ελληνική μουσική
    818 online   ·  210.853 μέλη

    Έρευνα σοκ για το ομαδικό σεξ

    freak
    25.12.2011, 21:28

    Παράθεση:

    γενικώς η γνώμη μου είναι πως τα 21 έτη είναι μια καλή ηλικία για όλα! Ξέρεις, αναλόγως συμφερόντων, τα ηλικιακά όριααλλάζουν. Για παράδειγμα θεωρείσαι επαρκής να ψηφίσεις στα 18 αλλά δεν θεωρείσαι επαρκής για να νοικιάσεις αυτοκίνητο.Οπότε γενικώς τα ηλικιακά όρια δεν μου λένε τίποτε ως επιχείρημα.

    Τελικα τα 21 ειναι καλη ηλικια?

    Παντως εκει που ημουν οδηγουν απο τα 16 νομιμοτατα (και στο Μεξικο απο τα 15).

    Η νοσηροτητα τις περ/τερες φορες βρισκεται σε αυτο που δεν φαινεται παρα στο καινοφανες. Τα φαινομενα απατουν αλλα μαλλον το γνωριζεις αυτο. Η μηπως οχι?

    Εγω δεν ειπα πως θεωρω φυσιολογικο το σεξ μεταξυ μιας 13χρονης και ενος 50αρη. Εσυ το λες αυτο.

    Αλλα συμφωνα με τα λεγομενα σου, ο νομικος που θεσπισε την σεξουαλικη συναινεση στα 13 για την Ισπανια ειναι ανωμαλος, για να μην πω τιποτ'αλλο. Η ουσια ποια ειναι ομως? Γιατι στα 13 και οχι στα 21 πχ οπως λες? Αναρρωτηθηκες? Μαλλον οχι. Εσυ λες να του κατεβηκε απο το μυαλο? Η ακομα και εδω στην Ελλαδα οπου α αστικος κωδικας θεωρει τα 15 ως οριο ηλικιας για συναινετικο σεξ, μαλλον θα πρεπει αυτοι οι ανθρωποι που τον θεσπισαν να μην ελαβαν υποψη τους τα πραγματικα δεδομενα διοτι ειδαλλως θα ειχε μεινει στα 21 (απο την δεκαετια...) αρα και αυτοι θα εχουν ψυχασθενικο προβλημα...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freak στις 25-12-2011 21:30 ]


    rouli726
    25.12.2011, 23:59

    ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 26-12-2011 00:01 ]


    mary_omikron
    26.12.2011, 00:23

    @Freak μάλλον σου δημιουργήθηκε η λάθος εντύπωση οτι θεωρώ καλώς κείμενο όλο το ελληνικό γίγνεσθαι για το συγκεκριμένο θέμα. Ισως δεν πρόσεξες και παραθέτω ξανά την  αρχική σύντομη τοποθέτηση μου, που  είναι και η άποψή μου  και δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα περισσότερο από δω και πέρα σ΄αυτό το thread.

    ""Λοιπόν θεωρώ απαραίτητη την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση από πολύ μικρή ηλικία και ως γνωστόν κατάλληλη είναι για το κάθε παιδί η ηλικία που αρχίζει το ίδιο να ρωτάει σχετικά.

    Είμαι υπέρ όλων των ελευθεριών αυτοδιάθεσης του καθενός εφόσον διαθέτει ανάλογη παιδεία και πλήρη γνώση του θέματος και των θετικών/αρνητικών συνεπειών του. Κι αυτά κανένας δεν τα αποκτά  στα 12 στον βαθμό που απαιτείται. ""

    Οσο για τους νομοθέτες της Ισπανίας, Δανίας κλπ  δεν ξέρω αν είναι ανώμαλοι ή ψυχασθενείς όπως με ρωτάς, αλλά σίγουρα είναι ίδιοι και έχουν ίδια επαφή και γνώση των θεμάτων που νομοθετούν όπως οι δικοί  μας που θεωρούν επαρκή για διαβίωση τον μισθό ή την σύνταξη των 600 ευρώ και ίσως να λέω πολλά.

    YΓ. Δεν έγραψα εγώ πουθενά για 21


    freak
    26.12.2011, 03:39

    Mary οντως δεν ανεφερες τα 21. Αυτο που ηθελα να αναφερω ειναι πως ουτε εγω προσκολλιεμαι στο νομο. Απλα το συγκεκριμενο παραδειγμα υφισταται, και αυτο σιγουρα δεν ειναι τυχαιο. Προφανως εχουν δει πολλα τα ματακια τους για να θεσουν το ηλικιακο οριο τοσο χαμηλα.

    Και κατι αλλο. Αναμεσα στο τι ειναι φυσιολογικο και τι "ανηθικο" υπαρχει χασμα.


    klefths
    26.12.2011, 03:47

    Παράθεση:

    Το μέλος Spoiler στις 26-12-2011 στις 00:03 έγραψε...
    Καλό είναι να μην το παίζουμε επιστήμονες μέσω google. Ιδιαίτερα αν δεν έχουμε διαβάσει κάτι.


    Καλυτερα επιστημονας μεσω google, παρα ασχετος και διχως google.
    Τι λεει η καινη διαθηκη για τον Καιν και την γυναικα του, η οποια ηταν και η αδελφη του αφου ο Καιν και ο Αβελ ηταν τα πρωτα παιδια του Αδαμ και της Ευας?

    Τι λεει για τον Λωτ ο οποιος -παρα την θεληση του- τελικα τεκνοποιησε και με τις δυο του κορες?

    Γιατι ο Ισλαμισμος δεν παραδεχεται την εκδοχη αυτη της συγκεκριμενης ιστοριας ενω ο Χριστιανισμος την αποδεχεται? Δειχνει αυτο θρησκεια που παραδεχεται την, η εξωθει στην αιμομιξια?

    Τι λεει η Ορθοδoξη εκκλησια για τον Αβρααμ που παντρευτηκε την αδελφη του Σαρα οπου ο ιδιος ο θεος εναντιωθηκε σ' αυτον τον γαμο, οχι γιατι η Σαρα ηταν αδελφη του αλλα γιατι η Σαρα ειχε ηδη... αλλον συζυγο? (!!!)
    Αφου λοιπον ΔΕΝ εχεις διαβασει το Κορανι, ουτε την Καινη διαθηκη, αλλα το μανιφεστο της φυλης των Κλινστον απο την Ουτα, πως θεωρεις λοιπον τον Ισλαμισμο θρησκεια που εξωθει τον ανθρωπο στην αιμομιξια?
    Που το λεει αυτο, που?
    Ουτε και οι πιο φανατικοι και ακαταπαυστοι μαχητες εναντιον του Ισλαμισμου ανα τους αιωνες δεν εχουν βρει αυτο το σημειο, πρεπει εσυ η να εκανες τρομερη πολυετη επιστημονικη μελετη στο θεμα για να ανακαλυψες τετοιο φοβερο πραγμα, που ουτε το google και το wikipedia -που διαβαζω εγω ο βλακας για να το παιξω επιστημονας- γνωριζουν, η να λες απλα... αρλουμπες.
    Χμμμ....  κατσε να δεις ποιο ειναι απο τα δυο....

    Λοιπον φιλε Spoiler, απλα πες μου ποιο Κορανι διαβασες, μηπως ηταν του Πλευρη, ηταν εικονογραφημενο, η μηπως το διαβαζες απο τα αριστερα προς τα δεξια?
    Το χωραφι του ανδρος φιλτατε, ΕΙΝΑΙ η γυναικα οχι επειδη ειναι κτημα του οπως πολλοι ασχετοι νομιζουν αλλα γιατι εκει σπερνει τους απογονους του. Ξερεις το σπερμα και το σπερνω δεν ειναι απλες συνωνυμίες.
    Βεβαια αυτος ο συσχετισμος μεταξυ γης και γυναικας δεν ειναι καν copyrighted material του Κορανιου, υπαρχει απο παρα πολυ παλια.
    Η γη και η γυναικα ειναι ταυτισμενες σαν εννοιες απο την προιστορια, την αρχαια Ελλαδα, τον Μινωικο πολιτισμο, ακομα και απο τον Χριστιανισμο. Μανα γη, στειρο χωραφι μημπως ειναι φρασεις που ακους για πρωτη φορα σημερα?
    Μαλλον λοιπον ΞΕΦΥΛΛΙΣΕΣ (για να μην χρησιμοποιησω και το γραμμα Τ) το Κορανι, γιατι αυτα που λες δεν στεκουν πουθενα, ειναι δικες σου ανακαλυψεις.
    Αρα εγω προς το παρων θα προτιμησω να googlαρω, επετρεψε μου.

