ελληνική μουσική
    517 online   ·  210.866 μέλη

    Αντίο Δημήτρη Μητροπάνο

    Thanasis-Gioglou
    19.04.2012, 08:16

    Το 1985 ο Δημήτρης Μητροπάνος τραγουδάει Σταύρο Κουγιουμτζή με "Τα νυχτέρια μας"...


    Το 2005 ο τραγουδιστής ερμηνεύει ζωντανά τα τραγούδια αυτά στον "Ιανό"...(Δείτε στο video)


    Ο Μητροπάνος τραγουδάει Κουγιουμτζή - «Τα νυχτέρια μας»

    Υπογράφει:Θανάσης Γιώγλου

    18/04/2012

    http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2505&Itemid=40


    kwstasagas
    23.04.2012, 02:12

    Καλό του ταξίδι .... είναι τόσο πολλές οι στιγμές που η φωνή του υπήρξε πολύτιμη συντροφιά μου και αποκούμπι μου, που αν αρχίσω να τις απαριθμώ ... τελειωμό δεν έχω  {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} ....

    Αλλά δεν είναι μονάχα η φωνή του !!! Είναι και το ΗΘΟΣ του, η αξιοπρέπειά του όλα αυτά τα χρόνια .... Δεν μάς έδωσε ούτε .... "μισή φορά" το δικαίωμα να του "καταλογίσουμε" κάποιο "στραβοπάτημα" στην καλλιτεχνική του πορεία [έτσι, τουλάχιστον, θυμάμαι όσο τον έχω παρακολουθήσει] .... Τόσα χρόνια μάς "απασχόλησε"ΜΟΝΟ με τα τραγούδια του, με τίποτε άλλο ....

    Από όσα έχει τραγουδήσει είναι τόσα μα τόσα πολλά τα αγαπημένα μου τραγούδια ... Για να τον αποχαιρετήσω, όμως, θα διαλέξω ένα σχετικά άγνωστο τραγούδι !!! "Κάτι χαμένα Σαββατόβραδα", σε στίχους & μουσική Γιάννη Τσολακίδη από τον [δυσεύρετο πλέον] δίσκο "Σε μια χορδή" [1998] !!! Η ερμηνεία του Μητροπάνου, την ώρα που διηγείται το τραγούδι, βάζοντας "την ψυχή του", είναι συγκλονιστική .....
    Link

    ">

     

     

     


    Link

    "> 

     

     

     

       


    WolfSon
    26.04.2012, 18:32
    Ο Χριστός 3 μέρες μετά την Ανάστασή Του αποφάσισε να το γλεντήσει... Έτσι αποφάσισε να πάρει μαζί του τον μεγάλο Δημήτρη Μητροπάνο...
    Kinezes_trexoun_gimnes
    26.04.2012, 22:05

     

    Καλά οι υπόλοιποι οι πανάσχετοι που προφανώς το εχουν συνήθειο να κλαίνε όποιον πεθάνει για να βρουνε γκόμενα…

     Υπαρχουν δηλαδή και ΜΟΥΣΙΚΟΙ που θρηνουν τη μεγαλη φωνη του Μητροπανου? Ας απαντήσει ενας μουσικός να συζητήσουμε την έννοια του ‘ξεκούρδιστου’ και του ‘άχρονου’ στον 21οαιώνα! Ευχαριστω…  


    AlfaWolf
    27.04.2012, 23:46
    Σε ανοικτή πλαγιοδρομία ο καπτεν κινέζες... κάνε τακ καπετάνιο προς άλλα post Εδώ αποχαιρετούμε έναν ερμηνευτή που με τα μοριοπαιχνιδίσματα της φωνής του και την μοναδική χροιά του κατάφερε να κάνει πολλούς θαυμαστές έναν άνθρωπο με ήθος και με αντρίκια στάση που τον εμπιστευτήκαν μια θάλασσα δημιουργών , που τι στο καλό… κάτι ήξεραν παραπάνω.... αν τους το επιτρέπεις βεβαια ;)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 27-04-2012 23:50 ]


    Kinezes_trexoun_gimnes
    10.05.2012, 22:16
    ρε Nick... περίμενα να περασουν και τα 40 για να σου πω οτι το μοριοπαιχνίδισμα ήταν η πιο διακριτική εκφραση που εχω ακουσει για το στοναρισμα... respect...


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία