ελληνική μουσική
    467 online   ·  210.865 μέλη

    «Επεισοδιακες» οι συναυλίες του Γιώργου Νταλάρα σε Νίκαια και Ίλιον

    rocker83
    08.03.2012, 17:23

    εμενα μ αρεσει που περαν του ιλαρου του πραγματος, (Γιαουρτας, κι οπου ΜΕΒΓΑΛ ει κτλ), η βαρυγδουπη κινδυνολογια περι αντιδημοκρατικοτητας  η οποια  ανεφανη απ τους τεντιμποιδες και τα γιαουρτια...ομορφε κοσμε αγγελικα πλασμενε, με τα καναλια της αποβλακωσης, τους πολιτικους της αρπαχτης, τους ανοιχτοματηδες δικαστες,  προφυλαξε μας απ τα ρεμαλια που πετανε βελουτελες...


    jorge
    08.03.2012, 17:28

    Παράθεση:

    Το μέλος rocker83 στις 08-03-2012 στις 17:23 έγραψε...

    προφυλαξε μας απ τα ρεμαλια που πετανε βελουτελες...

    Δες μια ωραια βελουτελα που βρεθηκε στο stage:

    Η φωτογραφία είναι από το ogdoo.gr (http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2208&Itemid=120)


    rocker83
    08.03.2012, 17:33
    κι αυτο στα καμαρινια το βρηκε ο νταλαρας? τις φωτο τις 8εωρεις πειστηριο? ξερεις ποσο στημενες μπορει να ναι?
    optiras
    08.03.2012, 17:38

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 16:00 έγραψε...

    είναι τουλάχιστον αφελές το επιχείρημα ότι δεν πρέπει να διαμαρτυρόμαστε κατά ενός μουσικού γιατί η μουσική είναι τέχνη και είναι ιερή.

    Ποιος ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο;Μάλλον θα μου έχει ξεφύγει....Μου τον επισημαίνεις;Οι περισσότεροι εδώ μέσα διαφωνούμε με τον τρόπο διαμαρτυρίας....Προσωπικά για αυτά-και όχι μόνο-έχω κράξει το νταλάρα ακόμα και σε αυτό το φόρουμ...

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 16:00 έγραψε...

    Τώρα για τον ακατονόμαστο που μαζί με τα άλλα  ήταν το βαρύ πυροβολικό του συστήματος Σημίτη κάθε φορά που οι συνθήκες απαιτούσαν αντιδεξιά ρητορική, ήταν πέρα από αναμενόμενη μια τέτοια διαμαρτυρία ή καλύτερα απαξίωση.

    Μήπως έχετε επιλεκτική μνήμη;Πολλοί πολιτικοί έκαναν τα ίδια με τον σημίτη( α.παπανδρέου,μητσοτάκης,γ.παπανδρέου,καραμανλής jn για να μείνουμε στους πιο πρόσφατους...

    Ακόμα και άλλοι καλλιτέχνες έκαναν κωλοτούμπες ανάλογες του νταλάρα ή και ηρωικότερες...Ο μίκης δεν πήρε το βραβείο ιπεκτσί,από το όνομα του δημοσιογράφου που αρθρογραφούσε ισχυριζόμενος ότι κακώς δεν κατέλαβαν οι τούρκοι όλη την κύπρο-κατά τα άλλα το βραβείο ήταν βραβείο ελληνοτούρκικης φιλίας;

    Γιατί ενοχλεί μόνο ο νταλάρας και ο σημίτης;Δυο μέτρα δυο σταθμά ή ακούμε πολύ τράγκα; 

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 16:00 έγραψε...
    Κατά τη γνώμη μου  επίσης είναι αβασάνιστο το επιχείρημα ότι η βία του γιαουρτιού είναι απαράδεκτη γιατί η συνέχειά της είναι τα μαχαίρια οι σφαίρες και  οι μολότωφ.

    Η βία όταν ξεκινήσει δεν γνωρίζει όρια...Μιλάμε για όχλο ανεξέλεγκτο...Και η βία φέρνει βία...Δικαιολογίες μπορούν να βρεθούν για τα πάντα...Δεν είναι τυχαίο ότι οι ναζί δικαιολογούσαν την βία...Και με τι επιχειρήματα.... 

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 16:00 έγραψε...
     ακόμα και σε επίπεδο όχλου αν ήταν έτσι, στο ποδόσφαιρο θα είχαμε 100 νεκρούς την εβδομάδα.

    Στο ποδόσφαιρο έχουμε θρηνήσει νεκρούς και τραυματίες,από μαχαιριές,από φωτοβολίδες από ξύλο και επεισόδια γίνονται στον αθλητισμό συχνά πυκνά ...Και επιδρομές σε συνδέσμους φιλάθλων άλλων ομάδων είναι καθημερινό φαινόμενο,τόσο στην Θεσσαλονίκη μεταξύ αρειανών και παοκτσήδων και λιγότερο ηρακλειδέων ανεγκεφάλων όσο και στην Αθήνα μεταξύ ολυμπιακών,παναθηναϊκών,αεκτσήδων.... Και από τύχη δεν έχουμε θρηνήσει και άλλους νεκρούς...

    Γιατί όταν πετάς μολότωφ μέσα σε σύνδεσμο γεμάτο με κόσμο ή κάνεις ντου με λοστούς κάτι άλλο ψάχνεις...

    Προσέχουμε τι γράφουμε...ή τουλάχιστον πριν γράψουμε κάτι ενημερωνόμαστε....

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 16:00 έγραψε...
    να μην παραλέπουμε ότι εκατοντάδες κόσμος διαμαρτυρήθηκε απέχοντας από τις συναυλίες αυτές, απαξιώνοντας ένα καλιτέχνη του οποίου τα πρώτα χρόνια της καριέρας του είναι και θα παραμείνουν ανεξίτηλα στην ιστορία του λαικού τραγουδιού.

    Αυτός είναι ένας τρόπος διαμαρτυρίας...Αν και πιστεύω ότι δεν έχει προβλημα να γεμίσει γήπαδο ο νταλάρας ακόμα και με εισιτήριο...

    Πάντως αν απορρίπταμε το καλλιτεχνικό έργο με βάση το κριτίριο τι είδους ποιότητας είναι ο καλλιτέχνης πολύ φοβάμαι πως θα απολαμβάναμε ελάχιστα πράγματα...Φαντάζεσαι να μην ακόύμε Άκη Πάνου γιατί ήταν φονιάς;Ή να διαγράψουμε τον Μπουκόφσκι γιατί ήταν μεθύστακας;Ή να απαξιώνουμε τον Καρυωτάκη γιατί ήταν καταθλιπτικός;

    Για μητροπολίτη-λέμε τώρα- ψάχνουμε ή για ηγέτη;Μήπως θα ήταν καλύτερα,μια που μερικοί είναι πολύ αυστηροί με τους καλλιτέχνες,να ήταν λίγο περισσότερο αυστηροί  από αυτό που ήταν με τους πολιτικούς;Μάλλον δεν θα είχαμε φθάσει εδώ και μάλλον οι νταλάρες δεν θα μπορούσαν να είχαν κάνει αυτά που έκαναν...

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 16:00 έγραψε...
    Ισως αυτό ακριβώς το πράγμα, η μεταμόρφωσή του από λαικό τραγουδιστή σε πολιτικό υποχείριο (με το ανάλογο ώφελος) είναι που προκαλεί την μεγαλύτερη απαξίωση.

    Ο νταλάρας και τότε ο ίδιος ήταν...Δεν άλλαξε...Και τότε για τις συναυλίες του ενεργοποιούνταν κομματικοί μηχανισμοί και εργατικά κέντρα...Τότε όμως χάιδευε τα αυτιά μας...Και όπως και άλλοι καλλιτέχνες που κοιτούσαν μόνο πως θα ενσωματωθούν στο σύστημα δεν έλεγε και πολλά πράγματα κατά του πασόκ της δεκαετίας 80:για τα εικοσιπενταετή δάνεια του α.παπανδρέου(''μνημόνιο 0) για να πληρώσουμε τα οποία κάποιοι υπέγραψαν μνημόνι(έληξαν το 2010)...Γιατην διαφθορά που γινόταν κανόνας...Για την διάλυση των κρατικών μηχανισμών και της παιδείας...Για το τσοβόλα δώστα όλα...Για τον υπέρογκο δανεισμό της χώρας...Κτλ...Πράγματα που τώρα καλούμαστε να πληρώσουμε όλοι με τόκους...

    Και αυτό ανεξάρτητα από το αν ο νταλάρας είναι καλός στην δουλειά του(η γνώμη μου:εκεί είναι πολύ καλός...)

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 16:00 έγραψε...
    Ας σκεφτούμε μόνο ότι  αν είχε συμμετάσχει στις συναυλίες της πλατείας Συντάγματος πόσο τεράστια απόδοχή θα είχε.....

    Τότε ο νταλάρας θα ήταν καλός;Αυτά που είχε κάνει παλιότερα θα τα ξεχνούσατε;θα τον είχατε θεό και θα ακολουθούσαν εκδηλώσεις λατρείας οπαδικού τύπου;

    Ίσως τότε και να ήταν περισσότερο υποκριτής ο νταλάρας...

    Φαντάζεσαι το σκηνικό ο νταλάρας να τραγουδά απ' έξω από την βουλή,να ακούγονται συνθήματα σαν αυτά που ακούγονταν(για να είμαι ειλικρινής και εγώ τα φώναζα πανω στο θυμό μου τότε) και από μέσα η γυναίκα του να ψηφίζει μνημόνια;

    Ούτε οι Monty Python δεν είχαν τόσο τέτοια φαντασία...


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    SOKRATISKARAVIDAS
    08.03.2012, 18:28

    http://www.dalaras.com/forum/index.php?showtopic=4993&st=0

    Αυτο ειναι το forum των "προβατων" του Νταλαρα.Το συγκεκριμενο link που εβαλα,ειναι η συζητηση που αναφερεται στο θεμα μας.Διαβαστε(οσοι αντεχετε)τα σχολια των οπαδων του στις 11 σελιδες του forum.Ο πανικος τους ειναι εμφανεστατος.Εχουν σοκαριστει,καποιοι κλαινε ακομη,καποιοι ειναι εκτος εαυτου κλπ....

    Ενδιαφερον παρουσιαζει ο τροπος που εκφραζονται,οι λεξεις που χρησιμοποιουν,το μισος τους και οι βρισιες εναντιον των "πληρωμενων" οπως λενε "εχθρων" του κλπ.Τους αποκαλουν επισης απλυτους,βρωμιαρηδες,φασιστες,ακροαριστερους,ζωα, κλπ και αναρωτιουνται γιατι η αστυνομια δεν τους εσπασε τα ποδια!!!!!Απαιτουν οι συναυλιες του Νταλαρα να αστυνομευονται,να γινεται ελεγχος οπως στα αεροδρομια και διαφορα αλλα τετοια φαιδρα και μη...

    στην αρχη σοκαρεσαι,μετα γελας μαζι τους,τους λυπασαι αλλα αρχιζω και πιστευω οτι χρειαζονται πλεον ψυχιατρικη παρακολουθηση.....

    Προτεινουν επισης να κανουν "επιθεσεις" σε ιστοσελιδες ή βιντεο που μιλουν απαξιωτικα για τον "θεο" τους με σκοπο να τις διαγραψουν και να τις κατεβασουν.Σκεφτονται εκτος αλλων να κατεβουν οργανωμενα 500 ατομα στην επομενη συναυλια με σκοπο να μην αφησουν κανενα αλλο να πλησιασει το "Θεο"......

    Ειμαι σιγουρος οτι μελη του συγκεκριμενου forum ειναι ταυτοχρονα και μελη εδω μεσα.Θα ηθελα πολυ να ακουσουμε τις αποψεις τους για τον τροπο που τον υπερασπιζονται εκει μεσα.......Φαινεται παντως πως ειναι κοινο χαρακτηριστικο,οι οπαδοι του να συμπεριφερονται ακρως φασιστικα με χυδαιο υβρεολογιο σε οποιον εχει αντιθετη αποψη.....


    skordalis21
    08.03.2012, 18:34

    Θελοντας να κανω εναν προσωπικο επιλογο για το ολο θεμα , θα πω τα εξης : Στον κόσμο τoυ ο Νταλάρας που κάποτε τραγούδαγε για την φτωχολογιά... και τώρα τραγουδά στην φτωχολογιά στηρίζοντας την εξαθλίωση του μνημονίου ως άλλος ΠαΣοκος.Και τι θέλει να μας τραγουδήσει αυτός που πια δεν γνωρίζει τι τραβά τούτος ο Λαός; Πως να γνωρίζει άλλωστε... Νιώθει ο χορτάτος τον πεινασμένο;...Ξεμύτισε σαν σαλιγκάρι ο κόσμος των βολεμένων για να υπερασπιστεί τον Νταλάρα. Αυτή η τάξη που σιωπά χωνεύοντας τη λεία από τις κρατικές επιδοτήσεις. Κάτι ψέλλισε για Δημοκρατία. Κάτι για "μη βία" και άλλες αρλούμπες. Ποια Δημοκρατία όταν ο Λαός όχι μόνο εξαθλιώνεται,,, Όχι μόνο δολοφονείται, αλλά καταστέλλουν ωμά όποια "νόμιμη" αντίδρασή του;; Ποια μη βία θέλουν όταν δεν έχει ο Έλληνας να ταΐσει τα παιδιά του; Υπάρχει μεγαλύτερη βία από αυτό; Γιατί δεν μιλάνε για αυτά; Τη βία η βία απωθεί...
    Ιδού η Ρόδος, ιδού και τα προκαταρκτικά...Διότι το πήδημα έρχεται. Και θα είναι σκληρό. Και ας σκούζει στο Φάληρο ο Λιμενοπήδ$%%ς και η CIA για Δημοκρατία και μη βία. Σεβάστηκαν τους ήρωές τους οι διαμαρτυρόμενοι και φέρθηκαν σαν ήρωες.
    Ιδού η Ρόδος Ελλάδα. Το πήδημα είναι πολύ κοντά.


    optiras
    08.03.2012, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 08-03-2012 στις 18:28 έγραψε...

    http://www.dalaras.com/forum/index.php?showtopic=4993&st=0

    Αυτο ειναι το forum των "προβατων" του Νταλαρα.Το συγκεκριμενο link που εβαλα,ειναι η συζητηση που αναφερεται στο θεμα μας.

    Το έχω υπόψη μου...Από -νοσηρή-περιέργεια πήγα να δω τι γράφουν...

    Όμως δεν μου κάνει εντύπωση:είναι ''οπαδική'' ιστοσελίδα...Χαρακτηριστικό του φαινομένου που αποκαλώ οπαδιλίκι,που χαρακτηρίζει την κοινωνία μας...Οι έλληνες είμαστε οπαδοί...Ανάλυση στα γεγονότα δεν κάνουμε,και ούτε αντιμετωπίζουμε ψύχραιμα τα γεγονότα,ούτε οι νταλαρικοί,ούτε οι αντι νταλαρικοί(δεν ανήκω σε καμιά  από τις δυο παρατάξεις)...

    Δεν μου κάνει εντύπωση...Το ελληνικό ίντερνετ γεμάτο είναι από τέτοιες ιστοσελίδες,φόρουμ κτλ...

    Όμως δεν θα χρησιμοποιούσα τον όρο πρόβατα,για να μην τους προσβάλω...Τους αποκαλώ απλώς οπαδόυς....  

    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 08-03-2012 στις 18:28 έγραψε...
    Διαβαστε(οσοι αντεχετε)τα σχολια των οπαδων του στις 11 σελιδες του forum.Ο πανικος τους ειναι εμφανεστατος.Εχουν σοκαριστει,καποιοι κλαινε ακομη,καποιοι ειναι εκτος εαυτου κλπ....

    Ενδιαφερον παρουσιαζει ο τροπος που εκφραζονται,οι λεξεις που χρησιμοποιουν,το μισος τους και οι βρισιες εναντιον των "πληρωμενων" οπως λενε "εχθρων" του κλπ.Τους αποκαλουν επισης απλυτους,βρωμιαρηδες,φασιστες,ακροαριστερους,ζωα, κλπ και αναρωτιουνται γιατι η αστυνομια δεν τους εσπασε τα ποδια!!!!!Απαιτουν οι συναυλιες του Νταλαρα να αστυνομευονται,να γινεται ελεγχος οπως στα αεροδρομια και διαφορα αλλα τετοια φαιδρα και μη...

    στην αρχη σοκαρεσαι,μετα γελας μαζι τους,τους λυπασαι αλλα αρχιζω και πιστευω οτι χρειαζονται πλεον ψυχιατρικη παρακολουθηση.....

    Δεν μου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί (βαριά λόγια)που χρησιμοποιείς και που μου φαίνονται στο ίδιο επίπεδο των χαρακτηρισμών που χρησιμοποιούν κάποιοι οπαδοί του νταλάρα...

    Αυτό που θα έπρεπε να μας προβληματίσει είναι το επίπεδο της κοινωνίας μας...

    Ποιοτικά και αυτοί που έκαναν τα έκτροπα στη συναυλία του νταλάρα αλλά και πολλοί οπαδοί του νταλάρα χαρακτηρίζονται από το ίδιο επίπεδο...(οι οπαδοί του νταλάρα προς το παρόν ακόμα μόνο στα λόγια)...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 08-03-2012 στις 18:28 έγραψε...
    Φαινεται παντως πως ειναι κοινο χαρακτηριστικο,οι οπαδοι του να συμπεριφερονται ακρως φασιστικα με χυδαιο υβρεολογιο σε οποιον εχει αντιθετη αποψη.....

    Αυτό είναι κοινό χαρακτηριστικό όλων των οπαδών...και όχι μόνο του νταλάρα...Υπάρχουν και φανατικοί του νταλάρα που είναι σκεπτόμενα άτομα...

    Η όλη φάση πάντως δείχνει το πόσο άχρηστες είναι οι συναυλίες που κάνει ο νταλάρας...

    Να υποθέσω ότι ήταν ωραίο κολπάκι για απόσπαση προσοχής;Λέτε αυτός ο εγκέφαλος που το σκέφθηκε να υπολόγιζε ότι εμείς θα πλακωνόμαστε στο ξύλο μεταξύ μας και αυτοί(πολιτικοί) θα εξακολουθήσουν να παίρνουν επιχορηγήσεις χωρίς ενοχλήσεις;Αν ναι ,όντως ήταν πολύ έξυπνο...Φαίνεται σαν το τέλειο συνομοσιολογικό σενάριο....

     


    thanaish
    08.03.2012, 19:13

    για τον optira (κάποιες απαντήσεις που μπορεί να συνεισφέρουν στο διάλογο)

    -Δηλαδή ο σωστός τρόπος διαμαρτυρίας είναι να γράφω στα φόρουμ,ή καλύτερα να του στείλω sms?  ένα ποίημα μήπως ?

    -πάντα η προσωπικότητα ενός καλιτέχνη επηρρεάζει την κρίση μας για το έργο του, αλλά αυτή άλλη συζήτηση.

    -Για μένα εδώ είναι η ουσία, ότι η πορεία του τα πρώτα χρόνια μετέφερε (καλιτεχνικά εννοείται) την ελπίδα για μια Ελλάδα "εθνικά περήφανη και κοινωνικά δίκαιη" . Και το έργο του είχε αλήθεια μέσα του, με την οποία ταυτίστηκε πολύ μεγάλο κομμάτι του λαού. Πράγμα που ήρθε όμως σε τεράστια αντίφαση με την σημερινή κατάσταση.

    -ευχαριστώ για το κοπλιμέντο με τους python

     

    Μου προκαλεί πάντως εντύπωση ότι δεν διαισθάνθηκε την οργή του κόσμου , όχι για τον ίδιο, αλλά για όλα όσα συμβαίνουν. Σήμερα υπάρχει τέτοιος θυμός στην κοινωνία που ακόμα και με ένα κορνάρισμα στο φανάρι κατεβαίνει κόσμος κάτω και πλακώνεται στο ξύλο....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanaish στις 08-03-2012 19:17 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thanaish στις 08-03-2012 19:19 ]


    mary_omikron
    08.03.2012, 19:53

    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 08-03-2012 στις 18:28 έγραψε...

    http://www.dalaras.com/forum/index.php?showtopic=4993&st=0

    Αυτο ειναι το forum των "προβατων" του Νταλαρα.... [....] Ειμαι σιγουρος οτι μελη του συγκεκριμενου forum ειναι ταυτοχρονα και μελη εδω μεσα.

    Σίγουρος να είσαι Μ Ο Ν Ο για τον εαυτό σου και για κανένα άλλον. Απολύτως κανέναν.

    Παράθεση:

    Φαινεται παντως πως ειναι κοινο χαρακτηριστικο,οι οπαδοι του να συμπεριφερονται ακρως φασιστικα με χυδαιο υβρεολογιο σε οποιον εχει αντιθετη αποψη.....

    Από τα άτομα εδώ μέσα (που αυθαίρετα εσύ τα θεωρείς οπαδούς του) ποιο είδες να συμπεριφερθεί με χυδαίο υβρεολόγιο? Για ποιό κοινό χαρακτηριστικό μιλάς που το διέκρινες και εδώ μέσα? Σαν συντονίστρια του forum σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ΤΩΡΑ αυτό που μου διέφυγε, διαφορετικά γράφεις ανυπόστατες ασυναρτησίες.

    Αντίθετα με σένα εγώ είδα μόνο άτομα που καταδικάζουν την βία, επιχειρούν να καταλαγιάσουν την ένταση, και οι περισσότεροι δηλώνουν οτι δεν είναι ούτε καν ακροατές του Νταλάρα.

     


    SOKRATISKARAVIDAS
    08.03.2012, 20:14

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 08-03-2012 στις 19:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 08-03-2012 στις 18:28 έγραψε...

    http://www.dalaras.com/forum/index.php?showtopic=4993&st=0

    Αυτο ειναι το forum των "προβατων" του Νταλαρα.... [....] Ειμαι σιγουρος οτι μελη του συγκεκριμενου forum ειναι ταυτοχρονα και μελη εδω μεσα.

    Σίγουρος να είσαι Μ Ο Ν Ο για τον εαυτό σου και για κανένα άλλον. Απολύτως κανέναν.

    Παράθεση:

    Φαινεται παντως πως ειναι κοινο χαρακτηριστικο,οι οπαδοι του να συμπεριφερονται ακρως φασιστικα με χυδαιο υβρεολογιο σε οποιον εχει αντιθετη αποψη.....

    Από τα άτομα εδώ μέσα (που αυθαίρετα εσύ τα θεωρείς οπαδούς του) ποιο είδες να συμπεριφερθεί με χυδαίο υβρεολόγιο? Για ποιό κοινό χαρακτηριστικό μιλάς που το διέκρινες και εδώ μέσα? Σαν συντονίστρια του forum σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ΤΩΡΑ αυτό που μου διέφυγε, διαφορετικά γράφεις ανυπόστατες ασυναρτησίες.

    Αντίθετα με σένα εγώ είδα μόνο άτομα που καταδικάζουν την βία, επιχειρούν να καταλαγιάσουν την ένταση, και οι περισσότεροι δηλώνουν οτι δεν είναι ούτε καν ακροατές του Νταλάρα.

     



    Μην καρφωνεσαι......{#emotions_dlg.whistling}το ξερω οτι αρκετα μελη απο εδω ειναι και μελη εκει.......Smile.Αυτο δεν ειναι κακο και δεν απαγορευεται....(και δεν το θεωρω....βρισια...)

    κι αφου με παρακαλεις ,θα σου υποδειξω ΤΩΡΑ.......αυτο που σου διεφυγε.

    Σου διεφυγε οτι αναφερθηκα και χαρακτηρισα τα μελη εκεινου του forum κι οχι αυτου εδω!!!Αν το βρεις καπου γραμμενο ,σου κανω δωρο ενα cd του Νταλαρα!!!!Εγραψα καπου οτι τα ατομα εδω μεσα,ειναι οπαδοι του?(οχι οτι καποιοι δεν ειναι....)αλλα απλα δεν το εγραψα.

    Τη βια δεν την καταδικαζεις με βια.Εκτος αν οι εκφρασεις:"να τους σπασουνε τα πόδια,να τους πεταξουνε εξω,τους απλυτους τους βρωμιαρηδες,τους φασιστες και αλλα πολλα τετοια πολιτισμενα ...

    Δεν εγραψα πουθενα επισης για κοινα χαρακτηριστικα που διεκρινα στα δυο forum!!!Τα κοινα χαρακτηριστικα,αναφερονται στις απαντησεις των μελων εκεινου του forum που με μισος και χυδαιοτητα απαντανε στο ιδιος υφος χρησιμοποιωντας την ιδια φρασεολογια.

    Αρχιζεις και με κανεις να πιστευω οτι εισαι μια απο αυτες που απαντησε κι εκει μεσα.......

    ΥΓ. Το "συντονιστρια του forum" δε με συγκινει ιδιαιτερα,κι ουτε βεβαια με τρομαζει........Ετσι απλα για να μην ξεχνιομαστε.....{#emotions_dlg.rolleyes}

    ΥΓ 2.Κι αν θελατε να μας πεισετε....θα αφηνατε το διαλογο να εξελιχθει "ελευθερα" χωρις να φιμωνετε (βλ. "spoiler")αποψεις και γνωμες αντιθετες με τις δικες σας με προσχηματα φτηνα και γελοια......
    -----------------
    Κατω η χουντα του Νταραλα.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SOKRATISKARAVIDAS στις 08-03-2012 20:22 ]


    optiras
    08.03.2012, 20:17

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 19:13 έγραψε...

    -Δηλαδή ο σωστός τρόπος διαμαρτυρίας είναι να γράφω στα φόρουμ,ή καλύτερα να του στείλω sms?  ένα ποίημα μήπως ?

    Ο καθένας μπορεί να σκεφθεί κάποιο τρόπο...Και να σκεφθεί και τις συνέπειες των πράξεών του...Το μόνο σίγουρο είναι ότο εκδηλώσεις σαν αυτές που έλαβαν χώρα είναι απαράδεκτες για πολιτισμένο λαό...Αν μου πεις ότι είμαστε κάφροι,οπότε αυτό είναι το επίπεδό μας,αυτό θα μπορούσε να έχει μια λογική...Τότε όμως ας αναγνωρίσουμε και στους άλλους αυτή την ιδιότητα και ας μην ενοχλούμαστε....Τα δυο μέτρα και δυο σταθμά δεν μου αρέσουν...

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 19:13 έγραψε...

    πάντα η προσωπικότητα ενός καλιτέχνη επηρρεάζει την κρίση μας για το έργο του, αλλά αυτή άλλη συζήτηση.

    Προσωπική σου άποψη-και η πιο συνηθισμένη.Δεν την συμμερίζομαι αλλά την σέβομαι.

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 19:13 έγραψε...

    Για μένα εδώ είναι η ουσία, ότι η πορεία του τα πρώτα χρόνια μετέφερε (καλιτεχνικά εννοείται) την ελπίδα για μια Ελλάδα "εθνικά περήφανη και κοινωνικά δίκαιη" . Και το έργο του είχε αλήθεια μέσα του, με την οποία ταυτίστηκε πολύ μεγάλο κομμάτι του λαού. Πράγμα που ήρθε όμως σε τεράστια αντίφαση με την σημερινή κατάσταση.

    Εδώ οι πιθανότητες είναι δυο:ή δεν τα πίστευε και επηρρεάστηκε από τα συνθήματα που επικράτούσαν τότε (τα οποία σήμερα ξέρουμε ότι αυτοί που τα φώναζαν δεν τα πίστευαν καθόλου-βλέπε γενιά του πολυτεχνείου κτλ ή ο νταλάρας άλλαξε πιστεύω...

    Αυτό μάλλον πρέπει να το εξηγήσει ο νταλάρας-όπως θα πρέπει να μας εξηγήσει και ο κόσμος πως έτρωγε τόσο εύκολα παραμύθια...

    Η γνώμη που έχω σχηματίσει είναι πως ο νταλάρας ενώ τα απέδιδε πολύ καλά τα τραγούδια αυτά μάλλον δεν τα πίστευε...Εμένα δεν με χαλά αυτό και εκείνα τα τραγούδια όταν γουστάρω τα βάζω,τα ακούω και τα ευχαριστιέμαι....Και ας ξέρω ότι αυτός που τα τραγουδά δεν τα πιστεύει...

    Από κάποιο παπά που μου κάνει κήρυγμα ή από ένα πολιτικό ή ένα δάσκαλο/καθηγητή που άλλα μου λέει και άλλα κάνει θα ζητήσω εξηγήσεις...

    Από ένα καλιτέχνη αρκούμαι στο να απολαμβάνω την δουλειά του....Και ας μην συμμερίζομαι τις ιδέες του,και ας μην τον εκτιμώ σαν άνθρωπο...

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 19:13 έγραψε...

    ευχαριστώ για το κοπλιμέντο με τους python

    Αν ενοχλήθηκες συγνώμη...Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι αυτή η υπόθεση (νταλάρας στο σύνταγμα...)μου φάνηκε τελείως εξωπραγματική....Και δεν την περίμενα από τον νταλάρα...

    Παράθεση:

    Το μέλος thanaish στις 08-03-2012 στις 19:13 έγραψε...

    Μου προκαλεί πάντως εντύπωση ότι δεν διαισθάνθηκε την οργή του κόσμου , όχι για τον ίδιο, αλλά για όλα όσα συμβαίνουν. Σήμερα υπάρχει τέτοιος θυμός στην κοινωνία που ακόμα και με ένα κορνάρισμα στο φανάρι κατεβαίνει κόσμος κάτω και πλακώνεται στο ξύλο....

    σε αυτό που λες συμφωνώ:αυτοί οι άνθρωποι (πολιτικοί,καλλιτέχνες,διανοούμενοι) ζουν στην κοσμάρα τους οι περισσότεροι...Και είναι αλήθεια ότι ο κόσμος είναι με τεντωμένα τα νεύρα και αρπάζεται με το παραμικρό...

    Προσωπικά χαρακτήρισα ατυχή την επιλογή του νταλάρα να κάνει συναυλίες τώρα και τον τρόπο που τις έκανε.....


    cineboy
    08.03.2012, 21:16

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-03-2012 στις 12:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 08-03-2012 στις 01:37 έγραψε...

    Δυστυχώς δεν θα φανώ “politically correct”… Όσο κι αν είναι πράγματι θλιβερό και σου σφίγγει την καρδιά να βλέπεις τον οποιοδήποτε καλλιτέχνη (και τους μουσικούς του) να βιώνουν τέτοιες στιγμές, όσο κι αν αισθητικά σε μένα θα ταίριαζε καλύτερα το "κατά Hastaroth" γύρισμα της πλάτης και η απαξίωση παρά οι μούντζες, τα γιαούρτια και οι καρέκλες, κι όμως, θα διαφωνήσω με όσους δεν βρίσκετε κανένα ελαφρυντικό και θεωρείτε χυδαίες ή φασίζουσες αυτές τις αντιδράσεις.

    Χάρη, ελαφρυντικά μπορούμε να βρούμε. Ο κόσμος με αυτά που βιώνει, θολώνει και εκνευρίζεται με οτιδήποτε σχετίζεται με την πολιτική. Η φτώχεια φέρνει οργή. Όταν είσαι "στα κόκκινα", είναι λογικό να αγανακτείς εύκολα. Το βλέπω και από τον εαυτό μου. Ειδικά όταν σου μεταφέρεται οτι ο Νταλάρας είναι υπέρ της εκχώρησης της εθνικής κυριαρχίας. Που να βρεις την ψυχραιμία να ξανακούσεις τι είπε ή να διαβάσεις τη διευκρίνισή που έδωσε αμέσως μετά την παρερμηνεία;

    Είναι λογικό. Υπάρχουν λοιπόν ελαφρυντικά. Όπως και για τις περισσότερες παράνομες πράξεις. Το ελαφρυντικό δεν αναιρεί όμως την πράξη. Η βία είναι βία. Και πρέπει να την καταδικάζουμε, ως άνθρωποι που μπορούμε να σκεφτούμε και την επομενη μερα. Φαντάζομαι κατανοείς, πόσο λίγο απέχει το πέταγμα μιας καρέκλας και ο τραμπουκισμός ενός κρανιοφόρου από ένα μαχαίρωμα ή ένα χτύπημα με λοστό, το οποίο - επίσης φαντάζομαι και ελπίζω - οτι δεν θα το επιδοκίμαζες.

    Θα ήθελα να καταλήξω στο εξής: Ο Νταλάρας, κατά τη γνώμη μου, έκανε λάθη. Ήταν λάθος η αποφασή του να κανει συναυλίες αυτή την εποχή. Ήταν λάθος και το concept, όπως αυτό παρουσιάστηκε. Δεν έπεισε. Αν το έκανε για να βοηθήσει προεκλογικά τη γυναίκα του, επίσης λάθος. Το χειρίστηκε με λάθος τρόπο το όλο θέμα. Μπορεί σε αυτό να φταίνε και άλλοι (Αννούλα πες αλεύρι), αλλά η τελική απόφαση ήταν δική του. Επίσης, έκανε απρόσεκτες δηλώσεις. Στην Τσαπανίδου έπρεπε να είναι πιο σαφής, ωστε να τον καταλάβει ακόμα και ο πιο βλαξ. Είναι επικίνδυνες εποχές, φορτισμένες και πρέπει να προσεχεις 2 φορές τι λες πλεον. Λάθος του.

    Ας χλευαστεί λοιπον. Ας μαζευτεί από κάτω ο κόσμος και ας αρχίσει τα "ουυυυ". Δεν θα με χαλούσε. Ας μην παει ο κοσμος στη συναυλία του. Ας τον χλευασει στα blogs. Έχω ήδη φίλους και συγγενείς που εξέφρασαν την αντιδρασή τους. Κι εγώ επηρεάστηκα. Δεν πήγα σε καμία συναυλία του.

    Η βία όμως, είναι άλλο κεφάλαιο. Επικίνδυνο. Γι' αυτό και το πρώτο που θεωρώ οτι πρέπει όλοι να κάνουμε είναι αρχικά να αποδοκιμάσουμε τη βία. Και μετά να τα "χώσουμε" όσο θέλουμε. Και να βρούμε τρόπους να διαμαρτυρηθούμε και - γιατί όχι - να οργανώσουμε και δράσεις εναντίον όποιου δεν μας εκφράζει και μας ενοχλεί. Ιδέες υπάρχουν πολλές και έχουν εφαρμοστεί κατά διάφορων "στόχων".

    Όχι όμως βία.


    -----------------
    Κι όλα αυτά που είναι, γίνονται ξανά... μέσα απ' τη δικιά σου τη ματιά....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-03-2012 13:13 ]



    Καλησπέρα Γιώργο...

    Με όλο το σεβασμό θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής...

    Ανήκεις σε εκείνους που είναι ενάντια στην βία, απο όπου και αυτή εαν προέρχεται;


    mary_omikron
    08.03.2012, 21:30

    ""Ειμαι σιγουρος οτι μελη του συγκεκριμενου forum ειναι ταυτοχρονα και μελη εδω μεσα.Θα ηθελα πολυ να ακουσουμε τις αποψεις τους για τον τροπο που τον υπερασπιζονται εκει μεσα.......Φαινεται παντως πως ειναι κοινο χαρακτηριστικο,οι οπαδοι του να συμπεριφερονται ακρως φασιστικα με χυδαιο υβρεολογιο σε οποιον εχει αντιθετη αποψη.....""

     

    @ SOKRATISKARAVIDAS  Είδα που απευθύνεται το κείμενο, οπως επίσης που απευθύνονται τα σχόλια σου. Στην συνέχεια με προκαλείς προσωπικά υποδαυλίζοντας έριδα.

    Την θέλεις πολύ? ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ

     


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 08-03-2012 21:37 ]


    SOKRATISKARAVIDAS
    08.03.2012, 21:35

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 08-03-2012 στις 21:30 έγραψε...

    @ SOKRATISKARAVIDAS  Είδα που απευθύνεται το κείμενο, οπως επίσης που απευθύνονται τα σχόλια σου. Στην συνέχεια με προκαλείς προσωπικά υποδαυλίζοντας έριδα.