    Παράθεση:

    Καλό είναι να μην εκτιθέμεθα όταν απέναντί μας έχουμε κάποιον που γνωρίζει και λίγα πράγματα παραπάνω. Επίσης δεν άκουσα τοποθέτηση για το θέμα της πολυγαγαμίας. Μήπως δεν υφίσταται και αυτό μέσω google;


    Αφου λοιπον τυχαινει να γνωριζεις κατι παραπανω γιατι δεν μπαινεις καν στον κοπο να το αποδειξεις, εστω με καποιο απλο συνδεσμακι που να παραπεμπει σε καποια εγκυρη σελιδουλα στο Web ωστε, οχι απλα να πεισεις αλλα και να αποστομωσεις εμενα τον ασχετο?
    Γι' αυτο μην εκτιθεσαι συνεχιζοντας το ιδιο λαθος, ενταξει, ειπαμε, δεν ειναι κανεις απο εμας αλανθαστος και ειναι μεγαλο πραγμα να αναγνωριζει κανεις τα λαθη του, μεγαλυτερο ακομα και απο το να ειναι αλανθαστος. Το γνωριζεις σιγουρα.

    Τοποθετησεις στο θεμα της πολυγαμιας υπαρχουν απειρες και απο τους υπερμαχους και απο τους πολεμιους του θεματος, εσυ ποιες θελεις να ακουσεις? Σε ρωταω γιατι και οι δυο ειναι λαθος!
    Να για παραδειγμα τι λεει -παλι- το wikipedia (οχι το Ευαγγελιο η το Κορανι που ειναι biased) για την μονογαμια.
    Monogamy could be social but rarely genetic. Thierry Lodι[16] argued that monogamy should result from conflict of interest between the sexes called sexual conflict. Organized from territory defense and mate guarding, monogamy appears as a response of male for the control of female sexuality, but exclusive monogamy would be rare and the biological evolution would privilege the diversity of sexual behaviors.
    Προσεξε τα βασικα:
    1) Η μονογαμια μπορει να ειναι κοινωνικη αλλα πολυ σπανια γενετικη. Αρα το να ειναι κανεις μονογαμικος η πολυγαμικος δεν εχει να κανει τοσο με καποιοα γενετησια εντολη των γoνιδιων μας, οσο με κοινωνικους παραγoντες. Συμπερασμα δηλαδη πως οι κοινωνικοι παραγoντες οδηγουν σε αυτην και οχι καποια διαστροφη οπως εμμεσα μα λαθεμενα ισχυριζεσαι τοσο επιμονα.
    2) Η μονογαμια παρουσιαζεται σαν μια αντιδραση του ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ για τον ελεγχο της θηλυκης σεξουαλικοτητας. Δηλαδη η μονογαμια ειναι ο τροπος που τα αρσενικα κοντρολαρουν τα θηλυκα. Σου ακουγεται αυτο παραξενο? Εμενα καθολου και αν σκεφτει κανεις οτι η κοινωνια που ζουμε σημερα ειναι ανδροκρατουμενη, τοτε ο ισχυρισμος της μονογαμικης κοινωνιας σαν την "ιδανικη" κοινωνια μπορει και να ειναι απλα μια μπουρδα που την εφευραμε εμεις τα αρσενικα για να μας βολευει. Ισως γι αυτο η γυναικα δεν επιτρεπεται να εχει ματια για κανεναν αλλο εκτος απο τον καλο της ενω αυτος -αποδεικνύεται στην πραξη πως- μπορει ανετα να την κερατωνει χωρις αυτο να ειναι "και τοσο δα μεγαλο πραγμα";

    Κατα συνεπεια, μημπως σε αυτην την μονογαμικη ουτοπια οφειλεται και η διαφορα μεταξυ του τροπου μεγαλωματος ενος αγοριου και ενος κοριτσιου? Λεω εγω τωρα με το λιγοστο μυαλο μου....
    Οποτε, συμφωνα με τα παραπανω, θα πρεπει να ειναι κανεις τρομερα κοντοφθαλμος για να ισχυριστει οτι το ενα η το αλλο ειναι σωστο η λαθος, πραγμα που αποτυπωνεται ολοκαθαρα και στην τελευταια προταση του αρθρου:
    "Η βιολογικη εξελιξη ωφεληθηκε και θα ωφεληθη απο τις διαφορετικες σεξουαλικες συμπεριφορες".
    Αν προσεξεις λοιπον τρυγυρω σου θα δεις πως στην φυση υπαρχουν πολλα ειδη ζωων που ειναι μονογαμικα και το ιδιο πολλα αλλα ειδη που ειναι πολυγαμικα, δηλαδη πρεπει να συμπερανει κανεις σωνει και καλα, οτι τα τσακαλια που ζουν σε αγελες, τα δελφινια, η οι μπαμπουινοι που ειναι πολυγαμικοι ειναι καλυτεροι απο τους ανθρωπους, τα περιστερια η τους γοριλες που ειναι μονογαμικοι? (τα παραδειγματα τυχαια ετσι?)
    Το συμπερασμα φιλε spoiler της τελευταιας παραγραφου ειναι ξεκαθαρο, ΜΟΝΟ η φυση μπορει να διαλεξει τι ειναι καλυτερο, και σαν σοφη που ειναι, εχει διαλεξει ηδη, ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ειναι χρησημα, εισαι λοιπον εσυ η εγω εξυπνοτερος της ιδιας της φυσης?

    Γι' αυτο, ας αφησουμε καποια πραγματα στους ειδικους.

    Παράθεση:

    Και για να απαντήσω στην ερώτηση, ναι θεωρώ πως ακόμα και η ενηλικίωση ενός πρέπει να γίνεται στα 21, χωρίς να σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι ωριμάζουν τότε. Κάποιοι ωριμάζουν ακόμα και πιο μετά. Απλώς αν πρόκειται να θέσουμε ένα όριο, θεωρώ πως τα 21 είναι από όλες τις απόψεις η ιδανική ηλικία για κάτι τέτοιο.


    Τοτε γιατι ολοκληροι επιστημονες και σε παγκοσμια κλιμακα μαλιστα, πιο εγκυροι και με μεγαλυτερες καριερες απο εμενα και εσενα αποφανθηκαν οτι τα 21 ειναι πολλα και αποφασισαν να κατεβασουν αυτα τα ορια στα 20, 19, 18, 17, 16 και παει λεγοντας?
    Μας εξωθουν στην παιδεραστια?
    Δυσκολο.
    Καποιοι αναμεσα τους, ασφαλως θα ειχαν τις ιδεες σου, οπου οπως και ο ιδιος λες, "τα 21 είναι από όλες τις απόψεις η ιδανική ηλικία", αλλα τελικα οι γνωμες τους δεν επικρατησαν, ενταξει, ασφαλως και μπορεις να διαφωνεις μαζι τους και σεβαστη η γνωμη σου αλλα ξαναλεω, δεν ειναι καλυτερα να επικρατει η γνωμη αυτων που ειναι και ειδικοι στο θεμα?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 26-12-2011 10:55 ]


    klefths
    26.12.2011, 03:58

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 26-12-2011 στις 00:23 έγραψε...
    .....

    Λοιπόν θεωρώ απαραίτητη την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση από πολύ μικρή ηλικία και ως γνωστόν κατάλληλη είναι για το κάθε παιδί η ηλικία που αρχίζει το ίδιο να ρωτάει σχετικά.

    .....

    Εγραψες, μπραβο!


    mary_omikron
    26.12.2011, 10:45

    @ Klefths

    Ευχαριστώ για το "βραβείο" τα είχα γράψει όμως τουλάχιστον 20 posts προηγουμένως και δεν έγινε αντιληπτό{#emotions_dlg.biggrin}

    Επι τη ευκαιρία να διορθώσω πρώτον ότι ο Αβραάμ, η Σάρα, ο Λωτ, ο Κάιν κλπ πρόσωπα συν γυναιξί και τέκνοις που αναφέρεις ήταν της Παλαιάς Διαθήκης και όχι της Καινής και δεύτερον οτι το Κοράνι είναι ένα, δεν υπάρχει εκδοχή Πλεύρη με συναφείς ερμηνείες που υπαινίσσεσαι... Για την σωστή τοποθέτηση -και μόνο γι αυτήν- το Κοράνι (που στα αραβικά σημαίνει αφήγηση ή απαγγελία) είναι το αρχαιότερο και μέχρι σήμερα, το τελειότερο έργο της Κλασικής Αραβικής Πεζογραφίας σύμφωνα με την γνώμη ειδικών. Για τους Μουσουλμάνους είναι ο αλάθητος λόγος του Θεού, ένα αντίγραφο της Δέλτου που υπάρχει στον ουρανό που αποκαλύφθηκε στον Προφήτη Μωάμεθ από τον άγγελο Γαβριήλ. Εκτός από τους αρχικούς στίχους και μερικές παραγράφους που ο Προφήτης ή ο Αγγελος μιλάνε στο πρώτο πρόσωπο, ο ομιλητής σε όλο το κείμενο είναι ο Θεός που μιλάει στο πρώτο πληθυντικό που συχνά αλλάζει σε πρώτο ενικό ή και σε τρίτο ενικό στην ίδια φράση...

    (Κι όλα αυτά από το ίδιο το Κοράνι των εκδόσεων Κάκτος 1980, σελίδα 7, σε μετάφραση Λ. Μιλιλή, κι όχι από google και βικιπαίδειες)

    Λοιπόν, παρ΄όλο που κι εγώ παρασύρθηκα λόγω επιβεβλημένων διορθώσεων, θα σε παρακαλούσα στο όνομα του Αλλάχ, του σπλαχνικού του ελεήμονα (που λέει και το Κοράνι {#emotions_dlg.lol}) να παραμείνεις στο θέμα χωρίς μακροσκελείς αναφορές σε ισλαμισμό, αλλάχ- μαλλάχ- αλή μπαμπα και σαράντα κλέφτες και χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις και συγκρίσεις ποιός τα ξέρει και τα διαβάζει καλλίτερα απ΄τον άλλο. Η ίδια παράκληση φυσικά ισχύει και για τον Spoiler...

     


    rouli726
    26.12.2011, 13:41

    Παράθεση:

    Το μέλος NantiaP στις 25-12-2011 στις 15:10 έγραψε...

    Ας μάθουν πρώτα ο άνδρας να ικανοποιεί ΣΩΣΤΑ μια γυναίκα, και μια γυναίκα ΣΩΣΤΑ έναν άνδρα και τα ομαδικά τα βρίσκουν...

    Και δεν μπορώ να φανταστώ καμιά δεκαριά μαντραχαλέους να ''σεξοποιούν'' (δικιά μου λέξη έχοντας πάρει την ποιητική άδεια από το πουθενά) ένα δωδεκάχρονο κοριτσάκι που δεν ξέρει αυτό ακόμα τι εστί σωματική και ψυχική ικανοποίηση ούτε έχει ιδέα περί παρθενικού πόνου.. .ή δεν έχει ανακαλύψει ακόμα το σώμα της... ή αντιδράει στα θέλω της και τα μπορώ της, ή δεν γνωρίζει τι εστί ανδρική φαντασίωση, τι γυναικεία φαντασίωση, τι αυνανισμός,  ή σαδισμός, ή μαζοχισμός, ή έρωτας ή σεξ ή αγάπη, τι εστί αντισύλληψη, τι ασθένειες, μα πάνω από όλα ΟΡΓΑΣΜΟΣ...

    Τώρα για ποιούς νόμους ποιες ηθικές μιλάτε τόση ώρα δεν ξέρω χαχαχ καλή σας συνέχεια και μην ξεχάσετε που και που να ρωτάτε τον / την σύντροφό σας αν την/τον ικανοποιήσατε... Άντε μπράβο καμάρια μου..{#emotions_dlg.tt2}

     

     

     


    -----------------
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=nantiap

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NantiaP στις 25-12-2011 15:13 ]



    Πραγματικά δε θα μπορούσες να με καλύψεις καλύτερα!{#emotions_dlg.thumbup}

    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!


    klefths
    26.12.2011, 15:59

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 26-12-2011 στις 10:45 έγραψε...
    Ευχαριστώ για το "βραβείο" τα είχα γράψει όμως τουλάχιστον 20 posts προηγουμένως και δεν έγινε αντιληπτό{#emotions_dlg.biggrin}

    Καλλιο αργα παρα ποτε ;)

    Παράθεση:

    Επι τη ευκαιρία να διορθώσω πρώτον ότι ο Αβραάμ, η Σάρα, ο Λωτ, ο Κάιν κλπ πρόσωπα συν γυναιξί και τέκνοις που αναφέρεις ήταν της Παλαιάς Διαθήκης και όχι της Καινής

    Ναι, λαθος μου, Παλαια διαθηκη, ευχαριστω!

    Παράθεση:

    δεύτερον οτι το Κοράνι είναι ένα, δεν υπάρχει εκδοχή Πλεύρη με συναφείς ερμηνείες που υπαινίσσεσαι...

    Μαλλον δεν αντιλιφθηκες το χιουμορ, γνωριζω οτι υπαρχει... ενα Κορανι. Να προσποιηθω κι εγω οτι δεν καταλαβα το χιουμορ σου και να πω οτι δεν ειπα πουθενα για "αλή μπαμπα και σαράντα κλέφτες"? Oχι, εγω εχω αισθηση του χιουμορ το οποιο εκτιμω ιδιαιτερα!

    Παράθεση:

    Για την σωστή τοποθέτηση -και μόνο γι αυτήν- το Κοράνι (που στα αραβικά σημαίνει αφήγηση ή απαγγελία) είναι το αρχαιότερο και μέχρι σήμερα, το τελειότερο έργο της Κλασικής Αραβικής Πεζογραφίας σύμφωνα με την γνώμη ειδικών. Για τους Μουσουλμάνους είναι ο αλάθητος λόγος του Θεού, ένα αντίγραφο της Δέλτου που υπάρχει στον ουρανό που αποκαλύφθηκε στον Προφήτη Μωάμεθ από τον άγγελο Γαβριήλ. Εκτός από τους αρχικούς στίχους και μερικές παραγράφους που ο Προφήτης ή ο Αγγελος μιλάνε στο πρώτο πρόσωπο, ο ομιλητής σε όλο το κείμενο είναι ο Θεός που μιλάει στο πρώτο πληθυντικό που συχνά αλλάζει σε πρώτο ενικό ή και σε τρίτο ενικό στην ίδια φράση...

    (Κι όλα αυτά από το ίδιο το Κοράνι των εκδόσεων Κάκτος 1980, σελίδα 7, σε μετάφραση Λ. Μιλιλή, κι όχι από google και βικιπαίδειες)

    Δεν λες λοιπον τιποτα διαφορετικο απο εμενα, απλα προσθετεις και σε ευχαριστω γι αυτο.

    Παράθεση:

    Λοιπόν, παρ΄όλο που κι εγώ παρασύρθηκα λόγω επιβεβλημένων διορθώσεων, θα σε παρακαλούσα στο όνομα του Αλλάχ, του σπλαχνικού του ελεήμονα (που λέει και το Κοράνι {#emotions_dlg.lol}) να παραμείνεις στο θέμα...

    Ξεφυγες κι εσυ απο το ιδιο θεμα για να με "διορθωσης" το ιδιο εκανα κι εγω για τον spoiler, αρα καταριπτεις μονη σου τους ισχυρισμους σου για παραμονη επι του θεματος. Δυο μετρα και δυο σταθμα? Τς, τς, τς!!!

    Παράθεση:

    ...χωρίς μακροσκελείς αναφορές σε ισλαμισμό, αλλάχ- μαλλάχ- αλή μπαμπα και σαράντα κλέφτες και χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις και συγκρίσεις ποιός τα ξέρει και τα διαβάζει καλλίτερα απ΄τον άλλο. Η ίδια παράκληση φυσικά ισχύει και για τον Spoiler...

    Ποσο μικρες τις θελεις τις αναφορες μου? Εχεις καποιο προβλημα αναγνωσης μακροσκελων αναφορων που θα πρεπει να γνωριζω? Παρακαλω ενημερωσε με, asap!  :P


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    26.12.2011, 16:36
    @ Κlefths θέλησα μέσω αστειότητας να κάνω μιά διακριτική υπόδειξη και τίποτα περισσότερο. @ Spoiler Συμμορφώσου γιατί σε θεωρεί φίλο μου και με εκθέτεις.. :lol:
    pastella
    26.12.2011, 16:55

    Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα ανοιχτόμυαλο σε πολλά πράγματα. Οι έννοιες "ηθικό", "νόμιμο", "φυσιολογικό" έχουν πολύ θολά όρια όταν μιλάμε για το σεξ, για το πως εκδηλώνεται το κάθε άτομο και επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από την κουλτούρα του καθενός.

    Έχοντας γνωρίσει, συνομιλήσει και συνάψει φιλίες με άτομα από διαφορετικούς πολιτισμούς και θρησκείες έχω πάψει να φιλτράρω μέσα από τη δική μου κουλτούρα τις συνήθειές τους και τις πράξεις τους γιατί δεν έχει κανένα νόημα. Οι καταβολές μας είναι διαφορετικές άρα και το πρίσμα οριοθέτησης του αποδεκτού ή όχι αλλάζει.

    Το αν ένας άνθρωπος έχει κάνει ομαδικό σεξ ή όχι δεν είναι δείκτης σεξουαλικής ωρίμανσης. Η έρευνα αυτή μπορεί να μην είναι και τελείως αξιόπιστη - η αλήθεια όμως είναι πως στην Ελλάδα δεν έχει εδραιωθεί ακόμη αυτή η μόδα, κάποιοι έφηβοι στα σχολεία κάνουν διαγωνισμό μέσω Facebook για επιδόσεις σε σεξ σε δημόσιο χώρο - στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης πέρυσι ξηλώθηκε κιόσκι πλατείας γιατί είχε γίνει σημείο αναφοράς σε ποστς του FB.

    Ο έφηβος έχει ορμές πολύ πριν τα 15. Και είναι καλό τα παιδιά να έχουν σεξουαλική διαπαιδαγώγηση. Γιατί ρίχνονται σε ένα νέο κόσμο χωρίς όπλα. Δεν μπορείς να περιορίσεις έναν άνθρωπο να μεγαλώσει και ξαφνικά στα 18 να αποκτήσει τις συνήθειες ενήλικα- είναι καταστροφικό για τον χαρακτήρα του. Πολλοί έφηβοι κάνουν σεξ πολύ πριν κλείσουν τα 18- οι υπόλοιποι μπορεί να μην κάνουν είτε γιατί το θεωρούν κακό, είτε γιατί δεν έχουν κάποια σχέση είτε γιατί το φοβούνται. Ολα ξεκινούν από την παιδεία.

    Ομαδικό σεξ στην εφηβεία; Όχι, δεν είναι και τόσο παράξενο. Νέα τάση, πρόκληση από τους συνομίληκους, πρόκληση να γίνεις ξαφνικά το κουλ παιδί, η αδηφαγία της ηλικίας να δείξεις κάτι παραπάνω από τους συνομίληκούς σου. Αν είχα παιδί στην εφηβεία και μάθαινα ότι έκανε κάτι τέτοιο θα πάθαινα ένα σοκ και μετά θα προσπαθούσα να καταλάβω γιατί δεν έκανε απλά σεξ με εναν μόνο άνθρωπο για πρώτη φορά. Ελπίζω να μην βρεθώ μελλοντικά σε αυτή τη θέση.

    Είναι νόμιμο; Πότε τηρήθηκαν οι νόμοι στο θέμα του σεξ; Πάντα ο άνθρωπος τραβούσε ή έσπρωχνε τα όρια. Απλά στη σημερινή εποχή υπερβομβαρδιζόμαστε από πληροφορίες και το διαδίκτυο έχει κάνει τομές στον τρόπο που μαθαίνονται τα νέα και οι αλλαγές στις συνήθειές μας.

    Είναι ηθικό; Αυτό είναι κάτι πολύπλοκο. Αν η πρώτη εμπειρία ενός εφήβου είναι το ομαδικό σεξ, τότε δεν είναι και τόσο υγιές. Δεν έχει μάθει ακόμη καλά καλά τι έχει κάτω από το βρακί του (να το πούμε ωμά) και πάει να το πολυερευνήσει. Είναι κάτι που θα κάνει κατα πάσα πιθανότητα παρασυρόμενος- η. Αν υπάρχει εμπλοκή ενήλικα (όχι 18χρονου, αλλά κάποιου 50χρονου πχ) τότε πιθανώς να είναι μια αρρωστημένη κατάσταση. Δεν μπορείς να βάλεις στεγανά στο ηθικό.

    Συμφωνώ με τον freak:

    Αναμεσα στο τι ειναι φυσιολογικο και τι "ανηθικο" υπαρχει χασμα.

    Και για να αναφέρω και κάτι πρόσφατο: Διαβάσαμε για τις "σωκρατικές" μεθόδους εκπαίδευσης και μύησης στον αθλητισμό του ανώμαλου προπονητή από την Κρήτη σχετικά με ανήλικα αγόρια. Δεν ξέρω αν θα γλίτωνε από τα χέρια μου αυτός ο ανώμαλος αν ήμουν η μητέρα ενός από τα αγόρια. Γιατί οι πράξεις του ξεφεύγουν από τα όρια του νόμιμου και ηθικού και μεμπτού και προοδευτικού. Αν όμως κάποιος γονιός τον καθάριζε τότε γιατί θα μιλούσαμε; Για μή νόμιμο; Σίγουρα. Για ηθικό; Εξαρτάται. Για μητρική αγάπη και προστασία του παιδιού; Οπωσδήποτε.

    Και μην ξεχνάμε ότι στην εφηβεία όλα είναι ένα μπέρδεμα, ένα παιχνίδι με τα όρια και την ενηλικίωση. Κι εκεί φαίνεται ο καλός γονιός. Αυτός που προσπαθεί να οπλίσει το παιδί του ώστε να μην χάσει το δρόμο σε αυτό το ταξίδι.


    yiannisyiannis
    26.12.2011, 17:49

    Και μόνο η χρήση της λέξης "σεξ" αντί για τη λέξη "έρωτας", θα μπορούσε να δώσει επαρκείς εξηγήσεις για το τι συμβαίνει σε αυτές τις ομαδικές συνευρέσεις. Γίνεται ακριβώς ομαδικό σεξ. Ομαδικός έρωτας θα ήταν δυνατόν να γίνει ποτέ; Όχι βέβαια, η ίδια η έκφραση ομαδικός έρωτας θα ήταν άστοχη από μόνη της. Εκεί λοιπόν οφείλεται και το πρόβλημα της μη ικανοποίησης του ερωτικού συντρόφου, το οποίο εύστοχα έθεσαν μερικές συνφορουμίτισσες. Τα παιδιά και οι νέοι σήμερα ξέρουν να κάνουν σεξ, δεν γνωρίζουν όμως να κάνουν έρωτα. Είναι η κατεύθυνση του σύγχρονου πολιτισμού μας και της παιδείας μας αυτή, που οδηγεί στην αγκίστρωση από τη σάρκα και στην αποστειρωμένη αντίληψη ότι η ικανοποίηση μπορεί να προέλθει μόνο από την ύλη.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    fotinithanati
    27.12.2011, 11:07

    λοιπον ακουστε και ενα 13χρονο....διαβασα ολες τις αποψεισ ολων και δεν θα εκφερω γνωμη για καμια.....η δικια μου γνωμη ειναι οτι στην ηλικια των 13-14κοκ. εμεις τα παιδια παρερμηνευουμε πραγματα που ακουμε περι αυτου του θεματοσ και με την συμβολη των υποτιθεμενων φιλων που κανουμε παρεα τα πραγματα εμπλεκονται πολυ ..εμενα προσωπικα οι γονεις μου δεν μου εχουν μιλησει για αυτο το θεμα εφοσον δεν το κρινουν σωστο και αναγκαιο ακομα....εχω φιλες που ακουγοντασ ερωτικες πραξεις αλλων φιλεναδων τους θελουν κι  αυτες να κανουν κατι αντιστοιχο για να ειναι υποτιθεται στην παρεα και στο συνολο...αυτο δεν το εγκρινω....εχω αλλες που εχουν φαντασιωσεις με τον καθηγητη μασ της φυσικησ ..και εχω και φιλους που το παιζουν σε διπλο ταμπλο και κοιτανε και τα οποισθια μιασ καθηγητριασ....ο καθενασ κανει τοι γουσταρει στην προσωπικη του ζωη και στο κρεβατι του. αλλα αυτο παντα πρεπει να γινεται με την θεληση του και οχι υπο πιεση καποιου αλλου ...και θεωρω πως οι νομοι ειναι περιττοι ....οταν ειναι κατι να γινει θα γινει με το οποιο τιμημα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotinithanati στις 27-12-2011 11:12 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotinithanati στις 27-12-2011 20:31 ]


    fotinithanati
    27.12.2011, 18:56
    13 ειμαι τον φεβρουαριο 14
    fotinithanati
    27.12.2011, 20:33
    @Spartan-Werewolf εγω δεν βλεπω κεφαλαια γραμματα...με μικρα εχω γραψει....
    Hastaroth
    27.12.2011, 21:15

    Σύμφωνα με την Εβραϊκή θρησκεία,ένα αγόρι θεωρείται ότι έχει τίς ευθύνες και τα δικαιώματα ενός ενήλικος μόλις γίνη 13 ετών (οπότε θεωρείται "bar mitzvah ήτοι "υιός τής εντολής").Αντιστοίχως ένα κορίτσι θεωρείται "bat mitzvah",δηλαδή "κόρη τής εντολής" μόλις γίνη 12 ετών.Οπότε θεωρούνται αμφότεροι υπεύθυνοι γιά τίς πράξεις τους,δηλαδή ενήλικες (και όχι ενήλικοι,καθ'ότι ο ενικός τής λέξης είναι "ενήλιξ").

    Βέβαια το θέμα μας εδώ είναι το ομαδικό σέξ.Το γιατί μπλέξαμε στην κουβέντα τα 12χρονα και 13χρονα είναι απορίας άξιον.

    Πάντως εγώ είμαι υποστηρικτής τών απλών και απλοποιημένων πραγμάτων-και το ομαδικό σέξ δέν συγκαταλέγεται μεταξύ αυτών....

     


    -----------------
    Τό ζήτημα δέν είναι μεταξύ υμών και ημών,αλλά μεταξύ ημών και υμών

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 28-12-2011 12:46 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης