ελληνική μουσική
    1040 online   ·  210.853 μέλη

    EUROVISION 2016 - Η Συμμετοχή της Ελλάδας - Utopian Land

    KRISTHESS
    14.05.2016, 11:20

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 14.05.2016, 02:03 έγραψε...

    Μόνο και μόνο επειδή πληρώνεται η ΕΡΤ από εμάς, το μόνο που μπορεί να με απασχολήσει σαν "πολίτη" (λες και δεν έχουμε άλλα θέματα) είναι η διαδικασία, οι μηχανισμοί και τα "κεφάλια" που αποφασίζουν.  Γιατί ανάθεση?  Γιατί τον Ρουβά? γιατί Παπαρίζου?  Γιατί εγώ δεν μπορώ να σας στείλω τραγούδι να με ψηφίσει ο κόσμος?  Αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με Argo ούτε με Eurovision, οπότε βαστάτε λίγο.  Για να το πω αλλιώς:

    Αν οι Argo είχαν βγει πρώτοι θα λέγαμε τίποτα κακό για Τσακνήδες? ΟΧΙ.

    Αν είχε πάει ο Ρουβάς δεύτερη φορά με ανάθεση και έβγαινε τελευταίος θα λέγαμε κάτι? ΟΧΙ

    Αν είχαν βγει πρώτοι οι Argo θα κάναμε άγαλμα στην ΕΡΤ που "φέρει την ευθύνη"? ΟΧΙ

    Αν είχαν βγει πρώτοι οι Argo θα λέγαμε "που πάτε ρε δεν σας ξέρει ουτε η μανα σας αχταρμάδες"? ΟΧΙ

    Αν είχαμε κερδίσει θα έλεγε κανένας κόφτε τη Eurovision, δεν έχουμε λεφτά? ΟΧΙ

    Άρα, αν θέλουμε να μας σέβονται πρέπει να σεβόμαστε κρίνοντας πάντα δίκαια και όχι όποτε χάνει η ομάδα.  Προσωπικά φέτος έτυχε να παρακολουθήσω τη Eurovision και όλη η εμπειρία ήταν κουτσομπολιό και καλαμπούρι.  Για να μην τα ισοπεδώνω όλα, συγκράτησα μονο τα οπτικά εφφέ του Ευαγγελινού (αν δεν κάνω λάθος) με την ομάδα της Ρωσίας.  

    Μπράβο σε όσους έκαναν τίμια τη δουλειά τους και να συνεχίσουν με επιτυχίες.  Για όσους ανέντιμα κάνουν δουλειές να τιμωρηθούν είτε πάμε καλά είτε όχι.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 14-05-2016 02:07 ]


    Tρελάκια μου κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Η ΕΡΤ είναι δημόσιος φορέας και τον πληρώνουμε αδρά, όπως και τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό-αυτή τη φορά έλλειπαν οι χορηγοί. Αν πήγαιναν καλά οι ΑΡΓΚΟ ή οι οποιοιδήποτε ΑΡΓΚΟ θα έπαιρναν τα συγχαρητήριά μας και τα μπράβο μας και η συμμετοχή θα ήταν επιτυχημένη. Δεν πήγαν όμως. Και από τη στιγμή που ήταν και απευθείας ανάθεση, η ΕΡΤ θα τα ακούσει. Η  Eurovision επίσης δεν είναι μία απλή εκδρομούλα όπως πιστεύεις. Μπορεί να τη θεωρούμε πανηγυράκι ,άλλα όλες οι χώρες έχουν τεράστια προβολή και δη η δική μας επειδή είναι κατεξοχήν τουριστική χώρα , την προβολή τη χρειάζεται. Τα έσοδα επίσης από την τηλεθέαση και από διαφημίσεις είναι τεράστια. Προφανώς η ΕΡΤ δεν τα ήθελε. Κι αντι να κάνει τουλάχιστον τουμπεκί..αν όχι να πει απλά κάναμε λάθος επιλογή, επέλεξε να κατηγορήσει δισκογραφικές και ..άλλους που θέλουν να ..υφαρπάξουν το θεσμό από τα χέρια της. Αυτή τη νοοτροπία καταδικάζω. Υπερασπίζεσαι μία ΕΡΤ που έδειξε στη ουσία ιδεοληπτικό χαρακτήρα. Κατα τα άλλα το συγκρότημα εύχομαι να έχει πολλές και μεγάλες επιτυχίες. Αλλά η  Eurovision θέλει καλλιτέχνες με γκελ και τραγούδια που να τραβάνε. Άν θέλεις να επιτύχεις το σκοπό σου. Αν δε θέλεις και θέλεις να πηγαίνεις απλά ..εκδρομές..δε χρειάζεται να πας στη...Eurovision. Μπορείς να πας και αλλούSmile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-05-2016 11:22 ]


    sv2dxa
    14.05.2016, 12:56

    Παράθεση:

    Το μέλος razor-blade στις 14.05.2016, 10:36 έγραψε...