    Την θέλεις πολύ? ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ

     



    Εχω την εντυπωση απο το υφος σου,οτι μαλλον εσυ θελεις κατι πολυ,αλλα δεν ειμαι σιγουρος.....

    Και για να επιστρεψουμε στο θεμα μας(απο οπου με βγαζεις εντεχνως.....)λυπη και προβληματισμο προκαλουν οι δηλωσεις στηριξης του Γ.Ζουγανελη στο Νταλαρα(μαλλον σπονσοναρει την καριερα της κορης του διπλα στο Νταλαρα).....Κριμα γιατι ηταν απο τα ατομα που συμπαθουσα.

    Πολυ φοβαμαι οτι στην επομενη συναυλια του Ζουγανελη,θα εχουμε επεισοδια οπως με το Νταλαρα.Ο λαος δε ξεχνα,δε συγχωρει δεν κανει πισω......

    http://farmakoglwssa-kirki.blogspot.com/2012/03/blog-post_9831.html?showComment=1331227604776


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    inkve
    08.03.2012, 23:00

    ηθελα ναξερα...ο λακης λαζοπουλος ειναι λιγοτερο  εμπλεκομενος στα γραναζια του βολεματος απο τον νταλαρα η απλα ακολουθαμε την μοδα των καιρων μας να κραζουμε οποιον μας υποδεικνυουν??

    λανθασμενη η οχι η πολιτικη αποψη του νταλαρα τουλαχιστον την εξεφρασε...ηταν ειλικρινης....

    ολοι εσεις που βρηκατε το ευκολο θυμα και τον κραζετε και ειστε κριτικα ατεγκτοι απεναντι του τοσα χρονια τι ψηφιζατε??λεγατε δημοσια την πολιτικη σας αποψη(πχ στην δουλεια σας) η την κρατουσατε επτασφραγιστο μυστικο σαν της λιρες που κρυβανε οι γιαγιαδες μας??χμμμ....υποπτο αυτο...γιατι το κανατε???ειναι ντροπη????λεω εγω τωρα....

    ολοι εσεις τοσα χρονια κατεβηκατε ποτε σε διαμαρτυρια που δεν ειχε αμμεση σχεση με το προσωπικο σας συμφερον μονο και μονο επειδη αδικουσαν μια μεγαλη μεριδα συμπολιτων σας??λεω παλι εγω......

    δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο νταλαρας να τρωει ολο το φαρμακι....μηπως τα λυσσακα μας εχουν ακομα πιο ασχημη γευση απο το φαρμακι μας απλα δεν θελουμε να τα γευτουμε....??

    βρηκαμε αποδιοπομπαιο τραγο....κλασσικα εικονογραφημενα...σαν τα επεισοδια στα γηπεδα που βρισκουμε 5-6 μακρυμαλλικα πιτσιρικια και τους ονομαζουμε υποκινητες και μαστρωπους της βιας!!!

    μηπως οι φωνες περι ενοτητας επισκιαζονται απο τυφλο φανατισμο και ξεσπασμα απωθημενων της λανθασμενης πολιτικης μας κρισης τοσων χρονων??

    ΟΙ ΕΝΟΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ....ΚΟΙΤΑΧΤΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ

    ΕΠΙΣΗΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΝΤΑΛΑΡΑ....ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ....ΟΤΑΝ Η ΠΛΕΟΨΗΦΙΑ ΟΣΩΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΠΛΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 08-03-2012 23:12 ]


    cineboy
    08.03.2012, 23:02

    Για τους πουλημένους,βόλι δε χαλάμε,
    με πέτρες και κοτρώνια,
    τους πετροβολαμε.......

     

    >
    inkve
    09.03.2012, 00:14

    ναντια  γνωριζεις πως  δεν ακολουθω τετοιες πολιτικες πεποιθησεις,,,,

    ομως το να βγει και να πει πως μετανιωσα και εκανα λαθος ειναι και τιμη του...δειχνει πως ειναι σκεπτομενος και παραδεχεται τα οποια λαθη του και μαλιστα εκτιθεται,,,,,αυτο θελει θαρρος,,,

    το να καταλαβαινεις τα λαθη σου,να αναθεωρεις τις αποψεις σου,ειναι προοδος.....

    ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΨΗΦΙΖΑΝΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΑΝ ΚΑΝΙΒΑΛΟΙ ΤΙ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΝΑΝΕ???Α ΝΑΙ...Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΦΤΑΙΕΙ!!!

    εγω απλα εθεσα καποια ερωτηματα που ο καθενας χρειαζεται να κανει στον εαυτο του οταν κατακρινει με τετοιο τροπο καποιον αλλο.....

    εγω τοσα χρονια ημουν καλυτερος??ειχα καλυτερη και πιο ειλικρινη σταση σε οσους με κυβερναγανε??ειχα ορθη πολιτικημ αποψη και σταση απεναντι σε αυτους που με ληστευανε αλλα εγω συνεχιζα να στηριζω επειδη ετρωγα ενα ψυχουλακι???

    ποσο εμπλεκομενος ειναι ο νταλαρας και ποσο εμπλεκομενος ο απλος ελληνας που μια ζωη εγλυφε για να βολευετε με ρουσφετια ναντια???

    ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ,,,,,,,,,,


    Post αρνητικής αξιολόγησης