ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη
    > (tubedreamer jam pedals)

     

    Απόψεις - Προτάσεις;


    inkve
    12.02.2012, 14:26

    χωρις σκεψη το jam....

    μην παιρνεις παραδειγμα απο το βιντεο....ακουγεται και ειναι μακραν καλυτερο...αν δεν το παιξεις ειμαι σιγουρος πως στο μελλον θα τυχει να το ακουσεις και θα το μετανιωσεις που δεν το αγορασες...

    σου προτεινω το tubedreamer88....ειναι το διπλο overdrive...εχει και το κλασσικο αλλα και την high gain ρυθμιση του....

    απο εκει και στο εξης θα σου προτεινα και το hot british απο την RADIAL....ομως αυτο ειναι distortion...θα σου αρεσει επισης ομως εκει χρειαζεται να το παιξεις με καποιο backing track για να καταλαβεις ακριβως τι κανει το πεταλι

    καλες αγορες


    trelakias
    13.02.2012, 02:52

    Για μένα δεν τίθεται εύκολα θέμα σύγκρισης γιατί δεν έχουν σχέση μεταξύ τους.  Το θέμα είναι τι ήχο θες και με τι κιθάρα-ενισχυτή θα το συνδιάσεις.

     

    Αν θες κάτι transparent πάρε το bd και έχεις ένα καλό od έως τα όρια του distortion.  Το κακό του είναι ότι λασπώνει για κάποιους όταν ξεφεύγει το drive και, ανάλογα με την κιθάρα, θέλει προσοχή με τα πρίμα γιατί μπορεί να ξυρίζει.  Υπάρχει και μια μόντα όμως που κόβει αυτά τα αρνητικά.

    Το συγκεκριμένο muff δεν το ξέρω για να έχω γνώμη.  Το big muff πάντως είναι περισσότερο distortion παρά ένα overdrive. Εκεί εξαρτάται για τι μουσικές προορίζεται.

    Του jam είναι απλά ένα από τα καλύτερα tubescreamer.  Είναι όπως τα λέει ο inkve.  Δοκίμασε και ένα original tubescreamer, ή ένα bad monkey για λιγότερα λεφτά ή αν έχεις να δώσει πολλά δες και το little green wonder του mad professor το οποίο είναι καταπληκτικό.  Όλα είναι πολύ καλά αν θες αυτό το boost στις μεσαίες συχνότητες που δίνουν τα πετάλια αυτού του είδους.

     

    Περί ορέξεως και τσέπης λοιπόν...




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία