ελληνική μουσική
    848 online   ·  210.851 μέλη

    Θέλετε να υπάρχουν πολιτικές και θρησκευτικές συζητήσεις στο MusicHeaven;

    jorge
    18.05.2016, 12:33

    Ο λόγος σε εσάς!


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    18.05.2016, 12:58

    Καλησπέρα. Το MusicHeaven ξεκίνησε ως μουσικό site και εξακολουθεί να λειτουργεί ως τέτοιο. Οι πολιτικές και θρησκευτικές συζητήσεις θα φέρουν αναστάτωση και αντιπαραθέσεις σε ένα όχι πολιτισμένο περιβάλλον. Ας θυμηθούμε τι γίνεται κάθε φορά που διενεργείται διαγωνισμός τραγουδιού. Όσο καλοπροαίρετοι και να είναι αυτοί που θα ανοίξουν ένα τόπικ, δεν θα λείψουν οι κακοπροαίρετοι που θα "ρίξουν λάδι στη φωτιά". Προτιμώ το MusicHeaven έτσι όπως είναι σήμερα. Φυσικά, θα μπορούσε να προστεθούν κάποιες ώρες με κλασική ή παραδοσιακή μουσική. Ε.Σ.


    STEFANOS604
    18.05.2016, 13:15

    Τα πολιτικά γεγονότα των τελευταίων 6 ετών έχουν επηρεάσει όλους μας και ακόμα κι αυτοί που ποτέ δεν ασχολούνταν με πολιτικά  ή ασχολούνταν μόνο με διαδικτυακά θέματα του ενδιαφέροντος των , άρχισαν να έχουν και πολιτική άποψη .

    Βέβαια οι μεταξύ αγνώστων (με ψευδώνυμα) γραπτές συζητήσεις  είναι πολύ εύκολο να δημιουργήσουν παρεξηγήσεις (πλήρως διαπιστωμένο , οσάκις έχουν τεθεί πολιτικά θέματα– κατά την άποψη μου ).

    Μέσα από ένα μουσικό forum το να αναλύσουμε και να ‘’λύσουμε’’ τις όποιες   ιδεολογικές διαφορές μας και να χαλάσουμε τις καρδιές μας δεν είναι σωστό και μάλιστα προσωπικά προτείνω να κλειδώνονται ή να διαγράφονται άμεσα  οποιαδήποτε νέα θέματα  με πολιτικό περιεχόμενο.

    Όσο για τις θρησκευτικές συζητήσεις δεν θα είχα αντίρρηση. Η νέα γενιά συνήθως δεν ασχολείται καθόλου ή πολύ λίγο πλέον με τέτοια θέματα

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 18-05-2016 13:17 ]


    Orfeus
    18.05.2016, 13:31

    Κατηγορηματικά ΟΧΙ! ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!! 

    Θα έβαζα και τις ποδοσφαιρικές μέσα οι οποίες -ευτυχώς δεν υπήρξαν και ούτε υπαρχουν- αλλά ανήκουν και αυτές στην κατηγορία του φανατισμού των έντονων αντιπαραθέσεων κλπ. αυτά πάνε μαζί.



    Orfeus
    18.05.2016, 13:53

    @ razor-blade: Κώστα τέθηκε ένα ερώτημα και ο καθένας έχει το δικαίωμα να απαντήσει και να εκφράσει την άποψή του. Έτσι δεν είναι; Πέραν αυτού, τα παλαιά μέλη, εύκολα  αντιλαμβάνονται τον λόγο που θέτει το ερώτημα ο Jorge.


    tallos
    18.05.2016, 14:10
    δεν μπορεις να προεξοφλήσεις τι είδους συζητηση θα οδηγησει σε εντονη αντιπαραθεση.Υποθετικα,πολιτικη,θρησκεια,ποδοσφαιρο είναι στην πρωτη γραμμη αλλα μαλωνουμε και γι αλλα θεματα.Να επιτρεπωνται ολες οι συζητήσεις και να υπαρχει περισσοτερη αυστηροτητα σε περιπτωση που παρεκτρέπεται καποιος.
    trelakias
    18.05.2016, 14:25

    Όχι και από μένα.  

    Υπό άλλες συνθήκες δεν θα είχα αυτή τη θέση, ούτε βλέπω σαν πρόβλημα τις αντιπαραθέσεις.  

    Υπάρχουν διάφοροι λόγοι αλλά κυρίως ψηφίζω όχι γιατί οι συζητήσεις αυτές γίνονται εις βάρος του μουσικού χαρακτήρα της σελίδας.


    Orfeus
    18.05.2016, 14:43

    Αν και δεν το διευκρινίζει, έχω την εντύπωση ότι το ερώτημα του  Jorge δεν αφορά στα Blogs αλλά στο Forum.


    sven
    18.05.2016, 14:58

    Πέραν του ότι είμαι, από θέση, παντελώς αντίθετος με κάθε είδους γενικευμένη απαγόρευση και λογοκρισία, τέτοιου είδους συζητήσεις -ακόμα και όταν γίνονται σε μια διαφορετικού περιεχομένου ιστοσελίδα- θεωρώ πως μπορούν να προσδώσουν -όχι, βεβαίως, απαραίτητα- μια ξεχωριστή και ενδιαφέρουσα πινελιά/νότα στο συγκεκριμένο χώρο.

    Μοναδική προϋπόθεση -κατά την άποψή μου και αφού πρόκειται για διαφορετικού περιεχομένου ιστοχώρο- θα μπορούσε να είναι οι συζητήσεις αυτές να γίνονται εκ περιτροπής ή/και όταν υπάρχει ιδιαίτερο διακύβευμα, όπως π.χ. το προσφυγικό, η είσοδος των φασιστοειδών της Χρυσής Αυγής στη βουλή, ο ρατσισμός και η ξενοφοβία κ.τ.λ. Είναι τουλάχιστον γελοίο να γράφει κάποιος -συστηματικά ή αποκλειστικά- πολιτικού, εθνικιστικού, θρησκευτικού και άλλα ανάλογου περιεχομένου άρθρα/ποστς, σε μια ιστοσελίδα μουσικού, κατά βάση, περιεχομένου. Κάτι τέτοιο θυμίζει απολωλός πρόβατο που έχασε το μαντρί του...

    Τέλος, όσον αφορά στο είδος των αντιπαραθέσεων που μπορεί να προκύψουν με αφορμή τέτοιου είδους αναρτήσεις, δεν νομίζω πως αυτό μπορεί να είναι κριτήριο αποκλεισμού. Έχουμε γίνει μάρτυρες εμετικών συμπεριφορών, σχολίων και ενεργειών "εμπνευσμένων καλλιτεχνών" ή απλών μελών, όταν υπάρχει διακύβευμα που έχει να κάνει με προσωπικό όφελος, προβολή και άλλα παρόμοια...


    Orfeus
    18.05.2016, 15:16

    @ razor: Μπορεί να έγιναν όπως λες πολιτικές συζητήσεις, αλλά όπως καταλαβαίνεις, αυτές έγιναν. Tο ερώτημα εννοεί: από δω και πέρα. 


    Όσο για το χριστός ανέστη, όλοι ξέρουμε ότι είναι ο συνήθης χαιρετισμός για το Πάσχα. Κι εμένα μου λένε "χριστός ανέστη" αλλά τι θα κάνω δηλαδή; Θα ξεκινήσω θρησκευτική αντιπαράθεση για έναν χαιρετισμό; Για την κοινή λογική μιλάμε. Εάν δεν την διαθέτω, τότε το πρόβλημα το έχω εγώ. 


    Orfeus
    18.05.2016, 15:41

    Παράθεση:

    Το μέλος razor-blade στις 18.05.2016, 15:26 έγραψε...

    [...] κάποια πράγματα δεν αλλάζουν αν δεν τα συζητήσεις και τα εξηγήσεις πρώτα. [...]



    Μα νομίζω ότι αυτό κάνουμε. 


    STEFANOS604
    18.05.2016, 15:42

    Πιστεύω η διεύθυνση δεν επιθυμεί να βλέπει σχόλια παρόμοια μ' αυτά των ιστοσελίδων:

    newsit

    iefimerida

    zougla on line

    Μακελειό

    .........

    και το ποστάρισμα του admin έχει σκοπό την μη συνέχιση τέτοιων στο musicheaven. Ήδη το ποστάρισμα του Sven και ως προς το περιεχόμενο και ως προς την έκφραση ίσως δώσει τέτοια αφορμή σε κάποιον να ανάψει τέτοιο φυτίλι.


    tallos
    18.05.2016, 16:00
    μπορει π.χ.να γραψει καποιος ότι του αρεσει ο Μπιθηκωτσης,και να βγει καποιος και να πει ,αυτος συνεργαστηκε με την χουντα κ.τ.λ.μια οποιαδήποτε συζητηση μπορει να εμπεριεχει και πολιτικα σχολια,που θα βρουμε ακρη;
    STEFANOS604
    18.05.2016, 18:05

    Παράθεση:

    Το μέλος razor-blade στις 18.05.2016, 16:21 έγραψε...

    Εγώ πάλι σ' αυτή τη συζήτηση βλέπω ένα χάσμα γενεών :)

    Σίγουρα θα εννοείς εμένα ,(αφού μάλλον θα είμαι το γηραιότερο μέλος του ΜΗ - 68 ετών) με το ‘’Χάσμα Γενεών’’ , με την ‘’συντηρητική ??’’ για το θέμα άποψη μου.

    Όμως ταυτόχρονα είμαι ενεργό μέλος, για παρόμοια θέματα (με επιχειρήματα και πάντα με  σεβασμό στην όποια συντηρητική μέχρι ακραία γνώμη του άλλου) αλλά σε ‘’πολιτικές’’ ιστοσελίδες.

    Όμως επαναλαμβάνω ότι προτιμώ το MusicHeaven.gr να απέχει , να μην ενθαρρύνει και να διαγράφει τυχόν ‘’πολιτικές παρεκτροπές’’ (υποκειμενική άποψη αλλά πρέπει να είναι σεβαστή).

     


    Orfeus
    18.05.2016, 18:50

    Παράθεση:

    Το μέλος razor-blade στις 18.05.2016, 18:20 έγραψε...

    [...] από τον Ορφέα δεν το περίμενα, τόσο κατηγορηματικά τουλάχιστον. [...]



    Δεν νιώθω κανένα "χάσμα γενεών". Το κατηγορηματικό μου όχι οφείλεται σε:

    1) Το site είναι μουσικό. 

    2) Έχω "υποφέρει" τα πάνδεινα στο παρελθόν από θρησκευτικού περιεχομένου συζητήσεις.

    3) Μέχρι και προσηλυτισμό μπήκαν να κάνουν διάφοροι φανατικοί χριστιανοί.


    STEFANOS604
    18.05.2016, 18:59

    Παράθεση:

    Το μέλος razor-blade στις 18.05.2016, 18:20 έγραψε...

    Σωστά μάντεψες Στέφανε, αλλά όχι μόνο εσένα, για εσένα το περίμενα... από τον Ορφέα δεν το περίμενα, τόσο κατηγορηματικά τουλάχιστον.

    Αλλά μιας κι εσύ "τσίμπησες", εσύ δεν έβαλες τις προάλες πολιτική συζήτηση και τώρα βλέπω ότι έκρυψες τα λεγόμενα της φωτό;

    Πάντα φταίνε οι άλλοι !!!!

    Εγώ πάντως τα θυμάμαι, θες να στα υπενθυμίσω;

    Δεν έθεσα πολιτική συζήτηση. Μια φωτογραφία ήταν σε στύλ ''με ατάκες'' που την πήρα από το Flickr και που διαγράψανε  όχι μόνο αυτή που μάλιστα δεν αναφερόταν τόσο μόνο στους πολιτικούς αλλά κυρίως σε λαμόγια και επειδή ήταν σε χρόνο αόριστο και τα ίδια συνεχίζουν να συμβαίνουν και τώρα ανέφερα ότι θα έπρεπε ο χρόνος να ήταν Present Continuous!!!

    Διαπίστωσα από μέρες ότι και όσες άλλες φωτογραφίες  είχα τοποθετήσει μέσω link από το Flickr στο παρελθόν έχουν διαγραφεί.. Μπορεί να διαπιστωθεί ότι δεν σβήστηκαν σήμερα ούτε χθες αλλά εδώ και μέρες.


    Orfeus
    18.05.2016, 20:30

    Αν με το "απόλυτοι" εννοείς εμένα, εξήγησα το γιατί, αλλά εννοείται ότι θα δεχτώ το όποιο αποτέλεσμα. Άρα φίλε Κώστα, δεν είμαι απόλυτος. 

    :) 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 18-05-2016 21:09 ]


    sven
    18.05.2016, 22:34

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 18.05.2016, 15:42 έγραψε...

    Πιστεύω η διεύθυνση δεν επιθυμεί να βλέπει σχόλια παρόμοια μ' αυτά των ιστοσελίδων:

    newsit

    iefimerida

    zougla on line

    Μακελειό

    .........

    και το ποστάρισμα του admin έχει σκοπό την μη συνέχιση τέτοιων στο musicheaven. Ήδη το ποστάρισμα του Sven και ως προς το περιεχόμενο και ως προς την έκφραση ίσως δώσει τέτοια αφορμή σε κάποιον να ανάψει τέτοιο φυτίλι.



    Στέφανε, η "πολιτισμένη" στοχοποίησή μου εκ μέρους σου έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να "ανάψει τέτοιο φυτίλι" απ΄ότι το σχόλιό μου, αυτό καθ΄αυτό, που ούτε στοχοποιεί αλλά ούτε και παπαδοφέρνει...

    Οι κατ΄επίφαση "πολιτισμένες" συζητήσεις -όπως και οι "αρμονικές" σχέσεις που είτε κουκουλώνουν προβλήματα και αποφεύγουν εντάσεις είτε, εξαιτίας υπερταύτισης, όλα γίνονται πνιγηρά προβλέψιμα, αν και "αρμονικά"- μου προκαλούν φοβερή πλήξη, τις έχω βαρεθεί και τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Προτιμώ απείρως περισσότερο τις αυθόρμητες και άμεσες συζητήσεις, με τις εντάσεις και τη μη προβλεψιμότητά τους, τη διάχυτη ενέργεια, τις δημιουργικές συγκρούσεις και τα αιχμηρά τους υπονοούμενα που αφήνουν μια έντονη επίγευση και όχι γεύση νερόβραστου φαγητού...

    Σε όλα αυτά, βεβαίως, να μην εκλείπει ούτε λεπτό -αν είναι δυνατόν- ο σεβασμός προς τον συνομιλητή και, αν εκλείψει κάποια στιγμή, να υπάρχει ως εφεδρία το βάλσαμο της ειλικρινούς συγνώμηςSmile.


    STEFANOS604
    18.05.2016, 22:59

    Αν πιστεύεις ότι σε στοχοποίησα ζητώ ειλικρινά συγνώμη.

    Και δηλώνω ότι ουδεμία, ούτε κατά διάνοια, έχω σχέση με τη Χρυσή Αυγή, ρατσισμό και  ξενοφοβία

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 18-05-2016 23:17 ]


    mary_omikron
    18.05.2016, 23:04

    Παρ΄'ολο που συζητήσεις αυτής της θεματολογίας έχουν (συνήθως) ενδιαφέρον και μέσω αυτών βγάζουμε και κάποια συμπεράσματα για τους συνομιλητές μας, ωστόσο θεωρώ οτι δεν έχουν σχέση με το μουσικό προφίλ της κοινότητας, και όταν μάλιστα ξεφεύγουν σε φανατισμό και μονοπωλούν την κινητικότητα των θεμάτων τότε είναι εξοργιστικά κουραστικό.