ελληνική μουσική
    1073 online   ·  210.851 μέλη

    Το τραγούδι ψεύτρα είναι κλεμμένο δικό μου τραγούδι

    panosdk
    27.05.2015, 17:07
    Χθές το πήρα χαμπάρι και σας έβγαλα τα email αλλά και το τραγούδι που έγραψα. Τι άλλο θέλεις σαν απόδειξη; Αν δεν μπορούν να σε πείσουν αυτά, τότε οκ. Το τραγούδι δεν το κυκλοφόρησα εγω πουθενά. Τι ακριβώς να κλέψω; Λες να κατσα χθες το βράδι να φτιαξα το ντέμο στα γρήγορα, να το πέτυχα ακριβώς 3.3mb, να έκατσα μετά photoshop και να έφτιαξα τα emails, τα οποία μπορώ να στείλω σε html να τα διαβάσετε απο την αρχή όλα ούτως η άλλος; Αφου ειναι φως φανάρι η υπόθεση. Γράφω απο 9 χρονών μουσική, έχω τόσα τραγούδια με το ονομα μου και ο τύπος έχει μονο ενα και κλεμένο. Δεν μπορω να δικαιολογούμε και απο πάνω. Οταν χρειαστεί να δώσω οτι στοιχείο έχω θα το κάνω.
    Chrysanna
    27.05.2015, 17:26

    Πάμε πάλι..

    Δεν σ' αμφιβητώ. Εκφράζω απορίες που καλό θα είναι να μπορείς να καλύψεις αν κινηθείς νομικά.

    Δυστυχώς, όσον αφορά το σύστημα δικαιοσύνης και στο πως απονέμει την πολυπόθητη, η λογική, τα προφανή και τ' αυτονόητα δεν σου εξασφαλίζουν τίποτα.

    Τέλος συζήτησης απο 'μένα για να μην νομίζεις ότι σε ανακρίνω.

    Ελπίζω να βρεις την άκρη και αναίμακτα.


    panosdk
    27.05.2015, 17:30
    Να σαι καλα
    trelakias
    27.05.2015, 20:09
    Δεν είναι να ποντάρεις στο φιλότιμο του άλλου γιατί τώρα δύσκολα θα βρεις το δίκιο σου ακόμα κι αν το κυνηγήσεις...
    KRISTHESS
    27.05.2015, 21:05

    Χρυσάννα η πνευματική ιδιοκτησία αποδεικνύεται όχι απαραίτητα με συμβόλαιο ιδιοκτησίας αλλά με το χρόνο που το έχει κάποιος στην κατοχή του και μπορεί να το αποδείξει. Αν δηλαδή το μέιλ (που θεωρείται επίσημα και αναγνωρισμένο ταχυδρομειο φέρει ημερομηνία προγενέστερη της ανάρτησης του βίντεο στο youtube , τότε μπορεί ο Panosdk να έχει δίκιο και να θεωρηθεί δικό του. Για να μη θεωρηθεί θα πρέπει αντιθέτως ο άλλος να έχει κάτι σε προγενέστερη ημερομηνία. Η Ημερομηνία επίσημης ενέργειας , δημοσιοποίησης  ή φορέα  είναι ένα πολύ ισχυρό αποδεικτικό πνευματικής ιδιοκτησίας. Αναζητείται δηλαδή πάντα  η προέλευση. Φυσικά η καλύτερη απόδειξη είναι εγγραφο συμβολαιογράφου αλλά δεν είναι το μοναδικό στοιχείο που μπορεί να κατοχυρώσει πνευματικά κάποιον.


    MusicHeaven.gr
    28.05.2015, 12:13
    Μετά την ενημέρωση του αποστολέα του τραγουδιού περί πνευματικών δικαιωμάτων του συνθέτη και την μη επικοινωνία του μαζί μας, αναγκαζόμαστε να ακυρώσουμε τη συμμετοχή του συγκεκριμένου τραγουδιού.