ελληνική μουσική
    395 online   ·  210.876 μέλη

    Ποια τραγουδια λειπουν απο τα ραδιοφωνα σας??

    evina
    27.05.2005, 14:55

    frufru
    27.05.2005, 18:14
    Γενικότερα ενα διαφορετικο ξενο ρεπερτοριο...λιγο πιο παραμελημενο
    Δλδ για εμενα λειπουν τα περισσοτερα...
    zoyd
    27.05.2005, 19:30
    Fruru...min kathese ke psaxneis..

    ola eine pethamena..radio,tileorasi..


    mia zoi ta idia lene ke vazoun.

    oti vreis ke akouseis , apo moni sou..

    Floyd
    31.05.2005, 17:38
    Κυρίως κάτι από ξένο soft Rock λίγο παλιότερα κομμάτια (pink Floy, Scorpions ktl). Ευτυχώς που υπάρχουν τα mp3 και τα cd players αλλιώς θα είχα τρελαθεί
    MariannaP
    05.06.2005, 02:47
    Μην ξεχνάτε ότι μέσω του ραδιοφώνου γίνεται το κυρίως promotion των δισκογραφικών... μην περιμένετε λοιπόν να ακούσετε κάτι διαφορετικό από αυτό που θέλουν να πουλήσουν
    Λίγοι σταθμοί δεν έχουν υποκύψει στο εμπόριο...
    Οσο για τα μη εμπορικά είδη μουσικής, αυτά είναι καταδικασμένα να βρίσκονται στο περιθώριο...
    Υπάρχουν αρκετοι αξιόλογοι καλλιτέχνες και συγκροτήματα που επειδή δεν πωλούνται τα cd τους στην Ελλάδα τα τραγούδια τους δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου στο ραδιόφωνο...

    Δυστυχώς, κι εγώ όταν θέλω να ακούσω metal απευθύνομαι στα mp3 μου
    zoyd
    13.06.2005, 04:14
    κανενα.

    το ραδιο παντα μου την εσπαγε.


    ( πειρατικοι μονο λενε )
    KRITIKOS
    13.06.2005, 06:12
    Η aggelina εχει δικιο οσον αφορα το promotion των δισκογραφικων εταιριων
    η κατασταση μερικες φορες ξεφευγει απο καθε ελεγχο σε σημειο να μας κανουν πλυση εγκεφαλου με την καθε Βανδη και την καθε Βισση χωρις να εχω τιποτα με τις κυριες απλα τις ανεφερα σαν παραδειγματα
    divided
    13.06.2005, 11:29
    Λείπουν πολλά και είναι ενοχλητικό να υπάρχουν μουσικοί παραγωγοί που δεν την πολυψάχνουν και περιορίζονται σε 100 ή 1000 τραγουδια για τις εκπομπές τους. Αν κάτι δεν είναι το ψώνιο σου ( και κυρίως η μουσική όπου είναι απαραίτητο να διαθέτεις "ψώνιο" ) μην το ταλαιπορείς.
    Το πιο τραγικό είναι όταν γίνεται μία μεγάλη επιτυχία ( Πρόσφατα θυμάμαι το Τσιγάρο του Κότσιρα και το Θάλασσά μου Σκοτεινή του Πορτοκάλογλου) και όποιον σταθμό και αν βάλεις παίζει το ίδιο τραγούδι.

    Βέβαια καταλαβαίνω ότι δεν είναι δυνατό να παίζονται μόνο άγνωστα κομμάτια, αφού η μεγάλη πλειοψηφία θέλει να ακούει και κάτι γνωστό που να μπορεί να ταγουδίσει.
    Όσο για τα ιδιαίτερα γούστα του καθενός δυστυχώς παιδιά μόνο σε cd

    Α και αν και δεν έχει εντελώς σχέση με το θέμα ΔΕΝ μας έχουν λειψει καθόλου οι ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ!
    xristos
    13.06.2005, 12:14
    Ώρες - ώρες με κάνετε και αισθάνομαι λες και ζούμε σε παράλληλους πλανήτες. Δεν μπήκα για να υπερασπιστώ τη δουλειά μου, αλλά για τί δεν μπορώ πια άλλη κλάψα...

    Λέτε ότι τα ραδιόφωνα παίζουν ό,τι τους επιβάλλουν οι δισκογραφικές. Γίνεται και αυτό, αλλά σε ραδιόφωνο που παίζουν την μουσική που κανονικά δεν σας και μας αφορα. Τι σε ενδιαφέρει αν το "ραδιόφωνο που παίζει μόνο επιτυχίες" παίζει και προβάλλει το καινούριο album της Βανδή; Υπάρχουν και τα άλλα ραδιόφωνα που και αρκετά είναι, και καλά είναι και καλύπτουν και μεγάλο μουσικό φάσμα. Κι αν θέλετε να αφήσω και απ' έξω τον σταθμό που δουλεύω, να τον αφήσω. Αλλά και ο Δίεση και το Δεύτερο, και ο Εν Λευκώ, και ο Best, και ο Rock Fm, είναι σταθμοί που δεν παίζουν με playlist, οπότε δεν παίζουν και με δισκογραφικά συμφέροντα...

    Οπότε αντί να τα χώνετε στα ραδιόφωνα γενικά, πείτε τι σας έχει λείψει, μπας και πάρουμε καμιά ιδέα...

    Άντε λοιπόν, δείτε τα πράγματα λίγο πιο αισιόδοξα, το πιο εύκολο είναι να γκρινιάζουμε για τους δίπλα μας. Αντ' αυτού ας κάνουμε καλύτερους εμάς!



    ...θα χάσω είχα πει, μα κερδίζω.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: xristos on 13-06-2005 12:15 ]
    fotinit
    13.06.2005, 12:26
    Δυστυχώς οι ραδιοφωνικοί σταθμοι στην Ελλάδα σερβίρουν ο,τι πουλάει. Δηλαδή Ζήνα, Βανδή, Βίσση κ.τ.λ. Δεν βάζουν τα παλιά ροκ συγκροτήματα είτε της ελληνικής σκηνής είτε ακόμη καλύτερα της ξένης. Αν δεν είχα τα cds θα είχα απελπιστεί. Απο την άλλη βλέπουμε ή μάλλον ακουμε μετά απο τραγούδι του Τσαλίκη να σου πετάνε και ένα των Scorpions ετσι για να το παίζουν ποιοτικοί. Δεν μας παρατάτε λέω εγώ; Ένας σωστός ροκ σταθμός που να ακούγεται σε ολόκληρη την Ελλάδα δεν υπάρχει. Πρέπει να έχουμε δηλαδή ιντερνετ; Αφηστε που για τους περισσότερους σταθμούς χρειάζονται ειδικά προγράμματα που πρέπει να προμηθευτείς.
    divided
    13.06.2005, 13:15
    Quote:
    Οπότε αντί να τα χώνετε στα ραδιόφωνα γενικά, πείτε τι σας έχει λείψει, μπας και πάρουμε καμιά ιδέα...



    Γενικά πάντως η κατάσταση δεν είναι και τέλεια ακόμα και στους λίγους αξιόλογους σταθμούς που αναφέρεις. Επίσης δεν είπα για playlist αλλά για το γεγονός ότι σε κάποιες ζώνες θα ακουστούν σίγουρα κάποιοι καλλιτέχνες.

    Για μα μην γκρινιάζω όμως άλλο, εμένα θα μου άρεσε να ακούω κομμάτια που δεν έχω ξανακούσει και την επόμενη μέρα να πηγαίνω τρέχοντας στο δισκοπωλείο. Για παράδειγμα αν δεν είχα πέσει τυχαία πάνω στο cd του Κωστη Μαραβέγια δεν νομίζω ότι θα υπήρχε μεγάλη πιθανότητα να το συναντήσω στο ραδιόφωνο.
    Ακόμα να παίζονται περισσότερα τραγούδια δεκαετίας και βάλε που είναι πια λίγο θαμμένα (πχ το "Μ'αρέσει να μη λέω πολλά" το ακούσαμε υπερβολικά πολύ , το βαρεθήκαμε και το βάλαμε στο συρτάρι)




    Dimitris_UK
    27.06.2005, 12:37
    Ta tragoudia pou pragmatika leipoun apo to radiofwno einai PAAAARA polla dystyxws.

    Simera akous ta idia kai ta idia suxedakia tou kathe tyxarpastou tragoudisth-komhth.

    Dystyxws exw stamathsei na akouw radiofwno, katevazw apo internet kai exw to pc h' to mp3 me o,ti tragoudi thelw!
    giorgostm
    11.09.2005, 12:22
    Συμφωνώ απόλυτα με τον divided. Ο Κωστής ακούγεται λίγο για την ποιότητα της δουλειάς του (κυρίως στην ΕΡΑ τον ακούω,σχεδόν καθόλου μελωδία και σταθμός).Άλλοι που θα μπορούσα να αναφέρω με τη σειρά μου είναι οι xaxakes, Ανεμος, Μποτωνάκης. Θεωρώ ότι όλοι αυτοί δικαιούνται περισσότερο χώρο στο airplay.Αν μη τι άλλο προτείνουν κάτι πιο φρέσκο από τα συνηθισμένα μα αξιοπρεπή τρόπο...
    nightwalker
    11.09.2005, 12:42
    Τα metal τραγουδια!Οι σταθμοι που παιζουν που και που τετοια ειναι παρακμιακοι.Οι κανονικοι και γνωστοι σταθμοι γιατι δεν παιζουν metal τραγουδια??
    rockaholic
    11.09.2005, 14:17
    giati paizoun rock..?
    W4TT4N4B3
    11.09.2005, 16:50
    το θεμα δεν ειναι αμα λειπουν μονο καποια τραγουδια αλλα το οτι λειπουν αξιολογοι ανθρωποι η για να ειμαστε πιο ακριβεις ανθρωποι που να εχουν διαθεση και γνωσεις να ενημερωνους τους ακροατες για τα δρωμενα της μουσικης σκηνης κυριως εκτος Ελλαδος. καλη η πλακιτσα και ο χαβαλες αλλα υπαρχει και απαιτητικο κοινο. Αναφερομαι στους σταθμους της "συμπρωτευουσας". Για την Αθηνα δεν μπορω να μιλησω πολυ δεν εχω ακουσει πολλα, αλλα και απο τα λιγα εκει δεν ενθουσιαστηκα.
    TomTraubert
    11.09.2005, 18:43
    Συμφωνώ απόλυτα με τον W4TT4N4B3. Η Θεσσαλονίκη είναι κολλημένη στη δεκαετία του '80 (βλέπε RSO, Rock Radio). Αν κάποιος ακούει κάποια εκπομπή ή παραγωγό με ενημέρωση στα διεθνή μουσικά δρώμενα ας το γράψει γιατί με ενδιαφέρει πολύ.
    Είναι απίστευτο ότι ο μόνος που το έχει καταφέρει εν Ελλάδι και συνεχίζει με συνέπεια επί 30 συναπτά χρόνια είναι ο Γιάννης Πετρίδης στη ΝΕΤ.

    rockaholic
    11.09.2005, 19:58
    καλα ειναι ρε αμα ακουτε 80's! εδω Κυπρο το μονο που υπαρχει ειναι βανδη και πλουταρχος και τετοιεσ μλκσ!
    W4TT4N4B3
    11.09.2005, 20:03
    ετυχε σε επαρχιακη πολη 1 καλοκαιρι να κανουμε με 1 φιλο σε ραδιοφωνικο σταθμο μερικες εκπομπες. Δεν ειχαμε τεραστια δισκοθηκη, ουτε ημασταν ογκολιθοι μουσικων γνωσεων, αλλα ουτε ειχαμε αναγκη απο κοριτσακια εκεινη την περιοδο για να λεμε χαριτωμενα πραγματα κτλ κτλ

    Ακουγαμε διαφορετικα πραγματα ο 1 απο τον αλλο και αυτο που αποφασισαμε να κανουμε ηταν εκπομπες αφιερωμενες σε μουσικα συγκροτηματα που αγαπουσαμε και των οποιων το βιογραφικο γνωριζαμε σχεδον απ'εξω. Σκοπος μας δεν ηταν να μονο να παιζουμε μουσικη που μας αρεσει, αλλα και να μοιραζομαστε ολες τις λεπτομερειες της δουλειας τους και ειδικα ιστοριες που αφορουσαν ορισμενα κομματια (το πως τα εμπνευστηκαν κτλ κτλ).

    Ασχετα αν ελειπε ή οχι 1 εκπομπη τετοια απο εκεινη την πολη, αυτο που ελειπε και λειπει ειναι ανθρωποι που να κανουν εκπομπες και να μην μιλανε ακατασχετα οσο παιζει το κομματι.

    ορισμενοι παραγωγοι ειχαν καποτε πει οτι επιτηδες μιλανε πανω στα κομματια, για να μην αντιγραφει απο το ραδιοφωνο ο κοσμος τη μουσικη.


    malastrana
    11.09.2005, 20:16
    Όλα τα ραδιόφωνα στις μέρες μας ή έστω η συντριπτική πλειοψηφία τους επαναλαμβάνονται αηδιαστικά πολύ. Και οι υποτιθέμενοι ποιοτικοί σταθμοί, και ο ΜΕΛΩΔΙΑ και το ΔΕΥΤΕΡΟ και ο ΔΙΕΣΗ, έχουν εκεί 20 τραγούδια και τα αναμασούν συνέχεια. Είναι παραγωγοί που πριν αρχίσει η εκπομπή τους, είμαι σε θέση να προβλέψω ακριβώς τί θα παίξουν...Μόνο σουξεδάκια, είτε απ' τον χώρο του εμπορικού, είτε του ποιοτικού. Και από τα ιερά τέρατα ακόμη, κι απ' τον Χατζιδάκι, και τον Θεοδωράκη, και απ' τους αξιόλογους συνθέτες μας παίζονται μόνο τα γνωστά...Τα εξαιρετικά τραγούδια του Ανδριόπουλου, του Λεοντή, του Κυπουργού τα ακούμε σπανιότατα. Απ' τον Κραουνάκη με τα 500 και βάλε τραγούδια, όλο το "Αυτή η νύκτα μένει" ακούω...Θέλω, και ψάχνω μιά εκπομπή που να παίζει άγνωστα και αδικημένα ελληνικά τραγούδια, μιά εκπομπή που θα μου συστήσει τραγούδια άκαυτα που δεν τα ξέρω....Μόνο οι μεταμεσονύκτιες του ΔΕΥΤΕΡΟΥ και ο Γιώργος Παπαστεφάνου κάτι μου κάνουν.
    Επίσης όλοι πιά προωθούν υπερβολικά πολύ, καλλιτέχνες όπως ο Κότσιρας, ο Χατζηγιάννης, ο Μάνος Πυροβολάκης...έστω ότι είναι όντως καλλιτέχνες που συνδυάζουν επιτυχώς το "εμπορικό" και το "ποιοτικό", είναι ανάγκη να τους βάζουν ΌΛΟΙ σε ΟΛΕΣ τις εκπομπές τους??? (τουλάχιστον όσοι μεταδίδουν ελληνικά τους παίζουν πάντα).
    Εκτός αυτών, δεν έχω καταλάβει με ποια λογική τα ραδιόφωνα αποφασίζουν ποιο τραγούδι θα είναι το σουξέ κάθε δίσκου. Όταν βγήκε το τελευταίο της Πρωτοψάλτη, όλα τα ραδιόφωνα μας βομβάρδισαν με τον περιβόητο Άγγελο. Την πρώτη μέρα, το είχα πετύχει γύρω στις 40 φορές, ενώ μέχρι σήμερα δεν έχω ακούσει σχεδόν ποτέ το "Κύκνειο άσμα", που είναι σαφώς ωραιότερο, κατά τη γνώμη μου πάντα. Ας ακούνε ολόκληρους τους δίσκους τουλάχιστο και ας παίζουν ενίοτε όλα τα τραγούδια, υπάρχει και κόσμος που δεν έχει ανοικτό το ραδιόφωνο απλώς από συνήθεια, αλλά ελπίζει να μάθει απ' αυτό...

    ...και δε μου καίγεται καρφί, αν εσύ περνάς και δε μου ξαναμιλάς...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : malastrana στις 13-09-2005 21:56 ]