ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Η κότα έκανε το αυγό..ή το αυγό την κότα?

    paramithi
    10.09.2005, 15:25
    ας μου απαντήσει κάποιος εμπεριστατωμένα...τι πιστεύετε?
    Serendipity
    10.09.2005, 15:41
    Δεδομενου του οτι η ζωη,δεν εμφανίστηκε με την σημερινή της μορφη ως δια μαγειας αλλα υπηρχε εξελιξη,βγαινει το συμπερασμα πως η κοτα ειναι προίον εξελικτικης διαδικασίας,δηλαδη,γεννηθηκε απο ενα αυγο,το οποίο δεν ηταν κοτας αλλα ενος αλλου παρεμφερους ειδους.Το ερωτημα τωρα ειναι,γιατι αυγο μιλαμε;Αν μιλαμε για αυγό κότας,η κοτα εκανε το αύγο.Αν μιλαμε για αυγο μη-κοτας,το αυγό έκανε την κότα....Ποιος ειμαι τελωσπαντων??????

    αφου εβαλα ολο το αποσταγμα της σοφίας μου ( ) σε αυτο το ποστ,θέτω το ερώτημα:ΜΑΣΑΕΙ Η ΚΑΤΣΙΚΑ ΤΑΡΑΜΑ;
    12plus
    10.09.2005, 15:50
    Είναι μάλλον προφανές πως η κότα έκανε το αυγό... Σκέψου το λίγο?
    Αυγό χωρίς κότα δε γίνεται...
    Ενώ, κοίτα γύρω σου, θα βρεις πολλές κότες που ποτέ δε βγήκαν από (το) αυγό (τους)...
    gate
    10.09.2005, 15:53

    συγχαρητήρια και στους δύο !! Οι πιο πειστικές απαντήσεις!!

    ageloudaki
    10.09.2005, 18:25
    Η κότα προήρθε από αυγό αλλά και γεννάει αυγό

    Συμπέρασμα...

    Το αυγό έκανε την κότα και η κότα το αυγό!!!!

    Astron
    10.09.2005, 21:44
    Νομίζω ότι η προσέγγιση του Serendipity και του 12plus είναι πολύ σωστή.
    Αν μιλάμε για αυγό κότας, τότε η απάντηση σίγουρα είναι ότι πρώτα έγινε η κότα.


    vouliakis
    10.09.2005, 22:02
    Aν δεν υπήρχε ο κόκορας...

    eneni
    10.09.2005, 23:25
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 10-09-2005 στις 22:02 έγραψε:

    Aν δεν υπήρχε ο κόκορας...







    καλό!
    W4TT4N4B3
    11.09.2005, 00:49
    ουτε η κοτα εκανε το αυγο ουτε το αυγο την κοτα

    γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν ουτε κοτες ουτε αυγα.
    Serendipity
    11.09.2005, 00:55
    όλα ειναι ιδεες,οποτε,μετασχηματιζουμε την ερωτηση: η ιδεα της κοτας εκανε την ιδεα του αυγου ή η ιδεα του αυγου την ιδεα της κοτας;
    Hastaroth
    11.09.2005, 00:59
    Μία είναι η απάντησις:Τό αυγό τού κόκκορα (γνωστόν εστιατόριον εν Κυψέλη...)
    paramithi
    11.09.2005, 06:07
    και όχι μόνο στη Κυψέλη...και στη Μυτιλήνη και στο Ρέθυμνο αγαπητέ
    Kerato
    15.09.2005, 00:23
    Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει Θεός που έπλασε τον κόσμο....δε νομίζω να έφτιαχνε αβγά, αλλά ζώα....Σωστό?
    Από την άλλη, αν πάρουμε τη θεωρία του Δαρβίνου, η κάποια εξέλιξη άλλου ζώου είχε ώς αποτέλεσμα την κότα άρα στην τελική της μορφή μπορεί και να βγήκε από κάποιο αβγό...
    Πάντως οι προλαλήσαντες έχουν αξιοσέβαστες απόψεις!!!!
    Φιλάκια!
    koripaki
    15.09.2005, 14:41
    Quote:

    Το μέλος Serendipity στις 11-09-2005 στις 00:55 έγραψε:

    όλα ειναι ιδεες,οποτε,μετασχηματιζουμε την ερωτηση: η ιδεα της κοτας εκανε την ιδεα του αυγου ή η ιδεα του αυγου την ιδεα της κοτας;





    Αυτά συμβαίνουν αν διαβάζει κανείς περίσσοτερο Πλάτωνα απ' ότι πρέπει.
    faltsoo
    16.09.2005, 13:23
    προφανως το αυγο εκανε τη κοτα και το κοκκορα
    γιατι ηταν δυκορκο...
    Ως εκ τουτου , θα μπορουσαμε να θεωρησουμε , οτι η επαναλαμβανομενη ρουτινα μιας εξοντοντικης εκτονωσης, δεν δυναται να προσφερει σημαντικο εργο στο καταναλοθεν προιον μιας ασταθους βασης, η οποια υποστηριζεται απο τη σχεση κρατους - εκκλησιας .
    Και τελος η κοτα η ο πετεινος σαν μελη ενος συμπαγους αλλα καθολου τυχαιου συνολου ,υποκεινται στους νομους της αυτοσυντηρησης και δεν δυναμεθα να ακολουθησουμε αλλη οδο περα απ'αυτη η οποια χαραζεται μεσα απο τα ηθη και τα εθιμα της πατριδας σας. Γ.Φ



    Soulessome
    16.09.2005, 14:14
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 16-09-2005 στις 13:23 έγραψε:

    προφανως το αυγο εκανε τη κοτα και το κοκκορα
    γιατι ηταν δυκορκο...
    Ως εκ τουτου , θα μπορουσαμε να θεωρησουμε , οτι η επαναλαμβανομενη ρουτινα μιας εξοντοντικης εκτονωσης, δεν δυναται να προσφερει σημαντικο εργο στο καταναλοθεν προιον μιας ασταθους βασης, η οποια υποστηριζεται απο τη σχεση κρατους - εκκλησιας .
    Και τελος η κοτα η ο πετεινος σαν μελη ενος συμπαγους αλλα καθολου τυχαιου συνολου ,υποκεινται στους νομους της αυτοσυντηρησης και δεν δυναμεθα να ακολουθησουμε αλλη οδο περα απ'αυτη η οποια χαραζεται μεσα απο τα ηθη και τα εθιμα της πατριδας σας. Γ.Φ







    dimko
    16.09.2005, 14:46
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 16-09-2005 στις 13:23 έγραψε:

    προφανως το αυγο εκανε τη κοτα και το κοκκορα
    γιατι ηταν δυκορκο...
    Ως εκ τουτου , θα μπορουσαμε να θεωρησουμε , οτι η επαναλαμβανομενη ρουτινα μιας εξοντοντικης εκτονωσης, δεν δυναται να προσφερει σημαντικο εργο στο καταναλοθεν προιον μιας ασταθους βασης, η οποια υποστηριζεται απο τη σχεση κρατους - εκκλησιας .
    Και τελος η κοτα η ο πετεινος σαν μελη ενος συμπαγους αλλα καθολου τυχαιου συνολου ,υποκεινται στους νομους της αυτοσυντηρησης και δεν δυναμεθα να ακολουθησουμε αλλη οδο περα απ'αυτη η οποια χαραζεται μεσα απο τα ηθη και τα εθιμα της πατριδας σας. Γ.Φ









    Μεγάλε!!! Τι πήρες, θέλω κι εγώ!!!
    faltsoo
    16.09.2005, 18:30
    αγαπητε Δημητριε
    ευχομε το post μου να σε βρει καλα καθως και υμας αφηνει.
    ελπιζω να μη θεωρηθει διαφημηση αλα η Μαυροδαφνη , το θεικο ποτο , ειναι αυτο που ανοιγει τους οριζοντες της σκεψης σε υπαρξιακες ανυσηχιες οπως η κοτα, και μας σπρωχνει σε μαυρες σκεψεις πανω απο ενα τηγανητο αυγο.
    εγκλημα ? η επιβιωση ?
    ιδου η απορια ?
    το μεγα ερωτημα, που σαν διακροτημα στεκεται πανω απο τα κεφαλια μας και απαιτει , χωρις να επαιτει, τη λυση και την αποφαση και οχι τη συγκαλυψη που επιχειρει η αρχουσα καθως και η θρησκευτικη ταξη.




    vaninoui
    17.09.2005, 04:58
    H sosti erotisi einai pios ekane ton kokora ! o KOkoras ipirxe i ton ekane i kota i opoia egine apo to augo to opoio einai proion tou kokora kai tis kotas ...


    Einai kapoia erotimata pou toulaxiston TWRA den mporoume na ta apantisoume kai pisteuo einai kalitera etsi dioti iparxei ena sinexes mistirio giro apo tin iparksi 8eou ,zois k.t.l


    I am a man who walks alone
    Voltage
    17.09.2005, 21:46
    Και τα δυό...η προγιαγιά η κοκότα !!!