ελληνική μουσική
    1043 online   ·  210.853 μέλη

    Θέλω βοήθεια σχετικά με σπουδές μουσικης τεχνολογίας

    GiannisPaok4
    18.12.2013, 15:49

    βασικά από την στιγμή που δεν είνα berkley αρχίζεις από το 0. Μαθένις τα πάντα από την αρχή. Εγώ έκανα αίτηση για Sound Design and Music Technology. Είναι αυτό που ψάχνεις και εσύ. Τώρα επιδή υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια οι βαθμοί που απαιτεί το καθε ένα ποικίλουν. μπορεί να βρείς με 14-15 μπορεί να βρείς και με 19. Απλά είναι καλά να έχεις ένα μεταδευτεροβάθμιο όπως αυτό που δήνουν τα ΙΕΚ. Εγώ όπως το βλέπω το πράγμα πάντος για το 2015 βλέπω να πηγένω. 

    Τελειόνωντας την σχολή θα μπορείς να δου λέψεις από video gaming, και κινηματογράφο, μέχρι sound engineer. καλύπτει πολύ μεγάλη γκάμα. 

    Μπορείς να πας με το που τελειώσεις το Λύκειο απλά σου είπα ότι πρέπει να δηλώσεις στην πρεσβία ότι ενδιαφέρεσαι για να κινήσουν τις διαδικασίες, και να ενημερωθείς και για την ζωή εκει.  Δεν είναι φθινή θες τουλάχιστον 1000 € για λονδίνο και καμιά 850αρα για sheffield ή Manchester ανα μήνα.

    Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις? Ενδιαφέρεσαι για Αγγλία??


    teifo
    18.12.2013, 16:44
    Ενδιαφέρομαι για Αγγλία η Ιταλία που γνωρίζω τις γλώσσες και μετά σε εκείνη τη χώρα που θα σπουδάσω να δουλεψω κιόλας.....Το sound design τι ειναι?Εσύ σε πιο πανεπηστιμιο δηλωσες?Σε πια πόλη θεωρείς ότι ειναι καλύτερο να σπουδάσω?
    GiannisPaok4
    18.12.2013, 16:57
    Εγώ έκανα αίτηση για το πανεπιστήμιο του Λονδίνου. Το Sound Designe είναι ουσιαστικά η επένδυση ήχου, με διάφορες εφαρμογές. Σε οτιδήποτε χρειάζεται ηχητική επένδυση ουσιαστικά. Μεταφράζεται ηχητικός σχεδιασμός. Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τους αρμόδιους και αυτοί θα σε συμβουλέψουν για το πιο πανεπιστήμιο να επιλέξεις. Και πού είναι καλύτερα να σπουδάσεις. Από την στιγμή που θες πάντως να ασχοληθείς με μουσική τεχνολογία και αργότερα να αργαστείς ως ηχολήπτης-μουσικοτεχνολόγος σου προτείνω την Μ.Βρετανία. Είναι πολύ μπροστά στον τομέα αυτό σε σχέση με πολλές άλλες χώρες. Πάντως για Ιταλία που λες δεν ξέρω ρε γμτ εγώ δεν θα την προτιμούσα για την συγκεκριμένη ειδικότητα... Τσέκαρε την σελίδα τους στο ίντερνετ: http://www.britishcouncil.gr/ και εδώ είναι τα τηλέφωνα: http://www.britishcouncil.gr/contact Κάνε μία κλήση και ρώτα τους είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί!!!!! Εγώ έχω φίλους μουσικούς στο Λονδίνο πάντως και μου είπαν ότι έχει αρκετές δουλειές για ηχολήπτες.
    teifo
    19.12.2013, 15:21
    Αυτό το British council μαθαίνεις αγγλικά ζώντας στη Βρετανία η στην Ελλάδα?Τι ακριβώς είναι το British council den katalava
    GiannisPaok4
    19.12.2013, 15:54

    Το british council είναι η βρετανική πρεσβεία μέσω αυτής θα κάνεις τα χαρτιά και τις αιτήσεις που χρειάζονται για να πας να σπουδάσεις σε ένα από τα πανεπιστήμια της Αγγλίας. Άμα δεις υπάρχει ένα section στην σελίδα που λέει σπουδές στην Αγγλία (δες το εδώ) εκεί σε ενημερώνει για τα περισσότερα που πρέπει να ξέρεις. Αλλά σε συμβουλεύω όπως και πρίν, να κάνεις ένα ενημερωτικό τηλεφώνημα. Μέχρι τις 12 καθημερινά είναι νομίζω.


    teifo
    19.12.2013, 16:39
    Κατάλαβα,θα κανω τηλεφώνημα....είμαι δευτέρα. Λυκείου και πριν λίγες μέρες πήραμε και στη σαε με τους γονείς μουθα το μελετήσω το site λίγο καλύτερα και μετα θα πάρω....στη σαε υπάρχουν 2 ενα sound engineering kai ena music production.....se. Πιο να πάω?...επίσης στο σαε και έναν επιπλέον χρόνο στο sound engineering αξίζεινα πάω και Εκεί η να φύγω έξω κατευθείαν μετά τα δύο χρόνια ? Και πόσο πρέπει να γράψεις στις πανελλήνιες για να περάσεις στο πανεπιστήμιο που θεςεσύ?.....Ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο που διαθέτεις και ΣΥΓΝΩΜΗ αν σε κουράζω αλλα πίστεψε με με βοηθάς πάρα πολύ
    GiannisPaok4
    19.12.2013, 21:00
    Δεν με κουράζεις καθόλου και χαίρομαι που σε βοηθάω. Εκεί που ελπίζω να με δεχθουνε χρειάζομαι γύρω στο 16-17 μου είπαν όι η βαθμολογία από το ΙΕΚ είναι αρκετή και δεν χρειάζεται να δόσω εισαγωγικές εξετάσεις. Ως Sound engineer είσαι μηχανικός ήχου. Τεχνικός. Καλήπτεί ένα μεγάλο φάσμα τεχνικών κυρίως ικανοτήτων. Ως music producer ασχολείαι περισσότερο με την μουσική παραγωγή και την μουσική βιομηχανία σε στουντιακό επίπεδο. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον. Τώρα το τι θα επιλέξεις είναι ένα θέμα. Πρέπει να αποφασήσεις αν θέλεις να ασχοληθείς με την μουσική αυτή καθαυτη ή θέλεις να ασχοληθείς με τον ήχο γενικότερα. Είτε έχει να κάνει με ταινίες, σινεμά,video gaming και άλλα. Βέβαια το πανεπιστήμιο που επέλεξα εγώ δεν είναι το μοναδικό. Μπορείς να βρείς διάφορα, βάση της βαθμολογίας σου και των ικανοτήτων σου. Εγώ αποφάσησα να πάω στην Αγγλία γιατί πιστεύω ότι θα είναι μία γενικότερη εμπειρία την οποία δεν θα την έχω αν σπουδάσω οπουδήποτε στην Ελλάδα. Πάρε ένα τηλέφωνο και στην πρεσβία, και θα σε βοηθήσουν οι άνθρωποι εκεί, είσαι στην κατάληλη ηλικία για να πάς Αγγλία χωρίς να καθηστερήσεις.
    teifo
    20.12.2013, 00:04
    Εσύ όμως σπουδασες music producer έτσι?Δηλαδή δεν χρειάζονται πανελλήνιες μόνο το χαρτί από το ΙΕΚ ?
    GiannisPaok4
    20.12.2013, 15:33

    Εγώ αποφοίτησα από το ΔΕΛΤΑ ως ηχολήπτης-μουσικοτεχνολόγος. Επιδή είχα ασχοληθεί με το αντικείμενο πρίν κάνω αίτηση στο πανεπιστήμιο (Λόγω ΔΕΛΤΑ) μου είπανε ότι θα κρηθώ με βάση την βαθμολογία του ΙΕΚ. Αλλιώς έπρεπε να δώσω κάτι εξετάσεις που λέγονται UCAS και από τον βαθμό που θα έβγαζα θα κρινόμουν πού μπορώ να φοιτήσω. Έπρεπε να δώσω UCAS γιατί είχα χαμηλό βαθμό απολυτηρίου λυκείου και δεν μπορούσα να περάσω. Γιαυτό κανόνησε να βγάλεις καλό βαθμό στις πανελλαδικές για να μην χρειαστεί να δώσεις εξετάσει αργότερα!!!!! Smile


    teifo
    20.12.2013, 16:23
    Μα γιατί να δώσω πανελλήνιες?Θα πάω σε ένα ΙΕΚ για ηχολήπτης η sound engineering και μετα κατευθείαν έξω......
    teifo
    20.12.2013, 16:24
    Η στη σαε για sound engineering*
    GiannisPaok4
    20.12.2013, 17:27
    Γιατί 1ον χρειάζεσαι το απολυτήριο λυκείου που γενικά σου χρειάζεται παντού, ακόμα και για να γραφτείς σε ΙΕΚ, και 2ον θα είναι πολύ χάσιμο χρήματος και χρόνου να πας σε ιεκ. Εγώ το μετάνιωσα οικτρά που πήγα σε ιεκ. Απλά τότε δεν είχα κάποιον να με συμβουλέψει και νόμιζα ότι ήταν η μόνη μου επιλογή, και πίστευα ότι είναι πολύ δύσκολο να πάω στην Αγγλία που τελικά δεν είναι. Απλά στην SAE που είχα ρωτήσει μου είχαν πει γύρω στα 9000€ ετησίως και μου φάνηκαν πολλά τα χρήματα και δεν μπορούσα να διαθέσω τόσα. Στην Αγγλία είναι πολύ πιο εύκολη ακόμα και η αποπληρωμή.
    teifo
    20.12.2013, 23:42
    Δηλαδή μου λες να πάω σαε και μετά έξω ?Το sOund engineering είναι αυτό που ρυθμίζεις τον ήχο σε video game kinimatografo.....Πως λέγεται το πανεπιστήμιο στην Αγγλία με ενδιαφέρει να το ψάξω
    teifo
    20.12.2013, 23:44
    Απολυτήριο Λυκείου οκ αλλά πανελλήνιες είναι υποχρεωτικό να δώσω αν πάω στη σαε?
    GiannisPaok4
    21.12.2013, 13:07

    Καλησπέρα. Δεν σου λέω να πας SAE και μετά έξω. σου λέω να πας έξω απευθείας!! Για να πας SAE δεν πιστεύω να θέλει εξετάσεις. Αλλά τώρα για τις πανελλαδικές καλύτερα να το ρωτήσεις στην πρεσβεία. Εγώ εβελπιστώ να πάω στο University of west London.


    teifo
    22.12.2013, 17:11
    Έψαξα στα μαθήματα καιδεν βρήκα για sound design....μόνο sound engineering. music tecnology .Αυτό το course που κάνουν ένα χρόνο που δεν είναι αναγκεαις οι πανελλήνιες για να πάς Αγγλία και χρειάζεται να παρακολουθησεις μόνο αυτό τι είναι?
    GiannisPaok4
    23.12.2013, 14:38
    Αυτό που βρήκες είναι κάτι αντίστοιχο με τα ΙΕΚ στην Ελλάδα. Και εγώ έκανα το λάθος και τα έψαξα μέσα στο ίντερνετ πρώτα και είχα βρει ο,τι νάνε.
    teifo
    23.12.2013, 22:42
    Οκ φίλε ευχαριστώ Πολύ ......θα πάρω και στο προξενείο και άμα έχω κάποια απορία η σε αυτό η σε κάποιο άλλο θέμα θα σου στείλω μήνυμα.....Σε ευχαριστώ πολύ
    teifo
    02.01.2014, 14:52
    Κατι ακόμα θέλω να ρωτήσω....το sound design δεν κατάλαβα τι ειναι......βοηθάει τον ηχολήπτη? Που μπορεί να δουλέψει ο sound designer?Επίσης αυτη η σχολή που λες sound design and music tecnology.....απαυτη τη σχολή βγαίνεις και ηχολήπτης και μουσικοτεχνολογος?......Θα πάρει ημανα αυτες τις μέρες στην πρεσβεία γι'αυτό ρωτάω
    GiannisPaok4
    04.01.2014, 21:24
    Καλησπέρα αδερφέ σόρι που άργισα να απαντήσω... Από αυτή την σχολή βγένεις Ηχολήπτης μουσικοτεχνολόγος. από εκει και πέρα μπορείς να ασχοληθείς με κάποιο μεταπτυχιακό για κάτι πιο εξιδηκευμένο.