ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.886 μέλη
    hp
    11.03.2013, 14:46

    Υπάρχει κάποιος που έχει αγοράσει  φορητό mp3 player και έχει μείνει ικανοποιημένος????

    Τα τελευταία 4 χρόνια έχω αγοράσει πολλά, μα βγάζουν πολύ γρήγορα προβλήματα ή απλώς χαλάνε εντελώς.


    noizreduction
    11.03.2013, 14:48

    Μια απο τα ιδια! Αν και ειμαι φτηνιαρης σε αυτα τα μηχανηματα ( του σατανα ) γιατι αφενος μεν ειναι ενας player ( δηλαδη, για ονομα του Θεου, πληρωνω 60€ για πλαστικο με ενα τσιπ με player? ), αφετερου αντιπαθω οτιδηποτε εχει να κανει με συμπιεσμενο ηχο!

    ...ακομα παραμενω πιστος στο MD μου, αν και λιγο μεγαλο ( θυμιζω σχεδον τους παλιους τυπους με τα walkman εναντι των τυπων με τα κινητα κασεττοφωνα ), σιγουρα ποιοτικα καλυτερο!


    hp
    11.03.2013, 15:01

    Πλάκα με κάνεις..{#emotions_dlg.blink}

    κυκλοφοράς με mini disc? δε μπορώ εγώ συνήθισα στην άπλα των 400-500 τραγουδιών διαθέσιμα άμμεσα με ένα γρήγορο ψάξιμο, θα πρεπε να κουβαλάω πάααρα πολλά δισκάκια ή να τρώω πολύ χρόνο σπίτι φτιάχνοντας συνέχεια καινούργια, η ποιότητα ήχου έχει πάει περίπατο, χαλάλι.


    noizreduction
    11.03.2013, 15:13

    Συνηθως ακουω ραδιοφωνο, οποτε ετσι κι αλλιως το MD ειναι σπανιο πλεον να βγει απο το σπιτι. Αντιπαθω τα mp3, ποσο μαλλον τα υπερ-συμπιεσμενα! ( flac κι αγιος ο Θεος ).


    Το καλο με τα δισκακια των MD ειναι πως θεωρητικα εχουν αρκετα μεγαλο χρονο ζωης ( κι επανεγγραφης ) ενω λιγο πριν σταματησει ( ανεπισημα ) την κυκλοφορια τους η SONY, ειχε υποστηριξει και τα Data MD που μπορουσες να αποθηκευσεις δεδομενα.

    Τελοσπαντων, τα περισσοτερα mp3 players ειναι ψευτοκατασκευες με ενα βασικο κυκλωμα ενισχυσης για ακουστικα, ενα player software και αρκετο πλαστικο! Οποτε μην απορεις γιατι χαλανε!


    fontasgreece
    11.03.2013, 15:26
    sansa clip zip
    hp
    11.03.2013, 15:27

    Πάντως αν δώσω το 60άρι νομίζεις οτι δε θα δω διαφορά απο αυτά των 20 ευρώ που έχω πάρει μέχρι τώρα??

    Να το δεχθω δηλάδη οτί έχει τόσο μικρή διαρκεια ζωής (γύρω στις 40-50 φορτίσεις ) άρα να παίρνω πάντα το φτηνό?


    noizreduction
    11.03.2013, 15:31

    Ξεκινησα με ενα των 20€...κρατησε περιπου 2 μηνες και δεν στεναχωρεθηκα που τα "κακαρωσε" γιατι επαιζε μονο mp3 και με τα 320Kbs συμπιεση δεν τα πηγαινε και τοσο καλα.

    Μετα ειπα να γινω "επαγγελματιας" και πηρα ενα των 55€. Κρατησε μισο χρονο με ελαχιστη χρηση, επαιζε κι αλλα αρχεια, αλλα μια η εισοδο των ακουστικων δεν δουλευε καλα, μια το ραδιοφωνο κολλαγε...τελοσπαντων το εστειλα γαι ανακυκλωση.

    Ε και μετα ειπα να παω στα 80€. Του "Γαβαλα", σιγουρα αυτο θα κρατουσε παραπανω. Περα απο το γεγονος πως επαιζε και flac ( δοξα τον Θεο ), ολα τα υπολοιπα ηταν μια απογοητευση. Αργουσε να φορτωσει, αργουσε να φορτισει, αργουσε να αλλαξει menu.  Βρε τι update, τι επικοινωνησα με την εταιρια...τιποτα! Φταιει ο "επεξεργαστης" του ( σιγα μην ειναι και ο Deep Blue... )


    Τωρα απλως καθεται σε μια γωνια, χωρις κανενα προβλημα δικο του, αλλα δικο μου! MD και παλι MD!


    hp
    11.03.2013, 15:52

    Λες να καταλήξω εκεί?, είναι μια λύση και αυτή.

    Αυτό το  sansa clip zip έχει μακροημερεύσει??


    trelakias
    11.03.2013, 16:15

    Εγώ προτιμώ τα μικρά και απλά.  Να κρατάει πολύ η μπαταρία, να μην χρειάζομαι καλώδιο εκτός των ακουστικών και η οθόνη να δείχνει τα πολύ βασικά.  Ο τίτλος του κομματιού μου φτάνει.  Όλα αυτά γιατί είχα ένα SONY που έπαιζε και βίντεο και είχε καλό ήχο κλπ αλλά κατέληξα να μην το χρησιμοποιώ.  Πήρα ένα μικρό crypto με 20 ευρώ, του έβαλα in-ear και είμαι μια χαρά (και έχει και ράδιο).


    STEFANOS604
    11.03.2013, 16:29

    Εγώ προτιμώ mp3 όχι με ενσωματωμένη αλλά με εξωτερική μπαταρία ΑΑΑ - 1,2 V και αν έχετε εξωτερικό φορτιστή ακόμα καλύτερα για περισσότερες από 50-100 φορτίσεις.


    Jazz-Guitar
    11.03.2013, 22:52

    Μάλλον είμαι τυχερός που έχω ένα crypto 1GB των 20-25 ευρώ με μπαταρία ΑΑΑ και το έχω 5-6 χρόνια και δουλεύει ακόμα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 11-03-2013 22:52 ]


    STEFANOS604
    11.03.2013, 23:32
    φαίνεται ότι τα φτηνά (μέχρι 20 ευρώ) αποδεικνύονται πιο ανθεκτικά με την ΑΑΑ μπαταρία παρά την ενσωματωμένη, άσε που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πχ σε μια κατασκήνωση που δεν υπάρχει ηλεκτρικό για φόρτιση της
    hp
    11.03.2013, 23:47

    ok. Aν υπάρχουν ακόμη τέτοια (με μπαταρία ΑΑΑ) θα δοκιμάσω τη τύχη μου.

    Jazz-Guitar, 5-6 χρόνια ??? {#emotions_dlg.eek} μωρέ μπράβο...


    Jazz-Guitar
    12.03.2013, 00:01
    Ναι χωρίς υπερβολές τόσα χρόνια το έχω. Το μόνο χουσούρι που έχει είναι το κουμπί play/pause το οποίο έχει ξεχαρβαλωθεί λίγο από την πολύ χρήση, έτσι που και που κολλάει μέσα, άλλα δουλεύει...
    deathminor88
    25.03.2013, 23:53
    Έχω iPod classic από το 2006, και iPod touch από το 2008 και δουλεύουν άψογα..