ελληνική μουσική
    1042 online   ·  210.853 μέλη

    Τροπική μουσική - Hitzaz mode

    STEFANOS604
    14.01.2023, 19:22
    >


    -----------------

    ‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 15-01-2023 05:15 ]


    freddieKrueger
    15.01.2023, 08:15

    Πολύ ωραία παρουσίαση της χιτζαζ(φρύγιος δεσπόζουσα) που είναι ο 5ος τρόπος της αρμονικής μινόρε κι έχει τύπο 1-b2-3-4-5-b6-b7-8 που τη διαφοροποιεί από την ουσάκ(απλή φρύγιο)1-b2-b3-4-5-b6-b7-8 η οποία είναι ο 3ος τρόπος της ματζόρε κλίμακας κι έχει διάστημα μικρής 3ης(b3)αντί της μεγάλης(3) της χιτζάζ.Παράδειγμα ουσακ το Υπάρχω(Νικολόπουλος-Πυθαγόρας)γνωστό από την μοναδική ερμηνεία του Στέλιου Καζαντζίδη σε C ουσάκ:

    Η Χιτζαζσκιάρ(ποιμενικός) επίσης είναι ο 4ος τρόπος της αρμονικής μινορε με τύπο 1-2-b3-#4-5-6-b7-8.Παράδειγμα:Το τραγούδι της παλιάς ΕΡΤ "ο τσοπανάκος"σε Σολ χιτζασκιαρ:

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 15-01-2023 10:22 ]


    STEFANOS604
    16.01.2023, 06:30

    Χρήστο καλημέρα!

    Επειδή είχα ασχοληθεί στο παρελθόν με τον ποιμενικό δρόμο , μετατρέποντας τα γλωσσίδια μιας φυσαρμόνικας , παίζοντας 8 μελωδίες ποιμενικού εδώ:


    https://www.youtube.com/watch?v=1EVGeKy8XhYLink

    >

    D χιτζασκιαρ: D Eb F# G    A  Bb  C#  D

    Dποιμενικού: D  E   F   G# A   B    C    D

    Ο ποιμενικός πράγματι έχει πολλά ονόματα όπως:

    'Pastorale' minor, Harmonic minor 4thscale, Dorian #4th scale, Nikriz , Soulinak και Romanian minor!

    ΟΧΙ όμως Χιτζασκιάρ


    freddieKrueger
    16.01.2023, 08:24

    Καλημέρα Κε Στέφανε πολύ σωστά έχετε δίκιο

    Το ψαξα μόλις

    Πηγή

    https://youtu.be/

    D-Eb-F#-G-A-Bb-C#-D

    Επομένως 1-b2-3-4-5-b6-7-8

    άρα σε σχέση με τη χιτζαζ 1-b2-3-4-5-b6-b7-8 έχουμε μια μεγάλη 7η στη χιτζαζσκιαρ

    Ζητω συγνωμη για τη μεταφορα λανθασμενης πληροφοριας,φερω ευθυνη να επεξεργαζομαι ΠΑΝΤΑ κι εγω με τη σειρα μου οτι διδασκομαι!

    Ευχαριστώ κε Στέφανε για τη διόρθωση ήταν διδακτική!


    STEFANOS604
    17.01.2023, 08:40

    Καλημέρα Χρήστο

    Δεν χρειάζεται συγνώμη! Εξ' άλλου υπάρχει τέτοιο κομφούζιο με την ονοματολογία των δρόμων....

    Απλά τα θυμόμουνα τόσα ονόματα, επειδή είχα μελετήσει για να φτιάξω την Διατονική Φυσαρμόνικα Gm ποιμενικό!


    freddieKrueger
    17.01.2023, 10:32
    Ζητώ συγγνώμη γιατί το θεώρησα τίμιο και φόρο σεβασμού σε σας που με τόσο μεράκι μελετάτε τη μουσική και τον ήχο και είστε ένας ταπεινός με αξίες άνθρωπος. Εκτός αυτού μας διαβάζουν άνθρωποι που πιθανά ωφελούνται από τα γραφόμενά μας. Μεγάλο πράγμα η μεταλαμπάδευση γνώσης. Κι εγώ έχω ένα εξαιρετικό δάσκαλο μουσικής θεωρίας ο οποίος όμως ανέφερε στο κεφάλαιο των τρόπων της αρμονικής και μελωδικής μινόρε σαν εξτρα γνώση μαζί με τον 5ο τρόπο της αρμονικής μινόρε(χιτζαζ) τον 4ο τρόπο τον ποιμενικό η dorian #4 όπως σωστά είπατε κι εσείς. Ωστόσο το βάφτισε χιτζαζσκιαρ. Λαθεμενα προφανως. Ομως δε του το χρεωνω μια και είναι υπέροχος δάσκαλος. Άλλωστε το αντικείμενό του ως μουσικός είναι περισσότερο προς Jazz,r n b,Classic Rock κτλ Η διαδικασία της μάθησης είναι ατελείωτη,το δε λάθος όπως και η παραδοχή του ένα άριστο διδακτικό μέσο... Ευχαριστώ
    STEFANOS604
    18.01.2023, 06:55

    Ακριβώς Χρήστο! Τα είπες όλα με τη φράση: "Το λάθος όπως και η παραδοχή του είναι ένα άριστο διδακτικό μέσο!"

    Ευχαριστώ για τα τόσα χρόνια διαδικτυακής συνεργασίας! 


    freddieKrueger
    18.01.2023, 07:58

    Εγώ ευχαριστώ Κε Στέφανε και να γνωρίζετε πως είναι μέσα στα σχέδιά μου να επισκεφτώ την όμορφη Σύρο και να συμπράξουμε μουσικά και live!

    Θα ήταν τιμή μου!


    STEFANOS604
    18.01.2023, 15:38
    Μακάρι! Το καλοκαιράκι!


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία