ελληνική μουσική
    932 online   ·  210.853 μέλη

    Eν ψυχρώ δολοφονία δύο μελών της χρυσής αυγής στο Ν.Ηράκλειο.

    sympetheros
    05.11.2013, 04:50

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 04.11.2013, 17:20 έγραψε...

    ίσως έχεις δίκιο.. αν σκεφτείς ότι και ο Δελαστίκ.. εκφράζοντας κάποιες σκέψεις με λογική

    ..απολύθηκε από όσο ξέρω από την εφημερίδα που εργαζόταν...ποιοι μπορεί να ήταν οι "άλλοι" ύποπτοι ας πούμε της δολοφονίας του Φύσσα?Ποιοί μπορεί να είναι και οι "άλλοι" της τωρινής δολοφονίας?



    Επειδή τη στήλη του εξακολουθώ να τη διαβάζω .Δεν έχει απολυθεί .Αρθρογραφεί κανονικά κάθε Κυριακή στο ''Εθνος''.Καπου το ειχα διαβάσει κι εγώ στο διαδύκτιο αλλά γενικά θέλει μεγάλη προσοχή και διασταυρωση η όποια πληροφορία απο το διαδύκτιο πριν αναδημοσιευθεί,


    KRISTHESS
    05.11.2013, 10:30

    ΟΚ δεκτό...γι'αυτό έγραψα από όσο γνωρίζω..αυτό είχα ακούσει..δεν μπορούσα να το διασταυρώσω όπως και νά'χει δε μένω εκεί ..αλλά σε αυτά που λέει και έχουν μία λογική.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 05-11-2013 10:31 ]


    gikostas
    05.11.2013, 11:41
    Δεν ξέρω ποιός θα αναλάβει την ευθύνη αυτής της επίθεσης και αν τελικά την αναλάβει κάποιος(όπως γίνεται συνήθως όταν τα δήθεν χτυπήματα που δεν εξυπηρετούν πουθενά παρά μόνο σπέρνουν φόβο και αίμα γίνονται εξ αριστερών.Μικρή σημασία έχει όταν έχουμε νεκρά νέα παιδιά.Για μένα όλοι αυτοί είναι πληρωμένοι δολοφόνοι και τίποτα παραπάνω.Τώρα το τι συμφέροντα εξυπηρετούν και πόσο σημαντικά ήταν αυτά τα χτυπήματα γι'αυτούς,νομίζω είναι πολύ νωρίς για να βγάζουμε περαιτέρω συμπεράσματα.Δηστυχώς όταν μάθουμε τι πραγματικά συνέβει στην χώρα μας τα τελευταία χρόνια και ποιοί ήταν πίσω απ'όλα αυτά,θα είναι πολύ αργά.Το μόνο σίγουρο είναι πως τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται και όπως θέλουν να μας τα παρουσιάσουν κάποιοι.Κρίμα για τους νέους που χάθηκαν άδικα και για αυτούς που θα ακολουθήσουν.
    KRISTHESS
    05.11.2013, 14:50
    ίσως κάποιοι πιθανότατα χρησιμοποιούν τόσο την ακροαριστερά όσο και την ακροδεξιά κατά το δοκούν..χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και ηλίθιοι ιδεολόγοι και στους 2 χώρους που προσπαθούν ίσως με τέτοιες ενέργειες ..να εντυπωσιάσουν..καθείς το δικό του κύκλο..τίποτα δεν αποκλείεται..τώρα απο εκεί και πέρα πολλοί θα σπεύσουν να εκμεταλλευτούν τέτοιες καταστάσεις..είναι κάτι παραπάνω από αυτονόητο
    KRISTHESS
    06.11.2013, 00:10

    πόσο τέρας μπορεί να είναι κάποιος για να έχει τέτοια ψυχραιμία..και να ρίξει κατά ριπάς στο μισό μέτρο???επαγγελματίας???θλίψη και αποτροπιασμός..είμαι σοκαρισμένη που το είδα... Δεν είναι άνθρωπος αυτός..δηλαδή τώρα νιώθει ευτυχισμένος από το κατόρθωμά του?μπράβο ρε παλικάρι..είσαι ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ . Θα μείνεις αθάνατος στην ιστορία με χρυσά γράμματα.

    http://www.deite-to.com/ντοκουμέντο-φρίκης-το-βίντεο-της-εκτέ/9127#_


    freak
    06.11.2013, 04:37

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 05.11.2013, 14:50 έγραψε...

    ...ηλίθιοι ιδεολόγοι και στους 2 χώρους που προσπαθούν ίσως με τέτοιες ενέργειες...να εντυπωσιάσουν...καθείς το δικό του κύκλο...


    Το να συνεχιζεις να αναπαραγεις την θεωρια των δυο ακρων, δικαιωμα σου ειναι.

    Εχε υποψη πως η ιστορια μας διδασκει οτι τετοιες -συγκεκριμενης μορφης- ενεργειες, γινονται μονο απο εναν χωρο, σχεδον αποκλειστικα κιολας.

    Παρολα αυτα θα συμφωνησω στο οτι τιποτα δεν αποκλειεται.

    .

    Ετσι οπως το ειδα το βιντεο παντως, τα συμπερασματα μου ως ασχετου με τετοια σκηνικα ειναι:

    1) Οτι ο τυπος αυτος πιθανοτατα να εχει ξανασκοτωσει.

    2) Δεν ειχε συγκεκριμενο ατομο ως στοχο. Ηθελε απλα να σκοτωσει.

    3) Ενας επαγγελματιας, αν ηθελε, θα τους ειχε καθαρισει και τους 4 σχετικα ευκολα. Κοινη λογικη. Δεν θα σκοπευε απο μακρια. Εκτος αν εσκεμμενα εδρασε οπως εδρασε.

    .

    Συνεχιζω να πιστευω πως τιποτα δεν ειναι απιθανο αλλα το ξεκαθαρισμα λογαριασμων...το θεωρω σχεδον απιθανο.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 06-11-2013 07:02 ]


    KRISTHESS
    06.11.2013, 10:52

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 06.11.2013, 04:37 έγραψε...

    Το να συνεχιζεις να αναπαραγεις την θεωρια των δυο ακρων, δικαιωμα σου ειναι.

    Εχε υποψη πως η ιστορια μας διδασκει οτι τετοιες -συγκεκριμενης μορφης- ενεργειες, γινονται μονο απο εναν χωρο, σχεδον αποκλειστικα κιολας.

    Συνεχιζω να πιστευω πως τιποτα δεν ειναι απιθανο αλλα το ξεκαθαρισμα λογαριασμων...το θεωρω σχεδον απιθανο.

    Εγώ αναπαράγω τη Θεωρία των δύο άκρων???Mάλλον απόψεις σαν και τις δικές σου δίνουν τροφή σ'αυτή..Θα μπορούσες να πεις και σε μένα ποιος είναι αυτός ο χώρος??Αφού λοιπόν μας διδάσκει η ιστορία..Τη 17 Νοέμβρη ας πούμε ..που ακριβώς την τοποθετείς?για να καταλάβω δηλαδή..Δεν είχε ιδεολογία??ή η ενεργή Σέχτα Επαναστατών?Φαντάζομαι με το αποκλειστικά..τη χαρακτηρίζεις..ακροδεξιά οργάνωση???εμένα οι προκυρήξεις τους ..αλλού με παρέπεμπαν..μη μιλήσω για τον Ξηρό του οποίου την τελευταία τοποθέτηση  εσύ επικαλέστηκες αν θυμάμαι πρόσφατα...Εκτός αν δεν ανήκουν στο αποκλειστικά..αλλά στο σχεδόν!!

    Καλά  ξεκαθάρισμα λογαριασμών δεν είναι σίγουρα ..όμως τη σκόπευση από μακριά που ακριβώς την είδες??Μήπως έχεις μυωπία ??{#emotions_dlg.tt2}δεν κατάλαβα όπως το έθεσες το τελευταίο..είναι κατά τη γνώμη σου ή όχι επαγγελματικό το χτύπημα??

    Και επαναλαμβάνω κάτι που το άκουσα και από εγκληματολόγο...δεν μπορεί να αποκλειστεί η περίπτωση να γίνονται και δολοφονίες για λόγους ιδεολογίας και για εντυπωσιασμό ..καθείς του δικού του χώρου.

    Αυτό δεν είναι θεωρία των δυο άκρων.Είναι μία λογική πιθανότητα.Άλλο το ποιος σπεύδει να εκμεταλλευτεί κατά το δοκούν τέτοιες καταστάσεις.Άλλα και η επίκληση της Θεωρίας αυτής από αυτούς που δεν δέχονται κάποια πράγματα όχι μόνο δεν την καταπολεμά αλλά την ενισχύει.Και ναι η βία πρέπει να καταδικάζεται από όπου και αν προέρχεται. Η βία και ακόμα πιο ειδικά η αφαίρεση ζωής δεν χρειάζεται τη δικαιολογία της ιδεολογίας αλλά υποκινείται από την ηλιθιότητα του εγκεφάλου.

    -----------------

    με μπουνάτσες και μποφόρια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 06-11-2013 11:55 ]


    freddieKrueger
    06.11.2013, 10:58

    Κρίστυ άστο μην το παλεύεις άλλο...θεωρία των δύο άκρων τη βάφτισαν αυτοί που δεν θέλουν να δουν την αλήθεια.

    Μην το ψάχνεις.Και μην προσπαθείς να πείσεις.Όταν βλέπεις πως η απάντηση στα επιχειρήματά σου είναι μια σπασμένη κασέτα που επαναλαμβάνει τα ίδια και τα ίδια.

    Τα δύο άκρα δεν τα φτιάξαμε εμείς.Εμείς πάμε να τα γκρεμίσουμε.Μας αφήνετε όμως??

    Καλημέρα στη μουσική κοινότητα.


    Konstantinosoa
    06.11.2013, 12:34

    Η θεωρία των δύο άκρων είναι μια πολύ ωραία επικοινωνιακή πολιτική με σκοπό να ρίξει τα ποσοστά δύο συγκεκριμένων κομμάτων που προφανώς είναι τα πλέον επικίνδυνα για την Μνημονιακή δικτατορία μας.

    Ας ορίσουμε τί θεωρούμε ως στοιχείο που χαρακτηρίζει το άκρο για να δούμε εν τέλει πόσα είναι τα άκρα.

    Παρεπιπτώντως παραθέτω το χθεσινό: 

    Το Εθνικό Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης κάλεσε την Δημόσια (Ν  {σ.σ. αυτό δικό μου}) Τηλεόραση και το ΣΚΑΙ  για ακρόαση από την ανεξάρτητη αρχή για παραβίαση τεκμηρίου αθωότητας και δημοσίευση εγγράφων ανάκρισης σχετικά με τις συλλήψεις στελεχών της Χρυσής Αυγής. (σ.σ. Ακολουθούν και τα υπόλοιπα κανάλια).

    Φυσικά αυτό γίνεται κατόπιν εορτής απλώς για να εισπραχθούν πρόστιμα.


    freak
    06.11.2013, 12:58

    Το να σκοτωνεις στα τυφλα εχει τον δικο του συμβολισμο.

    Αυτος ο τυπος δεν στοχοποιησε κανεναν συγκεκριμενα. Απλα ηθελε να σκοτωσει και ετυχε αυτοι οι ατυχοι νεοι να βρεθουν στο διαβα του. Οποιοσδηποτε να ηταν σε εκεινο το σημειο εκεινη την στιγμη, θα πληρωνε τη νυφη. Ο τυπος ηθελε να "φαει" αυτους που φυλαγαν τα γραφεια και οι συγκεκριμενοι τραβηξαν τον κληρο.

    Η θεωρια των δυο ακρων ειναι αυτη που ακουμε καθε μερα στα καναλια. Συμφωνα με αυτην, το να βαζεις βομβα σε εναν πολυσυχναστο σταθμο τραινων και οποιον παρει ο χαρος (τρανταχτα τα παραδειγματα) ειναι ακριβως το ιδιο με το να πας να φας τον Μητσοτακη. Πολυ απλα. Και δεν δικαιολογω κανεναν. Εξηγω λακωνικα την ουσια της.

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 06.11.2013, 10:52 έγραψε...

    ...τη σκόπευση από μακριά που ακριβώς την είδες?

    ..είναι κατά τη γνώμη σου ή όχι επαγγελματικό το χτύπημα?

    Ειπαμε πως συμφωνουμε στο οτι τιποτα δεν ειναι απιθανο. Αν ωστοσο ο τυπος ηθελε να τους καθαρισει και τους 4 θα μπορουσε πολυ απλα να τους πλησιασει κρυβοντας το οπλο του και εξ'έπαφης να κανει την δουλεια του. Αρα ή δεν ηταν επαγγελματιας ή ηταν και απλα ηθελε να το κανει να φανει ετσι.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 06-11-2013 13:06 ]


    KRISTHESS
    06.11.2013, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 06.11.2013, 12:58 έγραψε...

    Το να σκοτωνεις στα τυφλα εχει τον δικο του συμβολισμο.

    Η θεωρια των δυο ακρων ειναι αυτη που ακουμε καθε μερα στα καναλια. Συμφωνα με αυτην, το να βαζεις βομβα σε εναν πολυσυχναστο σταθμο τραινων και οποιον παρει ο χαρος (τρανταχτα τα παραδειγματα) ειναι ακριβως το ιδιο με το να πας να φας τον Μητσοτακη. Πολυ απλα. Και δεν δικαιολογω κανεναν. Εξηγω λακωνικα την ουσια της.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 06-11-2013 13:06 ]



    Mάλιστα..μα τι είναι αυτά που λες?δηλαδη ας πούμε σύμφωνα με τα λεγόμενά σου..η αφαίρεση ζωής για σένα με τη χρήση οποιασδήποτε μορφής βίας πρέπει να αντιμετωπίζεται "διαφορετικά"(στη μια περίπτωση ας πούμε με συμπάθεια?)...και μετά μου λες εμένα για θεωρία των δύο άκρων..τέτοιες απόψεις είναι που την ενισχύουν.Οι Διαχωρισμοί της βίας.Δηλαδή δεν έχει την ίδια αξία η ζωή του χ-Μητσοτάκη με τον οποιοδήποτε πολίτη. Δεν το ήξερα ότι υπάρχει καλή και κακή βία.Ακόμα κι αν δεν δικαιολογείς κανέναν όπως λες.. αν αυτό εσύ το υιοθετείς,τότε τη θεωρία  των δύο άκρων εσύ ο ίδιος τη δημιουργείς.Και είναι τουλάχιστον γελοίο να συζητάμε για τα κανάλια. Γιατί τα περί θεωρίας των δύο άκρων αυτοί που την "πολεμούν" αυτοί συνάμα τα πιπιλίζουν συνέχεια εκεί!

    Για τον αποκλειστικό χώρο που επικαλέστηκες όμως ..δε μου απάντησες!!!!Αυτό κι αν δίνει ισχύ σε αυτή την θεωρία!!
    -----------------

    με μπουνάτσες και μποφόρια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 06-11-2013 17:13 ]


    freak
    06.11.2013, 18:59

    Για την τελευταια ερωτηση που εθεσες, μπορεις εσυ η ιδια να ψαξεις να δεις τι ειδους οργανωσεις κρυβονται πισω απο τυφλα μαζικα χτυπηματα. Τσεκαρε την διπλανη μας Ιταλια για παραδειγμα. Δεν θα δυσκολευτεις.