    Ό,τι πεις, ό,τι ποθείς, κι ό,τι αγαπάς :) γιατί να στο χαλάσω εγώ;...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την razor-blade, 14-05-2016 10:37 ]



    Άψογη απάντηση με πολύπλευρη ερμηνεία. Αυτό άλλωστε ισχύει για όλους μας.


    sv2dxa
    14.05.2016, 13:02
    (Η ΕΡΤ είναι δημόσιος φορέας και τον πληρώνουμε αδρά.) Πάνω σ αυτό που επισημαίνεις KRISTHESS θέλω να πω ότι σ εμένα έχει ήδη αρχίσει να μου λείπει το "μαύρο" της ΕΡΤ. όσο για την συμμετοχή , δυστυχώς οι ARGO δεν είχαν καμία πιθανότητα. Ηταν καταδικασμένοι απο πριν. Αυτό εξηγώ διακριτικά τόση ώρα. Ηταν προδιαγεγραμμένη η πορεία φίλοι μου. Η καλύτερα σκηνοθετημένη. ( η ταπεινή μου γνώμη )
    DanaeAthanasiadou
    14.05.2016, 13:22

    KRISTHESS έχει τεράστιο δίκιο. Τέλος. Είναι ακριβώς όπως τα λέει. 

    Είμαι πόντια και το συγκεκριμένο τραγούδι με προσβάλλει.

    Τα αγγλικά τους είναι α' δημοτικού.

    Οι στίχοι ( όλοι οι στίχοι,ποντιακοί,αγγλικοί κλπ) είναι αστείοι τουλάχιστον ( με μεγάλη επιείκεια )

    Μουσικά είναι τουλάχιστον μέτριο, όχι πως περίμενα τίποτα τρελές συνθέσεις για τη Eurovision, αλλά αν μη τι άλλο σεβαστείτε τους ακροατές..

    Το ότι πετάνε 5 ποντιακά μέσα κ λίγη λύρα δε σημαίνει πως το κομμάτι είναι ποντιακό. Είναι απλά χυδαίο ( για όσους καταλαβαίνουν τι σημαίνει χυδαίο ).

    Η απαράδεκτη καθ' όλα ΕΡΤ και ο ακόμα πιο απαράδεκτος, δήθεν καλλιτέχνης, πρόεδρός της καλά θα κάνει να αναθέσει σε κάποιον με γνώσεις όλο αυτό το πανηγυράκι της Eurovision, γιατί στην τελική δε φταίω σε τίποτα να τους πληρώνω τζάμπα λεφτά νταβατζιλίκι.

    Και στο κάτω κάτω, αφού έτσι κι αλλιώς καταστρέφουν κάθε τι δημόσιο ( βλέπε ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ), ας χάσει κ το δημόσιο χαρακτήρα και η Eurovision και ας πάει σε ιδιωτικές εταιρίες, δισκογραφικές ή οτιδήποτε, που κ να θέλουν να προωθήσουν ένα δικό τους καλλιτέχνη, ας το κάνουν, αν είναι να μη πληρώνω εγώ γι αυτό.

    Έτσι κι αλλιώς χάσουμε, κερδίσουμε, στη καθημερινότητά μου δεν θα αλλάξει τίποτε, αλλά ίσως βοηθήσει να ακουστεί λίγο πιο θετικά η χώρα στους πολίτες άλλων κρατών και ίσως βοηθήσει κ λιγάκι τον τουρισμό.
    Αν και δε θα πρέπει ένα κράτος να βασίζεται στη Eurovision για να προωθήσει τον τουρισμό της. Άλλη κουβέντα αυτή.


    [ τροποποιήθηκε από τον/την DanaeAthanasiadou, 14-05-2016 13:44 ]


    sv2dxa
    14.05.2016, 13:37
    Αγαπητή Δανάη είμαι σίγουρος ότι πολλοί άνθρωποι που σήμερα θαυμάζουμε ως μουσικούς , δεν ήξεραν να γράφουν. Να παραπέμψω στους μαύρους-σκλάβους δημιουργούς που μεγαλούργησαν ξεκινώντας από το να τραγουδανε στα χωράφια δίχως να μπορούν να γράψουν τους στίχους και στη συνέχεια στους Έλληνες ποιμένες που άφησαν ιστορία με τις μελωδίες τους που έπαιζαν σε απλά χειροποίητα πνευστά. Ωραία λοιπόν. Κανείς δεν είδε το ορθογραφικό λάθος. Ούτε καν στην εκτύπωση που έγινε ίσως σε ελληνικό φωτοτυπείο. Εδώ δεν επαναστατούμε που τα νέα παιδιά γράφουν στα κινητά τπτ και εννοούν τίποτα, οι ARGO μας πείραξαν?
    DanaeAthanasiadou
    14.05.2016, 13:48
    Όλα με πειράζουν. Και συγκρίνεις τώρα τους σκλάβους ( στην ουσία τη Blues μουσική ) με το γελοίο κατασκεύασμα που στείλαμε στη Eurovision?!?!? Αλήθεια;;;
    trelakias
    14.05.2016, 17:50

    Ο αγώνας είναι στο 5-0 και εμείς συζητάμε για το κόρνερ που χάθηκε Smile


    DanaeAthanasiadou
    14.05.2016, 17:56
    Σωστό κι αυτό....δυστυχώς...
    KRISTHESS
    14.05.2016, 19:22
    sv2dxa καταλαβαίνω εν μέρει την τοποθέτησή σου..τέλος πάντων να'χαμε να λέγαμε.. ειδικά αν στέλναμε καλύτερο κομμάτι..που δε στείλαμε όμως :) Τα φιλιά μου!
    sv2dxa
    14.05.2016, 23:17

    Αγαπητή Δανάη το σχόλιό μου αναφερόταν στην ανορθόγραφη αφίσα που έκρινες, ( γιατί απέσυρες τον σχολιασμό σου? ). (Δεν θα τολμούσα να συγκρίνω τους Argo με τίποτα που έχει σχέση με τη μουσική των μαύρων.)Τέλος πάντων. Δεν έγραψα πουθενά ότι συγκλονίστηκα με την δημιουργία των ARGO. Εκείνο που τόνισα περισσότερο από όλα είναι ότι πρέπει να παρακολουθούμε και το παρασκήνιο. Να βλέπουμε λίγο πιο μακριά. Δηλαδή μόνο σ εμένα φάνηκε περίεργο οτι ξαφνικά ένα συγκρότημα από τους γάμους βρέθηκε στη Eurovision? Απλά το αναφέρετε δίχως όμως να το δικαιολογείται.Βγάζει μάτι... Τώρα ότι αφορά το στίχο και  το Ποντιακό ύφος νομίζω ότι δεν ήταν και τόσο κακό.( Από τα ποντιακά του Πανταζή καλύτερο σίγουρα :) )Τέλος πάντων αυτά κι απο εμένα. Ανταποδίδω τα φιλιά της krissthess και με τη σειρά μου τα στέλνω σε όλους σας. Κουράγιο Έλληνες.. ( κάτι μου θυμίζει αυτό ). :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sv2dxa, 14-05-2016 23:19 ]


    DanaeAthanasiadou
    15.05.2016, 14:14

    Παράθεση:

    Το μέλος sv2dxa στις 14.05.2016, 23:17 έγραψε...

    Αγαπητή Δανάη το σχόλιό μου αναφερόταν στην ανορθόγραφη αφίσα που έκρινες, ( γιατί απέσυρες τον σχολιασμό σου? ). (Δεν θα τολμούσα να συγκρίνω τους Argo με τίποτα που έχει σχέση με τη μουσική των μαύρων.)Τέλος πάντων. Δεν έγραψα πουθενά ότι συγκλονίστηκα με την δημιουργία των ARGO. Εκείνο που τόνισα περισσότερο από όλα είναι ότι πρέπει να παρακολουθούμε και το παρασκήνιο. Να βλέπουμε λίγο πιο μακριά. Δηλαδή μόνο σ εμένα φάνηκε περίεργο οτι ξαφνικά ένα συγκρότημα από τους γάμους βρέθηκε στη Eurovision? Απλά το αναφέρετε δίχως όμως να το δικαιολογείται.Βγάζει μάτι... Τώρα ότι αφορά το στίχο και  το Ποντιακό ύφος νομίζω ότι δεν ήταν και τόσο κακό.( Από τα ποντιακά του Πανταζή καλύτερο σίγουρα :) )Τέλος πάντων αυτά κι απο εμένα. Ανταποδίδω τα φιλιά της krissthess και με τη σειρά μου τα στέλνω σε όλους σας. Κουράγιο Έλληνες.. ( κάτι μου θυμίζει αυτό ). :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sv2dxa, 14-05-2016 23:19 ]





    Το σχόλιο για την αφίσα το απέσυρα διότι πέτυχα ήδη σχόλιο που μιλούσε για το ανορθόγραφο, απλά δεν το είχα προσέξει πριν.

    Το παρασκήνιο της Eurovision ή της ΕΡΤ και τον τρόπο με τον οποίο γίνονται αναθέσεις γενικά στην Ελλάδα?

    Είμαι από Βέροια και τυγχάνει να ξέρω πολλούς μουσικούς που παίζουν σε δευτεροτρίτα μαγαζιά για γάμους και πανηγύρια και να είναι Μουσικάρες!

     Βλέπε εδώ   />
     και κατ' επέκταση εδώ  https://en.wikipedia.org/wiki/Matthaios_Tsahouridis,

     και φυσικά εδώ http://www.ishow.gr/personBio.asp?guid=44537523-D98A-40C8-8A7B-3EE057268CC0 

    Κωνσταντίνος και Ματθαίος Τσαχουρίδης, έχω παίξει και μαζί τους. Στη Βέροια παίζουν σε μαγαζιά και πανηγύρια και στην Ευρώπη έχουν παίξει στις μεγαλύτερες μουσικές αίθουσες. Βασικά δεν έχουν κόμπλεξ, παίζουν παντού. Δε βάζουν ταμπέλες και θυμούνται  και τιμούν τις ρίζες τους

    Μιλάμε πως είναι ιδιοφυίες τα παιδιά... Γιατί δε στείλαν αυτούς ας πούμε, με απευθείας ανάθεση? Φυσικά δε θα το δέχονταν οι ίδιοι, διότι έχουν και κάποια αξιοπρέπεια, αλλά ας προσπαθούσαν να τους πείσουν αφού θέλαν σώνει και καλά να στείλουν κάτι "έθνικ".

    Οι Argo δε μπορούν καν να πλησιάσουν το επίπεδο συγκροτήματος μαθητών λυκείου. Τέτοιο συγκρότημα μου θυμίζει και μάλιστα κακοστημένο, όπου ο ένας ξέρει κάτι λίγο ( ο μονόφθαλμος ) και προσπάθεί να στήσει τους υπόλοιπους άσχετους ( τυφλούς ) και φυσικά στο συγκρότημά του θα παίζει και η γκόμενά του....
    Αυτά όσο αφορά στη μουσική...

    Στιχουργικά τώρα που λες πως δε σε ενοχλεί....άνθρωπος όπως εσύ που έχει φτάσει στο σημείο να είναι καλλιτεχνικός διευθυντής ωδείου, σημαίνει λογικά πως έχει ένα επίπεδο αισθητικής διαφορετικό από τους απλούς ανθρώπους που απλά τους αρέσει η μουσική ή η ποίηση... Δε μπορώ να φανταστώ πως μπορείς να ρίξεις τόσο πολύ τα στάνταρ σου για να μη κακολογήσεις κάποιους.. ίσως είναι θέμα ευγένειας... κάτι που εγώ δυστυχώς δε μπορώ να έχω όταν ακούω σκουπίδια.. 

    Τώρα θα μου πεις, δε σε πείραξαν οι στίχοι από το τραγούδι της Παπαρίζου ή της Καλομοίρας ή ακόμα και του Σάκη και τα έβαλες με ένα συγκρότημα που κάνει τη προσπάθειά του από την αφάνεια?

    Δε θεωρώ πχ πως οι στίχοι του Σάκη ή της Παπαρίζου είναι καλύτεροι, τουναντίον, αλλά δε προσπάθησαν ούτε για μια στιγμή να μου τους πουλήσουν σαν ψαγμένους και με βαθύτερα νοήματα.

    Δε θα κρίνω καν τη Καλομοίρα ας πούμε, γιατί πολύ απλά αυτοί όλοι υπήρξαν ξεκάθαροι: κάνω ποπ, δεν έχει τίποτα νόημα,πέρα από το κλασικό ερωτικό σε όλα τα τραγούδια τέτοιου τύπου, θα σου πουλήσω πρόσωπο, μπούτι, στήθος , κοιλιακούς κι αυτό είναι. Εικόνα πουλήσαν.

    Κι έρχονται αυτοί οι τυπάδες και θέλουν να μου πλασαριστούν ως "ποντιακο συγκρότημα" με χιπ χοπ επιρροές και στίχους που κατακεραυνώνουν το κατεστημένο και το ρατσισμό και το δε ξέρω γω τι άλλο. Ε όχι, basta! 
    Δεν είμαι ηλίθια, ούτε κακόγουστη. Και ανοιχτό μυαλό έχω και παρόλο που ως μουσικός θεωρώ πως η Eurovision δεν έχει να προσφέρει απολύτως τίποτα σε κανέναν εκτός από τους συμμετέχοντες, μπορεί να κάτσω να τη δω για τη πλάκα με παρέα αν δεν έχω τίποτε άλλο να κάνω.
      Κι έρχονται οι κύριοι της ΕΡΤ και το συγκρότημα και προσπαθούν να με πείσουν πως " θα κάνουν τη διαφορά"....είναι ακριβώς όπως ο ΣΥΡΙΖΑ πριν τις εκλογές... φύκια για μεταξωτές κορδέλες....

    Κι έχω βαρεθεί να μου πουλάν φύκια για μεταξωτές κορδέλες...όχι πως ψάρωσα πριν ή τώρα, αλλά με προσβάλλει κ θεωρώ χυδαίο από μεριά τους να υποτιμούν τη νοημοσύνη μου και όλης της Ελλάδας.

    Λες συγκεκριμένα : " μόνο σ εμένα φάνηκε περίεργο οτι ξαφνικά ένα συγκρότημα από τους γάμους βρέθηκε στη Eurovision? Απλά το αναφέρετε δίχως όμως να το δικαιολογείται" 
    Αρχικά να σου πω πως το δικαιολογείτε γράφετε με ε όχι με αι... μη διορθώνουμε τις αφίσες και κάνουμε εμείς λάθη...
    Αλλά τι θες να σου δικαιολογήσω? Δεν υπάρχει δικαιολογία. Δε ξέρω τι σχέση μπορεί να έχει η ΕΡΤ με τους ARGO...
    Δε με πειράζει πως ένα συγκρότημα γάμων βρέθηκε στη Eurovision, γιατί ο "θεσμός" είναι έτσι κι αλλιώς για τα πανηγύρια.
    Με πειράζει ο τρόπος ανάθεσης και το ότι διαλέξαν το χειρότερο band που θα μπορούσαν να βρουν.
    Αν το πάμε πιο βαθιά.... αν προσέξει κανείς προσεκτικά, με το που βγήκε ο ΣΥΡΙΖΑ, όλοι οι υπουργοί, βουλευτές κ στελέχη του κόμματος αρχίσαν να διορίζουν από δω κ από κει δικούς τους... θα μου πεις οι άλλοι παλιότερα δε το κάναν? Ναι το κάναν, αλλά εδώ μιλάμε πως πέσαν σα τα πεινασμένα κοράκια σε φρέσκο πτώμα. Τόσα χρόνια στην αφάνεια και με το που ξεμυτίσαν οργιάσαν. Τόση προστυχιά, αυτά που κατακρίναν τόσα χρόνια, αυτά κάνουν και χειρότερα.
    Άρα αυτό το τίποτα της ΕΡΤ με την ανάθεση κ όχι με ψηφοφορία κοινού δε μου κάνει τόση εντύπωση.

    Τέλοσπάντων, δε θέλω να σας ζαλίζω άλλο...

    Φιλιά κι εκτίμηση σε όλους σας. 


    freak
    15.05.2016, 16:43

    Ασχολειστε ακομα με την παπαροβιζιον? Αρτος και θεαματα.

    Οσο για Τσακνηδες και σια, οταν καποιοι απο μας τους κραζαμε απο παλια, γινομασταν γραφικοι.

    Λουστητε τους τωρα.


    sv2dxa
    15.05.2016, 17:14

     Αν και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία...

    Δανάη μου ,
    1.( Αρχικά να σου πω πως το δικαιολογείτε γράφετε με ε όχι με αι... μη διορθώνουμε τις αφίσες και κάνουμε εμείς λάθη... ) 

    το δικαιο γράφεται πάντα με αι. ( μη σβήσεις κι αυτό το λάθος σχόλιό σου ) Για όνομα του θεού Δανάη μου. Παρ όλα αυτά , μουσικός είμαι όχι φιλόλογος , μπορεί να κανω κι ένα λάθος.

    2. Ασε στην άκρη τα καλλιτεχνικός διeυθυντής. Εγώ αυτά δεν τα έριξα στο τραπέζι. Εδώ μιλάμε για την άποψή μας. Τα άλλα τα γράφω στο info διότι τα  όλοι είμαστε υποχρεωμένοι και νομίζω ότι αυτό είναι σωστό.

    3. Υπάρχουν πολλοί καλοί μουσικοί. Δεκτόν. Τι να κάνουμε τώρα. Να πάνε κι αυτοί στη Eurovision. Αυτό είναι τώρα το θέμα? Οι κοινωνικές αδικίες? Εδώ μας κλέβουν χρόνια και μας φορολογούν βάναυσα και σε πείραξε που ο γνωστός σου δεν έγινε φίρμα?

    4. Τέλος. Πάρτε κι ένα τραγούδι της Ουκρανίας με Τατάρικους στίχους που μιλάει για την Σταλινική βιαιότητα-γενοκτονία  στην Κριμαία το 1944. Τρίζουν τα κόκκαλα των αδικοχαμένων που τους σέρνουν με Pop τραγούδια στα πανηγύρια της Euro. ( σας πείραξαν οι ARGO ).

    Εδώ σταματώ. Νομίζω πως το θέμα ολοκληρώθηκε ( τουλάχιστον από εμένα ).
     Δεν θα επανέλθω. Ευχαριστώ για την γόνιμη συζήτηση.


    DanaeAthanasiadou
    16.05.2016, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος sv2dxa στις 15.05.2016, 17:14 έγραψε...

     Αν και δεν θέλω να μπω στη διαδικασία...

    Δανάη μου ,
    1.( Αρχικά να σου πω πως το δικαιολογείτε γράφετε με ε όχι με αι... μη διορθώνουμε τις αφίσες και κάνουμε εμείς λάθη... ) 

    το δικαιο γράφεται πάντα με αι. ( μη σβήσεις κι αυτό το λάθος σχόλιό σου ) Για όνομα του θεού Δανάη μου. Παρ όλα αυτά , μουσικός είμαι όχι φιλόλογος , μπορεί να κανω κι ένα λάθος.

    2. Ασε στην άκρη τα καλλιτεχνικός διeυθυντής. Εγώ αυτά δεν τα έριξα στο τραπέζι. Εδώ μιλάμε για την άποψή μας. Τα άλλα τα γράφω στο info διότι τα  όλοι είμαστε υποχρεωμένοι και νομίζω ότι αυτό είναι σωστό.

    3. Υπάρχουν πολλοί καλοί μουσικοί. Δεκτόν. Τι να κάνουμε τώρα. Να πάνε κι αυτοί στη Eurovision. Αυτό είναι τώρα το θέμα? Οι κοινωνικές αδικίες? Εδώ μας κλέβουν χρόνια και μας φορολογούν βάναυσα και σε πείραξε που ο γνωστός σου δεν έγινε φίρμα?

    4. Τέλος. Πάρτε κι ένα τραγούδι της Ουκρανίας με Τατάρικους στίχους που μιλάει για την Σταλινική βιαιότητα-γενοκτονία  στην Κριμαία το 1944. Τρίζουν τα κόκκαλα των αδικοχαμένων που τους σέρνουν με Pop τραγούδια στα πανηγύρια της Euro. ( σας πείραξαν οι ARGO ).

    Εδώ σταματώ. Νομίζω πως το θέμα ολοκληρώθηκε ( τουλάχιστον από εμένα ).
     Δεν θα επανέλθω. Ευχαριστώ για την γόνιμη συζήτηση.



    1. "μόνο σ εμένα φάνηκε περίεργο οτι ξαφνικά ένα συγκρότημα από τους γάμους βρέθηκε στη Eurovision? Απλά το αναφέρετε δίχως όμως να το δικαιολογείται" αυτό έγραψες και το δικαιολογείτε εδώ είναι λάθος γραμμένο. Αυτό είπα.

    2. Πολύ καλά κάνεις κ το αναφέρεις στη σελίδα σου. Δεν είπα κάτι για να σε προσβάλλω, ίσα ίσα για καλό το είπα. Γιατί λες ποιος είσαι,δε κρυβεσαι σαν άλλους εδώ πέρα.

    3. Ο γνωστός μου είναι φίρμα ήδη, οπότε δεν τον ανέφερα γι αυτό, ούτε για τη κοινωνική αδικία, ίσα ίσα είπα πως δε θα καταδεχοταν να πάει εκεί πέρα. Τον ανέφερα μόνο ως παράδειγμα καλού μουσικού που παίζει ποντιακά για να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς στο επίπεδο των μουσικών. 

    4. Απαράδεκτο το τραγούδι το άκουσα πριν λίγο.

    5. Η Κύπρος μια χαρά, αν δεν αντέγραφε και Justin Bieber "as long as you love me" θα ταν καλύτερα.. Αλλά σε σχέση με άλλα το Pop Rock κομμάτι μια χαρά.


    sv2dxa
    16.05.2016, 08:18
    η λήγουσα στον δεύτερο πληθυντικό. έχεις δίκιο . απο κεκτημένη ταχύτητα : ). Αντε και του χρόνου με κάτι καλύτερο. Καλή εβδομάδα σε όλους...
    freak
    16.05.2016, 12:43

    Οι τυπολατρειες μας εφαγαν. Οι ληγουσες και οι προπαραληγουσες. Οχι η ουσια.

    Υπογραφει ενας ατονος ανωρθωγραφως.


    DanaeAthanasiadou
    16.05.2016, 12:49

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 16.05.2016, 12:43 έγραψε...

    Οι τυπολατρειες μας εφαγαν. Οι ληγουσες και οι προπαραληγουσες. Οχι η ουσια.

    Υπογραφει ενας ατονος ανωρθωγραφως.






    Η οποία ουσία ποιά είναι κατά τη γνώμη σου; Διότι πιστεύω πως παρά τις τυπικότητες και την ορθογραφία την έχουμε πιάσει την ουσία και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η αθανασία....  {#emotions_dlg.biggrin}


    Hastaroth
    16.05.2016, 13:32

    Η ουσία,γιά μένα,είναι πως η Eurovision έχει καταντήσει πανηγυράκι κι'όσο λιγώτερο ασχολούμαστε μ'αυτό,τόσο το καλύτερο.

    Αν κάποιος θέλει να το παίξη χορηγός,καλώς να ορίση,να βάλη τα λεφτάκια του γιά να πηγαίνη η εκάστοτε Ελληνική αντιπροσωπεία και να διαγωνίζεται.Θα τον διαφημίζουν κιόλας.

    Αλλά άν είναι να πηγαίνη η αντιπροσωπεία με τα λεφτά ήμών τών αγρίως φορολογουμένων,άφες αυτό καλύτερα.Ιδίως άν πρόκειται να παρουσιάζουμε αχταρμάδες σάν το φετινό.Ας λέμε απλώς στους διοργανωτές "ξέρετε,δέν έχουμε λεφτά γιά μασκαραλίκια διότι η χώρα μας διέρχεται κρίση" και άς παραμένουμε στα ενδότερα.


    freak
    17.05.2016, 07:04

    Παράθεση:

    Το μέλος DanaeAthanasiadou στις 16.05.2016, 12:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 16.05.2016, 12:43 έγραψε...

    Οι τυπολατρειες μας εφαγαν. Οι ληγουσες και οι προπαραληγουσες. Οχι η ουσια.

    Υπογραφει ενας ατονος ανωρθωγραφως.






    Η οποία ουσία ποιά είναι κατά τη γνώμη σου; Διότι πιστεύω πως παρά τις τυπικότητες και την ορθογραφία την έχουμε πιάσει την ουσία και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η αθανασία....  {#emotions_dlg.biggrin}



    Η αθανασια?

    Ισως ειναι ενα απο τα ελαχιστα πραγματα που συμφωνω μαζι σου διοτι μας χωριζει γκρεμος Δαναη.


    DanaeAthanasiadou
    17.05.2016, 09:02
    Αναφορά στο στίχο, μια είναι η ουσία, δεν υπάρχει αθανασία... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα;