ελληνική μουσική
    717 online   ·  210.874 μέλη
    Zaney
    28.11.2011, 16:43

    Γειά σας! Εχω βαλει στο ματι το Deja Vu της Seymour Duncan (
    https://www.youtube.com/watch?v=Y19m4r8pHVsLink

    >). Θελω να μου πειτε την γνωμη σας η και να μου προτείνετε κατι αλλο. Ψαχνω αναλογικο Delay με Tap tempo γυρο στα 250 ευρω!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Zaney στις 28-11-2011 16:43 ]


    inkve
    04.12.2011, 15:35

    θα σου προτεινα να ψαξεις  το  Electroharmonix stereo memory man....

    αναλογικο delay με tap....πιο ακριβο απο 250 ομως παιρνεις αυτο που ζητας

    ισως δυσκολευτεις να το βρεις διοτι θα βγει σε λιγα κομματια...ειναι ακριβως αυτο που ψαχνεις και συμφωνα με την γνωμη ενος κολλητου που μολις εχθες το συζηταγαμε ειναι απο τα καλα delay που θα κυκλοφορησουν....ο ιδιος δηλαδη το επαιξε σε προβα και εμεινε ικανοποιημενος....σημειωση πως ο κολλητος εχει τρελλα με τα αναλογικα delay...

    το εχει φερει ο Καγμακης στο κεντρο της αθηνας....θεσσαλονικη που εισαι εσυ δεν γνωριζω


    trelakias
    04.12.2011, 16:14

    το ...with hazarai? ποιό λες? καινούριο πράμα? {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Εγώ θεωρώ το deja vu πολύ καλό delay γι' αυτό που ψάχνεις και φθηνό.  Το έχω ακούσει και μάλιστα ο άνθρωπος που το έχει αντικατέστησε το memory man with hazarai με αυτό.  Απλά το γράφω σαν πληροφορία χωρίς να έχω ακούσει και τα 2... Καλύτερα να πας να τα ακούσεις ο ίδιος γιατί δεν νομίζω ότι μπορεί να πει κάποιος ποιο είναι καλύτερο.

    Την ίδια δουλειά κάνουν, οπότε είναι θέμα γούστου.

     


    inkve
    04.12.2011, 18:40

    ναι trelakias αυτο εννοω...

    επισης μια καλη και σχετικα οικονομικη λυση ειναι το time machine της vox...το signature delay του satriani....

    ψηφιακο μεν αλλα εχει low-fi διακοπτη και οντως κανει διαφορα στον ηχο....δεν ειναι δηλαδη μονο για την μουρη

    ειμαι επισης λατρης του αναλογικου εξοπλισμου...ομως σε live καταστασεις ενα αναλογικο delay ειναι μπελας....καιρο περιμεναμε αναλογικο σημα αλλα με tap....το memory man δεν ειναι ΤΟΟΟΣΟ γλυκο οσο αλλα αναλογικα delay ομως εχει το tap...και αυτο ειναι μεγαλη υποθεση...


    Zaney
    05.12.2011, 16:15

    Ακόμα δεν έχω ακούσει κανένα από τα  2 (κακώς βέβαια) αλλά το Memory Man δεν μου άρεσε γιατί έχει περισσότερα πράγματα από το Deja vu, και εμένα γενικά μου αρέσουν τα απλά πράγματα.

    Από την άλλη μου άρεσε το Deja vu για τον διακόπτη μεταξύ ψηφιακού και αναλογικού Delay.

    Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ενώ το θεωρώ πολύ καλό πετάλι γενικά δεν είναι πολύ γνωστό.


    trelakias
    05.12.2011, 16:23

    Ναι γιατί παίρνουν το memory man 60ευρώ λιγότερο και με ένα κουμπί παραπάνω έχουν 3 modes και πολλές περισσότερες επιλογες Cool


    trelakias
    05.12.2011, 16:31

    Ρίξε και σ' αυτό ένα αυτί

    http://www.Thomann.de/gr/strymon_el_capistan.htm

     

    Είχα ανοίξει κι εγώ θέμα για delay πριν καιρό... αλλά ακόμα δεν πήρα... είμαι ανάμεσα στο deja vu, el capistan και θέλω να δοκιμάσω και vox και το memory man...  κάποια στιγμή θα πάρω κάποιο {#emotions_dlg.tt2}


    Zaney
    06.12.2011, 20:48
    Νομίζω οτι θα προτιμήσω το Deja Vu. Το θέμα τώρα είναι να μαζέψω τα λευτά... :P