    Επιστρεφω σε αυτα που λεγαμε πριν.

    Εκφραστηκαν αντιρρησεις για την δημοσιοποιηση του βιντεο της εκτελεσης. Ωστοσο αν η αντιτρομοκρατικη δεν ηθελε να βγει στην φορα, δεν θα εβγαινε. Χμ...


    dina83
    06.11.2013, 21:17
    ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ. ΟΙ Χ.Α ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ, ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΚΟΥΛΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗ ΦΟΡΑ.ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑ Χ.Α.
    gikostas
    06.11.2013, 22:35

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 06.11.2013, 18:59 έγραψε...

    Εκφραστηκαν αντιρρησεις για την δημοσιοποιηση του βιντεο της εκτελεσης. Ωστοσο αν η αντιτρομοκρατικη δεν ηθελε να βγει στην φορα, δεν θα εβγαινε. Χμ...



    Πολύ εύστοχη παρατήρηση αυτή freak.Και επειδή έχω διαβάσει όλα τα σχόλια περί του θέματος,νομίζω πως είναι ανούσιο το να προσπαθούμε να αναλύσουμε το τι έγινε και αν πίσω απ'όλα αυτά είναι ακροαριστεροί ή ακροδεξιοί.Εκεί ακριβώς θέλουν να μας οδηγήσουν.Ας μην τους κάνουμε το χατήρι.Με αφετηρία το παραπάνω σχόλιο του freak που παρέθεσα,ας προβληματιστούμε όλοι.


    KRISTHESS
    07.11.2013, 00:53

    Παράθεση:

    Το μέλος dina83 στις 06.11.2013, 21:17 έγραψε...

    ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ. ΟΙ Χ.Α ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ, ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΚΟΥΛΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΙΕΣ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΣΤΗ ΦΟΡΑ.ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑ Χ.Α.

    καλά οκ..όσον αφορά το παραπάνω...τρία πουλάκια κάθονταν..

    όσον αφορά τις σκέψεις περί του ποιος εξυπηρετείται τότε με αυτή τη λογική πρέπει να λογιστεί και η δολοφονία του Φύσσα. Δεν μπορείς να κοιτάζεις μόνο σε μία κατεύθυνση.Η λογική αυτό λέει.

    Όσον αφορά για την Ιταλία freak... εντάσσεις και τη 17 Νοέμβρη και τη Σέχτα επαναστατών στο ίδιο πλαίσιο?να καταλάβω δηλαδή.Πάλι δε μου απάντησες για τον "αποκλειστικό" χώρο που επικαλέστηκες..στην Ιταλία είναι??{#emotions_dlg.blink} Όταν πετάς κάτι τέτοιο οφείλεις να εξηγήσαι επαρκώς ..αλλιώς παρεξηγήσαι!Δεν με κάλυψε η τοποθέτησή σου. Anyway δε βγαίνει άκρη. Καλή καρδιά. Κρίμα  ωστόσο για μια ακόμα φορά για τα παιδιά που χάθηκαν άδικα.


    -----------------

    με μπουνάτσες και μποφόρια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 07-11-2013 01:14 ]


    freak
    07.11.2013, 01:35

    http://tvxs.gr/news/taksidia-sto-xrono/akrodeksia-kai-tromokratia-stin-eyropi-toy-kleanthi-griba

    [ τροποποιήθηκε από τον/την pastella, 07-11-2013 11:25 ]


    KRISTHESS
    07.11.2013, 01:39

    μάλιστα. Επιτέλους έμαθα με το παραπάνω ότι η 17 Νοέμβρη ήταν ακροδεξιά τρομοκρατική οργάνωση! Τρανταχτό το επιχείρημά σου. Το ομολογώ.

    Κι αφού λοιπόν φαντάζομαι όλα είναι με σχέδιο καμωμένα.. για να ενοχοποιηθεί ας πούμε η αριστερά.. κολλάει και αυτό που είχα διαβάσει πριν κάποιες μέρες.. "Καθώς δεν υπάρχουν δύο άκρα, που αποτελούν πανομοιότυπες βίαιες εκφράσεις του ολοκληρωτισμού, το ένα (και μοναδικό) αυτοπυροβολήθηκε. Aπό πλήξη."Ευτυχώς που δεν υπήρξαν ποτέ.. ούτε  υπάρχουν φαντάζομαι τρομοκράτες "αριστερής" ιδεολογίας..να ένα θετικό στην κοινωνία μας!Τουλάχιστον ο εχθρός είναι ένας, μοναδικός και ..ακροδεξιός .Τώρα τον ξέρω και μπορώ να τον αντιμετωπίσω.Σ'ευχαριστώ από καρδιάς. Μου άνοιξες τα μάτια.


    -----------------

    με μπουνάτσες και μποφόρια..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 07-11-2013 02:10 ]


    freak
    07.11.2013, 03:53

    Εγω δεν ειρωνευτηκα ωστοσο.


    optiras
    07.11.2013, 17:39

    Να ρίξουμε μια ματιά σε ένα σχόλιο από τα αριστερά;Το θεωρώ από τις πιο πετυχημένες παρεμβάσεις.Είναι από τον εργατικό αγώνα .

    Αντικειμενικός στόχος είναι το λαϊκό κίνημα

    Σάββατο, 02 Νοέμβριος 2013 16:58 | Συντάχθηκε απο τον/την Εργατικός Αγώνας

    Η δολοφονία των δύο μελών της Χρυσής Αυγής- και ο τραυματισμός ενός τρίτου- μπορεί να χαρακτηρίζεται ως επαγγελματική επιχείρηση στο επιχειρησιακό της μέρος αλλά είναι εντελώς ερασιτεχνική ως προς τις πραγματικές - αντικειμενικές της στοχεύσεις. Αν την οργάνωσαν και την διέπραξαν οπαδοί της ατομικής τρομοκρατίας, της λεγόμενης άκρας αριστεράς, με στόχο να πλήξουν το φασιστικό μόρφωμα του Ν. Μιχαλολιάκου και να εκδικηθούν για το φόνο του Παύλου Φύσσα, πέτυχαν το ακριβώς αντίθετο. Αν την διέπραξαν προβοκάτορες σε διατεταγμένη υπηρεσία, απλώς ξεσκεπάστηκαν. Σε κάθε περίπτωση, η δολοφονία των μελών της Χρυσής Αυγή έχει αντικειμενικές συνέπειες που είναι πέρα και έξω από προθέσεις. Κι αυτές οι συνέπειες αποτελούν πλήγμα για το λαϊκό κίνημα και τις οργανώσεις του, για τον εργαζόμενο λαό που αγωνίζεται για να επιβιώσει ενάντια στην αντιλαϊκή πολιτική των μνημονίων και των δανειακών συμβάσεων που εφαρμόζουν στη χώρα οι δανειστές σε συνεργασία με την κυβέρνηση και το μεγάλο κεφάλαιο.

    Λίγες ημέρες πριν επιστρέψει στη χώρα η τρόικα, λίγες ημέρες πριν ληφθούν οι αποφάσεις για ένα νέο κύκλο βάρβαρων μέτρων, σε μια περίοδο που καλλιεργείται συστηματικά η θεωρία των δύο άκρων και μετά τις συλλήψεις ηγετικών στελεχών της Χρυσής Αυγής ετοιμάζεται το χτύπημα του κράτους προς τα αριστερά της πολιτικής ζωής, σε μια περίοδο που η Χρυσή Αυγή είναι στρυμωγμένη στη γωνία κι έχει ανασταλεί η δράση των φασιστικών ταγμάτων εφόδου, έρχεται η δολοφονία δύο μελών της. Έτσι εξ αντικειμένου:

    • Νομιμοποιείται μια υπέρμετρη διόγκωση του αστυνομικού- αυταρχικού κράτους στο όνομα τους κράτους του νόμου και της προστασίας της ανθρώπινης ζωής.
    • Καθαγιάζεται η θεωρία των δύο άκρων και αποκτούν έρεισμα στο λαό τα συνεπαγόμενα αυτής
    • Νομιμοποιείται και καθαγιάζεται ένα χτύπημα του κράτους αριστερότερα της Αριστεράς για να έρθει μετά εγγύτερα στον κύριο όγκο των δυνάμεών της και στη δράση του μαζικού κινήματος.
    • Η Χρυσή Αυγή από θύτης μετατρέπεται σε θύμα, χαλαρώνει η πίεση πάνω της, βγαίνει από την δύσκολη θέση στην οποία βρισκόταν και της παρέχεται η δυνατότητα να προετοιμάσει δριμύτερη την ολική επαναφορά της.
    • Η συνισταμένη όλων αυτών είναι η κατατρομοκράτηση του εργαζόμενου λαού, το χτύπημα της οργάνωσης των αγώνων του, ο αστυνομικός έλεγχος της δράσης του κι εντέλει η συρρίκνωσή αυτής της δράσης στο όνομα της αποφυγής εμφυλιοπολεμικών καταστάσεων, το σκιάχτρο των οποίων ήδη από χθες επισείεται.

    Είναι γεγονός ότι αυτή η κατάσταση ενισχύεται από την γενικότερη οργανωτική και πολιτική αδυναμία του εργατικού- λαϊκού κινήματος. Είναι, επίσης, ηλίου φαεινότερον ότι το ξεπέρασμα αυτής της αδυναμίας εμποδίζεται ουσιαστικά- αν δεν αναστέλλεται για μεγάλο χρονικό διάστημα- από δολοφονικές ενέργειες σαν αυτή σε βάρος των μελών της Χρυσής Αυγής. Οι κομμουνιστές, οι αριστεροί και προοδευτικοί άνθρωποι, ο εργαζόμενος λαός οφείλουν να μην αφήσουν αναπάντητη την πρόκληση. Ο αντίπαλος βρήκε έδαφος για να προχωρήσει. Οφείλουμε να του κόψουμε το δρόμο.

    ΕΡΓΑΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑ

    KRISTHESS
    07.11.2013, 20:31

    Όταν έγινε ο φόνος του Φύσσα όλοι είδαν το προφανές.Και ουδείς πίσω από τις λέξεις.Μα ..έλεγαν είναι δυνατόν να ήταν ο Ρουπακιάς τόσο ηλίθιος ώστε να εκθέσει το ίδιο το κόμμα του? Όλοι αποδέχτηκαν ότι ήταν...Κανενός το μυαλό δεν πήγε πουθενά αλλού... Ξαφνικά τώρα όλοι βλέπουν πίσω από τα προφανή. Και καλά κάνουν.

    Ωστόσο ίσως με αυτή τη λογική ..και αυτοί εκεί υπολόγιζαν.Εξού και τέτοιου είδους ανακοινώσεις.Υποθέτω πως στην άκρα αριστερά δεν υπάρχουν "ηλίθιοι" αλλά άνθρωποι που υπολογίζουν και την τελευταία λεπτομέρεια. Πολύ αντικειμενικό αυτό.Εγώ πάντως δεν καλύπτομαι με τέτοιου είδους κείμενα.Τουναντίον τέτοια κείμενα δείχνουν ποιος σπεύδει να εκμεταλλευτεί καταστάσεις που δημιουργούνται κατηγορώντας κάποιους άλλους που εκμεταλλεύονται τις ίδιες καταστάσεις από την άλλη πλευρά. Τόσο απλά.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 07-11-2013 20:37 ]