ελληνική μουσική
    268 online   ·  210.873 μέλη

    Metallica:Η ανοδος και η πτωση.

    the_mist
    04.08.2006, 14:18
    ALBUM TO ARRIVE FALL 2007
    Lars Ulrich told Mike Davies of BBC Radio 1 during this past weekend's Download festival in England that the group's new album will not be released until the summer or early fall of 2007. "I think we've realized that the creative process works a little slower for us than it used to," he explained. "And we're OK with that. It's not a bad thing, unless, of course, you're waiting for a record."


    pa___
    04.08.2006, 15:50
    Αναστατώθηκα μεσημεριάτικα..
    Επειδή κάπου πήρε το μάτι μου για την αρχική σύνθεση των metallica,αν και δε θυμάμαι καλά,να πούμε για την ιστορία ότι όταν ξεκινήσαν ο hetfield έπαιζε μπάσο,ο ulrich στα τύμπανα,κάποιος roy.. (κάτι) έπαιζε κιθάρα,και από την άλλη πλευρά ο γνωστός μας mustain στην κιθάρα πάλι.Μετά ο roy έφυγε,o hetfield πήρε κιθάρα,ο clif έπιασε το μπάσο και ο mustain συνέχισε μέχρι τις ηχογραφήσεις του kill em all που ο mustain πήρε πόδι και στην θέση του ήρθε ο hammet... Από εκεί και πέρα νομίζω είναι γνωστές οι αλλάγές..
    Απο εκεί και πέρα οι metallica σε κάθε δίσκο είχανε κάτι διαφορετικό να δείξουν,respect.Μετά τον θάνατο το burton βγάζουνε το and justice for all,δυνατός δίσκος ο οποίος προσωπικά με έπεισε ότι ο ulrich παίζει καλά τύμπανα.(Μέχρι τότε μόνο γρήγορες λούπες και δικασιές άκουγα,κάτι που το κάνανε όλοι..-ο καλός ντράμερ δεν είναι ο πιο γρήγορος,έτσι;)
    Έρχεται και το black album που έφερε τα πάνω κάτω σε όλο τη heavy metal σκηνή και έκανε όλο τον πλανήτη να υποκλιθεί στην μουσική τους,μπήκανε και στο mtv και πήρανε τα μυαλά τους αέρα.. Να τα βραβεία,να τα video clips (πόσα video clips είχαν οι metallica μέχρι το and justice;;)
    Έρχεται το load,μας έκατσε λίγο στον λαιμό.. Πολύ εφέ ρε παιδί μου..
    Έρχεται το reload που μας φάνηκε σαν την χαριστική βολή και όλοι νόμιζαν ότι οι metallica βγήκανε στην σύνταξη..
    Παρ' όλα αυτά είχαν και άλλον άσσο στο μανίκι... Garage inc!Σε πολλούς δεν άρεσε,εγώ πάντως το βρήκα πολύ συμπαθητικό.Άκουσα πολλά κλασσικά κομμάτια με μια metallicή προσεγγισή και μ' άρεσε.Άκουσα και ηχογραφήσεις από τα garage του '80.Πολύ ενδιαφέρον. (Εκεί ακούμε τύμπανα από garage.Αυτά στο st anger,είναι κατσαρόλες και χύτρες ταχύτητος.Και αν στις πρόβες σας έχετε τέτοιο ήχο στα ντραμς καλύτερα να αλλάξετε τύμπανα...)
    Και εκεί που πιστεύαμε ότι τελειώσαν οι ιδέες του έρχεται το s and m,το οποίο κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι δισκάρα.Τα παιδιά εκεί κάνανε εξαιρετική δουλειά.Ο ήχος ήταν άψογος και τα κλασσικά όργανα έδεσαν περίφημα με τις δυνατές κιθάρες.
    Διχασμένο πλέον το μεταλλικό κοινό περιμένει την επόμενη κίνηση τους η οποία ακούει στο όνομα "disappear".Το τραγούδι αποσπά μέτριες εώς κακές κριτικές ενώ το video clip ακόμα χειρίτερες.Αφού ρε παιδιά θέλετε να κάνετε hollywood,κάντε το να πάει στα κομμάτια..
    Τέλος έχουμε το st anger το οποίο είναι ένα πλέον κουραστικό album.Ούτε μελωδία,τα τύπμανα.... Που είναι ο hammet οέο;;Μα 8 λετπά τραγούδι χωρίς solo γίνεται;;Ε όχι ρε παιδιά!Και με ένα dvd το οποίο ακόμα και στημένο,έβγαλε την άσχημη κατάσταση που επικρατεί πλέον στο σχήμα.Οι metallica πλέον είναι επιχείρηση,όχι συγκρότημα..
    Όσο για τον ulrich,σιγά ρε παιδιά.. Κράτει!Δεν ξέρω αν υπάρχει μεγαλύτερος καργκιόζης από αυτόν!Ξέρετε τι είπε σε μια συνέντευξη του (τότε που γίνανε φίρμες με το black album) όταν τον ρώτησαν ποιο είναι το μελανό σημείο στην καριέρα του;;Το and justice for all είπε.. Κάτσε ρε μεγάλε!Που πας!
    Εγώ πλέον επειδή βίωσα την απογοήτευση με αυτό το συγκρότημα,ευελπιστώ να ακούσω κάτι καλύτερο στον επόμενο δίσκο!Αγαπώ τους metallica.Με τα τραγούδια τους έμαθα να παίζω κιθάρα.Είναι ένα συγκρότημα το οποίο τάραξε τα νερά στην μεταλλική σκηνή την δεκαετία του 80 αλλά το θέμα είναι τι κάνει τώρα..
    Αρλουμπολωγεί και παρλαπιπιάζει...
    Περιμένατε ποτέ να δείτε τους limp bizkit να παίζουν support στους metallica;;Τι συζητάμε τώρα...

    St_Anger
    05.08.2006, 20:18
    Εγώ ένα έχω να πω για τους metallica! Είναι απλά μία πολή καλή μπάντα! άνοδο είχαν αλλά πτώση....! Τι είναι για σας η πτώση! Εγω βλέπω πως ακόμα γεμίζουν τα γήπεδα! Φυσικά και είναι επιχείρηση και πολύ καλά κάνουν! Αυτό σημαίνει ότι είναι επαγγελματίες στον χώρο τους! Αυτό που δεν γουστάρω είναι η άσχημη κριτική που έκαναν, κάνουν και θα κάνουν! Μου λέτε ότι το St Anger είναι χάλια δίσκος! Εμένα μου αρέσει αυτός ο δίσκος ρε φίλε και στο κάτω κάτω της γραφής ποιος σου είπε να τον ακούσεις! Δεν γίνετε να είναι χάλια δίσκος από την στιγμή που τον ακούει έστω και ένας! δεν μπορώ να ακούω και να σέβομαι φράσεις τις τάξεως "τι είναι αυτό, δεν έπρεπε να κυκλοφορεί, δεν ακούγετε......"! Σέβομαι όμως τις φράσεις "Δεν μου άρεσε ο δίσκος γιατί περίμενα κάτι άλλο"! Το μόνο που ξέρω είναι ότι παίζουν περίπου 23 χρόνια (αν δεν κάνω λάθος) και κάθε φόρα που βγάζουν ένα δίσκο πουλάνε μέχρι αηδίας! Όσο για τον αν έχουν τον καλήτερο ντράμερ ή κιθαρίστα τι να σας πω? Λίγο πιο κάτω από το σπίτι μου έιναι ένας πιτσιρικάς 14 χρονών περίπου που παίζει με την ηλεκτρική του Μπαχ και Μπετόβεν και μένω με ανοιχτώ το στόμα όποτε τον ακούω! Ο Hetfield δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι ήταν μπασίστας για 2 λόγους:
    1) Είναι αυτοδίδακτος και βάση αυτού είναι λίγο δύσκολο να είναι από τα 15-16 του και κιθαρίστας και μπασίστας!
    2) Τον πρώτο ενισχητή κιθάρας που πήρε στην ζωή του τον πήρε σε ηλικία 16 ετών (και πάλι είναι δύσκολο να είναι μπασίστας)
    Ωστόσο δεν αποκλείω και το ενδεχόμενο να είναι και μπασίστας γιατί δεν πήγαμε μαζί φαντάροι!
    Από εκεί και πέρα δεν μπορεί κανείς να κίνει μία μπάντα ή ένα τραγουδιστή γιατί απλά υπάρχουν και άνθρωποι που είναι οπαδοί τους και τους προσβάλετε με αυτόν τον τρόπο! Και εμένα δεν μου αρέσει ο ρουβάς αλλά δεν μπορώ να βγω έστω και σε ένα forum (πόσο μάλλον όταν έχει να κάνει με την μουσική αυτό το forum) και να πω ότι τραγουδάει π****ς!
    Άρα ένας καλός τίτλος για το topic είναι "Η πορεία των Metallica" και να μπάινει εκει ο καθένας και απλά να εκφράζει την γνώμη του και όχι την κριτική του! Τώρα θα μου πείτε ότι με τον ίδιο τρόπο μέσα από αυτό το μύνημα κριτικάρω και εγώ το forum! Σας λέω όμως ότι δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση! Απλά προσπαθώ να πω την γνώμη μου για αυτά που διάβασα σε αυτό το topic!
    Συγχωρέστε με που έγγραπσα τόσα πολλά και σας κούρασα............!


    Με αγάπη ο δικό σας St. Anger
    pa___
    05.08.2006, 23:06
    Κάτσε όμως ρε φίλε..
    Από την στιγμή που είμαι ο hetfield και έχω μια μπάντα η οποία βγάζει λεφτά από τον κόσμο,από που και ως που δε σηκώνω κριτικές για το έργο μου;;
    Οποιαδήποτε δουλειά συναναστρέφεται με την τέχνη (μουσική,θέατρο,ζωγραφική κτλ κτλ) τρέφεται από τον κόσμο και έχει ανάγκη την καλή και άσχημη κριτική του κόσμου.Όπως είχα το δικαίωμα να λέω,όταν προτάκουσα το master of puppets,"ποοοοοοοοοοο!!Τι δισκάρα είναι αυτή;!" με την ίδια ιδιότητα,αυτή του ακροατή,είχα το δικαίωμα να πω,οταν άκουσα το st anger,"ποοοοοοοοοοοοο τι μπούρδα είναι αυτή!!"
    Γούστα είναι αυτά όμως,έτσι;;Δε σε κατηγορώ σε καμιά περίπτωση αν σου αρέσει το st anger αλλά όχι και να λέμε ότι όταν ακούγαμε το kill em all φανταζόμασταν ότι οι metallica κάποια στιγμή θα βγούνε στο mtv,θα παίξουνε soundtrack,θα κάνουν περιοδία με τους limb bizkit και θα γράψουνε και το frantik;;
    Φαντάζομαι ότι πολλοί από τους οπαδούς του συγκροτήματος κάπως έτσι σκέφτονται και αυτό ακριβώς εννοούν όταν λένε "πτώση".Το να βάζεις δίπλα δίπλα τον πρώτο και τον τελευταίο δίσκο μιας μπάντας και όχι απλά να απέχουνε στον ήχο αλλά και στην ποιότητα και στο επίπεδο της σύνθεσης κτλ.. Που είναι τα ξεγυρισμένα σόλο του hammet;;Ο satriani τον έμαθε κιθάρα (και κατά την κυκλοφορία του load δήλωσε ότι απογοητεύτηκε σαν δάσκαλος!).Άλλο topic όμως αυτό..
    Οι metallica πουλήσανε σαν τρελοί στον τελευταίο τους δίσκο γιατί είχανε να βγάλουνε studio δουλειά γύρω στα 5 χρόνια και όλοι περιμέναμε σαν τρελοί.Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που προμηθεύτηκαν το st anger από την πρώτη κιόλας μέρα.Και θα είμαι επίσης από τους πρώτους που θα πάρουνε και τον επόμενο δίσκο γιατί πιστεύω ότι μπορεί να βάλει ο θεός το χέρι του και να ακούσω κάτι καλύτερο..
    Όσο για τα γήπεδα...Και Ελλάδα να έρθουνε,θα παίξουνε sold out αλλά γιατί;;
    Γιατί εγώ θα πάω να δω live metallica γιατί δεν έχω ξαναδεί.Γιατί θέλω να ακούσω από κοντά το one,το μισό master of puppets,το fade to black κ.α.Με λίγα λόγια γιατί η μπάντα έχει γράψει ιστορία στο χώρο,άσχετα με το πως έχει καταλήξει..

    Τέλος,δεν το βρίσκω τόσο δύσκολο να παίξεις μπάσο άμα ξέρεις κιθάρα.Πέρα που αυτό έγινε μόνο για κάποια live τις πρώτες πρώτες μέρες.
    St_Anger
    07.08.2006, 13:02
    Φίλε μου με τον τρόπο που το τοποθετείς συμφωνώ κι εγώ γιατί αυτή είναι η αλήθεια! Όσο για την κριτική εγώ διαφωνώ γιατί στην τέχνη όποια κι αν είναι αυτή ο καλητέχνης καταθέτει κατά κάποιον τρόπο αυτό που πιστεύει και νιώθει! Άρα λοιπόν δεν είναι βάρβαρο να πάω και να πω ότι τα έργα του Μιχαήλ Άγγελου είναι πέρα για πέρα μία "μπούρδα"? Και μέσα από αυτό τον τρόπο προσβάλεις και τον ακροατή διότη για να του αρέσει ένα έργο, είτε μουσικό είτε πίνακας, πάει να πει ότι ένιωσε αυτό που ένιωσε και ο δημιουργός του έργου αυτού! Όσο για το St. Anger πιστεύω πως αν υπήρχαν και solo (τα γνωστά που ξέρουμε) θα ήταν κλάσεις ανώτερο (όχι σε σύγκριση με τα προηγούμενα)!
    pa___
    10.08.2006, 20:29
    Μόνο που εδώ ανάγεις την συζήτηση σε θέμα τέχνης και κοινού.Άσε που δεν πιστεύω ότι όταν εγώ βλέπω/ακούω/διαβάζω ένα έργο τέχνης σπάνια νιώθω το τι ένιωθε ο δημιουργός.Είναι παλούκι να μπεις στην θέση του δημιουργού για πολλούς λόγους,αλλά είπαμε αυτό είναι άλλο θέμα!
    Οι metallica έχουν σταματήσει εδώ και 17 χρόνια να κάνουν τέχνη.Είπαμε και συμφωνήσαμε ότι οι metallica πλέον είναι μια μουσική βιομηχανία,άρα η τέχνη παραγκωνίζεται λόγω της εμπορικότητας.Οπότε,δεν έχουμε να κάνουμε με τέχνη πλέον παρά μόνο με τον τρόπο που αυτοί οι άνθρωποι βγάζουν το ψωμί τους.
    Τέλος,με το να εκφράζω αρνητική γνώμη για έναν δίσκο δεν νιώθω να προσβάλω τον ακροατή αλλά και ούτε τον καλλιτέχνη!Τα γούστα είναι υποκειμενικά και το "ωραίο" είναι θέμα γούστου.Μπορεί να γράψω εγώ ένα τραγούδι και να αρέσει σε εμένα και σε άλλους πέντε.Οι υπόλοιποι,όσοι είναι γνωστοί μου από ευγένια θα πούνε ότι δεν τους αρέσει,ο πρώτος τυχών όμως θα πει ότι είναι μπούρδα.Επειδή δεν του άρεσε,πρέπει εγώ να προσβληθώ;
    St_Anger
    11.08.2006, 10:46
    Αυτο θέλω να καταλάβουν όλοι! Άλλο να λες την γνώμη σου και άλλο να κάνεις κριτική! Όσο για την τέχνη ένα θα πω: και το εμπόριο τέχνη είναι (ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω)
    pa___
    11.08.2006, 14:12
    Προφανώς ότι για να κάνεις καλό εμπόριο θέλει και αυτό την μαγκιά του.. Δεν μπορώ να δεχτώ όμως ότι ο θείος μου που πουλάει αυγά κάνει τέχνη... Γιατί εμπόριο κάνει σίγουρα..
    nikos_f3n
    11.08.2006, 14:38
    Σιγουρα ο ηχος των ντραμς στο st.anger ειναι λιγο παραξενος σαν να χτυπανε σωληνες αλλα το αλμπουμ σαν αλμπουμ ειναι απο τα καλυτερα που εχουν βγαλει, και ο lars ulrich ειναι σιγουρα ενας απο τους καλυτερους ντραμερ στον κοσμο οπωτε αν ακουγονται σωληνες δεν ειναι κακη παραγωγη αλλα επιλογη του ηχου. Δεν ειναι ασχημο αλλα διαφορετικο.
    pa___
    11.08.2006, 15:04
    Καλά ότι τα drums θα μπορούσαν να ακούγονται διαφορετικά είναι γεγονός.Όπως και ότι ήταν επιλογή τους να ακούγονται σαν κατσαρόλες.Για το album έχω πει πολλά νομίζω,για τον ulrich...όχι και ένας από τους καλύτερους ντραμερ.. Που μας έδειξε ότι παίζει καλά drums;Μόνο στο and justice for all,το οποίο and justice το αποκλήρωσε ο ίδιος επειδή ήταν ο πιο αντιεμπορικός δίσκος.. Σίγουρα οι metallica είναι σταθμός στην ιστορία του μεταλλικού χώρου,είναι το σχήμα που έφερε άλλον αέρα στο metal την στιγμή που ασφυκτιούσε αλλά ο ulrich σε καμία περίπτωση δε μου φαίνεται ένας από τους καλύτερους ντράμερ στον κόσμο..
    nikos_f3n
    12.08.2006, 15:53
    Δεν ξερω, μου αρεσει πολυ ο τροπος που παιζει. Η ταχυτητα καθως και η διπλη μποτα, γουσταρω απιστευτα
    pa___
    12.08.2006, 17:17
    Respect!
    freak
    05.10.2016, 00:33

    ΝΑ ΣΑΣ ΔΟ ΤΟΡΑ ΘΟΛΟΚΟΛΤΟΥΡΙΑΡΕΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΗΤΕ ????

    Ο ΜΕΤΑΛΛΙΚΑΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΜΟΛΟΝ ΛΑΒΕ