ελληνική μουσική
    789 online   ·  210.833 μέλη
    KRISTHESS
    25.12.2013, 19:12
    MERRY,BABH,NIKO... ό,τι γουστάρει η καρδιά σου freak.. ευχαριστούμε για την ευχή!
    freak
    25.12.2013, 20:13

    Ευτυχως εδω στο Λονδινο παιζουν κανα δυο αντι Christmas event και λεω να τιμησω το ενα, γιατι στο Ελλαντα ενα ειχε γινει (ευτυχως πετυχημενο) και το ειχε οργανωσει η μεγαλειοτητα μου lol.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 25-12-2013 20:13 ]


    KRISTHESS
    25.12.2013, 20:54
    πάρτυ να'ναι και ό,τι νά'ναι ...αν είναι να χαμογελάσει το χειλάκι σου!
    freak
    28.12.2013, 00:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 27.12.2013, 23:08 έγραψε...
     

    Προτιμω να είμαι γραφική...να απολαμβάνω όμορφα παλιά Χριστουγεννιάτικα τραγούδια...κλπ


    Αμα ειναι ετσι οι γραφικοι, τοτε το 90% ειναι γραφικοι.

    Μηπως εχεις μπερδεψει την εννοια της λεξης?

    Αφου (σχεδον) ολοι, χρονια πολλα λενε, κανουν δωρα, στολιζουν δεντρα κλπ.

    Γραφικος μαλλον ειμαι εγω που αρνουμαι μπω στο mood που επιτάσσει ο περιβάλλοντας χώρος και απλα δεν εχω καμια ορεξη να λεω χρονια πολλα ουτε στον ιδιο μου τον μπαμπακα (Χρηστος τ'ονομα του).

    Οσο για την υπερκαταναλωση που γραφεις, τα Χριστουγεννα (& οχι μονο) ειναι αλλη μια συνωνυμη λεξη για αυτην.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 28-12-2013 00:43 ]


    freak
    28.12.2013, 08:46

    Εχεις δικιο βρε συ Lama. Εν μερει ομως, διοτι εδω συζηταμε για τα Χριστουγεννα και κατα βαση την υποκρισια που γιγαντωνεται αυτες τις μερες.

    Δεν χρειαζεται να γραψω την αποψη μου περι μασονιας κλπ. Για οσους ενδιαφερονται, υπαρχει κι ο Λιακο.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    28.12.2013, 16:09

    Αγαπητή Animista, ο καθένας πιστεύει αυτό που θέλει να πιστέψει. Προσωπικά δεν με αφορά τι πιστεύει ο καθένας, απλά σέβομαι τη πίστη σου και δεν σε κατηγορώ για αυτό. Πέρυσι, είπα μια γνώμη και δεν συνέβη κάτι συνταρακτικό για να την αλλάξει. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    optiras
    28.12.2013, 17:07

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 22.12.2013, 16:58 έγραψε...

    Οι άθεοι θα πρέπει να λατρεύουν τα χριστούγεννα. Πολλά δικαιώματα και καμία υποχρέωση. Δε με χάλασε κι όλας. 



    Σαν άθεος-για την ακρίβεια αγνωστικιστής, χρόνια μέλος κινημάτων υπέρ του δικαιώματος κάποιων να μην πιστεύεουν στα θρησκεύματα που επικρατούν στις διάφορες χώρες, τόσο στην ελλάδα, και περισσότερο στην ιταλία-π.χ. Ένωση Άθεων και Ορθολογιστών Αγνωστικιστών (UAAR, www.uaar.it ) θα πω πως τους άθεους δεν τους ενδιαφέρουν τα χριστούγεννα και η τυπική αντίδρασή τους είναι σαν αυτή του συμφορουμίτη freak...Παρόμοια είναι και η δικιά μου αντίδραση...Βέβαια είναι δύσκολο να καταλάβει το πως σκέφθονται οι άθεοι κάποιοι που δεν είναι...


    freak
    28.12.2013, 19:02

    Το πριζουν με ητα αθεοφοβε! Και το Χριστουλης με κεφαλαιο. Ου να χαθεις!

    Σοβαρα τωρα, υπαρχουν Χριστιανοι που πιστευουν πραγματικα χωρις να ειναι δηθεν. Αυτοι εχουν την εκτιμηση μου. Ωστοσο αυτοι ειναι απειροελαχιστοι. Οι υπολοιποι ειναι απλως τηρητες του: Ελλαδα, πατριδα οικογενεια (ή εστω αυτο νομιζουν). Βρασε ρυζι δηλαδη.


    tallos
    28.12.2013, 21:49
    εγω δεν ξερω αν είμαι αθεος η όχι,δεν το εχω σκεφτει ποτε,ριχνω πολλες χριστοπαναγιες,αλλα όταν καποιος κοκορευεται ότι είναι αθεος μου φαινετε ότι το κανει για να προκαλεσει απλως.οτι παει κοντρα στο καταστημενο.
    KRISTHESS
    28.12.2013, 22:41
    Lama ο Aviectus γιατί δε σε χωνεύει??? Freak από σένα ειδικά δεν περίμενα να με ξεχάσεις και να μη μου πεις χρόνια πολλά. Ντροπή και αίσχος
    laice
    28.12.2013, 23:38

    Παράθεση:

    Το μέλος tallos στις 28.12.2013, 21:49 έγραψε...

    ...όταν καποιος κοκορευεται ότι είναι αθεος μου φαινετε ότι το κανει για να προκαλεσει απλως.οτι παει κοντρα στο καταστημενο.

    μα πάει "κόντρα στο κατεστημένο". Υπάρχουν και οι άνθρωποι που δε θέλουν να το δηλώσουν, γιατί θα δεχθούν τα πυρά, όσων ακολουθούν "το κατεστημένο"! 

    Χρόνια πολλά σε ό,τι κι αν πιστεύετε (ακόμη κι αν είναι μόνο ο εαυτό σας), υγεία και λιγότερη μιζέρια! Smile


    Chrysanna
    29.12.2013, 01:05

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 29.12.2013, 00:55 έγραψε...

    Δε νομίζω να κοκκορεύεται κανείς. Βασικά το φυσιολογικό είναι να είναι άθεος κάποιος. Άθεος γεννίεσαι και μετά σου προσδίδουν μια θρησκευτική ταυτότητα. Το να λες ότι είναι bragging το να λες ότι είμαι άθεος είναι σα να λες οτι κοκκορεύεσαι αν πείς 'έχω χέρια'.

    Δηλαδή εσύ που λες 'ρίχνω χριστοπαναγίες' γιατί μας το λες? Δεν είναι κόντρα στο καταστημένο αυτό?



    Πράγματι, όταν γεννιόμαστε δεν έχουμε καμμία θρησκευτική "ταυτότητα".

    Πρόκειται όμως για κάτι άϋλο, σε αντίθεση με τα χέρια, που αυτό σημαίνει πως όσο μεγαλώνουμε υπόκειται (έτσι πρέπει τουλάχιστον), σε εκ νέου επεξεργασία. Με την δική μας πλέον αντίληψη και όχι αυτή των γονέων μας, οι οποίοι μας την έδωσαν.

    Έτσι, καθένας που δηλώνει άθεος, θα 'πρεπε να 'χει κάνει την δική του "έρευνα" και "αναζήτηση" προκειμένου να μην ανήκει στην κατηγορία που αναφέρει ο tallos, η οποία συμφωνώ πως υπάρχει.

    Η άποψη πρέπει, πάντα, να έπεται της γνώσης, κι η σοβαρή γνώση, πάντα, έπεται της αναζήτησης.


    Chrysanna
    29.12.2013, 01:16

    I know Cool


    Chrysanna
    29.12.2013, 01:26

    Δεν με είχε γνωρίσει Cool


    Hastaroth
    29.12.2013, 20:45

    Το σίγουρο είναι ότι υπάρχει θεός,αλλά δέν είναι ο Θεός. 


    tallos
    29.12.2013, 21:16
    ενταξει,θα σας εξηγησω εγω.πριν από κανα εκατομυριο χρονια ηρθαν από αλλον πλανητη καποιοι ,πιασαν τον πιθηκο και τον τροποποιήσανε ισα ισα να μαθει να σκαβει.εγινε λοιπον ο ανθρωπος,και εσκαβε στα ορυχεια να βαζει χρυσαφι και διαμαντια για τους θεους,μολις γεμισαν οι νταλίκες οι θεοι ηπαν πα να φυγουμε τωρα,εγινε η δουλεια μας.μας παρατησαν λοιπον αλλα εμεις δεν ξεχναμε και περιμενουμε τη δευτερα παρουσια που θα ξαναρθουν οι θεοι να μας βαλουν παλι να σκαβουμε.
    KRISTHESS
    29.12.2013, 21:25
    δεν ανησυχώ για την κατάσταση του tallos.. Llama.. για τη δική σου ανησυχώ που ρωτάς κι όλας
    suspect
    30.12.2013, 15:41

    Like Jesus Christ said:

    "Εκ του περισσευματος της καρδιας, το στομα λαλει"

    Σε απλα ελληνικα δηλαδη, οτι εχει καποιος στην ψυχη του, το βγαζει και εξω.

    Ειτε αυτο εχει να κανει με τις ιδεες του, ειτε με τις πραξεις του...

    Στο κατω κατω της γραφης, ο Ηλιος δεν χανει απο την αξια του επειδη δεν καταδεχεται να τον δει η νυχτεριδα....


    optiras
    30.12.2013, 20:01

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 29.12.2013, 00:55 έγραψε...
    Βασικά το φυσιολογικό είναι να είναι άθεος κάποιος. Άθεος γεννίεσαι και μετά σου προσδίδουν μια θρησκευτική ταυτότητα.

    Παρά το γεγονός ότι είμαι άθεος-αγνωστικιστής για την ακρίβεια- πιστεύω πως η φυσική τάση του ανθρώπου είναι να πιστεύει σε κάποιο θεό...Κοινωνία χωρίς θρήσκευμα δεν έχει υπάρξει, και αυτό δεν μου φαίνεται τυχαίο.Προσωπικά δεν με χαλά κάποιος να πιστεύει σε κάποιο θεό αν αυτό τον βοηθά, τον κάνει να αισθανθεί καλύτερα, ή του δίνει δύναμη ή κουράγιο ή δίνει νόημα στην ζωή του...

    Υ.Γ.:οι άθεοι-και οι οργανώσεις τους-χωρίζονται σε δυο κατηγορίες: αυτές που υπερασπίζονται τα δικαιώματα των άθεων και το δικαίωμα στην αθεΐα (οι λιγότερες) και αυτές που είναι εναντίον των θρησκειών και κυρίως του χριστιανισμού (που είναι οι περισσότερες και οι πιο μαχητικές).

    Παράδειγμα των πρώτων ήταν η ένωση Άθεων και Αγνωστικιστών Ορθολογιστών (UAAR) στην ιταλία στα πρώτα της βήματα,μετά όμως τον θάνατο του ιδρυτή της μετακινήθηκε σε πιο ριζοσπαστικές και ακραίες θέσεις και αυτός ήταν ο λόγος της αποχώρισής μου από την συγκεκριμένη οργάνωση...

    Παραδείγματα των δεύτερων πάλι στην ιταλία είναι π.χ. η οργάνωση για την κατάργηση του βαπτίσματος (sbatezzo), η οργάνωση Giordano Bruno, η οργάνωση των αντικληρικών π.χ. .

    Συνήθως οι αγγλοσαξωνικές οργανώσεις είναι πιο μετριοπαθείς και πιο ισορροπημένες...

    Στην ελλάδα σημαντικές οργανώσεις άθεων στην ουσία δεν υπήρξαν...Παλιότερα είχε γίνει απόπειρα να ιδρυθεί τμήμα της UAAR χωρίς επιτυχία...Κάποιοι έλληνες/ιδες είναι μέλη σε ιταλικές οργανώσεις (π.χ. UAAR)


    optiras
    30.12.2013, 20:46

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 30.12.2013, 20:14 έγραψε...
    Αυτό περι φυσικής τάσης του ανρθώπου το χρησιμοποιούν οι θεϊστές για να 'αποδείξουν' την ύπαρξη του Θεού.

    Πολύ αδύνατο σαν επιχείρημα...Το ότι οι άνθρωποι τείνουν να πιστεύουν στην ύπαρξη θεού δεν σημαίνει πως αυτό είναι αλήθεια κιόλας...