ελληνική μουσική
    935 online   ·  210.853 μέλη

    Καλωσόρισμα και γνωριμία νέων μελών!

    priftisnikolaos
    15.03.2003, 19:53

    Quote:

    On 2003-03-15 13:12, vlaviavosyiannis wrote:
    "Γειας παιδια ειμαι ο Γιαννης και κατοικω μονιμα σ'ενα νησι των Κυκλαδων την Αμοργο,παρολλο που εχω τελειωσει σχολη συντηρησης εργων τεχνης δεν ασχοληθηκα ποτε ιδιαιτερα γιατι προκειται για μια πολυ ασχημη κλικα,προτιμησα την ηρεμια και γιαυτο διατηρω ενα καφε στο νησι.Η μουσικη ειναι το αγαπημενο μου χομπι,μου προσφερει εξαισια συντροφια και σε χαρουμενες και σε δυσκολες περιοδους.Περιμενω καθε μελος του MusicHeaven στο καφενειον "καθ'οδον" για να γνωριστουμε καλυτερα"


    file Giannh an to kalokairi me vgalei o dromos kata Amorgo meria 8a er8w na gnwristoume!
    ...Anastasia kai Ntina, kalws orisate!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 17-03-2003 17:55 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 17-03-2003 17:56 ]
    claire
    17.03.2003, 16:37
    Με λένε Κλαίρη,είμαι σχεδον 18(δηλαδη σε δυο μηνες).Λατρεύω τη μουσική,δεν μπορώ να μην ακούσω μια μέρα ακόμα κι όταν διαβάζω.Είμαι μαθήτρια κι εθελπιστώ απο τον Οκτώβρη φοιτήτρια αρχιτεκτονικής.Επίσης μου αρέσει πολύ ο αθλητισμός.
    vlaviavosyiannis
    18.03.2003, 02:32
    GEIA SOY NIKO,ELA STIN AMORGO KAI DEN THA XASEIS.EINAI FYSIKA SXETIKA ISYXO NISAKI ALLA THA MPORESEIS NA VREIS WRAIA STEKIA,MIKRES ALLA PANEMORFES PARALIES KAI AN AGAPAS KAI TA ARXAIA OIKISMOYS APO TIN PROISTORIA EWS KAI ROMAIKA.GIA OPOIADIPOTE PLHROFORIA GIA DOMATIA STEILE MOY ENA MYNHMA GIATI IOYLIO-AYGOYSTO THA EINAI LIGO DYSKOLO NA VREIS.SE PERIMENOYME.
    justme
    19.03.2003, 10:28
    ena geia & apo ton pappou tis pareas.onomazomai erwtokritos eimai apo katerini,ergazomai stin thessaloniki se ena radiofwniko stathmo & parallila didaskw piano & armonio se kapoia wdeia ana tin ellada.latrevw tin mousiki & se osous pistevoun stin dinami tis epikoinwnias mesw aftis.kalws sas vrika olous!!!!!
    danichro
    20.03.2003, 00:16
    Kalispera..Me lene Damiano eimai 18 sta 19 kai foitw sto mathimatiko athinwn.Twra ta alla einai leptomereies.Apla paizw oli ti mera kithara kai tipota allo...
    Steppenwolf
    27.04.2003, 23:23
    Me lene Niki kai eimai 19.
    Paizw ligi kithara... ( "prospathw" einai i pio katallili leksi )
    Episis eimai foititria sto Tmima Diethnwn kai Eyrwpaikwn Spoudwn, sto Panteio.

    Ayta... elpizw na min ksexasa tipota.. An kai me ta myala pou exw amfiballw...
    Guess
    28.04.2003, 15:11
    Με λένε Μαρίνα και είμαι 16 και κάτι!....Προσφάτως άρχισα να εξερευνώ τους χώρους του Ιντερνετ και ειλικρινά χαίρομαι που βρίσκω ενα forum με τόσο ενδιαφέροντα άτομα!Είμαι λάτρης της μουσικής και συγκεκριμένα του έντεχνου ελληνικού ρεπερτορίου!Μ'αρέσουν βέβαια και ανάλογα με τη διάθεση και το κέφι τα λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια...Παίζω πιάνο και είμαι μέλος μιας χορωδίας η οποία σε λίγες μέρες θα παραθέσει μουσικό αφιέρωμα στο Μίκη Θεοδωράκη παρευρισκομένου και του ιδίου! Φαντάζεστε δέος να παίζει κανείς μπροστά σε αυτή τη μοναδική μουσική μορφή;........Κι όσο σκέφτομαι ότι υπάρχουν παιδιά της ηλικίας μου τα οποία όχι απλά δεν έχουν τη δύναμη να εκτιμήσουν το έργο του αλλά τον αγνοούν κιόλας,ειλικρινά λυπάμαι!!!! Γιατί σήμερα μέσα σε ένα συνοθύλευμα από άγουστες μουσικές επιλογές και σε ένα τελείως επιφανειακό και ψεύτικο επίπεδο ανθρώπινων σχέσεων είναι πολύ απογοητευτικό να διαπιστώνεις πως οι νέοι του παρόντος-αυριανοί πολίτες του κόσμου μας-αναλώνονται σε συνήθειες και ιδέες χωρίς ουσία!!!!!Η παιδεία του καθένα φαίνεται και μέσω της μουσικής που ακούει......

    Πάντως μην με ακούτε έτσι πεσσιμιστική!Είμαι γενικά αισόδοξο άτομο,απλά ώρες ώρες εξοργίζομαι με αυτά που συμβαίνουν γύρω μου,γι'αυτό και μιλώ κάπως απόλυτα!........Στο σχολείο μου εχω μια πολύ καλή-ευτυχώς-παρεϊτσα και στις εκδρομές μας ή ακόμα και σε συγκεντρώσεις σε σπίτια φίλων τραγουδάμε όλοι μαζί και περνάμε θαυμάσια........Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά αυτή τη ζεστασιά που νιώθω με τους φίλους και τις φίλες μου αισθάνομαι και αυτή τη στιγμή σε αυτό εδώ το forum ανάμεσα σε τόσες ξεχωριστές προσωπικότητες!

    Θα ενδιαφερόμουν πολύ να σας γνώριζα όλους!!!!!!Παθιάζομαι με τις νέες γνωριμίες,με τις γνωριμίες που εχουν να προσφέρουν,με τα άτομα που δίνουν χωρίς να περιμένουν αντάλλαγμα...........γιατί απλά σ'αυτή τη ζωή δεν δίνεις για να πάρεις,δίνεις γιατί το να μοιράζεσαι κάτι που αξίζει-όπως τα απόκρυφα κομμάτια τις ψυχής σου-είναι σαν ένα λουλούδι παρμένο από ένα φρεσκοποτισμένο παρτέρι του κήπου!!!!!!!!!!!!!!!

    LA VIE EST BELLE!N'HESITEZ PAS VIVRE,N'HESITEZ PAS RIRE!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΗ!ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΖΕΤΕ ΝΑ ΖΕΙΤΕ,ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΖΕΤΕ ΝΑ ΓΕΛΑΤΕ!!!!!!!!!!!!!

    Πολλά φιλιάαααααααααα σε όλους σας και ιδιαίτερα σε εσάς εκεί έξω τους ξενιτεμένους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Η μητέρα πατρίδα σας χαιρετά!!!!!!!!!
    Δεν σας ξεχνάμε!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ZOI
    28.04.2003, 17:22
    μαρινα καλως ηρθες στην παρεα!
    ειμαστε συνομηλικες και χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους αισιοδοξους και με αγαπη στη μουσικη!!!
    Guess
    28.04.2003, 19:04
    Quote:

    28-04-2003 στις 17:22, ZOI wrote:
    μαρινα καλως ηρθες στην παρεα!
    ειμαστε συνομηλικες και χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους αισιοδοξους και με αγαπη στη μουσικη!!!


    Ζωή,χαίρομαι πολύ για την υποδοχή!Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα!Ελπίζω να το δεις!....Περιμένω απάντηση.Έχω διαβάσει αρκετά σου μηνύματα στο forum και θα ήθελα να γνωριστούμε καλύτερα!
    eva
    28.04.2003, 21:14
    Τί έγινε κορίτσια? Βρήκε ο γύφτος τη γενιά του κι αναγάλιασε η καρδια του (χωρλις παρεξήγηση το "γύφτος" - η παροιμία το λέει)? Κόβω την πλάκα...Καλωσήρθες guess καικαλά να περάσεις στην παρέα μας (είμαι σχεδόν 100% σίγουρη γι'αυτό!)
    Χάρηκα γι'αυτά που είπες για το Θεοδωράκη γιατί οι γονείς μου , όντας της εποχής του Πολυτεχνείου, έχουν φοβερή λατρεία στη μουσική του ανθρώπου αυτού και όχι μόνο (γιατί ο Θεοδωράκης είναι και μοναδική προσωπικότητα), και με έμαθαν να αγαπώ κι εγώ τα τραγούδια του επαναστατικά και μη. Αλλά πάντα ντρέπομαι να δείχνω αυτή μου την αγάπη γιατί οι περισσότεροι συνομιλικοί μας, όπως ορθά παρατήρησες, δεν εκτιμούν το έργο και την προσφορά του. Χαίρομαι λοιπόν ανακαλύπτοντας ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις!
    Μεγάλη η τιμή που σου γίνεται να παίξεις μπροστά του!
    gate
    28.04.2003, 23:01
    Νίκη και Μαρίνα...καλωσήρθατε στην παρέα μας.

    Νίκη μου...σπουδάζεις σε ένα από τα καλύτερα τμήματα που διαθέτει σήμερα το ελληνικό πανεπιστήμιο...Απόλαυσε τα φοιτητικά σου χρόνια εκεί...!!

    Μαρίνα..η αισιοδοξία σου είναι από τα καλύτερα "συστατικά" για να "δέσεις" στην παρέα...
    ή μάλλον δεν το είπα σωστά...Έχεις ήδη δέσει... [άντε Ζωή και Εύα ...η παρέα μεγαλώνει... ]
    Guess
    28.04.2003, 23:24
    Eva,ποτέ να μην ντρέπεσαι για αυτά που πιστεύεις γιατί είναι η πνευματική σου περιουσία και είναι απαραβίαστη!...Ο Μίκης Θεοδωράκης είναι πραγματικά από τις σπουδαιότερες ελληνικές παρουσίες όχι μόνο στο μουσικό τομέα αλλά και σε εθνικό επίπεδο,γι'αυτό μόνο μπράβο αξίζεις για αυτή σου την επιλογή να ακούς Θεοδωράκη!Αν μπορούσαν όλοι να αναπνεύσουν λίγο από την πνοή που συνοδεύει τα έργα του,θα ζούσαμε σίγουρα σε έναν πολύ πιο "ήπιο" κόσμο!!!!
    Έχεις ακούσει ποτέ τους "Χαρταετούς",είναι έργο του Μίκη!Το παίζουμε και στη χορωδία!Σίγουρα θα το έχεις ακούσει!...Είναι η μουσική υπόκρουση στο σίριαλ:"Περί ανέμων και υδάτων".Αλλά στο σίριαλ δεν ακούγονται όλα τα μέρη του κομματιού!Είναι ταξιδιάρικο σαν ένας χαρταετός και αέρινο σαν χάδι!Άκουσε όλα τα μέρη και νιώσε με!Πες πως γνωριζόμαστε από παλιά...........!!! Άλλωστε η μουσική ενώνει τις ψυχές! Έτσι δεν είναι;
    Giorgos
    29.04.2003, 15:33
    Μαρίνα, ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ το δέος του να παίζεις μπροστά στον Μ.Θ.

    Είχα την -πολύ μεγάλη- τύχη να γνωρίσω προσωπικά τον Μ.Θ. όταν ήμουν στην ηλικία σου, στα 16 μου, όταν οργάνωσα συναυλία προς τιμήν του στο σχολείο μου. Tρομερή ένταση, επιλογή playlist, ενορχηστρώσεις, να συντονίσεις 15 μουσικούς, να είναι όλα στην εντέλεια, ένας πανικός. Όταν η συναυλία άρχισε, δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω το βλέμμα του όταν έπαιζα το σόλο στο πιάνο στο "Δρόμοι Παλιοί" -το πιο ισχυρό βλέμμα που έχω δει ποτέ, ένιωσα μια απίστευτη ένταση σε όλο μου το σώμα- και το χαμόγελό του αμέσως μετά (το '96 το Δρόμοι Παλιοί είχε ξεχαστεί, δεν είχε γίνει γνωστό όπως έγινε τα τελευταία χρόνια και ήταν -και είναι- από τα πλέον αγαπημένα του συνθέτη, οπότε ένιωσα την ευχαρίστησή του)...απορώ μετά από αυτά τα συναισθήματα πώς βρήκα την δύναμη να συνεχίσω την συναυλία... Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο στον διάλογο που είχαμε αργότερα, μετά το τέλος της συναυλιάς...όταν όμως είσαι 16 ετών και έρχεται κάποιος και σου λέει "Ο κος Θεοδωράκης θέλει να σου μιλήσει"...ε...είναι κάπως!

    Και μόνο από το παραπάνω περιστατικό, θεωρώ ότι η μοίρα ήταν υπερβολικά γενναιόδωρη απέναντι μου.

    Σου εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά με την συναυλία και να απολαύσεις κάθε δευτερόλεπτό της.

    Υ.Γ. : Mε τον "Χορό των Χαρταετών" αρχίζαμε το πρόγραμμά μας όλη την σαιζόν φέτος στην μουσική σκηνή που παίζαμε με τον Παύλο (Astron)
    eva
    30.04.2003, 11:14
    Δυστυχώς Γιώργο και Μαρίνα δε μπορώ να νιώσω απόλυτα τα συναισθήματα της κοινής σας αυτής εμπειρίας. Τα φαντάζομαι όμως όσο μπορώ και η έντασή τους είναι τεράστια.
    Ο άνθρωπος αυτός είναι μουσική ιδιοφυία. Έχει καταφέρει να συνδυάσει στο έργο του ελληνισμό, ορθοδοξία, λυρισμό και επαναστατικότητα μ'ένα αποτέλεσμα που προκαλεί αναγέννηση ψυχής και πνεύματος!
    Για πάντα θα θυμάμαι σκηνές από τη συναυλία του λίγο μέτα το τέλος της Χούντας στη Ελλάδα όταν όλος οκόσμος σηκώνεται και τραγουδά τα τραγούδια του με ένα πάθος που σκεπάζει τους ήχους της ορχήστρας και δημιουργεί μια ατμόσφαιρα κατανηκτική. Και μόνο που το γράφω τα μάτια μου βουρκώνουν αλλά μου είναι αδύνατο να περιγράψω γιατί.
    Elen
    30.04.2003, 16:36
    "Γειά σας βρε παιδιά"!!
    Να συστηθώ αρχικά. Είμαι η Ελένη, είμαι 25 , είμαι προγραμματίστρια Η/Υ και αγαπώ πολύ τη μουσική! Να μην τα ξαναγράφω, με έχετε εκφράσει με όσα γράψατε περί της μαγείας της μουσικής, που μας ταξιδεύει και παίζει καταλυτικό ρόλο στη ζωή μας! Γι'αυτό λοιπόν κι εγώ δεν μπόρεσα να καταπιέσω άλλο την επιθυμία μου να ασχοληθώ με τη μουσική λίγο πιο ενεργά και εδώ και ένα χρόνο και κάτι κάνω μαθήματα κλασικής κιθάρας και όπως και η Νικη προανέφερε, το "προσπαθώ" κι εγώ!! Μου αρέσει πολύ η κιθάρα γιατί είναι ένα μελωδικό όργανο, με μεγάλο πλούτο ηχοχρωμάτων, όπως και άλλα μουσικά όργανα φυσικά, και αναγνωρίζω την ιδιαιτεροτητα και τη γοητεία του καθε οργάνου! Δεν είμαι φανατική με την κιθαρα δηλαδή. Θέλω στο μέλλον να μάθω κι άλλα όργανα, αλλά είναι νωρίς ακόμη να το σκέφτομαι..

    Λοιπόν, περιηγούμαι σήμερα στο musicheaven.gr(έμαθα την ύπαρξη του μέσω 2 φίλων και αν και καθυστερημένα, το επισκέφτηκα). Πρέπει να πω λοιπόν, ότι αν και επισκέπτης για πρώτη φορά, με τα μηνύματά σας με κάνατε να νιώσω πολύ άνετα, και θέλω να πω ότι όντως(όπως έγραψε κάποιος)με χαρά μου διαπιστώνω ότι το site αυτό έχει τη χαρά να φιλοξενεί σπουδαίες προσωπικότητες!!

    Μπράβο λοιπόν σε όλους και φυσικά στο jorge που το ανέπτυξε και στους moderators που το τροφοδοτούν με ενδιαφέροντα άρθρα και πληροφοριακό υλικό!!

    Χαίρομαι που σας γνώρισα, να είστε καλά όλοι και ..θα τα λέμε
    jorge
    30.04.2003, 16:46
    Καλωσήρθες Ελένη, χαρά μας να σε έχουμε (επιτέλους!) στην παρέα μας!
    Dimitrios
    05.05.2003, 17:14
    Ηello, λεγομαι Δημητρης (ειναι μαλλον προφανες!!), ειμαι 22 χρονων.
    Κανω Bachelor στα ναυτιλιακα και παραλληλα δουλευω σε μια ναυτιλιακη στον Πειραια. Ειμαι μπασιστας σ'ενα Rock συγκροτημα. Γραφω στιχακια (μονο οταν ειμαι χαλια!!). Οσο για μουσικη λατρευω το Rock, κυριως μπαλαντες...
    jorge
    06.05.2003, 01:32
    (μήνυμα από το μέλος pavel, το οποίο είχε μπει σε λάθος topic)

    "Γειά χαρά,παιδιά...Κατα καποιον τρόπο είμαι ο παππούς της ιστορίας,μιάς και είμαι σαραντάρης...Είναι το πρώτο μύνημα που στέλνω,αν και σκοπεύω να βοηθήσω την προσπάθειά σας,στέλνοντας σημαντικό όγκο απο στίχους και ακκόρντα,στο άμεσο μέλλον.Είμαι -δυστυχώς-επαγγελματίας μουσικός και τραγουδώ εδώ και 22 !!! χρόνια...Μου αρέσει ο τρόπος που τόσο δροσερά αγαπάτε την μουσική, εκείνη που δεν ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ όποιον έχει κριτήριο...Το δυστυχώς, το είπα γιατί είναι χοντροκατάρα να γίνεται το πάθος σου επάγγελμα...-φίλε Καστανά,ίσως ναστο εξηγήσω κάποτε απο κοντά...Σε πρώτη ευκαιρία,θα τα πούμε κι απο κοντά....
    Γειά χαρά σε όλους
    Θοδωρης.... "
    KostasLadas
    06.05.2003, 14:01
    Να συστηθώ κ' εγώ... Με λένε Κώστα, σπουδάζω Οικονομικά, μου αρέσει πολύ η μουσική, παίζω κιθάρα,

    ακούω πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους πράγματα, όπως Μάνο Χατζηδάκι, Λένα Πλάτωνος, Διάφανα Κρίνα, Μάνο Λοϊζο που τον υπεραγαπώ, Θάνο Μικρούτσικο, Σωκράτη Μάλαμα, Ιωαννίδη κτλ...

    και ξένη παραδοσιακή και σύγχρονη - ροκ μουσική (από LEd Zeppelin μέχρι PLACEBO και από PINK FLOYD μέχρι RAGE AGAINST THE MACHINE)

    Επίσης ασχολούμε με φιλοσοφία και λογοτεχνία - ποίηση, διαβάζω αρκετά κτλ...

    Είμαι Αθήνα, είμαι 23 (τι άλλο να πω;)

    εμμ.. αυτά! Δεν μου έρχεται τίποτ' άλλο!
    KostasLadas
    06.05.2003, 14:18
    Ξέχασα να σας πω ότι ασχολούμαι πολύ με κινηματογράφο,

    μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια,

    και έκανα μικρός και Βυζαντινή μουσική (!)

    Gate έκανες και εσύ; Συνεχίζεις να κάνεις; Πως σου φαίνεται;

    Επίσης γράφω, και φτιάχνω τραγούδια...