ελληνική μουσική
    835 online   ·  210.851 μέλη

    Το ωραιότερο μουσικό όργανο που έχετε παίξει!

    pluton
    31.07.2006, 17:50
    Ηλ. μπάσο. Δε νομίζω να υπάρξει άλλο μουσικό όργανο που να με συγκηνήσει περισσότερο.
    korgy
    31.07.2006, 18:10
    Korg Oasys .3 νοτες αρκουν για να με στείλουν αδιαβαστο...


    με δυο λέξεις... Ατερμωνος οργασμος
    uNick
    31.07.2006, 19:39
    Το ωραιότερο μουσικό όργανο...?

    Χχμμμμμ.... Έπαιξα για λίγο με την Ibanez του Orfeus (δεν ξέρω τον τύπο της, δεν γράφει τίποτα πάνω...)... Απίστευτος ήχος, ειδικά για jazz ή blues...!!! Την άφησα γρήγορα όμως... Ιεροσυλία!!! Μια τέτοια κιθάρα στα χέρια μου...

    vero
    31.07.2006, 21:20
    Ηλεκτρικη κιθάρα
    wraios
    11.09.2006, 14:43
    Ειχα παιξει μια fender stratocaster....θα μπορουσα να παιζω για μερες με αυτην την κιθαρα
    antreas_dr
    11.09.2006, 16:10
    Δεν θα πω για το πιο ωραίο αλλά για το όργανο που με έκανε να χαμογελάσω και να συγκινηθώ όταν το έπιασα στα χέρια μου και το γρατζουνισα....

    Η fender stratocaster του Γιάννη Σπάθα...


    Τα πιο ωραία σε όψη όργανα που έχω παίξει είναι μία άρπα, ένα κανονάκι, σαντουρι και μια αρχαια ελληνική λύρα (φωτο)



    επισυναπτόμενα: Ioannidis-Lyra1.jpg 
    billy_cobham_2005
    11.09.2006, 16:31
    Ένα απίστευτο σετάκι ντραμς της ΤΑΜΑ Starclassic Bubinga Omnitune με καμιά 15αρια Ufip πιατίνια... Απίστευτα τύμπανα.... Ίσως τα καλύτερα στον κόσμο
    Ένα Solid Maple ταμπούρο Gabriel ασύγκριτος ήχος "ζωγραφίζει" στο μικρόφωνο!!
    Πρέπει να το αποκτήσω!!

    Mountains all around me reaching out to Heaven...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy_cobham_2005 στις 11-09-2006 17:03 ]








    επισυναπτόμενα: scbo.jpg gs_drum.gif 
    sintorin
    11.09.2006, 19:02
    Ena polu dunamiko drumset GMS Custom me 24''x20'' mpota, tom tom 12'', floor tom 16'' kai 18''. To kalutero set pou exo paiksei pote. Me auto kaneis live se bar, kai oute kan pou xreiazontai mikrofona. Einai olo xeiropioito, kai exei ena ixo apisteuto. Dustuxos den to agorasa otan to eixa dokimasei, kai tora to exo metaniosei.
    Hastaroth
    11.09.2006, 21:32
    Ενα πολύ ωραίο drum set Ludwig που είχε ό γιός του Μίμη Πλέσσα (μέ τον οποίο ήμασταν και συμμαθητές στο σχολείο) στό θέατρο Καλουτά όταν ανέβαζαν το Jesus Christ Superstar.Επαιξα λίγο σέ ένα διάλειμμα από τίς πρόβες τους καί μού φαινόταν οτι άκουγα ηχογράφηση από στούντιο.....

    Επίσης,ένα ταμπούρο μέ φοβερό πεντακάθαρο ήχο που βρισκόταν στό Ωδείο Αθηνών και μέ το οποίο έπαιξα κατά τη διάρκεια μιάς επίσκεψής μου εκεί γιά να συναντήσω έναν φίλο μου που σπούδαζε κρουστά.
    mi3s
    26.04.2007, 21:52
    Οι γνώσεις μου στη μουσική δεν είναι πολλές.Παρόλα αυτά το καλύτερο όργανο που έπαιξα ήταν ένα korg oasys στο ύπνο μου.
    Στη πραγματικότητα είανι το korg extreme καθώς και κλασσικό πιάνο με ουρά yamaha σε ωδείο πάντα!
    venus2
    18.05.2007, 19:15
    ηλ. μπάσσο, κλαρινέτο κ πιάνο... τρελαίνομαι κ για τα 3!!!!
    jacamar
    18.05.2007, 23:02
    Fender? So-Cal Speed Shop? Guitar

    απλά υπέροχη....!
    sea_like_eyes
    18.05.2007, 23:16
    η τρίχορδη(πλεον)κιθάρα μου...επισης μια Gibson Les Paul !
    δεν κατεχω και πολλα...ομως μονο που ακουγα την Les Paul στα χερια μου...
    deathminor88
    19.05.2007, 00:45
    Δεν ξερω τι να πω... Η Gibson μου ειναι απιστευτη, πραγματικα, η τελεια κιθαρα, αλλα και μια Jackson RR συλλεκτικη που δοκιμασα ηταν απιστευτη... Αλλα οτι κι αν λεμε η αληθεια ειναι οτι 3 ειναι τα οργανα που με μαγευουν 100%...
    1 Πιάνο που αναγκαζομαι (βλακειες το λατρευω) να μαθω λογω του πτυχιου αρμονιας
    2 Κλασσικη κιθαρα, απλα απιστευτη, τρελενομαι οταν "παιζω" κλασσικα κομματια
    3 Βιολι, αχ και να επαιζα τις 4 εποχες
    4 Ομποε, μα τι ηχος...

    deathminor88
    19.05.2007, 00:47
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 19-05-2007 στις 00:45 έγραψε...

    Δεν ξερω τι να πω... Η Gibson μου ειναι απιστευτη, πραγματικα, η τελεια κιθαρα, αλλα και μια Jackson RR συλλεκτικη που δοκιμασα ηταν απιστευτη... Αλλα οτι κι αν λεμε η αληθεια ειναι οτι 3 ειναι τα οργανα που με μαγευουν 100%...
    1 Πιάνο που αναγκαζομαι (βλακειες το λατρευω) να μαθω λογω του πτυχιου αρμονιας
    2 Κλασσικη κιθαρα, απλα απιστευτη, τρελενομαι οταν "παιζω" κλασσικα κομματια
    3 Βιολι, αχ και να επαιζα τις 4 εποχες
    4 Ομποε, μα τι ηχος...




    4 εννουσα μαλλον.... LOL
    manos_p
    19.05.2007, 12:09

    kapoia stigmi sto panepistimio enas simmathitis mou efere ena sitar me dipli kolokutha...pragmatika
    eitan mia empiria aksexasti kathws paizeis to organo kai theleis den theleis se metaferei ston politismo tou...
    mariachi
    19.05.2007, 19:36
    Το μπουζούκι μου.Σύντροφος πιστός όπως λέει και ένα τραγούδι του Βαμβακάρη!
    ogyon21
    08.06.2007, 19:08
    To Warwick Fna που επαιξα πριν απο κανα 5αρι χρονια.. Μπορει να μην θεωρειται το καλυτερο μπασο που υπαρχει, μα μιας και ηταν τοτε το καλυτερο οργανο που ειχα δοκιμασει, μου αφησε εως και τωρα αυτην την γλυκια αισθηση που μου ειχε αφησει και τοτε.. Επιασα απο τοτε και αλλα ιδια μπασα σε γνωστο μαγαζι που τα αντιπροσωπευει, αλλα παρολο που καθε φορα ενιωθα πως ειχα ενα καλο μπασο στα χερια μου, δεν μου ξαναδημιουργησε την συγκινηση που μου ειχε δημιουργησει εκεινο.. (Παιζει να φταιει οτι απο τοτε επαιξα με αρκετα καλα μπασα και η συγκριση εβγαζε μικροτερο συντελεστη, η το οτι οταν επαιξα με εκεινο , ηταν πρωτη φορα που εβγαλα καλο ηχο στο παιξιμο μου) Απο τοτε ονειρευομαι να αγορασω ενα τετοιο, αλλα ποιος ξερει εαν θα φτασει ποτε η στιγμη που θα το καταφερω..
    edelweiss
    09.06.2007, 04:52
    ούτι και tompak
    iathen
    09.06.2007, 17:13
    Violin 4 ever!!!!!!