ελληνική μουσική
    673 online   ·  210.861 μέλη

    Είμαστε όλοι Παριζιάνοι - 13/11/2015

    freak
    20.11.2015, 01:06

    Ζω αναμεσα σε μουσουλμανους το τελευταιο διαστημα.

    Θαυμασιοι ανθρωποι, ευγενεις, εξυπηρετικοι και κανα δυο με βοηθησαν κιολας.

    Το μονο που θα μπορουσα να πω πως με ενοχλει ειναι η εστω συντομη πρωινη προσευχη που ακουγεται απο το τζαμι οχι μακρια απο το δωματιο μου αν και κοιμαμαι τα ξημερωματα συνηθως οποτε την προλαβαινω, μα ετσι κι αλλιως οι καμπανες της εκκλησιας του Αγιου Αντωνιου με ενοχλουσαν πιο πολυ οποτε δεν αλλαζει κατι.


    Hastaroth
    20.11.2015, 09:35

    Σε ποιά χώρα βρίσκεσαι;


    freak
    20.11.2015, 11:56

    Ταιλανδη. Smile

    Παρεπιπτοντως, αναφερεται στο προφιλ μου και το εχω γραψει αρκετες φορες εδω μεσα!


    Hastaroth
    20.11.2015, 13:17

    Ωραίο μέρος.Με πολλή ζέστη και κουνούπια,αλλά και εξωτικά τοπία.Εχει και ωραίες Ταϊλανδέζες επίσης.

    Οι μουσουλμάνοι δέν συμπεριφέρονται όλοι ώς φανατικοί και άρα δέν κυκλοφορούν μ'ένα καλάσνικοφ στο χέρι.

    Εφ'όσον μάλιστα ζούν σε διάφορες χώρες ανά τον κόσμο,συνήθως ανέχονται τα πολιτικά καθεστώτα τών χωρών αυτών-μέχρι να τους δοθή η ευκαιρία (άν τους δοθή) να "εκδηλωθούν".

    Μπορεί βεβαίως τέτοια ευκαιρία να μήν τους δοθή ποτέ κι'έτσι να μήν καταλάβουμε ποτέ άν ο χ,ψ,μουσουλμάνος είναι "πιστός".

    Αυτοί που έκαναν κατά καιρούς όλες αυτές τίς τρομοκρατικές πράξεις,έδειχναν "άνθρωποι τής διπλανής πόρτας" πρίν τίς κάνουν.

    Φυσικά,ακραιφνείς "πιστοί" υπάρχουν σε όλες τίς θρησκείες.Το πρόβλημα με τους μουσουλμάνους είναι ότι σ'αυτούς,το ποσοστό τών ακραιφνών "πιστών" είναι πολύ μεγαλύτερο απ'όσο στίς άλλες θρησκείες και επίσης ότι το ίδιο το "ιερό βιβλίο" τους περιέχει πολύ περισσότερα κηρύγματα μίσους και παρεμβαίνει στην καθημερινή τους ζωή πολύ περισσότερο απ'όσο τα "ιερά βιβλία" τών άλλων θρησκειών.

    Επομένως οι μουσουλμάνοι ανάμεσα στούς οποίους ζείς μπορεί να δείχνουν θαυμάσιοι άνθρωποι,εξυπηρετικοί κλπ αλλά ΑΝ συμβή κάτι,έστω και ασήμαντο,που θα τους δώση την αφορμή,δέν ξέρεις πώς θ'αντιδράσουν.

    Οταν ήμουν φοιτητής,είχαμε στο τμήμα μας έναν μουσουλμάνο (Αραβας Παλαιστίνιος ήταν,μάλιστα).Στα διαλείμματα,μαζευόμασταν στον διάδρομο τού Νέου Χημείου στην Σκουφά και λέγαμε διάφορα.

    Κάποια στιγμή,ένας απ'τους Ελληνες τής παρέας είπε κάτι που ο εν λόγω το θεώρησε "προσβλητικό γιά τον Αλλάχ"-έτσι δικαιολογήθηκε μετά.Αμέσως όρμησε πάνω στον Ελληνα κραδαίνοντας ένα μαχαίρι.Στο τσάκ την γλυτώσαμε την τραγωδία.

    Ως έθνος,εμείς οι Εβραίοι έχουμε υποστεί πολλούς διωγμούς,με αποκορύφωμα το Ολοκαύτωμα.Δέν είδα όμως ποτέ κανέναν Εβραίο να μπουκάρη σε συναυλιακό κέντρο και να σκοτώνη μεμιάς εκατό άτομα.Ούτε να ανατινάζεται μέσα σε πιτσαρία,λεωφορείο,ντισκοτέκ ή λαϊκή αγορά.

    Οι Θιβετιανοί,επίσης,έχουν υποστεί τα πάνδεινα απ'τους Κινέζους.Διαβάζω αυτές τίς μέρες το "Μεγάλο Τραίνο",ένα βιβλίο που περιγράφει τους διωγμούς και τίς εθνοκαθάρσεις που έκανε (και κάνει ακόμη) η Κίνα στο Θιβέτ,με αφορμή την κατασκευή τού τραίνου απ'το Πεκίνο στην Λάσα (την Θιβετιανή πρωτεύουσα).Και οι Θιβετιανοί ουδέποτε στην ιστορία τους διεκδίκησαν Κινεζικά εδάφη,ουδέποτε είπαν "θάνατος στην Κίνα,θάνατος στους Κινέζους".Και βεβαίως,ουδέποτε άκουσα ή έμαθα ότι κάποιος Θιβετιανός ανατινάχτηκε σε τεϊοποτείο τού Πεκίνου ή έβαλε βόμβα σε αεροπλάνο τής China Airlines ή μπούκαρε σε ντισκοτέκ στην Σαγκάη κι'άρχισε να πυροβολή αδιακρίτως.

    Τα ίδια ισχύουν και γιά τους Νέγρους,όπως ανέφερα πιό πάνω.Ειδικώς μάλιστα αυτοί,που οι πρόγονοί τους αρπάχτηκαν απ'τους λευκούς Δυτικούς και πουλήθηκαν σκλάβοι,θα "δικαιολογούνταν" ν'ανατινάξουν όλη την Νέα Υόρκη και το Σικάγο μαζί.....

    Do you see the difference?


    freak
    20.11.2015, 18:00

    Οντως, 30 βαθμοι ολο το ετος εδω. Θελω κι εγω λιγο κρυο, ετσι για αλλαγη! Οσο για τα κουνουπια που λες δεν τα εχω αισθανθει εδω στην Μπανγκόκ. Καμια συγκριση με Ελλαδα εκτος αν μιλαμε για αλλα μερη στα οποια δεν εχω βρεθει.

    Σχετικα με το θεμα μας, δεν μπορω να ειμαι φοβικος. Στην Αμερικη και Αγγλια οπως και στην Ελλαδα εκανα παρεα με ολους, κυριολεκτικα ολους. Αλβανους, Μεξικανους, Πακιστανους, Βουδιστες και οτι αλλο βαλει ο νους.

    Εχω υποστει βια αλλα αυτο δεν αναιρει την φιλοσοφια μου που σε αρκετα ασπαζεται τον Κρισναμουρτι.

    Βεβαια εχω σοκαριστει απο αυτο που συνεβη στο Παρισι. Χθες ετυχε να δω και μια φωτο που κυκλοφορει στο διαδυκτιο πλεον, και ειναι μεσα απο την σκηνη του μακελιου στο Μπατακλαν. Το αιμα και οι νεκροι σε αφοπλιζουν.

    {#emotions_dlg.sad}


    Hastaroth
    21.11.2015, 14:20

    Είσαι εκτός θέματος.

    Παρεμπιπτόντως,είμαι Εβραίος Ελληνας,όχι Εβραίος Ισραηλινός.

    Οσο γιά τους πυραύλους,ρώτα κανέναν κάτοικο τού Ashdod στο νότιο Ισραήλ να σού εξηγήση ποιοί τους ρίχνουν και σε ποιούς.


