ελληνική μουσική
    851 online   ·  210.855 μέλη

    Κουτί Παραπόνων - 4ος Διαγωνισμός Τραγουδιού

    Chrysanna
    10.06.2015, 12:41

    Επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των συμμετεχόντων, σεβάστηκαν τον Διαγωνισμό, το τραγούδι τους, την Τέχνη που αποφάσισαν να υπηρετήσουν αλλά και όλα τα μέλη της κοινότητας, είναι κρίμα να χαλάμε τα θέματα που αφορούν τα τραγούδια τους λόγω μίας μειοψηφίας ανθρώπων!

    Αυτός είναι ο λόγος που ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα.

    Θέλω να πιστεύω, αν και δεν το ελπίζω, ότι στις λίγες μέρες που απομένουν μέχρι την λήξη του Τελικού, θα επικρατήσει ο σεβασμός.


    nikchiot
    10.06.2015, 14:13
    Chrysanna γίνεσαι λιγάκι πιο συγκεκριμένη;
    Chrysanna
    10.06.2015, 14:32

    Έχεις δίκιο, δεν ήμουν συγκεκριμένη.

    Εχθές, μία ολόκληρη σελίδα απαντήσεων από το θέμα Τελικός - 4ος Διαγωνισμός Τραγουδιού MusicHeaven, γέμισε με off topic απαντήσεις σχετικά με κάποια διαδικαστικά κομμάτια του Διαγωνισμού.

    Επειδή το συγκεκριμένο είναι για εκφράζουμε τις προτιμήσεις μας σχετικά με τα τραγούδια, και όχι μόνο, πήρα την πρωτοβουλία ν' ανοίξω αυτό.

    Αν συμφωνούν και οι Forum Moderator, θεωρώ ότι είναι καλύτερο ν' απομακρυνθεί το υγιές κομμάτι του Διαγωνισμού απ' όλα τα υπόλοιπα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 10-06-2015 14:33 ]


    LENAKAF
    10.06.2015, 22:37
    Εξακολουθώ να μην έχω πάρει απάντηση γιατί μου αφαιρέθηκαν 30 ψήφοι από το fb από τους 190 συνολικούς του fb που είχα και δεν ενοχλούν οι 414 από το fb που έχει άλλο τραγούδι αυτή τη στιγμή.
    LENAKAF
    10.06.2015, 22:40
    Ακριβώς επειδή μιλάτε για σεβασμό, ο σεβασμός κερδίζεται. Δώστε μου λοιπόν μία πειστική απάντηση.
    Chrysanna
    11.06.2015, 00:27

    Αν ανατρέξετε στην ψηφοφορία των Group, θα προσέξετε ότι οι αριθμοί των πόντων μέσω FB στα τραγούδια που προκρίθηκαν, κυμαίνονται από 109 έως 706! Μπορείτε εύκολα να το διαπιστώσετε αν δείτε τα στατιστικά των 5 πρώτων τραγουδιών από το κάθε Group.  Απ' αυτό, πάρα πολύ εύκολα προκύπτει το συμπέρασμα πως ο έλεγχος των ψήφων δεν είναι ποσοτικός αλλά ποιοτικός.

    Ένα απλό παράδειγμα μίας ΜΗ ποιοτικής ψήφου είναι το εξής:

    Κλικ στο "Ψηφίστε μέσω FB": 1 δευτερόλεπτο
    Κλικ 5 αστεράκια στο τραγούδι της της κ. LenaKaf: 1 δευτερόλεπτο
    Κλικ στο "Να καταχωρηθεί η ψήφος μου": 1 δευτερόλεπτο
    Συνολικός χρόνος ολοκλήρωσης ψηφοφορίας απ' τον χρήστη Χ: 3 δευτερόλεπτα.

    Οι άνθρωποι που σας έδωσαν τις 30 ψήφους για τις οποίες αναρωτιέστε, ξέρετε πως ψήφισαν;
    Είσασταν εκεί όταν ψήφιζαν;
    Μπορείτε να πείτε με σιγουριά αν πχ άκουσαν όλα τα τραγούδια ή μόνο το δικό σας;
    Διαπιστώσατε ιδίοις όμμασι ότι ψήφισαν κι άλλα τραγούδια και όχι μόνο το δικό σας;
    Με λίγα λόγια, μπορείτε να εγγυηθείτε για την ποιότητα των ψήφων αυτών;

    * Όταν ξεκινάμε έναν διάλογο, ο σεβασμός προς τον συνομιλητή είναι υποχρέωση. Μόνο αν ο συνομιλητής μας συμπεριφερθεί άσχημα, έχουμε το δικαίωμα να γίνουμε κι εμείς αγενείς. Αλλά και πάλι, έχουμε την επιλογή να μην το κάνουμε. Ευτυχώς που ο καθένας κρίνεται απ' τις προσωπικές του επιλογές.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 11-06-2015 00:28 ]


    georgedalaras4
    11.06.2015, 00:35
    Έχουμε βουλευτικές εκλογές δηλαδή και μετά το πέρας της ψηφοφορίας, ανοίγει ο δικαστικός αντιπρόσωπος την κάλπη και λέει, αυτήν την ψήφο την ακυρώνω, γιατί αυτός ήρθε με σταυρωμένο ψηφοδέλτιο από το σπίτι, αυτήν γιατί έμεινε λίγη ώρα στο παραβάν, αυτήν γιατί ο συγκεκριμένος ψηφοφόρος είχε ελλειπή ενημέρωση για τα προγράμματα των κομμάτων, αυτήν γιατί είναι χρυσαυγίτης και δε θα πρεπε να είναι το κόμμα του στις εκλογές, αυτήν γιατί ψήφισε μόνο έναν υποψήφιο βουλευτή από τους 40 του ψηφοδελτίου....Φανταστείτε να γινόταν αυτά και στις εκλογές. Θα χαρακτηριζόμασταν τουλάχιστον Βόρειος Κορέα...
    Chrysanna
    11.06.2015, 00:42

    Αν στην επιχείρηση μου έχω λιγότερο έσοδα απ' όσα έξοδα, ίσως χρειαστεί ν' απολύσω κάποιον γιατί το ισοζύγιο είναι δυσμενές. Αν παντρευτώ και η αξία των δώρων είναι μικρότερη απ' τα όσα ξόδεψα για να τον οργανώσω, δεν θα βρίσω τους καλεσμένους μου.

    Την λογική του "Μπουζούκι-όργανο/Αστυνομικός-Όργανο/Αστυνομικός-μπουζούκι" την έχουμε αφήσει πολύ πίσω στην εξέλιξη του είδους. Δεν χρειάζεται να την επαναφέρουμε.

    Καλό βράδυ αγαπητέ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 11-06-2015 00:43 ]


    KRISTHESS
    11.06.2015, 19:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 11.06.2015, 00:42 έγραψε...
    Αν στην επιχείρηση μου έχω λιγότερο έσοδα απ' όσα έξοδα, ίσως χρειαστεί ν' απολύσω κάποιον γιατί το ισοζύγιο είναι δυσμενές. 

    Aναρωτιέμαι πάντως, κάτι που είναι κοινώς αποδεκτό..γιατί στην περίπτωση της.. Ελλάδας(βλ.δημόσιο).. αυτό ΔΕΝ γίνεται αποδεκτό.{#emotions_dlg.tt2} Μην πω και για την..παντρειά {#emotions_dlg.biggrin}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 11-06-2015 19:16 ]


    georgedalaras4
    11.06.2015, 19:32

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 11.06.2015, 00:42 έγραψε...

    Αν στην επιχείρηση μου έχω λιγότερο έσοδα απ' όσα έξοδα, ίσως χρειαστεί ν' απολύσω κάποιον γιατί το ισοζύγιο είναι δυσμενές. Αν παντρευτώ και η αξία των δώρων είναι μικρότερη απ' τα όσα ξόδεψα για να τον οργανώσω, δεν θα βρίσω τους καλεσμένους μου.

    Την λογική του "Μπουζούκι-όργανο/Αστυνομικός-Όργανο/Αστυνομικός-μπουζούκι" την έχουμε αφήσει πολύ πίσω στην εξέλιξη του είδους. Δεν χρειάζεται να την επαναφέρουμε.

    Καλό βράδυ αγαπητέ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 11-06-2015 00:43 ]



    Μερικές φορές η ένδεια επιχειρημάτων είναι κάτι παραπάνω από προφανής.

    Εκτός κι αν υπήρξε αδυναμία κατανόησης οπότε μιλάμε για κάτι άλλο.

    Καλό απόγευμα αγαπητή.


    PetrosTser
    11.06.2015, 19:43

    Ενώ αυτό θεωρείται επιχείρημα ας πούμε:

    Παράθεση:

    Το μέλος georgedalaras4 στις 11.06.2015, 00:35 έγραψε...

    Έχουμε βουλευτικές εκλογές δηλαδή και μετά το πέρας της ψηφοφορίας, ανοίγει ο δικαστικός αντιπρόσωπος την κάλπη και λέει, αυτήν την ψήφο την ακυρώνω, γιατί αυτός ήρθε με σταυρωμένο ψηφοδέλτιο από το σπίτι, αυτήν γιατί έμεινε λίγη ώρα στο παραβάν, αυτήν γιατί ο συγκεκριμένος ψηφοφόρος είχε ελλειπή ενημέρωση για τα προγράμματα των κομμάτων, αυτήν γιατί είναι χρυσαυγίτης και δε θα πρεπε να είναι το κόμμα του στις εκλογές, αυτήν γιατί ψήφισε μόνο έναν υποψήφιο βουλευτή από τους 40 του ψηφοδελτίου....Φανταστείτε να γινόταν αυτά και στις εκλογές. Θα χαρακτηριζόμασταν τουλάχιστον Βόρειος Κορέα...


    KRISTHESS
    11.06.2015, 19:59
    Πολύ σωστός ο Πέτρος. Συνέλθετε και κοιτάτε να ψηφίζετε με την καρδιά αυτό που σας αρέσει και αφήστε το ίδιο και τους άλλους να ψηφίσουν αυτό που τους αρέσει , χωρίς να τους ασκείτε την ψυχολογική βία της υποτιθέμενης ωφελιμιστικής "φιλίας" σας. Νισάφι.
    georgedalaras4
    11.06.2015, 20:27

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 11.06.2015, 19:43 έγραψε...

    Ενώ αυτό θεωρείται επιχείρημα ας πούμε:

    Παράθεση:

    Το μέλος georgedalaras4 στις 11.06.2015, 00:35 έγραψε...

    Έχουμε βουλευτικές εκλογές δηλαδή και μετά το πέρας της ψηφοφορίας, ανοίγει ο δικαστικός αντιπρόσωπος την κάλπη και λέει, αυτήν την ψήφο την ακυρώνω, γιατί αυτός ήρθε με σταυρωμένο ψηφοδέλτιο από το σπίτι, αυτήν γιατί έμεινε λίγη ώρα στο παραβάν, αυτήν γιατί ο συγκεκριμένος ψηφοφόρος είχε ελλειπή ενημέρωση για τα προγράμματα των κομμάτων, αυτήν γιατί είναι χρυσαυγίτης και δε θα πρεπε να είναι το κόμμα του στις εκλογές, αυτήν γιατί ψήφισε μόνο έναν υποψήφιο βουλευτή από τους 40 του ψηφοδελτίου....Φανταστείτε να γινόταν αυτά και στις εκλογές. Θα χαρακτηριζόμασταν τουλάχιστον Βόρειος Κορέα...



    Μάλλον δεν παρακολούθησες τη συζήτηση αγαπητέ. Απάντησα σε προηγούμενο post της Chrysanna που έκανε μια ανάλυση και τοποθέτηση για τον σωστό τρόπο λειτουργίας του αλγορίθμου, ο οποίος αναγνωρίζει τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της κάθε ψήφου.


    PetrosTser
    11.06.2015, 20:32

    Προφανώς και παρακολούθησα την συζήτηση. Αλλιώς γιατί να μπω να σχολιάσω; Επειδή έκανες λόγο για "ένδεια επιχειρημάτων", ίσως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι είναι το επιχείρημα. Παρέπεμψα σε προηγούμενο ποστ σου, όπου θεωρείς ότι βουλευτικές εκλογές και διαγωνισμός τραγουδιού είναι κάτι το συγκρίσιμο, σε βαθμό που αντικαθιστάς το ένα με το άλλο για να βγάλεις το συμπέρασμα που θέλεις... και δεν τρέχει κάστανο.


    georgedalaras4
    11.06.2015, 20:37
    Δέν ξέρω αν τρέχει κάστανο ή αμύγδαλο, πάντως τρέχει αναλογία και μάλιστα απ το μείζον στο έλασσον. Τα κριτήρια της "ποιοτικότητας" της ψήφου για την οποία μίλησε η Chrysanna ήταν το αντικείμενο της κρίσης μου και της αναλογίας με τις βουλευτικές εκλογές. Αν μπορείς να μιλήσεις συγκεκριμένα θα χαρώ να συζητήσω. Τους αφορισμούς...δεν προτίθεμαι.
    Chrysanna
    11.06.2015, 20:49

    Το ότι προσπαθείς με νύχια και με δόντια να κρατάς αυτό το θέμα στην επιφάνεια, είναι αντικείμενο της κρίσης σου;Πηγαίνεις από θέμα σε θέμα, να βρεις που γίνεται το σούσουρο και να το ταΐσεις. Υποστηρίζεις τους "αδικημένους" και μόλις ξεχαστούν αυτοί ή βαρεθούν.. τσουπ.. ο georgedalaras4!

    Εκτός του ότι όλο αυτό είναι αναξιοπρεπές (δικό σου πρόβλημα), είναι κουραστικό και σε λίγο μέρες τελειώνει ο διαγωνισμός. Πρέπει να βρεις τι θέλεις να γίνεις οταν μεγαλώσεις.


    PetrosTser
    11.06.2015, 20:52

    Θεώρησα ότι ήταν υπερβολικά αυτονόητο για να το πω με περισσότερες λέξεις, αλλά απ'ό,τι φαίνεται δεν γίνεται αλλιώς.

    Τίτλος τόπικ: Κουτί Παραπόνων - 4ος Διαγωνισμός Τραγουδιού

    Θέμα τόπικ: ποστάρουμε παράπονα που έχουμε από την διεξαγωγή του 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού του MusicHeaven.

    ΓΛΩΣΣΑΡΙΟ

    διαγωνισμός (ο) αναμέτρηση για την κατάκτηση διακρίσεως (βραβείου), η διαδικασία ανάδειξης τού καλύτερου ανάμεσα στους μετέχοντες σε συγκεκριμένο τομέα.

    Αυτό που διαγωνίζεται εδώ είναι τα τραγούδια. ΟΚ; Δεν είναι το ποιος έχει μεγαλύτερο κύκλο ψηφοφόρων. Γίνεται μια προσπάθεια από την διοργάνωση να απομονωθεί το ένα από το άλλο.

    Η εναλλακτική σου είναι να γίνουν διαγωνισμός και εκλογές ένα και το αυτό, και να ψηφίζουμε τους γνωστούς μας κι αυτούς που μας συμφέρει να ψηφίσουμε για χ,ψ ιδιοτελείς λόγους;

    Εδώ πάει να γίνει [edit: Εδώ γίνεται] κάτι διαφορετικό, κι εσύ θες να γίνει όπως όλα τα άλλα. {#emotions_dlg.thumbdown}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 11-06-2015 20:54 ]


    georgedalaras4
    11.06.2015, 21:02

    Απάντηση στη Chrysana

    Αναξιοπρεπές είναι η προσωπική μομφή που διατυπώνεις εναντίον μου και τίποτε άλλο. Δε νομίζω πως είναι ούτε η ελευθερία του λόγου αλλά ούτε και η διατύπωση της κρίσης κάποιου για κάτι. Υ.Γ.: Χαίρομαι που με διαβάζεις αλλά δε χαίρομαι που δεν έχεις καταλάβει ούτε το σκεπτικό ούτε και την πρόθεση που γράφω αν και είναι σαφές.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgedalaras4, 11-06-2015 21:02 ]


    georgedalaras4
    11.06.2015, 21:18

    Παράθεση:

    Το μέλος PetrosTser στις 11.06.2015, 20:52 έγραψε...

    Θεώρησα ότι ήταν υπερβολικά αυτονόητο για να το πω με περισσότερες λέξεις, αλλά απ'ό,τι φαίνεται δεν γίνεται αλλιώς.

    Τίτλος τόπικ: Κουτί Παραπόνων - 4ος Διαγωνισμός Τραγουδιού

    Θέμα τόπικ: ποστάρουμε παράπονα που έχουμε από την διεξαγωγή του 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού του MusicHeaven.

    ΓΛΩΣΣΑΡΙΟ

    διαγωνισμός (ο) αναμέτρηση για την κατάκτηση διακρίσεως (βραβείου), η διαδικασία ανάδειξης τού καλύτερου ανάμεσα στους μετέχοντες σε συγκεκριμένο τομέα.

    Αυτό που διαγωνίζεται εδώ είναι τα τραγούδια. ΟΚ; Δεν είναι το ποιος έχει μεγαλύτερο κύκλο ψηφοφόρων. Γίνεται μια προσπάθεια από την διοργάνωση να απομονωθεί το ένα από το άλλο.

    Η εναλλακτική σου είναι να γίνουν διαγωνισμός και εκλογές ένα και το αυτό, και να ψηφίζουμε τους γνωστούς μας κι αυτούς που μας συμφέρει να ψηφίσουμε για χ,ψ ιδιοτελείς λόγους;

    Εδώ πάει να γίνει [edit: Εδώ γίνεται] κάτι διαφορετικό, κι εσύ θες να γίνει όπως όλα τα άλλα. {#emotions_dlg.thumbdown}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 11-06-2015 20:54 ]



    Θα ήθελα να γίνει κάτι διαφορετικό προφανώς και γι αυτό τρώω την ώρα μου γράφοντας. Μόνο που πιστεύω ότι έγιναν τρία μεγάλα λάθη τα οποία δεν θα πρέπει στο μέλλον να επαναληφτούν. Το πρώτο, η αλλαγή των όρων εν μέσω του διαγωνισμού δύο φορές. Η πρώτη με τα ποσοστά fb-Mh και η δεύτερη με την προσθήκη του αλγορίθμου.

    Το δεύτερο λάθος, η προσθήκη του αλγορίθμου ο οποίος κατά τη γνώμη μου λειτουργεί ακριβώς γι'αυτούς που θέλουν να κατευθύνουν την ψηφοφορία. Αν θέλω να κάνω καμπάνια για το κομμάτι μου, στέλνω ακριβώς τις οδηγίες σύμφωνα με τις οποίες οι ψήφοι των γνωστών μου θα περαστούν στο σύστημα ως έγκυρες με συνέπεια το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που διώκει ο αρχικός σκοπός της προσθήκης του αλγορίθμου. 

    Το τρίτο, ότι από τη στιγμή που προστίθεται ο αλγόριθμος, δεν ισοσκελίζονται τα ποσοστά fb και mh αφού πλέον γίνεται δεκτό ότι η κατευθυνόμενη ψήφος έχει "ανακαλυφτεί".

    Η εναλλακτική λοιπόν είναι να ψηφίζουμε και στους διαγωνισμούς και στις εκλογές τους καλύτερους και όχι λόγω ιδίου ωφέλους. Αυτό κάνω και στις δύο περιπτώσεις. Όταν όμως λόγω ιδεολογίας το κάνεις κι έρχεται κάποιος και σου λέει η ψήφος σου δε μετράει τότε  υπάρχει θέμα...


    PetrosTser
    11.06.2015, 21:32

    Σεβαστό να θεωρείς αυτά που θεωρείς ως λάθη, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενική άποψη.

    -Σχετικά με το πρώτο, η αλλαγή των όρων και θεμιτή ήταν και επιβλήθηκε από συγκεκριμένες συνθήκες.

    -Σχετικά με το δεύτερο, ποιες είναι οι "οδηγίες σύμφωνα με τις οποίες οι ψήφοι των γνωστών μου θα περαστούν στο σύστημα ως έγκυρες"; Όπως έχει ειπωθεί ξανά και ξανά, οι λεπτομέρειες του αλγόριθμου δεν είναι γνωστές, το πώς λειτουργεί τον γνωρίζει μόνο αυτός που τον κατασκεύασε. Έχουν δημοσιοποιηθεί στο σάιτ περιπτώσεις συμμετεχόντων που προσπάθησαν να βοηθήσουν τους ψηφοφόρους τους να ξεγελάσουν τον αλγόριθμο, αλλά φυσικά απέτυχαν.

    -Σχετικά με το τρίτο, η απάντηση βρίσκεται στους Όρους του Διαγωνισμού: "9. Τα μέλη του MusicHeaven που έχουν δικαίωμα ψήφου είναι σε γενικές γραμμές πιο "πιστοποιημένα" όσον αφορά τη μοναδικότητά τους, γι' αυτό και η ψήφος τους έχει μεγαλύτερο βάρος από αυτή ενός μέλους του Facebook. Θεωρούνται δηλαδή πιο "πιστοποιημένοι" κριτές. Έτσι, οι ψήφοι μέσω MusicHeaven προσμετρώνται στην τελική βαθμολογία με βάρος 90%, ενώ του Facebook με βάρος 10%. Ο λόγος που επιτρέπουμε την ψήφο πιστοποιημένων μελών του Facebook (για πρώτη φορά) είναι πως θεωρούμε τη διάδοση ενός τραγουδιού, μέσω του μεγαλύτερου social network παγκοσμίως, πολύ σημαντική για τους καλλιτέχνες, ενώ θεωρούμε πως το όποιο πλεονέκτημα μπορεί να έχει ένας καλλιτέχνης με μεγάλο αριθμό από Facebook fans, αντισταθμίζεται από το μειωμένο ποσοστό βάρους της ψήφου τους."

    ------

    Από εκεί κι έπειτα, είναι κατανοητό να έχει κάποιος τυχόν ενστάσεις ή διαφωνίες για κάποια πράγματα, αλλά με την προϋπόθεση ότι γνωρίζει επαρκώς τις καταστάσεις.

    Το να μου λες ότι η εναλλακτική είναι να ψηφίζουμε τους καλύτερους αλλά ταυτόχρονα να ενοχλείσαι που δεν μετράνε όλες οι ψήφοι... ε αυτό είναι αντίφαση! Πώς ψηφίζουμε τους καλύτερους εάν π.χ. έχουμε ακούσει μόνο το κομμάτι του φίλου μας;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 11-06-2015 21:33 ]