώ κι αν είχα λεφτά θα έπαιρνα κι άλλα!
    αυτά που πήρα ήταν 1.χωρίς οικογένεια,έκτωρ μαλό(δώρο για την βαφτισημιά μου που είναι 16 χρόνων και προσπαθώ όσο μπορώ να τη μυήσω στην αγάπη μου για τα βιβλία).
    2.ζωές απόμακρα χτισμένες,γ.οικονομίδης-είναι μια συλλογή από 12 διηγήματα που έυχομαι να είναι όσο ενδιαφέρον δείχνει.
    3.ένα διαμέρισμα στην αθήνα,glenway wescott-μυθιστόρημα για μια οικογένεια στα χρόνια της κατοχής,γενικά μου αρέσουν αυτά που αφορούν τέτοιες περιόδους της ζωής της χώρας,αρκεί να είναι αντικειμενικά και καλογραμμένα(ελπίζω να είναι) και
    4.εγώ,οι ένορκοι-mickey spillane-αστυνομικό μυθιστόρημα.
    τα διάλεξα σχεδόν τυχαία,πλην του πρώτου φυσικά, κι ελπίζω να αποδειχθούν καλή αναγνωστική παρέα για μένα :)

    να σημειώσω κι εγώ την παρατήρηση που έκανε και η νάντια, ότι δηλαδή θα μπορούσαν να υπάρχουν θεματικές ενότητες, να είναι χωρισμένα με κάποια διάκριση, ώστε να μη χάνεις χρόνο.
    εκεί δηλαδή που έβλεπα μυθιστορήματα,ξαφνικά δίπλα υπήρχαν κόμικ και παραδίπλα βιβλία συνταγών και μετά πάλι μυθιστορήματα πχ. αυτό δυσκόλευε πολύ τον κόσμο και έχανες και χρόνο άσκοπα. πιστεύω θα μπορούσαν να τα είχαν διαχωρίσει με κάποιο τρόπο.

    παρόλα αυτά, αν διέθετες χρήμα και χρόνο, μπορούσες να ανακαλύψεις βιβλία-εκδόσεις ή συλλογές σε πολύ καλές και συμφέρουσες τιμές.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 30-01-2012 15:40 ]


    mary_omikron
    30.01.2012, 15:50

    Διαβάζω με ενδιαφέρον (και ζήλεια ) για τις επισκέψεις σας και τις αγορές σας.. Δεν τα ξέρω αυτά που πήρες για σένα Εφη οπότε μας λές όταν τα διαβάσεις..  Ομως το "χωρίς οικογένεια" και η συνέχεια "με οικογένεια" είναι παιδικά βρε.. θα βρει ενδιαφέρον κοπέλλα 16 χρονών που λές?


    alexis15
    30.01.2012, 21:21

    Η ψυχολογια των μαζων και η αναλυση του εγω. Φρόιντ

    Ρε γαμωτο θα διαβαζα περισσοτερα αλλα τωρα τελευταια η διαρκης ενασχοληση με γραπτα λογω προετοιμασιας πανελληνιων προκαλει μια αποστροφη {#emotions_dlg.mad}


    mary_omikron
    30.01.2012, 21:32
    Δεν πειράζει Αλέξη, δώσε βάση και προτεραιότητα εκεί που πρέπει τώρα και για τα υπόλοιπα έχεις άπειρο χρόνο μπροστά σου :)
    rouli726
    30.01.2012, 23:24

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 30-01-2012 στις 15:50 έγραψε...

    Διαβάζω με ενδιαφέρον (και ζήλεια ) για τις επισκέψεις σας και τις αγορές σας.. Δεν τα ξέρω αυτά που πήρες για σένα Εφη οπότε μας λές όταν τα διαβάσεις..  Ομως το "χωρίς οικογένεια" και η συνέχεια "με οικογένεια" είναι παιδικά βρε.. θα βρει ενδιαφέρον κοπέλλα 16 χρονών που λές?



    είναι από τα κλασσικά που συστήνονται για εφήβους, δεν είναι παραμύθι{#emotions_dlg.biggrin}

    κι εγώ την "καλύβα του μπαρμπα θωμά" στο γυμνάσιο τη διάβασα και θεωρώ πρέπει να έχεις μια κάποια συνείδηση για να τα καταλάβεις. δε θα της το αγόραζα αν ήταν 10 πχ. και δε θέλω να τη ρίξω αμέσως στα..σκληράWink


    mary_omikron
    31.01.2012, 00:49
    Θα διαφωνήσω είναι για παιδιά δημοτικού κι ετσι συστήνονται μάλιστα και τα δύο, αλλά όπως νομίζεις... ο καθένας έχει άλλα κριτήρια και άλλωστε εσύ ξέρεις την κοπέλλα.
    o-Zone
    31.01.2012, 12:08

    Κώστας Βάρναλης  "Ο λαός των Μουνούχων" - Κέδρος 2010 (περιέχει επίσης το "Ιστορία του Αγίου Παχωμίου" και "Οι Φυλακές")

    Το βιβλίο εκτός από τα άλλα δυό αφηγήματα περιέχει και ένα εκτενές "Σημείωμα του Επιμελητή" της έκδοσης, όπου αναλύει το έργο του Βάρναλη.

    Απόσπασμα από το πρώτο έργο μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

    Σημ. Ο Βάρναλης εξέδωσε το βιβλίο το 1923 με το ψευδώνυμο "Δήμος Τανάλιας"


    kamelia8
    26.04.2012, 18:07

    Αθηνά, Ευτυχώς που δε γεννήθηκα όμορφη
    Κώστας Καρακάσης

    Πολύ γεμάτο, πολύ καλό.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τοποθετείται άψογα ιστορικά και αναφέρεται σε όλες σχεδόν τις μεγάλες προσωπικότητες της εποχής και τα σημαντικά γεγονότα συνδυάζοντάς τα καταπληκτικά.

    Δηλαδή, πολιτισμική άνθηση στα Επτάνησα, Παύλος Μελάς και Μακεδονικός Αγώνας, Άγιος Νεκτάριος, Ερρίκος Σλήμαν και ανασκαφές Μυκήνων, Οκτωβριανή Επανάσταση στη Ρωσία, ελληνικός πολιτισμός στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου.

    Ξαφνικά συνειδητοποιείς ότι όλα αυτά συνέβαιναν περίπου την ίδια χρονική περίοδο.

    Το μόνο κακό του βιβλίου είναι ότι μετά από κάποια στιγμή μπουκώνεις πια από τα τόσα γεγονότα και τις αλλαγές τόπων και προσώπων, που εύχεσαι να μην είχε πεθάνει ο πρώτος της άντρας και να τελείωνε το βιβλίο στις 200 αντί για τις 450 σελίδες. {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    Life's what you make it...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kamelia8 στις 26-04-2012 18:07 ]


    optiras
    30.04.2012, 11:59

    Το Ηθικό ζήτημα,βιβλίο συνέντευξη του πρώην γενικού γραμματέα του ιταλικού κομμουνιστικό κόμματος Ενρίκο Μπερλινγκουέρ,που επανεκδόθηκε και αποτέλεσε θέμα συζήτησης στα ιταλικά μμε,φόρουμ/ιστοσελίδες/κοινωνικά κέντρα.

    Το βιβλίο γράφθηκε πριν καμιά 30 χρόνια(ο Μπερλινγκουέρ πέθανε το 1984) αλλά φαίνεται να έχει γραφεί σήμερα:

    Αναφορές στα ελληνικά:

    http://www.rednotebook.gr/details.php?id=5335

    http://www.epohi.gr/portal/theoria/10815-%CE%9F-%CE%9B%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CE%9C%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%C2%AB%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF-%CE%9C%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%AD%CF%81%C2%BB

    http://www.tanea.gr/kosmos/article/?aid=4665280