    KRISTHESS
    21.11.2015, 14:29

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 20.11.2015, 11:56 έγραψε...
    Ταιλανδη. Smile

    Παρεπιπτοντως, αναφερεται στο προφιλ μου και το εχω γραψει αρκετες φορες εδω μεσα!

    Γιατί δεν πας να ζήσεις στη ..Σαουδική Αραβία? Φαντάζομαι και εκεί θα περάσεις εξίσου όμορφα και θα μπορέσεις , αν μη τι άλλο , να υπερασπιστείς και τα ανθρώπινα δικαιώματα όπως πρέπει.

    http://www.lifo.gr/now/world/81591


    Hastaroth
    21.11.2015, 14:52

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 20.11.2015, 18:00 έγραψε...

    Οντως, 30 βαθμοι ολο το ετος εδω. Θελω κι εγω λιγο κρυο, ετσι για αλλαγη! Οσο για τα κουνουπια που λες δεν τα εχω αισθανθει εδω στην Μπανγκόκ. Καμια συγκριση με Ελλαδα εκτος αν μιλαμε για αλλα μερη στα οποια δεν εχω βρεθει.

    Σχετικα με το θεμα μας, δεν μπορω να ειμαι φοβικος. Στην Αμερικη και Αγγλια οπως και στην Ελλαδα εκανα παρεα με ολους, κυριολεκτικα ολους. Αλβανους, Μεξικανους, Πακιστανους, Βουδιστες και οτι αλλο βαλει ο νους.

    Εχω υποστει βια αλλα αυτο δεν αναιρει την φιλοσοφια μου που σε αρκετα ασπαζεται τον Κρισναμουρτι.

    Βεβαια εχω σοκαριστει απο αυτο που συνεβη στο Παρισι. Χθες ετυχε να δω και μια φωτο που κυκλοφορει στο διαδυκτιο πλεον, και ειναι μεσα απο την σκηνη του μακελιου στο Μπατακλαν. Το αιμα και οι νεκροι σε αφοπλιζουν.

    {#emotions_dlg.sad}

    Εγώ δέν θέλω κρύο,μιά χαρά είμαι με την ζέστη.Ισως να φταίη η καταγωγή μου που είναι από ζεστά μέρη και επηρεάστηκαν τα γονίδιά μου.

    Κι'εγώ έχω κάνει παρέα με όλους.Εχω πάει και σε Αραβικό καφενέ εδώ στα Πατήσια και δέν έπαθα τίποτε,όλοι εκεί μέσα τραγουδάγανε και μιλάγανε μιά χαρά.

    Αλλού είναι το θέμα.Ο τρόπος που αντιδρά κάποιος.Τα παραδείγματα που έφερα ήταν γιά να δείξουν πως,ενώ και άλλοι λαοί και πιστοί θρησκειων έχουν υποστεί καταπίεση από την "Δύση" και από άλλους δυνάστες επίσης,οι μόνοι που αντιδρούν τόσο βίαια είναι οι μουσουλμάνοι.

    Θυμάσαι τί είχε γίνει με τα σκίτσα που παρωδούσαν τον Μωάμεθ;Βγήκαν οι μουσουλμάνοι στους δρόμους και σκότωναν κόσμο.Βγήκε κανείς Χριστιανός να σκοτώση ανθρώπους όταν προβλήθηκε ο "Τελευταίος Πειρασμός";Βγήκε κανείς Εβραίος να σκοτώση κόσμο όταν προβλήθηκε ο "Βιολιστής στην Στέγη";Οχι.

    Εδώ στην Ελλάδα ειδικώς είναι πολλοί που "δικαιολογούν" μακελλειά σάν αυτό στο Bataclan ή ενέργειες σάν τίς βομβιστικές επιθέσεις στους Δίδυμους Πύργους,στο Λονδίνο και στην Μαδρίτη με το επιχείρημα "φταίει η Δύση που τόσους αιώνες εκμεταλλευόταν τους λαούς τής Ανατολής".Εμ δέν είναι έτσι.Οι λαοί τής Ανατολής μιά χαρά ζούσαν πρίν εμφανιστή ο Μωάμεθ ο προφήτης (τί προφήτεψε άραγε;τους αριθμούς τού λόττο;) με τα μισαλλόδοξα κηρύγματά του.Δέν φταίει η Δύση άν αυτός ο κομπλεξικός (ήταν και παιδεραστής,υπενθυμίζω-είχε παντρευτεί ένα εννιάχρονο κοριτσάκι) βγήκε και είπε "μόνο όσοι ακολουθούν εμένα είναι πιστοί,όλοι οι άλλοι είναι άπιστοι και πρέπει να τους σκοτώνουμε άν θέλουμε να πάμε στον παράδεισο και να τρώμε πιλάφια και νά'χουμε από 72 παρθένες ο καθένας μας".

    Κι'επίσης,οι μουσουλμάνοι είναι οι μόνοι που δέν θέλουν να ενταχθούν στίς κοινωνίες τών άλλων χωρών στίς οποίες τυχαίνει να ζούν.Είναι οι μόνοι που θέλουν να επιβάλουν στίς άλλες χώρες τα δικά τους ήθη και έθιμα,τους δικούς τους νόμους.Ούτε εμείς οι Εβραίοι,ούτε οι Βουδιστές (π.χ.Κινέζοι,Ινδοί κλπ) το κάνουν αυτό.Αν ένας μουσουλμάνος,π.χ. παντρευτή χριστιανή (ή το αντίθετο),η μουσουλμανική κοινότητα τον περνάει από λεπίδι.Σε καμμιά άλλη θρησκεία δέν γίνεται αυτό.

    Ασφαλώς δέν ισχυρίζομαι ότι όπου βλέπουμε μουσουλμάνο πρέπει να πιάνουμε το κουμπούρι και να τον ξεσκίζουμε.Σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι που δέν συμφωνούν με τίς ακρότητες τού Κορανίου-αλλά αυτοί δέν θεωρούνται "γνήσιοι" μουσουλμάνοι και απορρίπτονται ακόμη κι'από τους δικούς τους.Το πρόβλημα είναι πως δέν μπορούμε να ξέρουμε-και ο συμφοιτητής μου που ανέφερα σε προηγούμενο post μου μιά χαρά κουβέντιαζε με τους άλλους στον διάδρομο τού χημείου,μέχρι που θεώρησε ότι τού προσέβαλαν την θρησκεία και τράβηξε μαχαίρι....


    Hastaroth
    21.11.2015, 15:04

    Παράθεση:

    Το μέλος waveguide στις 21.11.2015, 14:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 21.11.2015, 14:20 έγραψε...

    Είσαι εκτός θέματος.

    Παρεμπιπτόντως,είμαι Εβραίος Ελληνας,όχι Εβραίος Ισραηλινός.

    Οσο γιά τους πυραύλους,ρώτα κανέναν κάτοικο τού Ashdod στο νότιο Ισραήλ να σού εξηγήση ποιοί τους ρίχνουν και σε ποιούς.



    Εκτός θέματος είσαι εσύ που βρήκες ευκαιρία να μας πεις ότι φταίει η θρησκεία των μουσουλμάνων που είναι "κακιά" χωρίς να βλέπεις ότι δεν έχει σημασία αν είσαι μουσουλμάνος ή όχι για την ISIS αφού σκοτώνει αδιακρίτως θρησκεύματος.

    Εγώ έγραψα για το ποιος ισοπεδώνει περιοχές, φαντάζομαι γνωρίζεις ότι αυτό είναι το Ισραήλ και όχι οι Παλαιστίνιοι. Καμία σύγκριση δηλαδή.

    Για την άλλη ερώτηση, αφού δεν θες να απαντήσεις ΟΚ. Πάντως μη νομίζεις ότι είναι δική μου μόνο απορία, αλλά το ίδιο ρωτάνε όλοι.

    Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; Θα περίμενε κανείς εφ' όσον μας λες ότι είναι θρησκευτικό το θέμα, το Ισραήλ να είναι ο πρώτος στόχος της ISIS. Έλα που δεν είναι όμως. Επομένως ή δεν έχει να κάνει με τη θρησκεία το θέμα, ή κάτι άλλο πολύ ύποπτο συμβαίνει.

    Όπως και να έχει, τα λεγόμενά σου αυτοαναιρούνται. Δεν φταίει καμία θρησκεία, φταίει ο φανατισμός με όποιο τρόπο κι αν εμφανίζεται.



    Μπράβο,μπράβο.

    Νέος Arabist apologist μάς προέκυψε.

    Το Ισραήλ δέν είναι στόχος τού ISIS γιατί το Ισραήλ λαμβάνει τα μέτρα του κι'έτσι δέν μπορεί κάποιος να επιτεθή σε ντισκοτέκ ή σε λεωφορείο,αεροδρόμιο κλπ στο Ισραήλ γιατί θα τον βρούν και θα τον περιποιηθούν καταλλήλως.

    Πές μας τώρα γιατί οι Θιβετιανοί,που τους έχει ξεσκίσει η Κίνα,δέν κάνουν κάποια τρομοκρατική ενέργεια.Η οι νέγροι,που τους πουλάγανε σκλάβους πρίν κάτι αιώνες.

    ΥΓ.Κάτι μού λέει πως είσαι το γνωστό τρολλάκι που σκάει μύτη εδώ μέσα κατά καιρούς γιά να μάς "ανακατέψη".Καιρό είχαμε να σε δούμε και να διασκεδάσουμε μαζί σου.

    ΥΓ 2.Ναί,φταίει ο φανατισμός.Φανατισμό είχαμε παλιότερα και στην Ευρώπη.Αλλά σήμερα πλέον,φανατισμένοι είναι κυρίως οι μουσουλμάνοι.....


    KRISTHESS
    21.11.2015, 15:12

    Παράθεση:

    Το μέλος waveguide στις 21.11.2015, 14:59 έγραψε...
    Η συντριπτική πλειοψηφία του μουσουλμανικού κόσμου την έχει καταδικάσει την ISIS και πολεμά εναντίον της. And not the other way around.

    Πότε και που συνέβη αυτό? Για δώσε καμιά απόδειξη της ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗΣ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ.. :)  Ποιά είναι αυτή?


    Hastaroth
    21.11.2015, 15:17

    Θα περιμένης αιωνίως,γιατί δέν πρόκειται να σού απαντήσω.

    Ο κόσμος γελάει με την δική σου τακτική,που δέν έχεις κάτι καλύτερο να κάνης απ'το να μπαίνης εδώ μέσα και να μας τρολλάρης.

    Καληνύχτα.


    mary_omikron
    21.11.2015, 18:27

    Ξαναμπήκε ο Λεωνίδας-Σπόιλερ (και ακόμη 500 συναφή nicks) και τσιμπάτε -όπως πάντα- οι γνωστοί και μη εξαιρεταίοι Ηastaroth και Kristhess που αρέσκεστε...

    Κρατείστε το θέμα στην αρχική τοποθέτηση του Freak "ένας μικρός φόρος τιμής στα θύματα" και φτάνει πιά αυτό το μουσουλμάνοι-εβραίοι μεταξύ σας..... παραχορτάσαμε "επιχειρήματα" που δεν οδηγούν πουθενά, οδηγώντας ωστόσο τα θέματα σε αδιέξοδο 'η πόλεμο ή κλείδωμα.


    tallos
    21.11.2015, 20:46
    Στη δυτικη κοινωνοια τα μεσα ενημερωσης ασχολούνται κατεξοχήν με τα θυματα και όχι με τους θυτες.εδω ας πουμε και καμια κουβεντα παραπανω,δεν είναι αναγκη να μαλωσουμε.
    KRISTHESS
    21.11.2015, 23:18

    Mία πολύ ωραία ανάλυση που αξίζει πιστεύω να λάβουμε υπόψη αν θέλουμε να αποδώσουμε και τις ανάλογες ευθύνες εκεί που πρέπει. Για όποιον θέλει να έχει μία συνολική εικόνα του θέματος.

    http://infognomonpolitics.blogspot.gr/2015/11/blog-post_412.html?spref=fb


    freak
    22.11.2015, 00:43

    Μακαβρια φωτο μα δυστυχως αυτη ειναι η τραγικη πραγματικοτητα στο Παρισι λιγες μερες πριν.

    http://i.imgur.com/CWQkRzh.jpg?1

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 22-11-2015 13:29 ]


    KRISTHESS
    24.11.2015, 18:45

    Με αυτό που έκανε η Τουρκία σήμερα,φαίνεται να δικαιώνεται ο Σ.Καλεντερίδης σε όσα αναφέρει στο παραπάνω λινκ που παρέθεσα..Δυστυχώς.Φοβάμαι πλέον για τα χειρότερα.


    Konstantinosoa
    24.11.2015, 23:59

    Ο δε "Παστίτσιος", δηλαδή ο Άγιος Παίσιος, προ του 1994 όπου εκοιμήθη, είχε μιλήσει (έχει καταγραφεί το αργότερο από το 1995), για αρχική συμμαχία στο τότε μέλλον Ρωσσίας και Τουρκίας και ο μετέπειτα πόλεμος μεταξύ τους. Τότε η Ρωσσία ήταν χρεωκοπημένη και οι χώρες του Συμφώνου καθ όδον προς την Ατλαντική Συμμαχία.

    Ανεξάρτητα των θρησκευτικών πιστεύω έκαστου εξ ημών, οφείλω να καταθέσω πως αυτά τα διάβασα το 1995, φοιτητής ων, στο πρώτο βιβλίο που κυκλοφόρησε γι΄αυτόν.

    Σε τέτοιες περιπτώσεις, αμείλικτος κριτής αποτελεί όχι η προσωπική ερμηνεία, αλλά η εκπλήρωση η μη του γεγονότος που προαναγγέλθηκε. 


    freak
    25.11.2015, 02:12

    Πουτιν ορθοδοξε αδελφε μας, εξαφανισε απο προσωπου γης τους σιχαμερους γειτονες μας.

    Ταχει πει και ο Λιακοπουλος.


    tallos
    25.11.2015, 10:13
    <γιατι όχι;ειναι οι κωλογλυφτες των αμερικανων,παλιοτερα των Ναζι,καταπιεζουν τις μειονότητες,στηριζουν το ισλαμικο κρατος,δεν καταλαβαίνω την συμπαθεια που τρεφεις για αυτους.και παντα αποφευγεις να μας εξηγήσεις.αν εχεις να πεις κατι ουσιωδες πεστο.το να πετας εξυπνάδες του κωλου το τερματισες.
    Konstantinosoa
    25.11.2015, 17:37

    Freak ένα καλό που έχουν οι προφητείες είναι ότι επαληθεύονται ή όχι. Ξεπερνάνε τις αναστολές του τύπου εγώ τα πιστεύω αυτά ή όχι. Τον Λιακόπουλο δεν τον έχω σε εκτίμηση. Απλά βγάζει λεφτά απο αυτήν την ιστορία. Δεν είναι άποψη του Λιακόπουλου. Είναι πασίγνωστο πως ο Άγιος Παΐσιος προφήτεψε πόλεμο Ρώσσων και Τούρκων, όταν ακόμα δεν υπήρχαν Ρώσσοι αλλά Σοβιετικοί. Θα σου πώ όμως κάτι άλλο. Η εν λόγω προφητεία δεν άφηνε απόλυτα καλή άποψη για τους Ρώσσους πολιτικούς: "όχι γιατί μας αγαπάνε (τους Έλληνες)αλλά γιατί δεν θα μπορούν να κάνουν αλλιώς".

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 25-11-2015 17:48 ]