ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.904 μέλη
    W4TT4N4B3
    06.08.2005, 03:22
    Quote:

    Το μέλος The_Heretic στις 06-08-2005 στις 00:25 έγραψε:

    φίλε σωστός,αν και "χαβιεδίζεις" στο αβαταρ σου,με την χαρτοσακούλα...Οι Metallica είναι κάτι αντίστοιχο του Νταλάρα στο μέταλ:αντί να συνέχιζουν αξιοπρεπώς την ένδοξη πορεία τους,αντιγράφουν αυτούς που τους αντέγραψαν...και όχι με καλά αποτελέσματα





    την ταινια " ο Ανθρωπος Ελεφαντας" την εχεις δει;
    αν ναι θα επρεπε να καταλαβεις οτι δε χαβιεδιζω. αν οχι, ειναι καλη ευκαιρια να τη δεις.


    The_Heretic
    06.08.2005, 16:15
    εντάξει ρε κολλητέ!Don't get excited!της έχουμε δει την ταινία,δεν είμαστε απ'τον ¶ρη-δεν πήγε το μυαλό μας εκεί...τόσο πολύ σε προσέβαλλε?Chill Out και τσιμπα μια μπυρίτσα!
    W4TT4N4B3
    07.08.2005, 15:10
    υχαχαχαχαχααχαχχααχα.

    Μηπως ομως ειμαστε ολοι απο τον Αρη?

    θα τσιμπησω τη βοτκα που εχω στο ψυγειο μου instead.

    Anthos
    08.08.2005, 09:19
    Θα συμφωνήσω σχεδόν στα πάντα με τον φίλο Heretic. Παρόλο που πιστεύω ότι και το Black ήταν αξιόλογο album, δεν πήγαινα την φάση ότι οποιοσδήποτε που χλεύαζε τους Metallica ή την Metal γενικότερα άκουγε το Unforgiven και το Nothing Else Matters...¶στε μας ρε παιδιά στα "σατανικά μας" και τα "άγρια" μας..."Έχουν ωραίες μπαλάντες"!!! Whiplash!

    Μετά με το Load ήταν η αλλαγή της πορείας που δεν θέλαμε οι πιο παλιοί. Έτσι είναι όμως και κανείς δεν είναι εξαίρεση. Εκτός από τους AC/DC δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο γρουπ που δεν άλλαξε καθόλου το στυλ του.

    Το St Anger το άκουσα μία φορά...Αυτό λέει τίποτα??

    Snirnoff η βότκα φίλε??
    The_Heretic
    08.08.2005, 12:57
    Το St Anger αν είχε σόλο,και αν είχε ντραμς αντι για κατσαρόλες,θα ήταν ένα αρκετά καλό αλμπουμ για...System Of A Down!
    ViPeR
    08.08.2005, 13:00
    Quote:

    Το μέλος Anthos στις 08-08-2005 στις 09:19 έγραψε:



    Το St Anger το άκουσα μία φορά...Αυτό λέει τίποτα??






    Πάρα πολλά…….
    JaNick
    08.08.2005, 13:54
    Εγώ πάλι μισή φορα το άκουσα!! Το single St.Anger το έχει ακούσει κανείς?? Tο Sniff some Glue ειναι "φοβρερο". Καρακαφρίλα!!
    Αυτο για τους SOAD δεν το πιασα φίλε Heretic!!
    The_Heretic
    08.08.2005, 19:02
    Απλα φίλε JaNick-σ'αυτο το άλμπυμ κάνουν ΄τι περιπου έκαναν με τα Load kai Reload-αντιγράφουν το πνεύμα της εποχης...προσπαθουν να παιξουν Nu Metal...ουτε σόλο ουτε τιποτα,ξεκουρδίλα κτλ κτλ...δεν ειναι κακο αλμπουμ-απλα δεν ειναι μεταλλικα...
    CARNIVORUS
    08.08.2005, 19:53
    Ποιός είναι ο οπαδός για να προσάψει κατηγορίες "αυθεντικού ήχου" σε αυτούς που δημιούργησαν/σμίλευσαν την μουσική του συνήδιση...?!?!?!?!
    Το τι είναι Metallica δεν είναι κανένας αρμόδιος να το πεί στην τελική...παρά μόνο οι Metallica...!!!!
    Α και ξεκολλήστε πλέον με τους S.O.A.D. που μαζί με τους Slipknot (επίσης GROUP-αρα), κάθε μεταλο/ροκο-πατέρας (σε ποσοστά μιλάω έτσι...!?) που του χρειαστούν παραδείγματα προς αποφυγήν είναι τα πρώτα δύο που ακούω...
    Καινοτόμια στον ήχο και στην φιλοσοφία/τεχνοτροπία μουσικής γραφής και παραγωγής δίσκου...!??!ΚΑΚΟ ΜΗ ΤΖΙΖ ΦΤΟΥ ΚΑΚΑ....!!!!!!
    ΑΣΕ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ....!!!ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΡΙΑ...!?!?!?
    ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΤΕ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...ΕΣΕΙΣ ΣΤΟ 1960 ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΜΑΣ ΕΔΩ!



    Αντε Γεια Μας οι νέοι...
    The_Heretic
    08.08.2005, 23:15
    Aυθεντικό φίλε,και δεν το παιζω ουτε ροκο-πατερας ουτε τιποτα τετοιο,είναι αυτο που δημιουργεις και φέρει την σφραγίδα σου!δεν μιλαω ουτε για S.O.A.D.,ούτε για Slipknot ούτε για κανέναν...το τελευταίο σιντισδι δηλαδη εσενα σου έφερε στο νου παλιες καλεσ στιγμες της μπάντας;εμενα όχι-μου θύμησε άλλα πραγματα,οχι τον ήχο τους...που είναι εκεινες οι ρυθμικες που σπαγανε ηχεια(για ηχο μιλάω)-και ξαναλέω:ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ-ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ!

    Ε,και έιναι λίγο χοντρο το "καραμήτρος" για όποιον και να αναφέρεσαι...δεν ήμαστε ουτε παιδάκια,ουτε ανίδεοι,την προσωπική μας αποψη εκφέραμε...

    Αμα οι φλοϋντ μετά απο 20 χρόνια παρουσίας ξαφνικά ηθελαν να παιξουν σαν Tool,θα σ'αρεσε εσένα?Εμένα όχι...
    Anthos
    09.08.2005, 07:51
    @ CARNIVORUS

    Τι σε τσίμπησε τόσο πολύ φίλε? Προφανώς ξεκίνησες να ακούς Metallica μετά το Load και ένιωσες θιγμένος?

    Προσωπική μας άποψη εκφέραμε και άφησε τις ειρωνείες επειδή δεν είσουν γεννημένος στο Kill 'em all...Και κατά την γνώμη σου πρέπει να θαφτεί όλη η μουσική των 70ς, 80ς και 90ς...Μπράβο μεγάλε...Δεν σου ζήτησε κανείς να την ασπαστείς σαν θρησκεία!

    Όπως είπα και πιο πάνω όλοι με την εξαίρεση των AC/DC αλλάζουν με τον καιρό. Κατά την γνώμη μου κάποιες φορές λανθασμένα και κάποιες σωστά. Εδώ τον καιρό που θα έβγαζαν το Load οι εκπομπές έλεγαν ότι οι Metallica το γυρίζουν σε alternative! Σωστά αλλάζουν κάποιοι που βελτιώνονται (και εδώ φυσικά φλωρεύουν και κάποιοι που θεωρούν τους εαυτούς τους πλεόν πιο "μουσικούς") και λανθασμένα κάποιοι που για εμπορικούς σκοπούς αλλάζουν στυλ. Και επειδή γεννήθηκες πρόσφατα θα σου πω τι έκαναν οι Metallica το 90 (τώρα δεν ξέρω). Ξέρεις ποιους έβαζαν στα snake pits? Τους fans που φορούσαν φανελλάκια του Kill 'em all και Ride the Ligh. διότι έλεγαν ότι το αξίζουν διότι τους ακολουθούν εδώ και χρόνια. Τώρα ίσως να μην βλέπεις ούτε ένα τέτοιο φανελλακί.

    Καλό άκουσμα στο φοβερό St. Anger...Όταν αρχίσουν να βάζουν και ηλεκτρονικά keyboards μέσα πάλι αλλαγή των καιρών θα είναι...


    CARNIVORUS
    09.08.2005, 10:17
    *Το ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ είναι απλή (για την καθημερινη μου ζωή μιλάω τωρα...) έκφραση...Δεν απευθυνόταν σε κανέναν προσωπικά (έλα τώρα που γίνανε όλοι οι μέταλοι ευαισθητούληδες ...)

    @ANTHOS

    Αγαπητέ ανθέ της ελληνικής νεολέας...διάβασε την πρώτη σελίδα του topic και κράξε με εκ νέου για κάτι άλλο...Δεν ισχύει τίποτα απο αυτά που μου προσάπτεις...Παρόλο που δεν χρειάζεται να ζητήσω και προσωπικά συγνώμη, σε εσένα θα το κάνω, γιατί δεν συνηθίζω να δημιουργώ εντάσεις άσκοπα...Σερβιρίσου και μια μπυρίτσα εκ των κάτωθεν απο μένα κερασμένη...

    Και να δώσω και άλλο ένα τρανταχτό παράδειγμα (εκτός απο τους ACDC που δεν βγάζουν και δισκάρες πλέον μην γελίωμαστε...σχεδόν γραφικοί έχουν γίνει οι παπούδες κι ας τους λατρεύουμε όλοι..!!!) στην κατηγορία των group που δεν αλλάζουν τον ήχο τους και δεν κοιτάνε αλλού ούτε καν στις παραγωγές τους...RUNNING WILD κύριοι...!!!!!!(Θεοί..!!)

    Δεν ξεχνάω τι γράφτηκε...Απλά όταν δω μια νέα δυναμική στην μουσική που μου αρέσει, προσπαθώ να αποφύγω την οποιαδήποτε σύγκριση με το παρελθόν, γιατί αυτό θα είχε σαν αποτέλεσμα (πιθανά πάντα μιλάμε) να βγάλω απογοητευτικά συμπεράσματα για τον "νέο" καλλιτέχνη...δεν έχει νόημα να συγκρίνω κάτι που βγήκε την "προηγούμενη εβδομάδα" με κάτι που το ακούω σχεδόν ειδωλολατρικά τα τελευταία 10 χρόνια...
    Λατρεύω και τα 70's και τα 80's και τα 90's αλλά και τα 60's μαζί με κάποια Blues και Jazz απο τα 50's...Δεν ακούω απο χτές μουσική αλλά δεν το παίζω και ειδήμονας(δεν είναι μπιχτή δεν υποννοώ τίποτα)...
    Αυτάααα...


    Anthos
    09.08.2005, 11:07
    Όπως είναι αφύσικο να μην αλλάζει η μουσική over the years είναι επίσης αφύσικο να μην συγκρίνεις ένα παλιό δίσκο με ένα νέο του ίδιου γρουπ. Προφανώς ακούς ένα συγκρότημα διότι σου αρέσουν κάποια πράγματα. Όταν βγάλει ένα νέο και διαφορετικό δίσκο είναι φυσικό να τον συγκρίνεις...Οι Judas Priest ήταν για μένα μια φοβερή περίοδος και όταν έφυγε ο Halford στεναχωρήθηκα πολύ. Έφυγε διότι ήθελε κάτι διαφορετικό και ήξερε ότι οι Priest δεν μπορούσαν να κάνουν αυτή την αλλαγή. Όταν έκανε τον πρώτο δίσκο ως Fight, ήταν πολύ διαφορετικός και μου άρεσε πολύ. Δεν είναι μόνο θέμα αλλαγής αλλά και πως γίνεται...

    Δεν σε κράζω φίλε CARNIVORUS και ούτε ζήτησα την συγνώμη σου (αν είναι δυνατόν). Απάντησα στο ίδιο πνεύμα που έγραψες. Και από ότι κατάλαβα δεν διαφωνείς και πολύ μαζί μας, απλά διαλέγεις να το παίρνεις πιο light...

    Thanks για την μπύρα...

    ΥΓ Από 70ς τι ακούς?
    antonLOrd
    09.08.2005, 11:33
    Quote:

    Το μέλος iris-the-black στις 23-06-2005 στις 08:51 έγραψε:

    Καλά λέει ο xristos.Το cd που σου προτείνει είναι τέλειο και το καλύτερο τραγούδι είναι φυσικά το "nothing else matters" σε live εκτέλεση...




    Να 'τανε και δικό τους.......
    Anthos
    09.08.2005, 12:07
    @ CARNIVORUS

    καλά ρε συ, είσαι διχασμένη προσωπικότητα??
    Ξαναπήγα στην πρώτη σελίδα...Και ναι είχα διαβάσει όλη την συζήτηση αλλά δεν έκανα click ότι ήταν το ίδιο άτομο...

    "Η επανάσταση αποδείχτηκε ένα όνειρο,
    Διατηρούμε την αισχρότερη μιζέρια μας,
    ΜΆ επαναστατική φρασεολογία…"



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Anthos on 09-08-2005 12:08 ]
    CARNIVORUS
    09.08.2005, 13:13
    @ ANTHOS

    Εγώ και οι υπόλοιποι Μανόληδες εκ των έσωθεν σε πληροφορούμε ότι ΝΑΙ...Είμαστε Διχασμένοι τι να κάνουμε....

    Υ.Γ.
    Απο 70's ακούω πολλά...
    AC/DC,Aerosmith,The Allman Brothers Band,America,Bachman-Turner Overdrive,Bad Company,The Beach Boys,The Beatles,Bee Gees,Black Sabbath,Blondie,Blue Oyster Cult,Boston,David Bowie,Bread,Jackson Browne,Eric Carmen,Carpenters,The Cars,Harry Chapin,Cheap Trick,Chicago,The Clash,Eric Clapton,Jimmy Cliff,Alice Cooper,Elvis Costello,Creedence Clearwater Revival,Crosby/ Stills/ Nash & Young,Deep Purple,Derek and the Dominoes,Neil Diamond,The Doobie Brothers,The Doors,Bob Dylan,Eagles,Electric Light Orchestra,Emerson/ Lake & Palmer,Fleetwood Mac,Foreigner,Peter Frampton,Funkadelic,Peter Gabriel,David Gates,Marvin Gaye,Genesis,Grand Funk Railroad,Grateful Dead,Al Green,The Guess Who,Heart,George Harrison,Michael Jackson,Jefferson Airplane,Jefferson Starship,Jethro Tull,Billy Joel,Elton John,Janis Joplin,Kansas,Carole King,King Crimson,The Kinks,Kiss,Led Zeppelin,John Lennon/Plastic Ono Band,Lynyrd Skynyrd,Bob Marley & The Wailers,Dave Mason,Curtis Mayfield,Paul McCartney,Don McLean,Meat Loaf,The Steve Miller Band,Joni Mitchell,The Moody Blues,Van Morrison,Mott The Hoople,Mountain,Willie Nelson,Randy Newman,The New York Dolls,Nilsson,The Alan Parsons Project,Tom Petty and the Heartbreakers,Pink Floyd,Iggy Pop & The Stooges,Elvis Presley,Procol Harum,Queen,Gerry Rafferty,Ramones,Lou Reed,The Rolling,Roxy Music,Todd Rundgren,Leon Russell,Santana,Savoy Brown,Bob Seger,The Sex Pistols,Simon & Garfunkel,Paul Simon,Sly & The Family Stone,Patti Smith,Bruce Springsteen,Ringo Starr,Steely Dan,Cat Stevens,Al Stewart,Rod Stewart,Styx,Supertramp,James Taylor,Thin Lizzy,Traffic,T. Rex,Robin Trower,Uriah Heep,Van Halen,War,The Who,Wings,The Edgar Winter Group,Stevie Wonder,Yes,Neil Young,ZZ Top....
    (copy-paste όλος ο κατάλογος που έχω απο τα 70's στο γραφειο... )
    Μην ρωτήσεις για άλλες δεκαετίες...Έχω πράμα που σαλεύει λέμε...
    Anthos
    09.08.2005, 13:30


    Ωραία σύγκροτήματα εκέι μέσα...
    Λείπουν όμως οι Budgie...¶κουσες ποτέ? Το Breadfan & Crash course είναι δικά τους...Νομίζω πρέπει να είμαι ο μόνος στην Κύπρο που έχει όλα τα άλπουμς... Και αρκετά τα βρήκα σε LP στο μοναστηράκι κάπου το 90...
    The_Heretic
    09.08.2005, 15:03
    Λοιπον-το ζητημα "καραμητρος" δεν ειναι θεμα ευαισθησιας,αλλα σεβασμου-δεν ξερεις τι ειναι ο καθενας μας,οποτε χαρακτηρισμοι καλο θα ηταν να περισσευουν...το θεμα εδω επισης,δεν τιθεται σε προσωπικο επιπεδο,ουτε σε διαλογους αντιπαραθεσης...εδω μιλαμε για τους μεταλλικα.και ο καθενας εχει την αποψη του,και καλα κανει και την εχει-δικη του ειναι...ο καθενας τραβαει το δικο του ζορι με την μπαντα,και δεν ειναι θεμιτο να του την μπαινει ο καθενας...αλλοι γουσταρουν τα Load και Reload...μαγκια τους...ο καθενας εκφραζει την δικη του αποψη και καλα θα κανουμε να την σεβόστε...Αν τα κριτιρια με τα οποια κρινεις είναι αντικειμενικα,οκ πες οτι εχει να πεις,αλλα ασε τον αλλο να εχει την αποψη του...Φανταζομαι οτι ολοι μας τους αγαπαμε τους Μ,οποτε ας πουμε απλα και ομορφα τις αποψεις μας-και τι να κανουμε-σ'αλλους αρεσουν σ'αλλους οχι-μην δημιουργουμε προσωπικα προηγουμενα,ανευ λόγου και αιτιας...μπυριτσα κανεις?να κεράσω?
    The_Heretic
    09.08.2005, 15:15
    και κυρίως δεν εφερα τους S.O.A.D. ή τους Σlipknot ως παράδειγματα προς αποφυγή:το '96 στο περιστερι,ήμουν ίσως απο τους λίγους που ήξερα τι είναι οι S.O.A.D.,ενώ κατι άλλοι καφρακες του έκραζαν και τους έφτυναν,τωρα γλύφουν έκει...Aν δεις,δε το προφιλ μου(όχι όπως λέμε αν-φας και προφιλ ),θα καταλαβεις τι θέση στα ακουσματα μου εχουν οι Slipknot...όποτε οταν εννοω οτι οι μεταλλικα αντιγραφουν S.O.A.D. ή Slipknot,το τοποθετώ για να καταλάβει αυτος που διαβάχει και δεν είναι τόσο οπαδος του είδους τι κάνουν τωρα οι μεταλλικα...θα μπορουσα να πω Korn, Static-x ή Disturbed(μπάνταρες αμφότερες...)!Δεν κολλάω σε ποιους μοιαζουν,αλλα στο γιατι να μόιάζουν...
    The_Heretic
    09.08.2005, 15:56
    CARNIVORUS,παλι καλα που τα έχουμε βρει με τους TOOL και συμφωνούμε,γιατι εδω τα κάναμε λιγο μπάχαλο...

    Απλά για λήξει αυτή η ιστορία(ένα ένα μου έρχοντε) και οι Dream Theater που τους έχω εικονισμα,απο ένα σημειο και μετα(απ'την ώρα που ήρθε ο "κερατας" ο Rudess-παιχταράς,αλλα για καμία Fusion μπαντα,όχι μέταλ-KEVIN MOORE RULES!!!) όταν έπαψαν να έχουν τα στοιχεία που λάτρεψα,έπαψαν να μου κάνουν κλικ-δεν θα είναι ποτε οι ίδιοι έτσι οποως το πανε,και φαλινεται απο τις δουλειες τους...Oταν είσαι Μεταλλικα ή δεν ξέρω γω ποιος άλλος και ΗΓΕΙΣΑΙ,έχεις χρέος να σταθείς στο ύψος των περιστάσων-όχι να πεφτεις στη λούμπα να προσπαθεις να πιασεις τα 16-χρονα αμερικανακια ως ακροατες-γιατι αν πεις οτι ο τελευταιος δισκος έχει αντιθετο προσανατολισμο,θα παω να ασχοληθω με τι μουσικη των βουσμανων της Αυτσραλίας-ασχετα αν σ'αρεσει ή οχι...και το "με λένε Πόπη" του Νταλάρα αρέσει σε πολλους-δεν σημαίνει οτι είναι τραγούδι για ατομα ανω των 15,ουτε και είναι ενδεικτικό της πορείας του Νταλαρα... !Ακομα και οι Maiden,που σχετικα με τους Μ. μένουν πιστοί στις αρχες τους,κάνανε τόσες αλλαγες στη μουσικη τους ωστε να μην παρεκλεινουν της πορειας τους,αλλα να εχουν μια προοδο-και φαίνεται αυτο απο το πρώτο ως και το "Fear Of the Dark"...Πόσα στάδια περασαν και με πόσο επιτυχες αποτελεσμα...